Reprezentacja Kamerunu w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Kamerunu to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn w Afryce. Aż pięciokrotnie zwyciężała w Pucharze Narodów Afryki, więc tylko Egipt częściej triumfował w tych rozgrywkach. Współdzieli też dojście do ćwierćfinału mistrzostw świata, co dla drużyn z Czarnego Lądu jest do tej pory najlepszym osiągnięciem. Później ta sztuka udała się już tylko Senegalowi i Ghanie. Kamerun może się też pochwalić zdobyciem srebrnego medalu na Pucharze Konfederacji w 2003, gdzie tylko Francuzi okazali się być od nich lepsi.

Kamerun

Reprezentacja Kamerunu – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Kamerunu
Witryna internetowawww.fecafoot-officiel.com
TrenerRigobert Song
KapitanVincent Aboubakar
Największa gwiazdaAndre Onana
StadionOlembe Stadium
Rok założenia1959
Barwyzielono-czerwono-żółte
Liczba występów w Pucharze Narodów Afryki20
Największy sukces na Pucharze Narodów Afryki5x mistrzostwo (1984, 1988, 2000, 2002, 2017)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata7
Największy sukces na MŚćwierćfinał (1990)

Reprezentacja Kamerunu – najbliższy mecz

Kursy nie są obecnie dostępne.
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 7 lutego 2024 11:22.

Reprezentacja Kamerunu – ostatnie wyniki

Reprezentacja Kamerunu – terminarz meczów

Reprezentacja Kamerunu – historia

Dopiero na początku lat ‘60. XX. wieku Kamerun przestał być kolonią brytyjsko-francuską. Nie przeszkodziło to jednak w założeniu federacji piłkarskiej w 1959 roku, która nazywa się FECAFOOT. Po czterech latach dołączyła w struktury afrykańskiego związku CAF, a w 1964 stała się częścią FIFA. W grudniu 2021 roku wybrano nowego prezesa krajowego związku piłki nożnej. Został nim legendarny napastnik Samuel Eto’o, który jest jednocześnie najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Kamerunu.

Swój debiut w Pucharze Narodów Afryki zaliczyli w 1970 roku, a po raz pierwszy na mistrzostwach świata wystąpili w Hiszpanii w 1982. Na obu turniejach nie udało się wyjść z grupy, choć niewiele zabrakło do awansu. Za drugim podejściem już mogli się pochwalić lepszymi rezultatami. W PNA zajęli 3. miejsce w następnej edycji, a w 1990 roku doszli aż do ćwierćfinału mundialu. Do dziś jest to ich najlepszy wynik, do którego nie zbliżyli się w żadnym z pięciu turniejów MŚ, na których wystąpili.

Najlepszy mundial dla Kamerunu i Afryki

Kamerun posiada w swoim dorobku nie tylko najlepszy wynik jeśli chodzi o mistrzostwa świata, ale jest też najczęstszym reprezentantem Afryki pod względem liczby mundiali. Uczestniczyli aż siedem razy w najważniejszej imprezie piłkarskiej, co nie udało się jak dotąd żadnemu zespołowi z tego kontynentu. Najważniejszy był ten z 1990 roku, który odbywał się we Włoszech. Kamerun wygrał swoją grupę kwalifikacyjną z Nigerią, Angolą i Gabonem, a następnie wyeliminowała Tunezję, by awansować na mundial.

W Italii trafili w grupie na mocnych rywali, bo Argentynę, Rumunię i ZSRR. Niespodziewanie wygrali zarówno 1:0 z Argentyńczykami, jak i 2:1 z Rumunami. Nawet wysoka porażka 0:4 ze Związkiem Radzieckim w ostatniej kolejce nie zmieniła faktu, że Kamerun zajął 1. miejsce. W ⅛ finału trafili na Kolumbię i tam do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. Ostatecznie Nieposkromione Lwy ograły rywali 2:1 i awansowały do ćwierćfinału. Tam dołączyła do nich Anglia, dla której każdy inny rezultat niż zdobycie mistrzostwa świata był wtedy rozczarowaniem.

Kamerun postawił poprzeczkę maksymalnie wysoko i w regulaminowym czasie gry padł remis 2:2. Tym razem w dogrywce lepsi byli przeciwnicy i afrykańska ekipa pożegnała się z turniejem. Był to pierwszy raz, gdy reprezentacja z Czarnego Lądu dotarła aż tak daleko, co było i do dziś jest ogromnym sukcesem Kamerunu.

Pięciokrotny triumfator PNA

Kamerun dwukrotnie w historii organizował Puchar Narodów Afryki. Pierwszy raz w 1972 roku, a następnie równo 50 lat później. Co ciekawe w obu przypadkach reprezentacja Kamerunu zajęła 3. miejsce. Dziś jednak kraj z Afryki środkowej ma na koncie pięć zwycięstw w mistrzostwach kontynentu i jest uważany za jeden z najmocniejszych piłkarsko regionów.

