Reprezentacja Brazylii w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Brazylii w piłce nożnej mężczyzn – jedna z najbardziej utytułowanych reprezentacji narodowych na świecie. Pięciokrotni mistrzowie świata oraz dziewięciokrotni zdobywcy Copa America. Jedyna drużyna, która wzięła udział we wszystkich edycjach mistrzostw świata.

Brazylia

Reprezentacja Brazylii – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Brazylii
Witryna internetowawww.cfb.com.br
TrenerRamon Menezes
Największa gwiazdaNeymar
Rok założenia1914
BarwyŻółto-niebieskie
Liczba występów na MŚ22
Największy sukces na MŚMistrzostwo Świata (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)

Reprezentacja Brazylii – wyniki i terminarz meczów

Niełatwe początki i wielka porażka, która odmieniła Brazylię

Pierwszy mecz reprezentacji Brazylii datowany jest na 31 lipca 1906 roku. Wówczas południowoafrykańskie South Africa  F.C. zmierzyło się z reprezentacją stanu Sao Paulo, w którym występowali głównie Brytyjczycy. Przegrali 0:6. W następnych latach rozegrano wiele podobnych meczów, ale powoli rozwijała się również profesjonalizacja zawodu piłkarza w Brazylii. W 1914 założono bowiem Federacao Brasileira de Sports (FBS) – był to wówczas najwyższy organ odpowiedzialny za brazylijski sport, w tym reprezentację piłkarską. Rok później powstał też Federecao Brasileira de Futbol (FBF), który miał z FBS rywalizować. Po licznych przepychankach obie strony stworzyły Confederacao Brasileira de Desportos (CBD) w 1916 roku. 9 lipca nowa organizacja została oficjalnie przyjęta do CONMEBOL, a w grudniu dokonała wstępnej rejestracji w FIFA.

Futbol rozwijał się w Brazylii na zasadzie kuli śnieżnej. Zainteresowanie sportem było niebotyczne, co przekładało się na napływ talentów. Ze względu na radość z gry w piłkę nożną, jak i niezwykłej techniki, brazylijski sposób gry w piłkę jest nieporównywalny z żadnym innym. Jako się rzekło, Canarinhos wzięli udział we wszystkich mistrzostwach świata, a po raz pierwszy byli o krok od wygranej w 1950 roku. Mundial ten odbywał się w ich kraju i zasłynął jedynym w historii sposobem wyłonienia mistrza. Po grze w pierwszych grupach, najlepsze zespoły rywalizowały też w drugiej grupie. Do “grupy finałowej”, poza Brazylią awansowały reprezentacje Urugwaju, Szwecji i Hiszpanii. Ostatni mecz turnieju odbywał się pomiędzy gospodarzami, a Urugwajem. Poprzednie wyniki sprawiały, że Brazylijczykom wystarczał remis, by po raz pierwszy zostać mistrzami świata. W kraju panował powszechny optymizm, ba, żaden Brazylijczyk nie wierzył w porażkę misji. A jednak. Urugwajczycy wygrali, a zdobywca ostatniej bramki, Ghiggia, jest żywą legendą kontynentu. Porażka na Maracanie, zwana Maracanazo, do dziś jest obecna w kulturze Brazylii. Po tym spotkaniu ludzie w kraju popadli w rozpacz, doszło też do licznych samobójstw. Do dziś jest to uznawane za największą porażkę Canarinhos na wielkich turniejach.

Złota era i duet Garrincha – Pele

Relację radiową z Maracanazo słuchał również pewien młody chłopak. Nazywał się Edson Arantes do Nascimento, a świat zapamiętał go jako Pele. Płakał przy radiu i obiecał odpłacić kiedyś za tę potwarz. Trzeba przyznać, że wyrównał rachunki z nawiązką.

Pele uznawany jest bowiem za jednego z najlepszych zawodników w dziejach, a poza kwestiami czystych umiejętności, najpowszechniejszym argumentem jest fakt, że Brazylijczyk, jako jedyny gracz w historii, sięgnął po trzy Puchary Świata. W 1958 roku został powołany przez Vicente Feolę jako zaledwie 18-latek. Początkowo selekcjoner nie stawiał na młodziaka, ale presja publiczna nakazała mu dać mu szansę w fazie pucharowej. Efekt? Pele strzelił jedyną bramkę ćwierćfinału przeciwko Walii, następnie zanotował hat-trick w półfinale. W wielkim finale Brazylia rozprawiła się gładko ze Szwecją (5:2), a 18-latek dorzucił kolejne dwa gole.

Na następnym mundialu Pele był już postacią pierwszoplanową. Szybko strzelił gola w grupie, ale następnie kontuzja wykluczyła go z turnieju. Wówczas, jednak, w barwach Canarinhos grał już Garrincha, z którym Pele stworzy śmiercionośny duet. Na turnieju w 1962 to jednak sam Garrincha poprowadził Brazylię do drugiego z rzędu mistrzostwa świata, pokonując w finale Czechosłowację (3:1).

Dwa kolejne mundiale nie były dla Brazylii udane, ale w 1970 roku ponownie sięgnęli po złoto. Na turnieju ponownie błyszczał Pele. Strzelił trzy gole – w tym jednego w finale z Włochami – zapewniając swojej reprezentacji Puchar Świata na własność, zapewniany tylko trzykrotnym mistrzom globu.

Długa przerwa w zwycięstwach

Następne dwie dekady nie były dla Canarinhos łaskawe. Między 1971, a 1989 rokiem, nie sięgnęli oni ani po mistrzostwo świata, ani kontynentu. Za najboleśniejszą porażkę tamtych czasów określa się mistrzostwa świata w Hiszpanii z 1982 roku. Wówczas Brazylia, prowadzona przez kapitana Socratesa, grała najpiękniejszą piłkę w historii kraju. Niestety, odpadła już w drugiej rundzie, przegrywając z Włochami (a właściwie autorem hat-tricka, Paolo Rossim) 2:3.

W 1994 roku na scenę wyszło już całkowicie nowe pokolenie. Grająca bardziej zachowawczą niż piękną piłkę Brazylia bez większych problemów sięgnęła po złoto. Liderami drużyny byli niezwykle utalentowani napastnicy: Bebeto i Romario, który łącznie strzelili na turnieju aż osiem bramek. Cztery lata później Canarinhos po kontrowersjach związanych ze zdrowiem słynnego Ronaldo, przegrali w finale z Francją.

Ronaldo Fenomeno zdołał jednak odbić sobie tę porażkę. Na mundialu w Korei i Japonii błyszczał. Fantastyczny napastnik strzelił łącznie osiem bramek, w tym wszystkie trzy, które Canarinhos zdobyli w półfinale i finale.

Reprezentacja Brazylii obecnie: era Neymara

Obecnej reprezentacji Brazylii brakuje triumfów na mistrzostwach świata, ale to wciąż jedna z najlepszych drużyn na świecie. Według rankingu FIFA (na dzień 26 października 2021), Brazylia zajmuje drugie miejsce. Największą gwiazdą drużyny jest napastnik Paris Saint-Germain, Neymar, który niebawem prześcignie Pelego w liczbie zdobytych bramek w koszulce narodowej. Najważniejszymi triumfami Canarinhos w ostatnich latach były dwa triumfy olimpijskie (2016, 2020), dwa Puchary Konfederacji (2009, 2013) oraz Copa America (2019).

Wielką rolę w ostatnich sukcesach odgrywa selekcjoner Canarinhos, Tite, który pełni tę funkcję od 2016 roku. Kapitanem reprezentacji jest obrońca Chelsea, Thiago Silva.

Droga reprezentacji Brazylii na mundial w Katarze

Reprezentacja Brazylii zdominowała rywalizację w eliminacjach do turnieju finałowego mistrzostw świata w strefie CONMEBOL. Brazylijczycy nie doznali ani jednej porażki i zajęli pierwsze miejsce w grupie z gigantyczną przewagą nad pozostałymi zespołami. Ich postawa w eliminacjach sprawiła, że są teraz uważani za jednego z głównych kandydatów do zdobycia mistrzostwa świata w Katarze.

Selekcjoner reprezentacji Brazylii

Od 2016 selekcjonerem reprezentacji Brazylii jest Tite, który wcześniej pracował z wieloma brazylijskim klubami. Szkoleniowiec cieszy się dużym zaufaniem, choć prowadzona przez niego drużyna mundial w 2018 roku zakończyła już na ćwierćfinale, kiedy uległa Belgom. Teraz Canarinhos za wszelką cenę będą chcieli poprawić to osiągnięcie. W międzyczasie pod wodzą Tite reprezentacja Brazylii zwyciężyła w Copa America 2019.

Reprezentacja Brazylii – kadra

Reprezentacja Brazylii – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych