Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej – jedna z najsilniejszych reprezentacji Ameryki Północnej. Siedmiokrotny mistrz kontynentu, zdobywca brązowego medalu na mistrzostwach świata w 1930 roku.

Stany Zjednoczone

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Stanów Zjednoczonych
Witryna internetowawww.ussoccer.com
TrenerGregg Berhalter
Największa gwiazdaChristian Pulisić
Rok założenia1914
BarwyBiało-granatowo-czerwone
Liczba występów na MŚ10
Największy sukces na MŚ1/2 finału (1930)
Zakład bez ryzyka 100 zł tylko z kodem GOAL
Największy polski bukmacher
+18 | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje Regulamin Pełen reg

Piłka nożna niełatwo przyjęła się w USA

Choć Stany Zjednoczone niezwykle szybko zorganizowały swoją reprezentację – swój pierwszy mecz rozegrała już w 1885 roku, a za oficjalny debiut uznaje się spotkanie ze Szwecją w 1916 roku – przez długi czas była ona marginalizowana. To o tyle ciekawe, że USA wzięło udział w dwóch pierwszych mistrzostwach świata, a z pierwszych z nich wróciło nawet z brązowymi medalami. Ich ostatnim udziałem w mundialach przed długą przerwą, był wyjazd do Brazylii w 1950. Choć Amerykanie dokonali tzw. “cudu na trawie”, pokonując Anglię 1:0, odpadli już po pierwszej rundzie. W strefie CONCACAF nie potrafili zaś nawiązać rywalizacji ze znacznie silniejszym Meksykiem.

Organizacja mundialu zmieniła wszystko

Między 1950 a 1990 rokiem nie ma nic pozytywnego lub istotnego, o czym warto wspomnieć w kontekście reprezentacji Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej mężczyzn. W 1990 roku wzięła ona udział – po trwającej cztery dekady przerwie – w mundialu we Włoszech, gdzie odpadła po fazie grupowej. Cztery lata później, już jako gospodarz, USA zaprezentowało się z lepszej strony. Dotarli do 1/8 finału, pokazując się z dobrej strony. Między 1990 a 2014 rokiem, USA nie ominęło żadnych mistrzostw świata. Nie zdołali zakwalifikować się dopiero na turniej w Rosji.

Licząc jednak od lat 90. XX wieku, prestiż reprezentacji wzrósł i to w znaczny sposób. W 1991 roku Amerykanie sięgnęli po pierwsze mistrzostwo kontynentu i od tamtej pory triumfowali w tym turnieju siedmiokrotnie. Jedynie Meksyk wygrał to trofeum więcej razy. Obecnie USA broni tytułu zdobytego w 2021 roku.

Reprezentacja USA w piłce nożnej mężczyzn obecnie – nadzieja i świetne pokolenie piłkarzy

Wraz z rozwojem piłki nożnej w Stanach Zjednoczonych nastąpił gwałtowny rozwój tamtejszej piłki. Do Major League Soccer trafiają najwięksi piłkarze pod koniec kariery (jak Zlatan Ibrahimović czy wcześniej Pele lub Franz Beckenbauer), a obecne młode pokolenie reprezentuje barwy najlepszych klubów Europy. Za najlepszych piłkarzy rodem z USA uważa się Christiana Pulisica (Chelsea), Sergino Desta (Barcelona), Westona McKennie (Juventus) czy Tylera Adamsa (RB Lipsk). Ostatni z nich pełni funkcję kapitana reprezentacji narodowej. Jej selekcjonerem od 2018 roku jest zaś Gregg Berhalter.