Reprezentacja Węgier w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Węgier w trakcie swojej dotychczasowej historii 9 razy brała udział w finałach mistrzostw świata, dwukrotnie zdobywając srebrne medale. W turnieju finałowym mistrzostw Europy występowała tylko cztery razy.

Reprezentacja Węgier – podstawowe informacje

DrużynaWęgry
Witryna internetowawww.mlsz.hu
TrenerMarco Rossi
Największa gwiazdaDominik Szoboszlai
StadionPuskás Aréna
Rok założenia1901
BarwyCzerwono-biało-zielone
Liczba występów na Euro3
Największy sukces na EuroTrzecie miejsce (1964)

Reprezentacja Węgier – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Węgier
Witryna internetowawww.mlsz.hu
TrenerMarco Rossi
Największa gwiazdaDominik Szoboszlai
StadionPuskas Arena
Rok założenia1901
Barwyczerwono-biało-zielone
Liczba występów na Euro5
Największy sukces na Euro3. miejsce (1964)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata9
Największy sukces na MŚwicemistrzostwo (1938, 1954)

Reprezentacja Węgier – najbliższy mecz

Węgry
Szwajcaria
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 28 maja 2024 10:34.

Reprezentacja Węgier – wyniki i terminarz meczów

Węgry – historia reprezentacji

Piłkarska reprezentacja Węgier po raz pierwszy wystąpiła w międzynarodowym spotkaniu w październiku 1902 r. Wówczas Madziarzy przegrali w Wiedniu z reprezentacją Austrii 0:5. Premierowym dużym turniejem z udziałem Węgrów były Igrzyska Olimpijskie w Sztokholmie w 1912 r. Jak się później okazało, znani pod przydomkiem Magiczni Madziarzy uzyskali największe osiągnięcia w historii właśnie na olimpiadach. Najlepszy okres reprezentacji Węgier przypada na lata 50. i 60. XX w. To właśnie wtedy w barwach narodowych tego kraju występowali tacy piłkarze jak: Ferenc Puskas (najlepszy strzelec w dziejach z 84 golami w 85 grach), Sandor Kocsis (75 goli w 68 meczach) Lajos Tichy czy Ferenc Bene. Wszystkie swoje wielkie osiągnięcia Madziarzy zanotowali do 1972 r. W kolejnych dekadach Węgrzy nie odgrywali już znaczącej roli w europejskiej, ale także światowej piłce.

Największe zwycięstwa Węgrzy odnosili w pierwszej połowie lat 90. XX w. Najbardziej spektakularne były triumfy Madziarzy nad Imperium Rosyjskim 12:0 (w 1912 r.) oraz nad Francją 13:1 (w 1927 r.). Najwyższą porażkę kadra Węgier zanotowała już w XXI w., przegrywając w 2013 r. z kadrą Holandii. To spotkanie odbyło się w Amsterdamie i zakończyło rezultatem 8:1 dla Oranje. Tradycyjnym domowym strojem Węgrów jest czerwona koszulka, białe spodenki oraz zielone skarpety, a kolory te nawiązują do barw kraju. Obecnie narodowym stadionem Madziarzy jest Puskas Arena w Budapeszcie, która została oddana do użytku w 2019 r.

Specjaliści od igrzysk

Węgrzy występowali na igrzyskach olimpijskich dziewięciokrotnie i uzyskali pięć medali. Początki nie wskazywały, że to właśnie rywalizacja na olimpiadach będzie tak udana dla Madziarzy. W pierwszych trzech przedwojennych startach na igrzyskach Węgrzy nie byli w stanie wyjść z grupy. Przełom nastąpił w latach 50. XX w., kiedy to na Olimpiadzie w Helsinkach w 1952 r. węgierska kadra sięgnęła po złoty medal, pokonując w finale Jugosławię 2:0.

W latach 1960-1972 Węgrzy jedyny raz w historii grali na czterech kolejnych turniejach olimpijskich i wszystkie zmagania kończyli na podium. Po zajęciu trzeciego miejsca w Rzymie Madziarzy triumfowali na dwóch kolejnych Olimpiadach w Tokio (1964 r.) i Meksyku (1968 r.). Podczas zmagań w Japonii królem strzelców z 12 golami został Ferenc Bene. Żaden inny piłkarz nie strzelił nigdy tylu bramek na jednym turnieju olimpijskim. Ostatni sukces Węgrów na igrzyskach, ale także w całej reprezentacyjnej piłce to drugie miejsce na turnieju w Monachium (1972 r.). Wówczas Węgrzy okazali się gorsi od reprezentacji Polski, przegrywając w finale 1:2. Węgrzy są jedyną reprezentacją obok Wielkiej Brytanii, która triumfowała na igrzyskach trzykrotnie.

Węgrzy na mistrzostwach świata i Europy

Do 1986 r. reprezentacja Węgier grała mistrzostwach świata dziewięć razy. Przy okazji drugiego udziału w tych zmaganiach (we Francji 1938 r.) Madziarzy sięgnęli po wicemistrzostwo globu, ulegając w finale Włochom 2:4. Ten sam wynik powtórzyli podczas kolejnego występu na mundialu w 1954 r. Wówczas węgierska kadra przegrała mecz o złoto z RFN 2:3. Później Węgrzy maksymalnie dochodzili do ćwierćfinałów mistrzostw świata, a od przeszło trzech dekad nie kwalifikują się do tej imprezy.

Jedyny medal mistrzostw Europy Węgrzy wywalczyli w swoim debiutanckim występie w 1964 r. Na Euro w Hiszpanii Madziarzy stanęli na najniższym stopniu podium, pokonując po dogrywce Danię 3:1. W 1972 r. na turnieju w Belgii Węgrzy zajęli czwartą lokatę.

Walka o powrót na salony

Lata 90. XX w. oraz pierwsza dekada kolejnego stulecia to okres, w którym Węgrzy nie zdołali dostać się na żaden mistrzowski turniej. Po wielu latach przerwy Madziarzy w końcu uzyskali przepustkę, kwalifikując się na Euro we Francji, które odbyło się w 2016 r. Wówczas niespodziewanie wygrali swoją grupę, wyprzedzając m.in. Portugalczyków, lecz w 1/8 finału odpadli po meczu z reprezentacją Belgii. Węgrzy awansowali także na kolejne Euro po pokonaniu w barażach Bułgarii oraz Islandii.

Droga reprezentacji Węgier na Euro 2024

Reprezentacja Węgier była jednym z pozytywnych zaskoczeń eliminacji do Euro 2024. Prowadzona przez Marco Rossiego drużyna, bez porażki na koncie, wygrała rywalizację w grupie G. Jej rywalami były Serbia, Czarnogóra, Litwa i Bułgaria. Węgrzy podczas eliminacji prezentowali solidny poziom i będą chcieli to również pokazać w turnieju finałowym. 

Selekcjoner reprezentacji Węgier

Węgrzy w 2018 roku zaufali włoskiej myśli szkoleniowej i zdecydowali się na zatrudnienie na stanowisku selekcjonera Marco Rossiego. Ten w przeszłości miał już związku z węgierską piłką, bowiem przez wiele lat prowadził Honved Budapeszt. Tuż przed przejęciem reprezentacji Węgier pracował w słowackiej Dunajskiej Stredzie. Pod jego wodzą drużyna grała już na Euro 2020, kończąc rywalizację na 3. miejscu w grupie.

Reprezentacja Węgier – kadra

Reprezentacja Węgier – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych