Raków Częstochowa

Raków Częstochowa

Ekstraklasa

Raków Częstochowa to klub, którego korzenie sięgają 1921 roku. Najsłynniejszym wychowankiem Rakowa jest Jakub Błaszczykowski, który później został kapitanem reprezentacji Polski. Aktualnie Raków Częstochowa gra na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce, czyli Ekstraklasie.

Raków Częstochowa – podstawowe informacje

Rok założenia: 1921

Przydomek:

Barwy: czerwono-niebieskie

Adres:
ul. Limanowskiego 83
42-208 Częstochowa

Fax:
(34) 323-54-62

Telefon:
(34) 323-54-62

Strona: :
www.rakow.com

Prezes:
Wojciech Cygan

Menedżer:
Marek Papszun

Pojemność:
5500

Sukcesy

Wicemistrzostwo Polski:
2 tytuły

Zdobyte w 2021, 2022

Puchar Polski:
2 tytuły

Zdobyte 2021, 2022

Finał Pucharu Polski:
1 tytuł

Zdobyty w 1967

Superpuchar Polski:
2 tytuły

Zdobyte w 2021, 2022

Aktualności klubowe

Raków Częstochowa – historia klubu

Pierwsza nazwa klubu brzmiała “Racovia”. Skąd taki pomysł? Wszystko zaczęło się w 1921 roku. Klub powstał w dzielnicy Raków, stąd nazwa drużyny Raków Częstochowa. Aktualnie pełna nazwa klubu to Robotniczy Klub Sportowy (RKS) Raków Częstochowa Spółka Akcyjna.

Początki Rakowa nie były usłane różami, bo już cztery lata później klub został rozwiązany. Szybko go jednak reaktywowano jako Robotniczy Klub Sportowy. Oficjalnie Raków wszedł do polskich rozgrywek, gdzie zaczął grę od C klasy.

Raków Częstochowa przez długie lata grał w niższych ligach polskich. Drużyna co prawda w kilka lat awansowała do 3. ligi, ale tam pozostała aż do 1962 roku. Początek lat 60. Raków spędził na zapleczu Ekstraklasy, by ponownie spaść na trzeci poziom rozgrywkowy.

W historii klubu Raków nie ma medali mistrzostw Polski i triumfów w krajowym pucharze. Tak naprawdę największym osiągnięciem “Krzyżowców” jest 8. miejsce w Ekstraklasie zdobyte w sezonie 1995/96. Do tego można dołożyć finał Pucharu w Polski w 1967 roku i dwa półfinały PP w 1972 i 2019 roku.

Historyczne lata 90.

Raków potrzebował dziesięcioleci, żeby w końcu znaleźć się w polskiej elicie. Do 1. ligi po raz pierwszy awansował w 1994 roku! Na ekstraklasowym szczeblu Raków zadomowił się na cztery lata. W tamtym czasie Częstochowianie byli trenowani przez Zbigniewa Dobosza, Gotharda Kokotta i Huberta Kostkę.

W sezonie 1996/1997 w ekipie Rakowa występował m.in. Jacek Krzynówek, który następnie zrobił wielką karierę reprezentacyjną. Krzynówek po sezonie zamienił Raków na GKS Bełchatów. 

W Rakowie w latach 90. grał również inny reprezentant Polski, Paweł Skrzypek.

Raków po awansie do Ekstraklasy uplasował się w dolnej części tabeli, a największym wyczynem była ósma lokata. Po sezonie 1998/99 Raków spadł na zaplecze ligi, a później było jeszcze gorzej. Ostatecznie w latach 2001 – 2005 Częstochowianie występowali w 4. lidze.

Jakub Błaszczykowski i Jerzy Brzęczek

W Rakowie Częstochowa w młodzieżowych ekipach swój talent wykuwał Jakub Błaszczykowski. “Kuba” jest wychowankiem tego klubu, którego był zawodnikiem w latach 1993 – 2002. Co więcej, w Rakowie swoje pierwsze szlify nabierał także były kapitan i selekcjoner reprezentacji Polski, Jerzy Brzęczek. On również uznawany jest za wychowanka Rakowa, w którym występował jako junior w latach 1983 – 1988. Brzęczek następnie był trenerem Rakowa, gdy ten grał na szczeblu drugoligowym.

Do wychowanków Rakowa można zaliczyć też Jacka Magierę, który poza karierą piłkarską ma również spore osiągnięcia w roli szkoleniowca. To były trener Legii Warszawa i selekcjoner reprezentacji młodzieżowej U-20.

Nowa era Rakowa

W 2014 roku właścicielem klubu został Michał Świerczewski, który stworzył sklep internetowy X-Kom. Raków w tamtym czasie obrał za cel awans do Ekstraklasy i budowę klubu na miarę XXI wieku. Efekty działań nowego właściciela przyszły stosunkowo szybko. 

Raków w 2016 roku zatrudnił Marka Papszuna w roli trenera, a ten w kolejnym sezonie wygrał rozgrywki 2. ligi. Tym samym Raków od sezonu 2017/18 zaczął ponowne występy na zapleczu Ekstraklasy. Już w drugim sezonie w 1. lidze Raków zdobył mistrzostwo tych rozgrywek i po 21 latach przerwy znów zagościł na najwyższym szczeblu w Polsce. Co więcej, jako pierwszoligowiec doszedł do półfinału Pucharu Polski.

Pierwszy sezon Ekstraklasy 2019/20 Raków zakończył na 10. lokacie. Drugi rok w Ekstraklasie był znacznie bardziej udany. Raków przez długi czas w rozgrywkach 2020/21 przewodził w tabeli polskiej Ekstraklasy stając się jednym z pretendentów do mistrzostwa! Ostatecznie zakończył rywalizację na drugim miejscu, ale zaliczył także pierwszy triumf w rozgrywkach o Puchar Polski. Drużyna Marka Papszuna sukcesy powtórzyła również rok później.

Raków Częstochowa – wyniki i terminarz

Raków Częstochowa – skład i statystyki piłkarzy

Najlepsi strzelcy Raków Częstochowa w PKO Ekstraklasie