Reprezentacja Węgier w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Węgier w trakcie swojej dotychczasowej historii 9 razy brała udział w finałach mistrzostw świata, dwukrotnie zdobywając srebrne medale. W turnieju finałowym mistrzostw Europy występowała tylko trzy razy.

Węgry

Węgry
Portugalia
Kursy moga ulec zmianie. Aktualizacja z dnia 10. maja 2021 21:26.

Kursy bukmacherskie na najbliższy mecz reprezentacji Węgier na Euro | Graj odpowiedzialnie | +18

Reprezentacja Węgier

DrużynaWęgry
Witryna internetowawww.mlsz.hu
TrenerMarco Rossi
Największa gwiazdaDominik Szoboszlai
StadionPuskás Aréna
Węgry - reprezentacja - infografika

Węgry – historia reprezentacji

Piłkarska reprezentacja Węgier po raz pierwszy wystąpiła w międzynarodowym spotkaniu w październiku 1902 r. Wówczas Madziarzy przegrali w Wiedniu z reprezentacją Austrii 0:5. Premierowym dużym turniejem z udziałem Węgrów były Igrzyska Olimpijskie w Sztokholmie w 1912 r. Jak się później okazało, znani pod przydomkiem Magiczni Madziarzy uzyskali największe osiągnięcia w historii właśnie na olimpiadach. Najlepszy okres reprezentacji Węgier przypada na lata 50. i 60. XX w. To właśnie wtedy w barwach narodowych tego kraju występowali tacy piłkarze jak: Ferenc Puskas (najlepszy strzelec w dziejach z 84 golami w 85 grach), Sandor Kocsis (75 goli w 68 meczach) Lajos Tichy czy Ferenc Bene. Wszystkie swoje wielkie osiągnięcia Madziarzy zanotowali do 1972 r. W kolejnych dekadach Węgrzy nie odgrywali już znaczącej roli w europejskiej, ale także światowej piłce.

Największe zwycięstwa Węgrzy odnosili w pierwszej połowie lat 90. XX w. Najbardziej spektakularne były triumfy Madziarzy nad Imperium Rosyjskim 12:0 (w 1912 r.) oraz nad Francją 13:1 (w 1927 r.). Najwyższą porażkę kadra Węgier zanotowała już w XXI w., przegrywając w 2013 r. z kadrą Holandii. To spotkanie odbyło się w Amsterdamie i zakończyło rezultatem 8:1 dla Oranje. Tradycyjnym domowym strojem Węgrów jest czerwona koszulka, białe spodenki oraz zielone skarpety, a kolory te nawiązują do barw kraju. Obecnie narodowym stadionem Madziarzy jest Puskas Arena w Budapeszcie, która została oddana do użytku w 2019 r.

Specjaliści od igrzysk

Węgrzy występowali na igrzyskach olimpijskich dziewięciokrotnie i uzyskali pięć medali. Początki nie wskazywały, że to właśnie rywalizacja na olimpiadach będzie tak udana dla Madziarzy. W pierwszych trzech przedwojennych startach na igrzyskach Węgrzy nie byli w stanie wyjść z grupy. Przełom nastąpił w latach 50. XX w., kiedy to na Olimpiadzie w Helsinkach w 1952 r. węgierska kadra sięgnęła po złoty medal, pokonując w finale Jugosławię 2:0.

W latach 1960-1972 Węgrzy jedyny raz w historii grali na czterech kolejnych turniejach olimpijskich i wszystkie zmagania kończyli na podium. Po zajęciu trzeciego miejsca w Rzymie Madziarzy triumfowali na dwóch kolejnych Olimpiadach w Tokio (1964 r.) i Meksyku (1968 r.). Podczas zmagań w Japonii królem strzelców z 12 golami został Ferenc Bene. Żaden inny piłkarz nie strzelił nigdy tylu bramek na jednym turnieju olimpijskim. Ostatni sukces Węgrów na igrzyskach, ale także w całej reprezentacyjnej piłce to drugie miejsce na turnieju w Monachium (1972 r.). Wówczas Węgrzy okazali się gorsi od reprezentacji Polski, przegrywając w finale 1:2. Węgrzy są jedyną reprezentacją obok Wielkiej Brytanii, która triumfowała na igrzyskach trzykrotnie.

Węgrzy na mistrzostwach świata i Europy

Do 1986 r. reprezentacja Węgier grała mistrzostwach świata dziewięć razy. Przy okazji drugiego udziału w tych zmaganiach (we Francji 1938 r.) Madziarzy sięgnęli po wicemistrzostwo globu, ulegając w finale Włochom 2:4. Ten sam wynik powtórzyli podczas kolejnego występu na mundialu w 1954 r. Wówczas węgierska kadra przegrała mecz o złoto z RFN 2:3. Później Węgrzy maksymalnie dochodzili do ćwierćfinałów mistrzostw świata, a od przeszło trzech dekad nie kwalifikują się do tej imprezy.

Jedyny medal mistrzostw Europy Węgrzy wywalczyli w swoim debiutanckim występie w 1964 r. Na Euro w Hiszpanii Madziarzy stanęli na najniższym stopniu podium, pokonując po dogrywce Danię 3:1. W 1972 r. na turnieju w Belgii Węgrzy zajęli czwartą lokatę.

Walka o powrót na salony

Lata 90. XX w. oraz pierwsza dekada kolejnego stulecia to okres, w którym Węgrzy nie zdołali dostać się na żaden mistrzowski turniej. Po wielu latach przerwy Madziarzy w końcu uzyskali przepustkę, kwalifikując się na Euro we Francji, które odbyło się w 2016 r. Wówczas niespodziewanie wygrali swoją grupę, wyprzedzając m.in. Portugalczyków, lecz w 1/8 finału odpadli po meczu z reprezentacją Belgii. Węgrzy awansowali także na kolejne Euro po pokonaniu w barażach Bułgarii oraz Islandii.

Reprezentacja Węgier – skład i statystki piłkarzy

Reprezentacje

Euro 2020 – aktualności

Węgry – terminarz

Poniżej przedstawiamy terminarz najbliższych meczów reprezentacji Węgier.