Reprezentacja Iranu w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Iranu w piłce nożnej mężczyzn – drużyna reprezentująca Iran w rozgrywkach międzynarodowych. Trzykrotny mistrz Azji, pięciokrotny uczestnik mistrzostw świata.

Iran

Reprezentacja Iranu – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Iranu
Witryna internetowaffiri.ir
TrenerAmir Ghalenoei
Największa gwiazdaAlireza Jahanbakhsh
Rok założenia1948
Barwybiało-czerwone
Liczba występów na MŚ6
Największy sukces na MŚFaza grupowa

Reprezentacja Iranu – najbliższy mecz

Kursy nie są obecnie dostępne.
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 7 lutego 2024 11:57.

Reprezentacja Iranu – wyniki i terminarz meczów

Iran – czołowy gracz Azji, przeciętniak w skali świata

Reprezentacja Iranu powstała, patrząc z perspektywy Europy czy Ameryki Południowej, stosunkowo późno, bo w 1941 roku. Swoje największe sukcesy święciła na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. To wówczas Irańczycy trzy razy z rzędu sięgali po Puchar Azji (odpowiednik Euro czy Copa America). Dwa lata po ostatnim triumfie w skali kontynentu, Iran po raz pierwszy zakwalifikował się na mistrzostwa świata. Pod dowództwem selekcjonera Heshmata Mohajeraniego reprezentacja zdobyła punkt w trzech meczach i pożegnała się z turniejem.

Kadra narodowa w następnych latach nie zdobyła już żadnego istotnego trofeum, ale i tak jej znaczenie w skali światowej bardzo wzrosło. Licząc od 1998 roku, reprezentacja Iranu zakwalifikowała się na cztery mistrzostwa świata – wcześniej wystąpili na tym turnieju tylko we wspomnianym roku 1978.

Zbiegło się to w czasie z pojawieniem się jednego z najlepszych napastników w historii Azji. Ali Daei reprezentował Iran w latach 1993-2006 i wpisał się złotymi zgłoskami w historii futbolu. Jego wynik 109 strzelonych bramek w narodowych barwach pozostawał niepobity aż do czerwca 2021 roku, gdy wyprzedził go niezmordowany Cristiano Ronaldo. Daei powszechnie uznawany jest za największą legendę reprezentacji Iranu, jak i jednego z najlepszych zawodników w historii Azji.

Choć od 1976 roku Iran nie wygrał turnieju kontynentalnego, jedynie Japonia może cieszyć się większą liczbą triumfów (4). Ponadto Iran może poszczycić się największą liczbą startów w Pucharze Azji (14), a w tabeli wszech czasów  zajmuje pierwsze miejsce, uprzedzając Koreę Południową, Japonię i Chiny.

Od lutego 2020 roku selekcjonerem reprezentacji Iranu w piłce nożnej mężczyzn jest Chorwat, Dragan Skocić, a jej kapitanem oraz największą gwiazdą jest zawodnik Feyenoordu Rotterdam, Alireza Jahanbakhsh.

Selekcjoner reprezentacji Iranu

Reprezentację Iranu od lutego 2020 roku prowadzi Chorwat Dragan Skocić. 53-latek z irańską piłką związany jest jednak znacznie dłużej, bo od 2013 roku. W tym czasie prowadził kilka tamtejszych klubów, a jeszcze wcześniej pracował w Arabii Saudyjskiej i Kuwejcie. W swojej ojczyźnie jest natomiast znany z pracy z zespołem HNK Rijeka.

Droga reprezentacji Iranu na katarski mundial

Reprezentacja Iranu walkę o udział w finałach mistrzostw świata w 2022 roku rozpoczęła od drugiej rundy eliminacji w strefie azjatyckiej, w której rywalizowała w grupie C. Iran po rozegraniu ośmiu spotkań zajął w niej pierwsze miejsce, ale wyprzedził jedynie o jeden punkt Irak oraz trzy punkty Bahrajn.

W trzeciej rundzie rywalizował w grupie A, z której bezpośredni awans na mundial uzyskiwały dwie najlepsze drużyny. Iran wspólnie z Koreą Południową zdominowali jednak rywalizację nie dając pozostałym rywalom żadnych szans. Drużyna Dragana Skocicia wygrała osiem z 10 spotkań i o dwa punkty wyprzedził wspomnianą Koreę Południową. Trzecie w tabeli Zjednoczone Emiraty Arabskie miały do Iranu stratę wynoszącą aż 13 punktów.

Kadra reprezentacji Iranu

Reprezentacja Iranu – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych