Reprezentacja Iranu w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Iranu w piłce nożnej mężczyzn – drużyna reprezentująca Iran w rozgrywkach międzynarodowych. Trzykrotny mistrz Azji, pięciokrotny uczestnik mistrzostw świata.

Iran

Reprezentacja Iranu – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Iranu
Witryna internetowaffiri.ir
TrenerDragan Skocić
Największa gwiazdaAlireza Jahanbakhsh
Rok założenia1948
Barwybiało-czerwone
Liczba występów na MŚ5
Największy sukces na MŚFaza grupowa

Reprezentacja Iranu – najbliższy mecz

Kursy nie są obecnie dostępne.
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 24 listopada 2022 17:02.

Reprezentacja Iranu – ostatnie wyniki

Reprezentacja Iranu – terminarz meczów

Iran – czołowy gracz Azji, przeciętniak w skali świata

Reprezentacja Iranu powstała, patrząc z perspektywy Europy czy Ameryki Południowej, stosunkowo późno, bo w 1941 roku. Swoje największe sukcesy święciła na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. To wówczas Irańczycy trzy razy z rzędu sięgali po Puchar Azji (odpowiednik Euro czy Copa America). Dwa lata po ostatnim triumfie w skali kontynentu, Iran po raz pierwszy zakwalifikował się na mistrzostwa świata. Pod dowództwem selekcjonera Heshmata Mohajeraniego reprezentacja zdobyła punkt w trzech meczach i pożegnała się z turniejem.

Kadra narodowa w następnych latach nie zdobyła już żadnego istotnego trofeum, ale i tak jej znaczenie w skali światowej bardzo wzrosło. Licząc od 1998 roku, reprezentacja Iranu zakwalifikowała się na cztery mistrzostwa świata – wcześniej wystąpili na tym turnieju tylko we wspomnianym roku 1978.

Zbiegło się to w czasie z pojawieniem się jednego z najlepszych napastników w historii Azji. Ali Daei reprezentował Iran w latach 1993-2006 i wpisał się złotymi zgłoskami w historii futbolu. Jego wynik 109 strzelonych bramek w narodowych barwach pozostawał niepobity aż do czerwca 2021 roku, gdy wyprzedził go niezmordowany Cristiano Ronaldo. Daei powszechnie uznawany jest za największą legendę reprezentacji Iranu, jak i jednego z najlepszych zawodników w historii Azji.

Choć od 1976 roku Iran nie wygrał turnieju kontynentalnego, jedynie Japonia może cieszyć się większą liczbą triumfów (4). Ponadto Iran może poszczycić się największą liczbą startów w Pucharze Azji (14), a w tabeli wszech czasów  zajmuje pierwsze miejsce, uprzedzając Koreę Południową, Japonię i Chiny.

Od lutego 2020 roku selekcjonerem reprezentacji Iranu w piłce nożnej mężczyzn jest Chorwat, Dragan Skocić, a jej kapitanem oraz największą gwiazdą jest zawodnik Feyenoordu Rotterdam, Alireza Jahanbakhsh.

Selekcjoner reprezentacji Iranu

Reprezentację Iranu od lutego 2020 roku prowadzi Chorwat Dragan Skocić. 53-latek z irańską piłką związany jest jednak znacznie dłużej, bo od 2013 roku. W tym czasie prowadził kilka tamtejszych klubów, a jeszcze wcześniej pracował w Arabii Saudyjskiej i Kuwejcie. W swojej ojczyźnie jest natomiast znany z pracy z zespołem HNK Rijeka.

Droga reprezentacji Iranu na katarski mundial

Reprezentacja Iranu walkę o udział w finałach mistrzostw świata w 2022 roku rozpoczęła od drugiej rundy eliminacji w strefie azjatyckiej, w której rywalizowała w grupie C. Iran po rozegraniu ośmiu spotkań zajął w niej pierwsze miejsce, ale wyprzedził jedynie o jeden punkt Irak oraz trzy punkty Bahrajn.

W trzeciej rundzie rywalizował w grupie A, z której bezpośredni awans na mundial uzyskiwały dwie najlepsze drużyny. Iran wspólnie z Koreą Południową zdominowali jednak rywalizację nie dając pozostałym rywalom żadnych szans. Drużyna Dragana Skocicia wygrała osiem z 10 spotkań i o dwa punkty wyprzedził wspomnianą Koreę Południową. Trzecie w tabeli Zjednoczone Emiraty Arabskie miały do Iranu stratę wynoszącą aż 13 punktów.

Kadra reprezentacji Iranu

Reprezentacja Iranu – aktualności

Finaliści mistrzostw świata 2022

Grupa AGrupa B
Reprezentacja KataruReprezentacja Anglii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Iranu
Reprezentacja SenegaluReprezentacja Stanów Zjednoczonych
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Walii
Grupa CGrupa D
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Francji
Reprezentacja Arabii SaudyjskiejReprezentacja Australii
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Danii
Reprezentacja PolskiReprezentacja Tunezji
Grupa EGrupa F
Reprezentacja HiszpaniiReprezentacja Belgii
Reprezentacja KostarykiReprezentacja Kanady
Reprezentacja NiemiecReprezentacja Maroka
Reprezentacja JaponiiReprezentacja Chorwacji
Grupa GGrupa H
Reprezentacja BrazyliiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Ghany
Reprezentacja SzwajcariiReprezentacja Urugwaju
Reprezentacja KamerunuReprezentacja Korei Południowej