Reprezentacja Belgii w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Belgii regularnie występuje na największych piłkarskich imprezach. Jej najlepszymi osiągnięciami są brązowe medale mistrzostw świata (2018) i mistrzostw Europy (1972).

Belgia

Reprezentacja Belgii – podstawowe informacje

DrużynaBelgia
Witryna internetowawww.footbel.be
TrenerRoberto Martinez
Największa gwiazdaRomelu Lukaku
StadionStade Roi Baudouin
Rok założenia1895
BarwyCzerwono-czarne
Liczba występów na Euro6
Największy sukces na EuroWicemistrzostwo Europy (1980)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata13
Największy sukces na MŚTrzecie miejsce (2018)

Reprezentacja Belgii – ostatnie wyniki

Reprezentacja Belgii – terminarz meczów

Belgia – historia reprezentacji

Reprezentacja Belgii w piłce nożnej rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz w historii 1 maja 1904 r., kiedy to zmierzyła się na własnej ziemi w Uccle z kadrą Francji. Wówczas spotkanie zakończyło się remisem 3:3. Od wspomnianego roku belgijska drużyna narodowa jest członkiem FIFA. Warto zaznaczyć, że Belgowie już trzy lata wcześniej w Antwerpii mierzyli się na turnieju z reprezentacją Holandii w trzech spotkaniach i za każdym razem zwyciężali. Wyniki tych gier nie są uznawane przez FIFA, ponieważ w drużynie Belgii zagrało trzech angielskich graczy. Za funkcjonowanie reprezentacji odpowiada Królewski Belgijski Związek Piłki Nożnej.

Kadra Belgii znana jest pod przydomkiem Czerwone Diabły. Swoje domowe spotkania najczęściej rozgrywa na Stadionie Króla Baudouina I w Brukseli. Belgia posiada medale ze wszystkich najważniejszych imprez piłkarskich, czyli igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata oraz Europy. Najważniejszym sukcesem Czerwonych Diabłów jest triumf na Olimpiadzie w 1920 r., która odbyła się na ich własnym terenie w Antwerpii.

Rekordowe zwycięstwa i porażki

Najwyższe zwycięstwa w historii Belgowie odnosili na domowych obiektach: 9:0 nad Zambią w 1994 r., 10:1 nad San Marino w 2001 r. oraz ponownie dwukrotnie 9:0 – znad Gibraltarem w 2017 r., a także nad San Marino w 2019 r. Najwyższą porażkę 2:11 Belgia zanotowała na początku XX w. Miało to miejsce w wyjazdowej potyczce 17 kwietnia 1909 r., a przeciwnikiem Czerwonych Diabłów była amatorska reprezentacja Anglii. Z profesjonalną reprezentacją tego kraju Belgowie przegrali natomiast u siebie 1:9 w 1927 r. Była to ich najsromotniejsza porażka na własnym terenie.

Występy na najważniejszych turniejach

Reprezentacja Belgii pięciokrotnie wystąpiła na igrzyskach olimpijskich. Po raz pierwszy przystąpiła do zmagań w 1900 r. w Paryżu i w debiucie wywalczyła brązowym medal. Po dwudziestu latach Belgowie ponownie rywalizowali na olimpiadzie. Jako organizatorzy tej imprezy sięgnęli po złoty medal, pokonując w finale Czechosłowację 2:0. Potem Belgia bez sukcesów walczyła na igrzyskach w 1924 i 1928 r. Ostatni raz Czerwone Diabły grały na IO w Pekinie, gdzie w 2008 r. zajęli czwarte miejsce.

Dotychczas tylko raz Belgowie ukończyli mistrzostwa świata na podium. Miało to miejsce w 2018 r. przy okazji Mundialu w Rosji. Wtedy Czerwone Diabły zajęły trzecią pozycję, odnosząc nad Anglią zwycięstwo 2:0 w starciu o brąz. Do tamtego momentu najlepszym miejscem Belgii na mistrzostwach świata było zajęcie czwartej lokaty na turnieju w Meksyku w 1986 r.

Belgowie mają w dorobku dwa medale mistrzostw Europy, które wywalczyli w XX w. W swoim premierowym występie na Euro w 1972 r. Czerwone Diabły uplasowały się na trzecim miejscu, występując w roli gospodarza turnieju. Wówczas w Liege Belgia pokonała Węgrów 2:1. Kolejny raz Belgowie zagrali na Mistrzostwach Europy we Włoszech w 1980 r. i wtedy również odnieśli sukces, kończąc turniej na drugim miejscu. Czerwone Diabły w finale Euro musiały uznać wyższość reprezentacji RFN 1:2. Na kolejnych turniejach Belgowie nie zdołali awansować do strefy medalowej.

Kluczowi piłkarze belgijskiej kadry

Wiele rekordów reprezentanci Belgii zanotowali już w XXI w. Spora grupa zawodników rozegrała w obecnym stuleciu w kadrze Belgii ponad 100 meczów i nadal są aktywnymi członkami kadry. Na czele tabeli wszechczasów pod względem liczby gier w reprezentacji jest obrońca Jan Vertonghen, który w kadrze wystąpił 120 razy (stan na kwiecień 2021 r.). Sto i więcej meczów rozegrali także Eden Hazard, Axel Witsel oraz Toby Alderweireld. W klasyfikacji najlepszych strzelców w historii zdecydowanie przewodzi wciąż grający w kadrze belgijskiej Romelu Lukaku z 57 golami na koncie (stan na kwiecień 2021 r.) Drugi w tym zestawieniu jest wspomniany wcześniej Hazard z 32 trafieniami.

Reprezentacja Belgii – kadra

Reprezentacja Belgii – aktualności