Reprezentacja Iranu w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Iranu w piłce nożnej mężczyzn – drużyna reprezentująca Iran w rozgrywkach międzynarodowych. Trzykrotny mistrz Azji, pięciokrotny uczestnik mistrzostw świata.

Iran

Reprezentacja Iranu – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Iranu
Witryna internetowaffiri.ir
TrenerDragan Skocić
Największa gwiazdaAlireza Jahanbakhsh
Rok założenia1948
Barwybiało-czerwone
Liczba występów na MŚ5
Największy sukces na MŚbrak
Pakiet Powitalny do 1504zł. Zakład bez ryzyka do 234zł!
Największy polski bukmacher
  • Regulamin
+18 | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje Regulamin Pełen reg

Iran – czołowy gracz Azji, przeciętniak w skali świata

Reprezentacja Iranu powstała, patrząc z perspektywy Europy czy Ameryki Południowej, stosunkowo późno, bo w 1941 roku. Swoje największe sukcesy święciła na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. To wówczas Irańczycy trzy razy z rzędu sięgali po Puchar Azji (odpowiednik Euro czy Copa America). Dwa lata po ostatnim triumfie w skali kontynentu, Iran po raz pierwszy zakwalifikował się na mistrzostwa świata. Pod dowództwem selekcjonera Heshmata Mohajeraniego reprezentacja zdobyła punkt w trzech meczach i pożegnała się z turniejem.

Kadra narodowa w następnych latach nie zdobyła już żadnego istotnego trofeum, ale i tak jej znaczenie w skali światowej bardzo wzrosło. Licząc od 1998 roku, reprezentacja Iranu zakwalifikowała się na cztery mistrzostwa świata – wcześniej wystąpili na tym turnieju tylko we wspomnianym roku 1978.

Zbiegło się to w czasie z pojawieniem się jednego z najlepszych napastników w historii Azji. Ali Daei reprezentował Iran w latach 1993-2006 i wpisał się złotymi zgłoskami w historii futbolu. Jego wynik 109 strzelonych bramek w narodowych barwach pozostawał niepobity aż do czerwca 2021 roku, gdy wyprzedził go niezmordowany Cristiano Ronaldo. Daei powszechnie uznawany jest za największą legendę reprezentacji Iranu, jak i jednego z najlepszych zawodników w historii Azji.

Choć od 1976 roku Iran nie wygrał turnieju kontynentalnego, jedynie Japonia może cieszyć się większą liczbą triumfów (4). Ponadto Iran może poszczycić się największą liczbą startów w Pucharze Azji (14), a w tabeli wszech czasów  zajmuje pierwsze miejsce, uprzedzając Koreę Południową, Japonię i Chiny.

Od lutego 2020 roku selekcjonerem reprezentacji Iranu w piłce nożnej mężczyzn jest Chorwat, Dragan Skocić, a jej kapitanem oraz największą gwiazdą jest zawodnik Feyenoordu Rotterdam, Alireza Jahanbakhsh.