Reprezentacja Korei Południowej w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Korei Południowej w piłce nożnej mężczyzn – jedna z najsilniejszych reprezentacji Azji. Dwukrotny mistrz kontynentu i dziesięciokrotny uczestnik mistrzostw świata. Jej najlepszym wynikiem na mundialu było czwarte miejsce zdobyte w 2002 roku, gdy Korea Południowa była jednym z gospodarzy turnieju.

Korea Południowa

Reprezentacja Korei Południowej – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Korei Południowej
Witryna internetowawww.kfa.or.kr
TrenerJuergen Klinsmann
Największa gwiazdaSon Heung-Min
Rok założenia1948
BarwyCzerwono-granatowe
Liczba występów na MŚ11
Największy sukces na MŚ4. miejsce (2002)

Reprezentacja Korei Południowej – najbliższy mecz

Kursy nie są obecnie dostępne.
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 9 lutego 2023 23:24.

Reprezentacja Korei Południowej – wyniki i terminarz meczów

Tygrysy Azji na przestrzeni lat

Reprezentacja Korei Południowej w piłce nożnej mężczyzn powstała w 1948 roku, gdy państwo odzyskało niepodległość. Drużyna od razu wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w tamtym roku, wtedy też dołączyła do FIFA.

Od połowy lat 50. XX wieku, reprezentacja Korei Południowej stopniowo rosła w siłę, stając się jednym z najlepszych zespołów w skali kontynentu. W 1956 oraz 1960 roku dwukrotnie po Puchar Azji. Od tamtej pory Koreańczykom nie udało się powtórzyć tego sukcesu.

Znacznie lepiej idzie im jednak reprezentowanie kontynentu w skali światowej. Od 1986 roku Korea Południowa nieprzerwanie bierze udział w mistrzostwach świata, a łącznie zebrała już dziesięć startów w najbardziej prestiżowej imprezie piłki nożnej. Żadna inna azjatycka reprezentacja nie awansowała na mundial tak często.

Ponadto, Tygrysy Azji mogą poszczycić się pewnymi sukcesami w tychże rozgrywkach. Gdy wraz z Japonią, Korea Południowa gościła mistrzostwa świata w 2002 roku, zajęła ona czwarte miejsce. Trzeba jednak dodać, że eksperci wielokrotnie zwracali uwagę na to, że sędziowie faworyzowali gospodarzy. Szczególnie było to widoczne w trakcie ćwierćfinału, z którego Korea Południowa wyszła zwycięsko w starciu z Hiszpanią. Później, w 2010 roku, Tygrysy Azji pożegnały się z turniejem po 1/8 finału.

Najlepszym strzelcem w historii reprezentacji jest Bum-kun Cha. Występował on w reprezentacji w latach 1972-1986. W tym czasie snajper, między innymi, Bayeru Leverkusen, zdobył 58 bramek dla kadry narodowej. Uzbierał także 130 występów, co plasuje go na trzecim miejscu w klasyfikacji wszech czasów. Sześć spotkań więcej dla Korei Południowej rozegrał Myung-bo Hong, co czyni go liderem w tej kategorii.

Do popularyzacji futbolu koreańskiego w XXI wieku przyczynili się też dwaj piłkarze, którzy zostali gwiazdami Premier League. Pierwszym z nich jest Park-ji Sung, który występując w Manchesterze United wygrał, między innymi, Ligę Mistrzów oraz cztery mistrzostwa Anglii. Obecnie największą gwiazdą reprezentacji Korei Południowej w piłce nożnej mężczyzn jest Heung-min Son. Napastnik Tottenhamu to jeden z najlepszych zawodników na swojej pozycji w Europie. Był sześciokrotnie wybierany najlepszym zawodnikiem swojej ojczyzny, którą w 2019 roku poprowadził do złotego medalu igrzysk olimpijskich. Son jest nie tylko największą gwiazdą, ale i kapitanem swojej reprezentacji. W latach 2018-2022 rolę selekcjonera pełnił Paulo Bento.

Reprezentacja Korei Południowej – kadra

Reprezentacja Korei Południowej – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych