stadium-image
IMAGO/Jakub Ziemianin/400mm.pl
Raków Częstochowa

Raków Częstochowa

Ekstraklasa
Rok założenia: 1921
Przydomek: Medaliki
Barwy: czerwono-niebieskie
Prezes: Piotr Obidziński
Trener: Marek Papszun
Strona: www.rakow.com
Stadion: Miejski Stadion Piłkarski
Pojemność: 5 500
Adres: ul. Limanowskiego 83, 42-208 Częstochowa

Następny mecz

Cracovia

PKO BP Ekstraklasa |

1 lutego 2025

18:00

Kursy nie są obecnie dostępne.
Raków Częstochowa
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 7 grudnia 2024 22:07.

Raków Częstochowa - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Polski

1 raz

Zdobyte w 2023

Wicemistrzostwo Polski

2 razy

Zdobyte w 2021, 2022

Puchar Polski

2 razy

Zdobyty w 2021, 2022

Finał Pucharu Polski

2 razy

Osiągnięty w 1967, 2023

Superpuchar Polski

2 razy

Zdobyty w 2021, 2022

Newsy

Raków pracuje nad zimowym transferem. Ciekawe wzmocnienie z pierwszej ligi

Transfery

Raków Częstochowa – terminarz i wyniki

Raków Częstochowa – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Rakowa Częstochowa w Ekstraklasie

Raków Częstochowa – transfery

Raków Częstochowa to klub, którego korzenie sięgają 1921 roku. Najsłynniejszym wychowankiem Rakowa jest Jakub Błaszczykowski, który później został kapitanem reprezentacji Polski. Aktualnie Raków Częstochowa gra na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce, czyli Ekstraklasie.

Raków Częstochowa - historia klubu

Pierwsza nazwa klubu brzmiała "Racovia". Skąd taki pomysł? Wszystko zaczęło się w 1921 roku. Klub powstał w dzielnicy Raków, stąd nazwa drużyny Raków Częstochowa. Aktualnie pełna nazwa klubu to Robotniczy Klub Sportowy (RKS) Raków Częstochowa Spółka Akcyjna.

Początki Rakowa nie były usłane różami, bo już cztery lata później klub został rozwiązany. Szybko go jednak reaktywowano jako Robotniczy Klub Sportowy. Oficjalnie Raków wszedł do polskich rozgrywek, gdzie zaczął grę od C klasy.

Raków Częstochowa przez długie lata grał w niższych ligach polskich. Drużyna co prawda w kilka lat awansowała do 3. ligi, ale tam pozostała aż do 1962 roku. Początek lat 60. Raków spędził na zapleczu Ekstraklasy, by ponownie spaść na trzeci poziom rozgrywkowy.

W historii klubu Raków nie ma medali mistrzostw Polski i triumfów w krajowym pucharze. Tak naprawdę największym osiągnięciem "Krzyżowców" jest 8. miejsce w Ekstraklasie zdobyte w sezonie 1995/96. Do tego można dołożyć finał Pucharu w Polski w 1967 roku i dwa półfinały PP w 1972 i 2019 roku.

Historyczne lata 90.

Raków potrzebował dziesięcioleci, żeby w końcu znaleźć się w polskiej elicie. Do 1. ligi po raz pierwszy awansował w 1994 roku! Na ekstraklasowym szczeblu Raków zadomowił się na cztery lata. W tamtym czasie Częstochowianie byli trenowani przez Zbigniewa Dobosza, Gotharda Kokotta i Huberta Kostkę.

W sezonie 1996/1997 w ekipie Rakowa występował m.in. Jacek Krzynówek, który następnie zrobił wielką karierę reprezentacyjną. Krzynówek po sezonie zamienił Raków na GKS Bełchatów. 

W Rakowie w latach 90. grał również inny reprezentant Polski, Paweł Skrzypek.

Raków po awansie do Ekstraklasy uplasował się w dolnej części tabeli, a największym wyczynem była ósma lokata. Po sezonie 1998/99 Raków spadł na zaplecze ligi, a później było jeszcze gorzej. Ostatecznie w latach 2001 - 2005 Częstochowianie występowali w 4. lidze.

Jakub Błaszczykowski i Jerzy Brzęczek

W Rakowie Częstochowa w młodzieżowych ekipach swój talent wykuwał Jakub Błaszczykowski. "Kuba" jest wychowankiem tego klubu, którego był zawodnikiem w latach 1993 - 2002. Co więcej, w Rakowie swoje pierwsze szlify nabierał także były kapitan i selekcjoner reprezentacji Polski, Jerzy Brzęczek. On również uznawany jest za wychowanka Rakowa, w którym występował jako junior w latach 1983 - 1988. Brzęczek następnie był trenerem Rakowa, gdy ten grał na szczeblu drugoligowym.

Do wychowanków Rakowa można zaliczyć też Jacka Magierę, który poza karierą piłkarską ma również spore osiągnięcia w roli szkoleniowca. To były trener Legii Warszawa i selekcjoner reprezentacji młodzieżowej U-20.

Nowa era Rakowa

W 2014 roku właścicielem klubu został Michał Świerczewski, który stworzył sklep internetowy X-Kom. Raków w tamtym czasie obrał za cel awans do Ekstraklasy i budowę klubu na miarę XXI wieku. Efekty działań nowego właściciela przyszły stosunkowo szybko. 

Raków w 2016 roku zatrudnił Marka Papszuna w roli trenera, a ten w kolejnym sezonie wygrał rozgrywki 2. ligi. Tym samym Raków od sezonu 2017/18 zaczął ponowne występy na zapleczu Ekstraklasy. Już w drugim sezonie w 1. lidze Raków zdobył mistrzostwo tych rozgrywek i po 21 latach przerwy znów zagościł na najwyższym szczeblu w Polsce. Co więcej, jako pierwszoligowiec doszedł do półfinału Pucharu Polski.

Pierwszy sezon Ekstraklasy 2019/20 Raków zakończył na 10. lokacie. Drugi rok w Ekstraklasie był znacznie bardziej udany. Raków przez długi czas w rozgrywkach 2020/21 przewodził w tabeli polskiej Ekstraklasy stając się jednym z pretendentów do mistrzostwa! Ostatecznie zakończył rywalizację na drugim miejscu, ale zaliczył także pierwszy triumf w rozgrywkach o Puchar Polski. Drużyna Marka Papszuna sukcesy powtórzyła również rok później.

Postawiony kilka lat wcześniej cel, jakim było zdobycie mistrzostwa Polski, zrealizowała w sezonie 2022/23, pozostawiając za swoimi plecami zespoły Legii Warszawa, Lecha Poznań i Pogoni Szczecin.

Odejście Papszuna

Jeszcze przed zakończeniem sezonu 2022/23 klub poinformował, że z końcem rozgrywek z klubem pożegna się jeden z głównych twórców sukcesów zespołu - Marek Papszun. Szkoleniowiec postanowił zakończyć swoją misję w Częstochowie będąc na szczycie. Jego następcą został dotychczasowy asystent - Dawid Szwarga. Ten pomysł jednak nie wypalił. Sezon 2023/24 był dla Rakowa zupełnie nieudany. Po jego zakończeniu władze klubu zdecydowały się na powrót do sprawdzonego wariantu i przekonały Papszuna do powrotu na trenerską ławkę.