Pierwsze triumfy przyszły w latach 1984 i 1988, kiedy to w PNA brało udział osiem drużyn. W obu przypadkach Kamerun wychodził z grupy z 2. miejsca, a w finale pokonywał reprezentację Nigerii. Na kolejne sukcesy trzeba było już poczekać do przełomu wieków, gdy do turnieju przystępowało już 16 ekip. Wtedy Kameruńczycy awansowali z 1. miejsca i w 2000 roku ponownie w finałowej potyczce byli lepsi od Nigeryjczyków. Dwa lata później w meczu o złoto wygrali z Senegalem. W obu przypadkach o triumfie decydowały rzuty karne.

Najświeższy sukces to rok 2017 i turniej rozgrywany w Gabonie. Kamerun wyszedł z grupy kosztem właśnie gospodarzy, co nieszczególnie ucieszyło miejscowych kibiców. Później eliminowali kolejno Senegal (znów po rzutach karnych) i Ghanę (wygrywając 2:0), a w wielkim finale tym razem pokonali Egipt 2:1, dzięki zwycięskiej bramce w samej końcówce spotkania.

Selekcjoner reprezentacji Kamerunu

Oprócz Samuela Eto’o, który pełni obowiązki prezesa kameruńskiego związku piłkarskiego jest jeszcze Rigobert Song, będący selekcjonerem reprezentacji Kamerunu. To do niego należy rekord liczby występów dla drużyny narodowej, której koszulkę zakładał aż 137 razy. Zdobywca Pucharu UEFA z Liverpoolem objął kadrę pod koniec lutego 2022 roku, czyli tuż przed decydującymi meczami o awansie na mistrzostwa świata. Choć w pierwszym starciu z Algierią jego zespół przegrał 0:1, to w rewanżu odwrócił losy dwumeczu i wygrał 2:1. Gola na wagę przepustki na mundial Kamerun zdobył w doliczonym czasie dogrywki, a jego autorem był Karl Toko-Ekambi z Olympique’u Lyon. Wcześniej do siatki trafił Choupo-Moting z Bayernu Monachium.

Kadra reprezentacji Kamerunu

W swoich szeregach mają też innych utalentowanych graczy, takich jak pomocnik André Zambo Anguissa z Napoli czy też bramkarz Andre Onana z Ajaxu Amsterdam. Kadrze przewodzi kapitan Vincent Aboubakar, który jest utytułowanym napastnikiem, mającym na koncie triumf w PNA 2017 i sukcesy w FC Porto oraz Besiktasie. Obecnie reprezentuje barwy saudyjskiego Al-Nassr, ale nie przeszkodziło mu to w zdobyciu korony króla strzelców w mistrzostwach Afryki w 2022. Wszyscy oni będą stanowić o sile reprezentacji Kamerunu, która podczas MŚ 2022 zmierzy się ze Szwajcarią, Serbią i Brazylią.

Droga reprezentacji Kamerunu na mundial w Katarze

Kamerun rozpoczynał eliminacje od 2. rundy w strefie CAF. W fazie grupowej musiał okazać się lepszy od Malawi, Mozambiku i Wybrzeża Kości Słoniowej. Zwłaszcza ten ostatni przeciwnik miał stanowić trudną przeszkodę na drodze do mistrzostw świata. Zarówno Mozambik, jak i Malawi zostały ograne dość pewnie przez Lwy Terangi, ale pierwszy mecz z reprezentacją WKS zakończył się zwycięstwem Sebastiana Hallera i spółki. Rewanż przypadał na ostatnią kolejkę zmagań w tej fazie, więc wynik był wiążący dla statusu kwalifikacji. Kamerun wygrał 1:0 i rzutem na taśmę zajął 1. miejsce w grupie, eliminując tym samym Słonie z walki o mundial.

W rundzie finałowej rozgrywane były dwumecze pomiędzy zwycięzcami grup. Kamerunowi przypadła Algieria, a więc kolejny trudny przeciwnik. W pierwszym starciu u siebie podopieczni Rigoberta Songa mocno skomplikowali sobie sytuację, bo przegrali 0:1. W rewanżu udało im się pierwszym zdobyć bramkę i do końcowego gwizdka jej nie stracić. To oznaczało dogrywkę, a gdy zanosiło się na serię rzutów karnych, w 118. minucie bramkę zdobyli Algierczycy. Dopiero w 124. minucie gry udało się wpakować piłkę do siatki i dzięki zasadzie goli na wyjeździe to Kamerun awansował na mundial.

Reprezentacja Kamerunu – aktualności