Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn – drużyna piłkarska reprezentująca Rzeczpospolitą Polską w zawodach międzynarodowych. Jej największymi sukcesami były brązowe medale mistrzostw świata, uzyskane w latach 1974 i 1982. Od 2023 roku selekcjonerem Biało-czerwonych jest Michał Probierz. Pozycję kapitana pełni Robert Lewandowski, który jest jednocześnie najlepszym strzelcem kadry w historii.

Polska

Reprezentacja Polski w piłce nożnej – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Polski
Witryna internetowapzpn.pl
TrenerMichał Probierz
KapitanRobert Lewandowski
StadionStadion Narodowy w Warszawie
BarwyBiało-czerwone
Rok Założenia1919
Liczba występów na mistrzostwach świata9
Największy sukces na MŚ3. miejsce (1974 i 1982)
Liczba występów na Euro4
Największy sukces na EuroĆwiećfinał (Euro 2016)

Reprezentacja Polski – najbliższy mecz

Polska
Estonia
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 18 marca 2024 20:58.

Reprezentacja Polski – aktualności

STS Kod Promocyjny

lub
BONUS 300 zł
ZAKŁAD BEZ RYZYKA 100 zł
Bonus od 1. depozytu 100% do 300 zł
Freebety za zadania 60 zł
Bonus od 2. depozytu 50% do 500 zł
Bonus od 3. depozytu 50% do 700 zł
Kod promocyjny GOAL

Bonusy do 1560 zł + zakład bez ryzyka do 100 zł za kod!:

1660 zł

+18 | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje Regulamin

Reprezentacja Polski – wyniki i terminarz meczów

Reprezentacja Polski w piłce nożnej – trudne początki

Koncepcja utworzenia reprezentacji Polski pojawiła się w 1919 roku podczas pierwszego zgromadzenia Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ostatecznie udało się ten plan zrealizować dopiero dwa lata później. 18 grudnia 1921 roku Biało-czerwoni rozegrali pierwsze spotkanie międzynarodowe w Budapeszcie, gdzie przegrali z Węgrami 0:1. Na premierowe zwycięstwo swoich reprezentantów kibice czekali kolejnych kilka miesięcy. 28 maja 1922 roku w spotkaniu towarzyskim Biało-czerwoni Szwecję 2:1, a historyczną, pierwszą bramkę dla Polski zdobył z rzutu karnego Józef Klotz.

Biało-czerwoni zadebiutowali na mistrzostwach świata w trzeciej edycji turnieju. Po niesamowitym pojedynku z Brazylią (5:6) w 1/8 finału pożegnali się jednak z mundialem. Największą gwiazdą przedwojennej reprezentacji Polski był Ernest Wilimowski, który we wspomnianym spotkaniu z Canarinhos ustrzelił cztery gole.

Złoty okres w trudnym czasie dla kraju

Czasy powojenne nie były łaskawe dla polskiego narodu, podobnie sytuacja miała się z reprezentacją. Dopiero początek lat 70. XX wieku przyniósł największe sukcesy w historii Biało-czerwonych. 1 grudnia 1970 roku PZPN powierzył reprezentację Kazimierzowi Górskiemu, który wcześniej był członkiem trzyosobowego sztabu zarządzającego. Biało-czerwoni po raz pierwszy pokazali się na wielkiej scenie dwa lata później. Nie ulega wątpliwości, że podczas igrzysk olimpijskich w Monachium największą sensacją została reprezentacja Polski w piłce nożnej. Zawodnicy Kazimierza Górskiego zdobyli złoty medal i dali sygnał, że w kolejnych latach zamierzają liczyć się w futbolu międzynarodowym. Gwiazda reprezentacji, Kazimierz Deyna, został najlepszym strzelcem turnieju z dziewięcioma bramkami na koncie, a władze centralne uznały 10 września “Dniem Polskiego Piłkarza”.

W eliminacjach do mistrzostw świata w 1974 roku, o awans na turniej Polacy walczyli, między innymi, z Anglikami. W Chorzowie pokonali faworyzowanych rywali 2:0, a w rewanżu na Wembley osiągnęli wynik 1:1 po trafieniu Jana Domarskiego. Fantastyczny mecz rozegrał też Jan Tomaszewski, który kilkoma interwencjami powstrzymał szarżujących Wyspiarzy. Rezultat ten dał Polakom w efekcie awans na imprezę w RFN.

Tam świat zadziwiła reprezentacja Polski w piłce mężczyzn. Zawodnicy Górskiego zostali rewelacją turnieju. W pierwszej rundzie rozbili Argentynę (3:2), Haiti (7:0) oraz wicemistrzów świata Włochów (2:1). W kolejnej nie dali szans Szwedom (1:0) i Jugosławii (2:1), więc o awansie do finału decydowało starcie z Niemcami Zachodnimi. W rozgrywanym na niezwykle mokrej murawie meczu lepsi okazali się rywale, którym zwycięstwo zagwarantował legendarny Gerd Mueller. Kilka dni później Biało-czerwoni zapewnili sobie najniższe miejsce na podium, pokonując w decydującym spotkaniu ówczesnych mistrzów świata, Brazylijczyków po golu Grzegorza Laty. Polak został królem strzelców turnieju z siedmioma golami na koncie. W najlepszej jedenastce turnieju, oprócz, niego, znalazło się miejsce dla Kazimierza Deyny i Roberta Gadochy.

Niepowodzenie na igrzyskach olimpijskich z 1976 roku sprawiło, że z reprezentacją pożegnał się Kazimierz Górski. Jego następca, Jacek Gmoch, nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań, podobnie jak Ryszard Kulesza. W grudniu 1980 roku zastąpił go Antoni Piechniczek, czyli autor kolejnego wielkiego sukcesu w historii polskiej piłki.

Od Górskiego do Piechniczka

Biało-czerwoni dość łatwo przeszli przez eliminacje do mundialu z 1982 roku, ale na turnieju z początku nie prezentowali się dobrze. Reprezentacja Polski w piłce nożnej rozpoczęła zmagania od dwóch bezbramkowych remisów przeciwko Włochom i Kamerunowi, ale później rozbiła Peru 5:1 i awansowała dalej. W drugiej rundzie Biało-czerwoni rozpoczęli od efektownego zwycięstwa nad Belgią, w którym wszystkie trzy gole strzeliła wschodząca gwiazda kadry, Zbigniew Boniek. W decydującym o awansie spotkaniu ze Związkiem Radzieckim po raz kolejny padł bezbramkowy remis, premiujący podopiecznych Piechniczka. W półfinale musieli jednak uznać wyższość przyszłych mistrzów świata, Włochów, którzy wyeliminowali Polaków po dublecie Paolo Rossiego. 10 lipca reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn spotkała się w meczu o trzecie miejsce z Francuzami i pokonała ich 3:2, drugi raz w historii stając na podium mistrzostw świata.

Chude lata

Kolejne dwie dekady w wykonaniu polskiej reprezentacji były latami niezwykle chudymi. W roku 1986 zdołała ona jeszcze awansować na mundial, ale na kolejne takie osiągnięcie trzeba było czekać szesnaście lat. Występy Biało-czerwonych w Korei Południowej i Japonii nie były, lekko mówiąc, udane. Pożegnali się z turniejem już po fazie grupowej. Cztery lata później powtórzyli ten wynik.

W 2008 roku Polacy po raz pierwsi awansowali na mistrzostwa Europy. Ten długo wyczekiwany sukces był możliwy pod skrzydłami doświadczonego trenera, Leo Beenhakkera. Pożegnali się z turniejem po fazie grupowej, w której przegrali z Niemcami i Chorwacją, a także zremisowali z Austrią.

Rok 2012 miał być najważniejszym w historii naszej piłki nożnej. Polacy wraz z Ukraińcami byli gospodarzami mistrzostw Europy, a sam turniej okazał się wielkim sukcesem. Niestety, nie pod względem dyspozycji sportowej naszych reprezentantów. Udział w rozgrywanym w naszym kraju turnieju zakończyliśmy, jak zwykle, już w pierwszej rundzie. W meczu otwarcia Biało-czerwoni zremisowali z Grecją, później podzielili się punktami także z Rosją. W ostatnim pojedynku, w którym zwycięstwo mogło dać im jeszcze awans, przegrali z Czechami 0:1.

Czas nowej nadziei – od Nawałki do Sousy

Przełomowe okazało się przekazanie reprezentacji pod skrzydła Adama Nawałki, co miało miejsce w listopadzie 2013 roku. Polska drużyna narodowa nie cieszyła się wówczas społecznym zaufaniem, ale nowy selekcjoner całkowicie odmienił ten trend. W ramach eliminacji do mistrzostw Europy z 2016 roku Polacy po raz pierwszy w historii pokonali reprezentację Niemiec (2:0), po golach Arkadiusza Milika oraz Sebastiana Mili. W rewanżu przegrali 1:3. Biało-czerwoni zdołali awansować z trudnej grupy kwalifikacyjnej i znaleźli się na turnieju, w którym zaprezentowali się znacznie powyżej oczekiwań. Ostatecznie odpadli w ćwierćfinale, po dogrywce w meczu przeciwko przyszłym triumfatorom Euro, Portugalczykom. W kraju można było wyczuć znaczne zwiększenie zainteresowania grą reprezentacji. Adam Nawałka zdołał też wywalczyć z piłkarzami awans na mundial w Rosji, ale tam Polakom nie wiodło się już tak dobrze. Po dwóch porażkach z Senegalem i Kolumbią wygrali oni jedynie ostatni mecz w grupie przeciwko Japonii. Po turnieju Adam Nawałka rozstał się z reprezentacją.

Zastąpił go Jerzy Brzęczek, który zdołał awansować na Euro 2020, ale na samym turnieju zespół prowadził już Paulo Sousa. Portugalczyk zastąpił Brzęczka w styczniu 2021 roku, na kilka miesięcy przed niezwykle ważnym turniejem, a także eliminacjami do kolejnego mundialu. W eliminacjach zajął z kadrą drugie miejsce i miał się zmierzyć w półfinale baraży do mundialu z Rosją. Sousa pod koniec 2021 roku zdecydował się jednak przyjąć atrakcyjną ofertę finansową ze strony Flamengo Rio de Janeiro i rozwiązał kontrakt z PZPN za porozumieniem stron.

W styczniu 2022 roku nowym selekcjonerem reprezentacji Polski został Czesław Michniewicz. Jego nominacja spotkała się z kontrowersyjnym przyjęciem, pojawiły się wątpliwości natury moralnej związane z licznymi kontaktami trenera z Ryszardem F. “Fryzjerem”, który został skazany za korupcję w polskiej piłce. Czesław Michniewicz przed objęciem kadry prowadził Legię Warszawa, z którą sięgnął po mistrzostwo Polski. Został także dobrze zapamiętany z okresu pracy z reprezentacją młodzieżową.

We wszystkich sukcesach reprezentacji od 2008 roku niezwykle istotny jest udział Roberta Lewandowskiego. W ciągu dwunastu lat został on najlepszym strzelcem w historii reprezentacji, a także jej kapitanem. Niesamowity polski napastnik jest też drugim najskuteczniejszym zawodnikiem w historii Bundesligi, co osiągnął poprzez wieloletnie występy w barwach Borusii Dortmund oraz Bayernu Monachium. W 2020 roku prezentował się tak fantastycznie, że sięgnął po wszystkie drużynowe i indywidualne trofea. Niestety, przez pandemię koronawirusa francuskie France Football zrezygnowało z wręczenia Złotej Piłki za ten rok. Według wszelkich przewidywań, faworytem do sięgnięcia po tę, najbardziej prestiżową indywidualną nagrodę w piłce nożnej, był właśnie Lewandowski, który w 42 meczach rozegranych w 2020 roku zdobył aż 47 goli. Sięgnął też z Bayernem po wszystkie sześć pucharów, w jakich Bawarczycy brali udział.

Kapitan reprezentacji – Robert Lewandowski

Robert Lewandowski to nie tylko kapitan reprezentacji Polski ale także jej największa gwiazda. Piłkarz Bayernu Monachium opaskę kapitana przejął od Kuby Błaszczykowskiego. Jako lider zespołu często bierze ciężar gry na swoje barki. To głównie dzięki niemu kadra wywalczyła awans do Euro 2020. I oczywiście wszyscy liczą, że to właśnie Robert poprowadzi Biało-czerwonych do awansu z grupy E oraz sukcesów w fazie pucharowej turnieju.

Mecze reprezentacji Polski na Euro 2020

W fazie grupowej Euro 2020 reprezentacja Polski rozegrała trzy spotkania. Podobnie jak podczas Euro 2008 i Euro 2012 odpadła już po tych spotkaniach. Robert Lewandowski strzelił trzy gole w tych spotkaniach, ale to było zdecydowanie za mało i Biało-czerwoni pakowali się do domu.

Trener reprezentacji Polski

Trenerem Biało-czerwonych od 20 września 2023 roku jest Michał Probierz, który zastąpił na tym stanowisku zwolnionego zaledwie po kilku spotkaniach Fernando Santosa. Decyzja o zmianie szkoleniowca zapadła po fatalnych występach w eliminacjach Euro 2024, po których pod znakiem zapytania stanął udział Biało-czerwonych w turnieju finałowym.

Gwiazdy Biało-czerwonych

Niewątpliwie największą gwiazdą reprezentacji Polski jest Robert Lewandowski. W gronie innych zawodników, którzy mają wyrobione nazwiska w Europie należy jeszcze wymienić takie nazwiska jak Arkadiusz Milik, Wojciech Szczęsny czy Piotr Zieliński.

Reprezentacja Polski – kadra

Najlepsi strzelcy reprezentacji Polski

Poz.ZawodnikBramki
1.Robert Lewandowski76
2.Włodzimierz Lubański48
3.Grzegorz Lato45
4.Kazimierz Deyna41
5.Ernest Pohl39
6.Andrzej Szarmach32
7.Gerard Cieślik27
8.Zbigniew Boniek24
9.Ernest Wilimowski21
9.Kuba Błaszczykowski21

Biało-czerwoni – najwięcej występów

Poz.ZawodnikMecze
1.Robert Lewandowski132
2.Kuba Błaszczykowski108
3.Michał Żewłakow102
4.Grzegorz Lato100
5.Kazimierz Deyna 97
6.Jacek Krzynówek /
Jacek Bąk / Kamil Glik
 96
9.Władysław Żmuda / Grzegorz Krychowiak 91
11.Kamil Grosicki 86
12.Antoni Szymanowski 82

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych