Poradnik Typera

Witamy w “Poradniku Typera” przygotowanym przez redakcję serwisu Goal.pl. Znajdziesz tu informacje przydatne zarówno osobom stawiającym pierwsze kroki w świecie zakładów bukmacherskich, jak i bardziej doświadczonym graczom. Zapraszamy!

Spis treści

Jeśli jeszcze nie masz konta u bukmachera to musisz wiedzieć, że zakłady sportowe w Polsce mogą legalnie oferować tylko firmy posiadające licencję. Zezwolenie Ministra Finansów na “urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych przez internet” posiada obecnie dwadzieścia podmiotów, ale nie wszystkie z nich rozpoczęły działalność. W Polsce znajdziesz zarówno bukmacherów z ugruntowaną pozycją, prowadzących działalność od wielu lat, jak i takich, którzy dopiero walczą o swoje miejsce na rynku. Bez względu na to, którego z nich wybierzesz, pamiętaj by korzystać z usług tylko licencjonowanych operatorów.

Musisz też pamiętać o tym, że hazard łączy się z ryzykiem uzależnienia. Zabawa polegająca na typowaniu meczów ulubionej drużyny piłkarskiej, też może skończyć się problemami, jeśli nie będziesz się kontrolował. Dlatego przypominamy: Graj odpowiedzialnie!

Jak wybrać bukmachera?

Nie ma obstawiania zakładów w internecie, bez rejestracji konta u bukmachera. Jeśli chcesz postawić kupon – musisz mieć operatora, który go przyjmie. W zakładach online należy posiadać konto, które będzie zarejestrowane na twoje dane osobowe, żeby z powodzeniem realizować kupony. A to oznacza, że musisz wybrać bukmachera dla siebie. Jak to zrobić?

W Polsce cały czas rośnie liczba legalnych bukmacherów. Obserwując ten rynek widzimy, że co roku pojawiają się nowi operatorzy. Wystarczy spojrzeć na ostatnie lata. Do Polski weszli tacy bukmacherzy jak Superbet, Fuksiarz, Betcris i Betway. Wszystko to sprawia, że nowy gracz ma coraz szerszy wybór. A to wymaga odpowiedniej znajomości rynku.

Wybór bukmachera powinien opierać się na twoich preferencjach i tym, czego oczekujesz od operatora. Jeśli liczysz na cashback po rejestracji, to powinieneś zarejestrować konto u buka z zakładem bez ryzyka. Natomiast, gdy interesuje cię gra bez weryfikacji, to twój wybór powinien ograniczyć się do bukmacherów bez dowodu.

W naszym poradniku dokładnie wyjaśniamy, jak zarejestrować konto u bukmachera, a także co zrobić, żeby po raz pierwszy wpłacić środki na konto. Liczymy, że dzięki naszym poradom twoje pierwsze kroki w zakładach bukmacherskich będą prowadziły do zwycięskich kuponów. Gdy chodzi o pieniądze, to nie czas na błędy, więc lepiej od razu wybrać idealnego bukmachera. Co jednak ważne, nie musisz ograniczać się do jednego operatora. Jeśli jesteś pełnoletni, to konto możesz otworzyć u kilku bukmacherów naraz. To zgodne z prawem i w pełni legalne. W ten sposób jednocześnie możesz korzystać z bonusów od kilku bukmacherów.

Przeczytaj:

Zakłady bukmacherskie – podstawy

Do skutecznego obstawiania zakładów sportowych nie wystarczy tylko wiedza odnośnie piłki nożnej, siatkówki czy hokeja na lodzie. Jasne – to spory atut, jeśli interesujesz się sportem, ale zakłady bukmacherskie to znacznie szersza dziedzina. Typowanie nie musi polegać na przewidywaniu tego, kto wygra mecz? Bukmacherzy online dają znacznie więcej opcji do obstawiania. A profesjonalni gracze chętnie z tego korzystają.

Wchodząc w świat zakładów sportowych warto zorientować się w ofercie bukmacherów. Pierwsze co musisz wiedzieć, że typy są rozdzielone na przedmeczowe i na żywo. Co jeszcze? Przy każdym sporcie i meczu bukmacherzy pozwalają na obstawianie dodatkowych zdarzeń, a nie tylko podstawowych rynków: wynik meczu. Chodzi o to, aby zwroty w stylu handicap, BTTS czy DNB nie sprawiały ci kłopotów. To rodzaje zakładów, które mogą być bardzo zyskowne, jeśli będziesz je umiejętnie obstawiał.

Ucząc się podstaw w zakładach bukmacherskich powinieneś zwrócić też uwagę na narzędzia, którymi możesz operować podczas obstawiania. O co chodzi? O specjalne funkcje, które mogą wpływać na rentowność twoich kuponów. W tym przypadku istotną rolę pełni cash out, o którym piszemy w jednym z naszych osobnych artykułów.

Korzystając z bukmacherów w twoim interesie jest poznanie bonusów, które możesz u nich odebrać. W pierwszej kolejności dużą popularnością cieszą się firmy oferujące bonus bez depozytu i zakłady bez ryzyka. To że są oblegane przez typerów w żaden sposób nie dziwi. Wystarczy dostrzec, że freebet bez depozytu oznacza darmową gotówkę na grę, a zakład bez ryzyka umożliwia odbiór zwrotu stawki po przegraniu kuponu. Przed wyborem bonusu warto zapoznać się z warunkami promocji, a także zasadami dotyczącymi obrotu.

Sprawdź poradniki:

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Czy wiesz, że w pojedynczym meczu piłki nożnej możesz obstawiać średnio ponad 100 typów? Oferty bukmacherskie są na tyle szerokie, że pozwalają przewidywać liczbę goli, strzelców, wynik do przerwy lub rozstrzygnięcia przy zastosowaniu handicapu. Aby owocnie korzystać ze wszystkich rodzajów zakładów najpierw trzeba poznać, jakimi mechanizmami się one kierują.

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że w zakładach bukmacherskich są dwa rodzaje typów: dwudrogowe i trzydrogowe. Co one oznaczają? W tej pierwszej grupie są zakłady, gdzie masz dwie opcje do wyboru np. under/over. Jeśli chodzi o zdarzenia trzydrogowe, to decydujesz w oparciu o trzy możliwości np. 1X2.

Pierwsze co powinieneś zrobić, to zapoznać się dokładnie z najpopularniejszym typem zakładów, czyli:

 • wynik meczu,
 • dokładny wynik,
 • under/over,
 • podwójna szansa.

Znając rozstrzygnięcia w powyższych zakładach możesz przejść do nieco bardziej wymagających typów związanych z handicapem i zakładami łączonymi. Co więcej, bukmacherzy pozwalają na przewidywanie wyników w dłuższej perspektywie czasu. Wówczas mówimy o zakładach długoterminowych.

Poza sportem u bukmacherów funkcjonują pozostałe sekcje, na które są oferowane zakłady:

 • gry karciane,
 • rozrywka,
 • polityka,
 • sporty wirtualne.

To aktywności, które rządzą się swoimi prawami. Dla przykładu w sportach wirtualnych o wyniku decyduje element losowy.

Przeczytaj artykuły:

Systemy bukmacherskie

Kolejnym krokiem do bliższego poznania zakładów bukmacherskich jest odkrycie systemów, dzięki którym można zoptymalizować zyski i chronić kapitał. Typerzy szukają, jak najlepszych systemów wierząc, że są one gwarantem stałych wygranych. Niestety tak nie jest, ale odpowiedni system pozwala kontrolować straty i maksymalizować wygrane. Wszystko po to, żeby twoja gra była oparta o pewną logikę, a nie koncentrowała się na zakładach w stylu chybił-trafił.

Każdy gracz zakładów, który osiąga regularne zyski, stosuje system bukmacherski. Tego rodzaju strategii obstawiania jest wiele – początkującym typerom zaleca się system płaskiej stawki lub procentowy. Im bardziej wtajemniczony w zakłady będziesz, tym częściej możesz stosować bardziej rozbudowane systemy np. progresję lub kryterium Kelly’ego.

Obstawiając systemem istotne jest to, żeby mieć w sobie rozwiniętą umiejętność gry valuebetów. To zakłady z wartością, a więc zdarzenie wytypowane po wyższym kursie niż wskazuje rachunek prawdopodobieństwa. To podstawowa zasada zarabiania na zakładach, żeby grać valuebety.

Dowiedz się więcej:

Słownik pojęć bukmacherskich

Zakłady bukmacherskie mają długą historię, a w środowisku graczy funkcjonuje wiele pojęć, które początkowo mogą być niezrozumiałe dla nowicjusza. Kiedy słyszysz o handicapie, surebecie czy valuebecie – powinieneś znać znaczenie tych zwrotów. To często stosowane terminy w środowisku typerów – na forach i grupach. Czytając nasze analizy meczów również możesz trafić na podobne określenia, które w skrócie oddają sens zakładu. Tak jest chociażby z BTTS, które oznacza “obie drużyny strzelą gola”. Tego rodzaju pojęć w zakładach jest znacznie więcej – wiele z nich ma swoje korzenie z języka angielskiego i pozostałych dziedzin np. matematyki.

Przeglądając oferty bukmacherów możesz trafić na skróty, którymi opisane są dane wydarzenia. Tak jest z rodzajem zakładów DNB – oznacza to “remis – nie ma zakładu”. Na szczęście dostrzegamy u polskich bukmacherów, że większość rynków tłumaczona jest na nasz język. Mimo wszystko wciąż zdarzają się angielskie oznaczenia, które niektórym użytkownikom mogą sprawiać kłopoty. Dlatego w poniższej kolumnie wyjaśniamy najważniejsze stwierdzenia. W ten sposób szybko dowiesz się, co oznacza cash out, handicap i zakład arbitrażowy.

 • Czym jest bankroll – tak jest rozumiany przez graczy budżet na grę, a więc środki, które typer ma do wykorzystania na zakłady bukmacherskie. Wykorzystuje się go, aby z góry określić sumę pieniędzy, które mogą zostać przeznaczone na rozrywkę u bukmachera i nie wpłyną znacząco na stan posiadania danego gracza. Każdy użytkownik może indywidualnie określić swój bankroll, którego chce użyć przy obstawianiu.
 • Czym jest Opta – to firma odpowiadająca za szczegółowe statystyki w świecie sportu. Bywają one pomocne dla graczy zakładów bukmacherskich, więc doświadczeni typerzy chętnie korzystają z danych zawartych w serwisie Opta.
 • Czym jest dubel – w słowniku pojęć bukmacherskich nie mogło zabraknąć określenia na kupon AKO złożony z dwóch zdarzeń. Jeśli zakład dotyczy jednocześnie dokładnie dwóch spotkań, mamy do czynienia właśnie z dublem.
 • Each way – rodzaj zdarzenia w zakładach, który obejmuje wyścigi o dotyczy zajęcia miejsca na podium. Plusem takiego typu jest wygrana przy kilku różnych rozstrzygnięciach, jednak należy pamiętać, że obstawienie wiąże się z wymaganą wyższą stawką.
 • HT/FT (Half time/full time) – zdarzenie, które w społeczności bukmacherskiej bardziej popularne jest pod nazwą ‘łamak’. Zakład dotyczy zatem rozstrzygnięcia do przerwy meczu i wyniku na jego zakończenie. Gracze mają utrudnione zadanie, ale mogą też liczyć na wyższe kursy przy takich typach.
 • Dokładny wynik (DW, correct score) – jest to rodzaj zakładu, jak sama nazwa wskazuje, dotyczącego dokładnego wyniku meczu. W piłce nożnej czy hokeju będą to różne warianty z bramkami, w tenisie czy siatkówce sety, a np. w koszykówce tego rodzaju zdarzenia nie występują.
 • Ante post (zakłady przed czasem) – kolejne pojęcie wywodzące się z wyścigów, więc w polskich zakładach bukmacherskich jest raczej rzadko spotykane. Polega na typowaniu jeszcze przed otwarciem oficjalnego rynku, zanim zmienią się kursy bukmacherów.

Zobacz także:

Zakłady na różne dyscypliny sportowe

U bukmacherów obstawianie może dotyczyć masy sportów, ponieważ firmy wystawiają kursy nie tylko na piłkę nożną czy tenis, ale też na pozostałe konkurencje. To powoduje, że oferty kursowe rozbudowane są o kilkadziesiąt sportów. Każda z dyscyplin charakteryzuje się czymś innym, dlatego przygotowaliśmy specjalny poradnik związany z typowaniem sportów w zakładach bukmacherskich.

Piłka nożna, koszykówka, tenis czy hokej na lodzie – to podstawowe sporty, jakie znajdziesz w zakładach online. Do każdej z tych dyscyplin bukmacherzy oferują setki rynków. Korzystając z naszych opisów dowiesz się, co i jak typować w NHL, a jakie rynki oferowane są w NBA? Wszystko po to, żebyś był lepiej przygotowany do obstawiania konkretnych sportów i rozgrywek. 

Zakłady na tenis ziemnyZakłady na snooker
Zakłady na skoki narciarskieZakłady na siatkówkę
Zakłady na piłkę ręcznąZakłady na MMA
Zakłady na boksZakłady na koszykówkę
Zakłady na hokej na lodzieZakłady na gry karciane
Obstawianie wyścigów psówObstawianie wyścigów konnych

Z jednej strony w obstawianiu u bukmacherów chodzi o wskazanie zwycięzcy, ale z drugiej – ilość rynków może powodować typowanie dodatkowych zdarzeń. Po co ograniczać się do głównych zdarzeń, skoro zakłady pozwalają na więcej? Dlatego warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne dyscypliny, żeby zrozumieć otwierane zakłady na siatkówkę, snooker czy MMA.

Analizując poszczególne sporty zwróciliśmy też uwagę na oferty bukmacherów. Sprawdziliśmy, który z nich dysponuje lepszymi zakładami na boks, a który na skoki narciarskie. Co braliśmy pod uwagę? Oczywiście ilość rozgrywek, a także liczbę typów i objętość oferty na żywo. Patrzyliśmy też na poziom oferowanych kursów.

Poza sportem u bukmacherów znajdziesz też pozostałe sekcje. O co chodzi? O zakłady na sporty wirtualne i gry karciane. To wydarzenia, które nie mają nic wspólnego z realnym sportem. Tam o wyniku decyduje element losowy, a nie tak jak na boisku umiejętności, przygotowanie i taktyka. Wiemy jednak, że są typerzy, którzy chętnie sięgają pod tego rodzaju rozrywkę, dlatego przybliżyliśmy ten temat. W poradniku znajdziesz też informacje o obstawianiu gier karcianych i sportów wirtualnych.

Profesjonalni typerzy często specjalizują się w jednej lub dwóch dyscyplinach. Rekreacyjni gracze okazjonalnie grają kupony na siatkówkę, piłkę ręczną czy koszykówkę. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse, to powinieneś zapoznać się z naszymi poradnikami. Tam dowiesz się, jak prawidłowo analizować mecze, a także jaki rodzaj zakładów możesz postawić. Co więcej, poznasz polecanych bukmacherów, u których dany sport wypada najlepiej.

Na czym się skupić? Przede wszystkim na prawidłowej analizie. Co więcej, wybierając rynki powinieneś dokładnie znać specyfikę danej dyscypliny. W ten sposób lepiej przewidzisz to, co może wydarzyć się podczas meczu. Zawsze zalecamy świadome obstawianie, a więc nie na chybił-trafił, tylko odpowiednio przeanalizowane zdarzenia. To jeden z kluczy do sukcesu – dzięki temu zwiększasz swoją przewagę nad bukmacherem.