Reprezentacja Korei Południowej w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Korei Południowej w piłce nożnej mężczyzn – jedna z najsilniejszych reprezentacji Azji. Dwukrotny mistrz kontynentu i dziesięciokrotny uczestnik mistrzostw świata. Jej najlepszym wynikiem na mundialu było czwarte miejsce zdobyte w 2002 roku, gdy Korea Południowa była jednym z gospodarzy turnieju.

Korea Południowa

Reprezentacja Korei Południowej – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Korei Południowej
Witryna internetowawww.kfa.or.kr
TrenerPaulo Bento
Największa gwiazdaSon Heung-Min
Rok założenia1948
BarwyCzerwono-granatowe
Liczba występów na MŚ10
Największy sukces na MŚ4. miejsce (2002)

Reprezentacja Korei Południowej – najbliższy mecz

Brazylia
Korea Płd.
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 2 grudnia 2022 23:31.

Reprezentacja Korei Południowej – ostatnie wyniki

Reprezentacja Korei Południowej – terminarz meczów

Tygrysy Azji na przestrzeni lat

Reprezentacja Korei Południowej w piłce nożnej mężczyzn powstała w 1948 roku, gdy państwo odzyskało niepodległość. Drużyna od razu wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w tamtym roku, wtedy też dołączyła do FIFA.

Od połowy lat 50. XX wieku, reprezentacja Korei Południowej stopniowo rosła w siłę, stając się jednym z najlepszych zespołów w skali kontynentu. W 1956 oraz 1960 roku dwukrotnie po Puchar Azji. Od tamtej pory Koreańczykom nie udało się powtórzyć tego sukcesu.

Znacznie lepiej idzie im jednak reprezentowanie kontynentu w skali światowej. Od 1986 roku Korea Południowa nieprzerwanie bierze udział w mistrzostwach świata, a łącznie zebrała już dziesięć startów w najbardziej prestiżowej imprezie piłki nożnej. Żadna inna azjatycka reprezentacja nie awansowała na mundial tak często.

Ponadto, Tygrysy Azji mogą poszczycić się pewnymi sukcesami w tychże rozgrywkach. Gdy wraz z Japonią, Korea Południowa gościła mistrzostwa świata w 2002 roku, zajęła ona czwarte miejsce. Trzeba jednak dodać, że eksperci wielokrotnie zwracali uwagę na to, że sędziowie faworyzowali gospodarzy. Szczególnie było to widoczne w trakcie ćwierćfinału, z którego Korea Południowa wyszła zwycięsko w starciu z Hiszpanią. Później, w 2010 roku, Tygrysy Azji pożegnały się z turniejem po 1/8 finału.

Najlepszym strzelcem w historii reprezentacji jest Bum-kun Cha. Występował on w reprezentacji w latach 1972-1986. W tym czasie snajper, między innymi, Bayeru Leverkusen, zdobył 58 bramek dla kadry narodowej. Uzbierał także 130 występów, co plasuje go na trzecim miejscu w klasyfikacji wszech czasów. Sześć spotkań więcej dla Korei Południowej rozegrał Myung-bo Hong, co czyni go liderem w tej kategorii.

Do popularyzacji futbolu koreańskiego w XXI wieku przyczynili się też dwaj piłkarze, którzy zostali gwiazdami Premier League. Pierwszym z nich jest Park-ji Sung, który występując w Manchesterze United wygrał, między innymi, Ligę Mistrzów oraz cztery mistrzostwa Anglii. Obecnie największą gwiazdą reprezentacji Korei Południowej w piłce nożnej mężczyzn jest Heung-min Son. Napastnik Tottenhamu to jeden z najlepszych zawodników na swojej pozycji w Europie. Był sześciokrotnie wybierany najlepszym zawodnikiem swojej ojczyzny, którą w 2019 roku poprowadził do złotego medalu igrzysk olimpijskich. Son jest nie tylko największą gwiazdą, ale i kapitanem swojej reprezentacji. Rolę selekcjonera, zaś pełni od 2018 roku Paulo Bento.

Reprezentacja Korei Południowej – kadra

Reprezentacja Korei Południowej – aktualności