Lech Poznań

Lech Poznań

Ekstraklasa

Lech Poznań to jeden z największych polskich klubów. Świadczą o tym liczne sukcesy na krajowym podwórku oraz kilka udanych epizodów w europejskich pucharach, gdzie “Kolejorz” stawiał czoła największym piłkarskim siłom. Przez lata w drużynie z Poznania przewinęło się wiele nazwisk, które odgrywały znaczącą rolę w polskiej reprezentacji.

Lech Poznań – podstawowe informacje

Rok założenia: 1922

Przydomek: Kolejorz, Pyry

Barwy: niebiesko-białe

Adres:
ul. Bułgarska 17, 60-320 Poznań

Fax:
(61) 867-26-61

Telefon:
(61) 867-30-61

Prezes:
Karol Klimczak

Menedżer:
Maciej Skorża

Stadion:
Stadion Poznań

Pojemność:
42,837

Sukcesy

Mistrzostwo Polski:
7 tytułów

Zdobytych w 1983, 1984, 1990, 1992, 1993, 2010, 2014

Puchar Polski:
5 tytułów

Zdobytych w 1982, 1984, 1988, 2004, 2009

Finał Pucharu Polski:
2 tytułów

Zdobytych w 1980, 2011

Superpuchar Polski:
6 tytułów

Zdobytych w 1990, 1992, 2004, 2009, 2015, 2016

Aktualności klubowe

Lech Poznań – historia klubu

19 marzec 1922 roku uchodzi za datę symbolizującą oficjalne narodziny klubu. Początkowo klub nosił nazwę Towarzystwo Sportowe Liga Dębiec od miejscowości która obecnie znajduje się w położeniu Poznania. Na przestrzeni lat wielokrotnie klub zmieniał nazwę, co było związane z patronatem Polskich Kolei Państwowych, dzięki czemu zyskali pseudonimy: “Kolejorz” oraz “Poznańska Lokomotywa”. Klub obecnie nosi nazwę Kolejowy Klub Sportowy Lech Poznań SA.

Warto zaznaczyć, że Lech zaczynał od najniższej ligi krajowej w ówczesnej C-klasie i dopiero w 1948 roku zadebiutował na najwyższym szczeblu polskiej ligi. “Kolejorz” musiał jednak długo czekać na okazałe sukcesy, a po drodze zdarzały się także spadki do niższych lig. Dopiero w latach 80-tych Lech zaczął stanowić jedną z sił polskiej piłki wygrywając pierwszy krajowy puchar w 1982 roku, a następnie w 1983 i 1984 roku zdobywając tytuł mistrza Polski. Do dnia dzisiejszego Lech Poznań może pochwalić się siedmioma tytułami mistrzowskimi, pięcioma Pucharami Polski oraz sześcioma Superpucharami, co niewątpliwie kwalifikuje ich w czołówce najbardziej utytułowanych polskich klubów.

Lech Poznań domowe mecze rozgrywa na Stadionie Miejskim w Poznaniu przy ul. Bułgarskiej 17. Obiekt mieści aż 42 837 osób.

Premierowe sukcesy Lecha Poznań

To z pewnością lata 80-te i 90-te były okresem decydującym o sile klubu z Poznania. W 1980 roku funkcję trenera objął Wojciech Łazarek. W tym samym roku “Kolejorz” przegrał dotkliwie finał Pucharu Polski z Legią (0:5). Jednak już dwa lata później udało się wygrać te rozgrywki triumfując nad Pogonią Szczecin w finale 1:0. Następne kampanie krajowe 1982/83 oraz 1983/84 to zdecydowana dominacja klubu z Wielkopolski, który skompletował dwa mistrzostwa oraz kolejny Puchar Polski. Wiodącą postacią zespołu w drodze po mistrzostwo był niewątpliwie Mirosław Okoński, który zanotował 15 trafień i uzyskał tytuł króla strzelców.

Uwieńczeniem dominacji na krajowym podwórku były występy “Kolejorza” w europejskich pucharach, kiedy podejmował takich gigantów jak Liverpool czy Athletic Bilbao. Niestety ówczesnym mistrzom Polski nie udało się wiele wskórać w tych konfrontacjach, ale z pewnością było to duże doświadczenie dla poznańskiego klubu.

Rok 1988 przyniósł Lechowi kolejny Puchar Polski. W finale “Kolejorz” zmierzył się ponownie z Legią i tym razem po rzutach karnych wygrał z klubem ze stolicy. Również w tym samym roku miał miejsce emocjonujący występ Lecha w ⅛ Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie Lechici mierzyli się z wielką Barceloną prowadzoną przez legendarnego Johana Cruyffa. Niestety Poznaniacy w meczu rewanżowym ulegli Blaugranie po serii rzutów karnych (4:5) i tym samym zmarnowali świetną okazję na awans.

Lata 1990-93  zasiliły gablotę “Kolejorza” o trzy mistrzostwa oraz dwa Superpuchary Polski. Dodatkowo nieoczekiwanie podopieczni Andrzeja Strugarka pokonali Olimpique Marsylie 3:2 przy ul. Bułgarskiej  w ⅛ Pucharu Europy. Mecz rewanżowy zakończył się jednak wielką klęską, bowiem większość zawodników z Poznania narzekało na zatrucie pokarmowe we Francji i ostatecznie ulegli zespołowi z Marsylii aż 1:6. Kolejne sezony klubu z Wielkopolski po 1993 roku były jednak coraz gorsze i okres hegemona polskiego podwórka dobiegł końca. 

Kryzys Lecha u schyłku XX wieku

Po paśmie zwycięstw w rozgrywkach krajowych nastał ogromny kryzys finansowy. Włodarze klubu byli zmuszeni sprzedawać swoich najlepszych zawodników aby przetrwać ten okres. Niestety wiązało się to z ostatecznym spadkiem do niższej ligi w 2000 roku. Przez dwa lata Poznaniacy zmagali się w II lidze, by ponownie powrócić do Ekstraklasy na sezon 2002/03. Był to jednak Lech z dużo niższymi ambicjami niż dekadę temu i jedynie dzięki dobrej pracy Czesława Michniewicza udało się uplasować zespół “Kolejorza” w górnej części tabeli oraz zdobyć kolejny Puchar Polski. 

Nowe nadzieje dla klubu z Poznania przyniósł dopiero rok 2006 kiedy doszło do przekształceń właścicielskich i w Lecha zainwestował Holding Amica Wronki S.A, a pełna nazwa zespołu właśnie od tej pory brzmi KKS Lech Poznań S.A.

Powrót Kolejorza na szczyt

Ponowne mistrzowskie aspiracje Lechitów były związane z nowym trenerem Franciszkiem Smudą. Uważano bowiem, że sukcesy pod wodzą tak renomowanego trenera są tylko kwestią czasu. Ważnym momentem dla klubu był mecz z sezonu 2008/09, kiedy to Lech pokonał Austrię Wiedeń po golu Rafała Murawskiego w dogrywce i zameldował się w fazie grupowej Pucharu UEFA. Tam “Kolejorz” dzielnie stawiał czoła i okazał się być lepszy od takich ekip jak Nancy oraz Feyenoord Rotterdam. W III fazie rozgrywek klub z Poznania uległ włoskiemu Udinese po wyrównanym pojedynku zaliczając udaną kampanię w europejskich pucharach. 

Sezon 2009/10 wiązał się ze zmianą szkoleniowca na Jacka Zielińskiego. Początek jego pracy nie był obiecujący: Lech zajmował niską pozycję w tabeli oraz sensacyjnie odpadł z Pucharu Polski z niżej notowaną Stal Stalową Wolą. Runda wiosenna była jednak dużo lepsza dla “Kolejorza”, któremu udało się wywalczyć pierwszy tytuł mistrzowski od 1993 roku po świetnej pogoni w tabeli za Wisłą Kraków. Warto także dodać, że wtedy szeregi zespołu z Wielkopolski zasilał król strzelców rozgrywek i przyszły kapitan reprezentacji Polski, Robert Lewandowski.

W sezonie 2010/11 Lech miał wyjątkowo udaną kampanię w ówczesnej Lidze Europy. W grupie “Kolejorz” rywalizował z Manchesterem City, Juventusem Turyn i Red Bull Salzburg. Koniec końców Lech kosztem Juventus awansował do kolejnej rundy, co było nie lada osiągnięciem. W 1/16 Ligi Europy podopieczni Jose-Marii Bakero ulegli Sportingowi Braga.

W 2015 roku Lech Poznań pod wodzą Macieja Skorży po raz ostatni zdobył mistrzostwo Polski.

Derby Polski

Mimo, że oficjalnie takie derby nie mają miejsca, to wielu kibiców nazywa derbami Polski pojedynki Lecha Poznań z Legią Warszawa. Nienawiść tych obydwu klubów wzięła się stąd, że w latach 70. i 80. Legia pod pretekstem służby wojskowej ściągała do stolicy wielu utalentowanych zawodników z całej Polski (w tym także z Poznania). Rywalizację między tymi klubami uważa się za pojedynek dwóch największych sił piłkarskich w Polsce i często są nazywane derbami pomimo odległości 300 km między tymi miastami. Bilans ligowy tego starcia korzystniejszy jest dla stołecznego klubu, który odniósł 38 zwycięstw przy 27 triumfach Lecha i 25 remisach. 

Lech Poznań – Wyniki i terminarz

Lech Poznań – skład i statystki piłkarzy

Najlepsi strzelcy Lecha Poznań w PKO Ekstraklasie