Reprezentacja Meksyku w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Meksyku w piłce nożnej mężczyzn – najbardziej utytułowana reprezentacja piłkarska Ameryki Północnej. Ośmiokrotny zdobywca Złotego Pucharu CONCACAF, mistrz olimpijski z roku 2012 oraz szesnastokrotny uczestnik mistrzostw świata.

Meksyk

Reprezentacja Meksyku – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Meksyku
Witryna internetowawww.femexfut.org.mx
TrenerGerardo Martino
Największa gwiazdaJavi Hernandez
Rok założenia1923
BarwyZielono-biało-czerwone
Liczba występów na MŚ17
Największy sukces na MŚ1/4 finału (1970, 1986)

Reprezentacja Meksyku – ostatnie wyniki

Reprezentacja Meksyku – terminarz meczów

Początki w roli autsajdera i korzystanie z brazylijskich wzorców

Reprezentacja Meksyku w piłce nożnej mężczyzn w latach 1930-1974 aż siedmiokrotnie występowała na mistrzostwach świata – a w 1970 roku awansowała nawet do ćwierćfinału – ale była uznawana głównie za dostarczyciela punktów. Meksykanie wówczas mieli już na koncie dwa mistrzostwa Ameryki Północnej, ale w tamtym okresie rywalizowali głównie z kadrami pokroju Kostaryki czy Trynidadu i Tobago.

Sytuację odmieniło kilka zmiennych. W meksykańską ligę poczęto wpompowywać znaczne ilości pieniędzy, a reprezentacja przejęła wzorce od Brazylii. Wraz z debiutem legendarnego Hugo Sancheza złożyło się to na nowe otwarcie dla reprezentacji Meksyku. Wielki napastnik Realu Madryt występował dla kadry narodowej przez 19 lat. W tym czasie kadra sięgnęła po Złoty Puchar CONCACAF 1977, wygrała igrzyska panamerykańskie, a także zgarnęła srebro w Copa America (od 1993 roku Meksyk jest zapraszany na tę imprezę). W międzyczasie reprezentacja wyrównała swój najlepszy wynik na mundialu, gdy w 1986 roku odpadła dopiero w rzutach karnych z Niemcami.

Reprezentacja Meksyku w XXI wieku

Początek XXI wieku można nazwać złotą erą reprezentacji Meksyku w piłce nożnej mężczyzn. Wielka w tym rola Rafaela Marqueza. Środkowy obrońca, który największe triumfy na kanwie klubowej święcił z Barceloną, został jedynym zawodnikiem w historii, który wystąpił na czterech kolejnych mundialach. Wraz z Marquezem Meksyk sięgnął po Puchar Konfederacji i dwa Puchary CONCACAF.

Po zakończeniu przez niego kariery reprezentacyjnej kadra wciąż triumfowała. W 2015 i 2019 roku ponownie okazała się bezkonkurencyjna w Ameryce Północnej, a w 2012 roku wygrała – po raz pierwszy w historii – igrzyska olimpijskie. W tych triumfach wielką rolę odegrał Javier “Chicharito” Hernandez. Napastnik, między innymi Manchesteru United i Realu Madryt, jest obecnie najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Meksyku z 52 bramkami na koncie.

Od stycznia 2019 roku selekcjonerem kadry jest Gerardo Martino. Opaskę kapitańską nosi zaś bramkarz, Guillermo Ochoa.

Reprezentacja Meksyku – kadra

Reprezentacja Meksyku – aktualności