stadium-image
IMAGO/Damian Kościesza/PressFocus
Lech Poznań

Lech Poznań

Ekstraklasa
Rok założenia: 1922
Przydomek: Kolejorz
Barwy: niebiesko-białe
Prezes: Karol Klimczak
Stadion: Enea Stadion
Pojemność: 42837
Adres: ul. Bułgarska 17 60-320 Poznań

Następny mecz

Lech Poznań

PKO BP Ekstraklasa |

1 lutego 2025

18:00

Kursy nie są obecnie dostępne.
Widzew Łódź
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 7 grudnia 2024 00:26.

Lech Poznań - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Polski

8 razy

Zdobyte w 1983, 1984, 1990, 1992, 1993, 2010, 2014, 2022

Wicemistrzostwo Polski

3 razy

Zdobyte w 2013, 2014, 2020

Puchar Polski

5 razy

Zdobyte w 1982, 1984, 1988, 2004, 2009

Finał Pucharu Polski

6 razy

Osiągnięty w 1980, 2011, 2015, 2016, 2017, 2022

Superpuchar Polski

6 razy

Zdobyty w 1990, 1992, 2004, 2009, 2015, 2016

Newsy

Raków też chce Rodado! Wisła stawia zaporowe żądania

Transfery

Lech Poznań – terminarz i wyniki

Lech Poznań – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Lecha Poznań w Ekstraklasie

Lech Poznań – transfery

Lech Poznań to jeden z największych polskich klubów. Świadczą o tym liczne sukcesy na krajowym podwórku oraz kilka udanych epizodów w europejskich pucharach, gdzie “Kolejorz” stawiał czoła największym piłkarskim siłom. Przez lata w drużynie z Poznania przewinęło się wiele nazwisk, które odgrywały znaczącą rolę w polskiej reprezentacji.

Lech Poznań - historia klubu

19 marzec 1922 roku uchodzi za datę symbolizującą oficjalne narodziny klubu. Początkowo klub nosił nazwę Towarzystwo Sportowe Liga Dębiec od miejscowości która obecnie znajduje się w położeniu Poznania. Na przestrzeni lat wielokrotnie klub zmieniał nazwę, co było związane z patronatem Polskich Kolei Państwowych, dzięki czemu zyskali pseudonimy: “Kolejorz” oraz “Poznańska Lokomotywa”. Klub obecnie nosi nazwę Kolejowy Klub Sportowy Lech Poznań SA.

Warto zaznaczyć, że Lech zaczynał od najniższej ligi krajowej w ówczesnej C-klasie i dopiero w 1948 roku zadebiutował na najwyższym szczeblu polskiej ligi. “Kolejorz” musiał jednak długo czekać na okazałe sukcesy, a po drodze zdarzały się także spadki do niższych lig. Dopiero w latach 80-tych Lech zaczął stanowić jedną z sił polskiej piłki wygrywając pierwszy krajowy puchar w 1982 roku, a następnie w 1983 i 1984 roku zdobywając tytuł mistrza Polski. Do dnia dzisiejszego Lech Poznań może pochwalić się siedmioma tytułami mistrzowskimi, pięcioma Pucharami Polski oraz sześcioma Superpucharami, co niewątpliwie kwalifikuje ich w czołówce najbardziej utytułowanych polskich klubów.

Lech Poznań domowe mecze rozgrywa na Stadionie Miejskim w Poznaniu przy ul. Bułgarskiej 17. Obiekt mieści aż 42 837 osób.

Premierowe sukcesy Lecha Poznań

To z pewnością lata 80-te i 90-te były okresem decydującym o sile klubu z Poznania. W 1980 roku funkcję trenera objął Wojciech Łazarek. W tym samym roku “Kolejorz” przegrał dotkliwie finał Pucharu Polski z Legią (0:5). Jednak już dwa lata później udało się wygrać te rozgrywki triumfując nad Pogonią Szczecin w finale 1:0. Następne kampanie krajowe 1982/83 oraz 1983/84 to zdecydowana dominacja klubu z Wielkopolski, który skompletował dwa mistrzostwa oraz kolejny Puchar Polski. Wiodącą postacią zespołu w drodze po mistrzostwo był niewątpliwie Mirosław Okoński, który zanotował 15 trafień i uzyskał tytuł króla strzelców.

Uwieńczeniem dominacji na krajowym podwórku były występy “Kolejorza” w europejskich pucharach, kiedy podejmował takich gigantów jak Liverpool czy Athletic Bilbao. Niestety ówczesnym mistrzom Polski nie udało się wiele wskórać w tych konfrontacjach, ale z pewnością było to duże doświadczenie dla poznańskiego klubu.

Rok 1988 przyniósł Lechowi kolejny Puchar Polski. W finale “Kolejorz” zmierzył się ponownie z Legią i tym razem po rzutach karnych wygrał z klubem ze stolicy. Również w tym samym roku miał miejsce emocjonujący występ Lecha w ⅛ Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie Lechici mierzyli się z wielką Barceloną prowadzoną przez legendarnego Johana Cruyffa. Niestety Poznaniacy w meczu rewanżowym ulegli Blaugranie po serii rzutów karnych (4:5) i tym samym zmarnowali świetną okazję na awans.

Lata 1990-93  zasiliły gablotę “Kolejorza” o trzy mistrzostwa oraz dwa Superpuchary Polski. Dodatkowo nieoczekiwanie podopieczni Andrzeja Strugarka pokonali Olimpique Marsylie 3:2 przy ul. Bułgarskiej  w ⅛ Pucharu Europy. Mecz rewanżowy zakończył się jednak wielką klęską, bowiem większość zawodników z Poznania narzekało na zatrucie pokarmowe we Francji i ostatecznie ulegli zespołowi z Marsylii aż 1:6. Kolejne sezony klubu z Wielkopolski po 1993 roku były jednak coraz gorsze i okres hegemona polskiego podwórka dobiegł końca. 

Kryzys Lecha u schyłku XX wieku

Po paśmie zwycięstw w rozgrywkach krajowych nastał ogromny kryzys finansowy. Włodarze klubu byli zmuszeni sprzedawać swoich najlepszych zawodników aby przetrwać ten okres. Niestety wiązało się to z ostatecznym spadkiem do niższej ligi w 2000 roku. Przez dwa lata Poznaniacy zmagali się w II lidze, by ponownie powrócić do Ekstraklasy na sezon 2002/03. Był to jednak Lech z dużo niższymi ambicjami niż dekadę temu i jedynie dzięki dobrej pracy Czesława Michniewicza udało się uplasować zespół “Kolejorza” w górnej części tabeli oraz zdobyć kolejny Puchar Polski. 

Nowe nadzieje dla klubu z Poznania przyniósł dopiero rok 2006 kiedy doszło do przekształceń właścicielskich i w Lecha zainwestował Holding Amica Wronki S.A, a pełna nazwa zespołu właśnie od tej pory brzmi KKS Lech Poznań S.A.

Powrót Kolejorza na szczyt

Ponowne mistrzowskie aspiracje Lechitów były związane z nowym trenerem Franciszkiem Smudą. Uważano bowiem, że sukcesy pod wodzą tak renomowanego trenera są tylko kwestią czasu. Ważnym momentem dla klubu był mecz z sezonu 2008/09, kiedy to Lech pokonał Austrię Wiedeń po golu Rafała Murawskiego w dogrywce i zameldował się w fazie grupowej Pucharu UEFA. Tam “Kolejorz” dzielnie stawiał czoła i okazał się być lepszy od takich ekip jak Nancy oraz Feyenoord Rotterdam. W III fazie rozgrywek klub z Poznania uległ włoskiemu Udinese po wyrównanym pojedynku zaliczając udaną kampanię w europejskich pucharach. 

Sezon 2009/10 wiązał się ze zmianą szkoleniowca na Jacka Zielińskiego. Początek jego pracy nie był obiecujący: Lech zajmował niską pozycję w tabeli oraz sensacyjnie odpadł z Pucharu Polski z niżej notowaną Stal Stalową Wolą. Runda wiosenna była jednak dużo lepsza dla “Kolejorza”, któremu udało się wywalczyć pierwszy tytuł mistrzowski od 1993 roku po świetnej pogoni w tabeli za Wisłą Kraków. Warto także dodać, że wtedy szeregi zespołu z Wielkopolski zasilał król strzelców rozgrywek i przyszły kapitan reprezentacji Polski, Robert Lewandowski.

W sezonie 2010/11 Lech miał wyjątkowo udaną kampanię w ówczesnej Lidze Europy. W grupie “Kolejorz” rywalizował z Manchesterem City, Juventusem Turyn i Red Bull Salzburg. Koniec końców Lech kosztem Juventus awansował do kolejnej rundy, co było nie lada osiągnięciem. W 1/16 Ligi Europy podopieczni Jose-Marii Bakero ulegli Sportingowi Braga.

W 2015 roku Lech Poznań pod wodzą Macieja Skorży zdobył mistrzowski tytuł i to właśnie ten szkoleniowiec poprowadził go do kolejnych sukcesów na krajowej arenie. W 2022 roku Kolejorz pod jego wodzą najpierw dotarł do finału Pucharu Polski, a następnie sięgnął po ósme w historii klubu mistrzostwo Polski, wyprzedzając w ligowej tabeli Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin.

Derby Polski

Mimo, że oficjalnie takie derby nie mają miejsca, to wielu kibiców nazywa derbami Polski pojedynki Lecha Poznań z Legią Warszawa. Nienawiść tych obydwu klubów wzięła się stąd, że w latach 70. i 80. Legia pod pretekstem służby wojskowej ściągała do stolicy wielu utalentowanych zawodników z całej Polski (w tym także z Poznania). Rywalizację między tymi klubami uważa się za pojedynek dwóch największych sił piłkarskich w Polsce i często są nazywane derbami pomimo odległości 300 km między tymi miastami. Bilans ligowy tego starcia korzystniejszy jest dla stołecznego klubu, który odniósł 38 zwycięstw przy 27 triumfach Lecha i 25 remisach. 

Era van den Broma

Po zakończeniu sezonu 2021/22 z posady trenera niespodziewanie zrezygnował Maciej Skorża. Jego decyzja związana była ze sprawami prywatnymi. Jego następcą na stanowisku szkoleniowca został John van den Brom. Pod jego wodzą drużyna w sezonie 2022/23 zaliczyła świetny występ w europejskich pucharach, docierając do ćwierćfinału Ligi Konferencji Europy. Ligową rywalizację zakończyła na trzecim miejscu w tabeli. Przygodę z klubem zakończył w grudniu 2023 roku, a w jego miejsce zatrudniony został Mariusz Rumak. To okazało się fatalną decyzją. Drużyna pod jego wodzą spisywała się katastrofalnie.

Od lipca 2024 roku szkoleniowcem Lecha jest Niels Frederiksen.