Reprezentacja Słowacji w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Słowacji jak na razie miała okazję tylko dwukrotnie występować w turniejach najwyższej rangi – w mistrzostwach Europy w 2016 roku i mistrzostwach świata w 2010 roku.

Słowacja

Reprezentacja Słowacji – podstawowe informacje

DrużynaSłowacja
Witryna internetowafutbalsfz.sk
TrenerFrancesco Calzona
Największa gwiazdaMilan Skriniar
StadionTehelne pole
Rok założenia1938
Barwygranatowo-białe
Liczba występów na Euro2
Największy sukces na Euro1/8 finału (2016)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata1
Największy sukces na MŚ1/8 finału (2010)

Reprezentacja Słowacji – wyniki i terminarz meczów

Słowacja – historia reprezentacji

Słowacki Związek Piłki Nożnej powstał 4 listopada 1938 r. Organ zarządzający krajowymi rozgrywkami oraz kadrą narodową ma siedzibę w Bratysławie. Reprezentacja Słowacji swój pierwszy mecz rozegrała tuż przed wybuchem II wojny światowej, a miało to miejsce 27 sierpnia 1939 r. Wówczas w stolicy kraju Słowacy pokonali 2:0 ówczesną III Rzeszę (Niemców). Do 1944 r. Słowacja występowała na arenie międzynarodowej jako odrębna kadra, rozgrywając w tym czasie szesnaście spotkań. Po zakończeniu wojny przez blisko pół wieku nie funkcjonowała reprezentacja Słowacji, gdyż piłkarze urodzeni w tym kraju występowali razem z Czechami w zjednoczonym zespole Czechosłowacji. Podobna sytuacja miała miejsce także w okresie międzywojnia, kiedy oba kraje rywalizowały jako jedna drużyna. Do 1992 r. Czechosłowacja wywalczyła m.in. złoto na Igrzyskach w Moskwie (1980 r.), triumfowała na mistrzostwach Europy w ówczesnej Jugosławii (1976 r.) czy dwukrotnie sięgnęła po wicemistrzostwo świata (w 1934 oraz 1962 r.).

Po rozpadzie Czechosłowacji od lat 90 XX w. Słowacja ponownie występuje jako suwerenna reprezentacja. Pierwszy oficjalny mecz „nowa” kadra słowacka rozegrała 2 lutego 1994 r., pokonując w Dubaju Zjednoczone Emiraty Arabskie 1:0. Po uzyskaniu niepodległości Słowacy nie zanotowali żadnych spektakularnych sukcesów, choć reprezentacja zdołała zagrać zarówno na mistrzostwach świata, jak i Europy. Najwyższe zwycięstwa w historii Słowacja odniosła już w XXI w. W 2004 r. w Bratysławie popularne Sokoły (tak brzmi przydomek słowackiej kadry) pokonały Liechtenstein 7:0. Takimi samymi rezultatami Słowacy odnieśli dwukrotnie zwycięstwa nad San Marino w 2007 i 2009 r. Najwyższą porażkę Słowacja zanotowała natomiast w 1995 r., ulegając na wyjeździe Argentynie 0:6.

Trzy duże turnieje

Od 1994 r. Słowacja wystąpiła na trzech dużych turniejach. Pierwszym z nich były Igrzyska Olimpijskie w 2000 r., które odbyły się w Sydney. Na australijskiej ziemi Słowacy nie zdołali wyjść z grupy, zajmując czwarte miejsce za Brazylią, Japonią i RPA. Słowacja wygrała na olimpiadzie tylko jedno – ostatnie spotkanie z RPA.

W 2010 r. Sokoły awansowały premierowo na mistrzostwa Świata, które odbyły się w Republice Południowej Afryki. Słowacja triumfowała w swojej grupie kwalifikacyjnej, wyprzedzając Słoweńców, Czechów czy reprezentacje Polski, która zajęła dopiero piątą pozycję w grupie (tylko przed San Marino). Na mundialu w Afryce Słowacy z czterema punktami zajęli drugie miejsce w grupie za Paragwajem, pokonując m.in. dość niespodziewanie Włochów 3:2 w meczu decydującym o awansie do 1/8 finału. W fazie pucharowej Słowacy ulegli Holendrom 1:2 i pożegnali się z turniejem.

Do tej pory również tylko raz Słowacja zagrała na mistrzostwach Europy. Miało to miejsce w 2016 r. na turnieju we Francji. Słowacy uzyskali awans z drugiego miejsca w grupie eliminacyjnej, a lepsza okazała się tylko Hiszpania. Na Euro Słowacja rywalizowała w grupie z Walią, Anglią i Rosją. Wówczas Słowacy uplasowali się na trzeciej pozycji, wyprzedzając tylko Rosję, ale uzyskali przepustkę do 1/8 finału. W pierwszym meczu fazy pucharowej Sokoły zostały powstrzymane przez Niemców, przegrywając 0:3. W 2019 r. Słowacja po raz drugi w historii uzyskała awans na mistrzostwa Europy 2020, które ostatecznie zostały przesunięte o rok z powodu pandemii koronawirusa.

Wybitni reprezentanci

Na listach najlepszych strzelców oraz zawodników z największą liczbą występów czołowe miejsce zajmuje Marek Hamsik. Zawodnik, który od 2007 r. reprezentuje kadrę narodową, rozegrał w reprezentacji 126 meczów i zdobył 26 bramek [stan na kwiecień 2021]. Pod względem liczby goli Hamsik wyprzedza Roberta Vitka, który w latach 2001-2016 uzyskał 23 gole w 82 meczach. Trzecim najbardziej bramkostrzelnym zawodnikiem w historii Słowacji jest Szilard Nemeth z 22 trafieniami w 59 grach w latach 1996-2006. Oprócz Hamsika ponad 100 meczów w kadrze słowackiej rozegrali natomiast nieaktywni już w narodowych barwach Miroslav Karhan (107) i Martin Skrtel (104). Blisko osiągnięcia bariery 100 gier w kadrze jest Peter Pekarik, który ma na koncie 99 meczów [stan na kwiecień 2021].

Reprezentacja Słowacji – kadra

Reprezentacja Słowacji – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych