PKO Ekstraklasa – liga polska

Puchar Polski: sensacja w Kaliszu, Pogoń za burtą

Puchar Polski

Piłkarska PKO Ekstraklasa i Fortuna I liga – aktualności, statystyki, wywiady, analizy i typy na mecze polskich zespołów.

Oferta dla czytelników goal.pl

Fortuna

Aż do 2720 zł

Zakład bez ryzyka do 600zł + freebet 20zł

+18 | Obowiązuje regulamin | Graj odpowiedzialnie Pełen reg
Bierz bonus od bukmachera!

Więcej typów na Ekstraklasę

Ekstraklasa – aktualności

PKO Ekstraklasa – wiadomości, relacje, analizy

Rozgrywki ligi polskiej zdecydowanie odbiegają poziomem od zachodnich lig, ale nie oznacza to nie wzbudzają dużych emocji wśród polskich kibiców. Tytuł mistrza Polski, który przyznawany jest najlepszej drużynie w Ekstraklasie, nadal pozostaje najważniejszym tytułem w rozgrywkach piłkarskich w Polsce. A rywalizacja o jego zdobycie bardzo często jest niezwykle ciekawa i emocjonująca.

System rozgrywek ligi polskiej

Rywalizacja w Ekstraklasie toczy się systemem ligowym, który na przestrzeni lat był wielokrotnie modyfikowany. W sezonie 2020/21 do rywalizacji w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce przystąpiło 16 drużyn, ale już od sezonu 2021/22 ich liczba wzrośnie do 18. Uczestnicy rywalizują o miano najlepszej drużyny w Polsce systemem jesień-wiosna, rozgrywając między sobą po dwa spotkania.

Jeszcze niedawno rywalizacja odbywała się w nieco innym formacie, bowiem drużyny najpierw grały ze sobą w sezonie zasadniczym, a następnie przystępowały do rundy finałowej, podzielone na dwie grupy: mistrzowską i spadkową. Taki system nie jest już aktualny i zespoły aktualnie rozgrywają 30 kolejek (sezon 2020/21), a już wkrótce będą walczyć na dystansie 34 kolejek (od sezonu 2021/22).

Zespół, który zakończy rywalizację na pierwszym miejscu w tabeli, może nie tylko pochwalić się tytułem mistrza Polski, ale także otrzymuje prawy gry w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Kolejne dwie drużyny w ligowej tabeli również reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej. Po ostatniej reformie europejskich pucharów będą miały możliwość występów w Lidze Konferencji UEFA. Prawo gry otrzymuje również triumfator rozgrywek o Puchar Polski.

Historia ligi polskiej

Rywalizacja o mistrzostwo Polski zapoczątkowana została już w 1920 roku, ale wówczas nie została dokończona. Tytuł przyznany został dopiero rok później, kiedy do rywalizacji przystąpiło pięć klubów, w najlepsza okazała się Cracovia. Do 1926 roku rywalizacja toczyła się systemem nieligowym. Rozgrywki ligowe zainaugurowane zostało w 1927 roku z udziałem 14 drużyn. Mistrzowski tytuł przypadł wówczas Wiśle Kraków.

Rozgrywki ligowe toczyły się do 1939 roku, kiedy zostały przerwane z powodu wybuchu drugiej wojny światowej. Do gry powrócono siedem lat później systemem pucharowym. Ligowa rywalizacja wróciła natomiast w 1949 roku i nieprzerwanie toczy się do dzisiaj.

Na przestrzeni lat zmieniała się liczba klubów występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej, zmieniał się również system gry. W ciągu ostatnich 20 lat rozgrywki przechodziły wiele reform, ale od sezonu 2020/21 powrócono do prostej rywalizacji systemem mecz – rewanż w dwóch rundach.

Ważnym punktem w historii rozgrywek najwyższej klasy było przejęcia zarządzania nimi przez Ekstraklasę SA, co miało miejsce w 2005 roku. W kolejnych latach, aż do dzisiaj, rozgrywki Ekstraklasy miały również swojego tytularne sponsora. Takim mianem w przeszłości mogły się pochwalić firmy Idea, Orange, T-Mobile i Lotto, a aktualnie rywalizacja toczy się pod nazwą PKO Ekstraklasa.

PKO Ekstraklasa – źródło: Pressfocus

Kluby ligi polskiej – Ekstraklasy

Jak już wyżej wspomnieliśmy, w sezonie 2020/21 udział bierze 16 drużyn, ale już od sezonu 2021/22 i liczba wzrośnie do 18. Miastami, które mogą się pochwalić dwoma reprezentantami są Kraków (Wisła i Cracovia) oraz Poznań (Lech i Warta).

Z województw największą liczbą swoich przedstawicieli mogą się pochwalić Śląsk (Górnik Zabrze, Piast Gliwice, Raków Częstochowa) oraz Małopolska (Cracovia, Wisła Kraków, Podbeskidzie Bielsk-Biała). Ponadto swoich przedstawicieli ma jeszcze tylko sześć województw – zachodniopomorskie (Pogoń Szczecin), pomorskie (Lechia Gdańsk), podlaskie (Jagiellonia Białystok), mazowieckie (Legia Warszawa, Wisła Płock), dolnośląskie (Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin) i podkarpacie (Stal Mielec).

Najlepsi strzelcy ligi polskiej

Liderem klasyfikacji najlepszych strzelców wszech czasów ligi polskiej jest legendarny napastnik Legii Warszawa i Górnika Zabrze – Ernest Pohl. W trakcie swojej kariery i występów w najwyższej klasie rozgrywkowej w latach 1954-1966 zdobył dla swoich zespołów 186 bramek.

Nieznacznie ustępuję mu Lucjan Brychczy, który reprezentując przez całą swoją karierę warszawską Legię, na listę strzelców wpisywał się 182 razy. Najniższe miejsce na podium to względem zdobyczy bramkowej zajmuje natomiast Tomasz Frankowski, którego występy mogliśmy jeszcze niedawno obserwować. Popularny “Franek”, który na boiskach Ekstraklasy występował w barwach Wisły Kraków i Jagiellonii Białystok zdobył 169 bramek. Taką samą liczbę goli zdobył Gerard Cieślik.

W klubie 100, który zrzesza zawodników mogących się pochwalić zdobyciem 100 bramek w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, znajdują się aż 33 nazwiska. Nie ma jednak wśród nich ani jednego zawodnika, który obecnie występuje na ligowych boiskach.

Ekstraklasa – rekordy klubowe

Jeszcze niedawno rekordzistami pod względem ilości mistrzowskich tytułów były zespoły Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze, które w trakcie swojej historii sięgały po niego 14 razy. W ostatnich latach rywalizację w Ekstraklasie zdominowała Legia Warszawa, która zwyciężała w pięciu z sześciu ostatnich lat. W sezonie 2020/21 triumfowała już po raz 15. Za plecami wspomnianej trójki, z 14 mistrzowskimi tytułami, plasuje się natomiast Wisła Kraków.

Legia Warszawa zajmuje również pierwsze miejsce pod względem liczby sezonów, które zakończyła z medalem. Stołeczna drużyna w pierwszej trójce rywalizacji o mistrzowski tytuł plasowała się 40 razy. Nieco mniej, bo 36 podiów na swoim koncie ma Wisła. Dalej plasują się Ruch Chorzów – 29 i Górnik Zabrze – 25.

Rekordowe zwycięstwo w rozgrywkach o mistrzostwo Polski odniosła Wisła Kraków, która w 1947 roku rozgromiła 21:0 Pogoń Siedlce. W tych samych rozgrywkach wiślacy wygrali również 16:0 z Motorem Białystok.

Najdłuższą serią zwycięstw w lidze może się pochwalić Widzew Łódź, który w trakcie swojej historii dwukrotnie wygrał 12 kolejnych spotkań (kwiecień 1996 – maj 1996 i kwiecień 1997 – sierpień 1997). Negatywną serię porażek, wynoszącą aż 17 spotkań z rzędu, między kwietniem 1998 a wrześniem 1999 zanotowała Dyskobolia Grodzisk Wlkp.

Niesamowitymi seriami kolejnych meczów bez porażki może się natomiast pochwalić Wisła Kraków. Między październikiem 2003 roku a majem 2005 roku nie przegrała żadnego z 38 spotkań. Jeszcze dłuższą passę notowała u siebie, kiedy przez ponad pięć lat (wrzesień 2001 – październik 2006) nie przegrała ani jednego z 73 meczów.

Ekstraklasa – rekordy indywidualne

Wspominaliśmy już, że rekordzistą pod względem liczby zdobytych gol w rozgrywkach o Mistrzostwo Polski może się pochwalić Ernest Pohl. Z kolei rekord największej liczby występów należy do Łukasza Surmy, który w trakcie swojej kariery rozegrał 559 spotkań. Kolejne miejsca w tej klasyfikacji zajmują Marcin Malinowski (458) i Marek Chojnacki (452).

Najmłodszym zawodnikiem w historii ligi polskiej jest Janusz Sroka, który w 1969 roku wybiegając na boisko miał zaledwie 15 lat i 57 dni. Mianem najstarszego może się pochwalić Janusz Jojko, który pojawił się na murawie w wieku 43 lat i 41 dni.

Ekstraklasa – transmisje w TV

Od wielu lat wszystkie mecze polskiej Ekstraklasy możemy obejrzeć “na żywo” w telewizji. Od wielu lat prawami do transmitowania rywalizacji w ligi polskiej dysponuje platforma Canal+. To właśnie na jej kanałach mamy możliwość obejrzenia wszystkich pojedynków.

Każdego roku zwiększa się również dostępność Ekstraklasy. Platforma Canal+ swoje kanały sportowe udostępnia również telewizjom kablowym, a także platformom internetowym. Aktualnie bez problemu obejrzymy każde spotkanie ligi polskiej nie mając dostępu do telewizora.

Ekstraklasa jest również dostępna w ogólnopolskiej telewizji, bowiem prawami do transmisji jednego spotkania w każdej kolejce dysponuje Telewizja Polska – TVP.

Ekstraklasa – aktualności

Rozgrywki ligi polskiej cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem polskich kibiców. W serwisie goal.pl znajdziecie wszystkie interesujące was informacje. Prezentujemy wiadomości z Ekstraklasy, śledzimy ruchy transferowe w poszczególnych klubach, a także sytuację kadrową zespołów. Jest u nas również miejsca na wywiady z piłkarzami i trenerami.

Zapowiedzi meczów Ekstraklasy

Rywalizacja w Ekstraklasie odbywa się obecnie systemem mecz-rewanż. W sezonie 2020/21 drużyny uczestniczące w rozgrywkach rozgrywają 30 kolejek. W ramach każdej z nich odbywa się osiem spotkań, co przekłada się na liczbę 240 meczów w sezonie. Ta wzrośnie od sezonu 2021/22, kiedy do stawki dołączą kolejne dwa zespoły. Wówczas liczba meczów wzrośnie do 306. W goal.pl znajdziesz szczegółowe zapowiedzi ze wszystkich spotkań, nasze typy na Ekstraklasę, aktualne kursy, a także informacje o transmisjach.

Terminarz i tabela Ekstraklasy

W goal.pl na bieżąco możecie również obserwować stan rywalizacji oraz zawsze aktualny terminarz PKO Ekstraklasy. Po zakończeniu każdego meczu aktualizowana jest również tabela ligi polskiej.