Reprezentacja Ghany w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Ghany osiągnęła wiele sukcesów na kontynencie afrykańskim, a do tego potrafiła dojść do ćwierćfinału mistrzostw świata. To najlepszy wynik w wykonaniu drużyn z Afryki (poza Ghaną dokonały tego tylko Senegal i Kamerun). Jest to tym bardziej godne podziwu, że Czarne Gwiazdy zadebiutowały na mundialu w 2006 roku i uczestniczyły w tym turnieju tylko trzykrotnie. Do tej pory cztery razy wygrywali też w Pucharze Narodów Afryki, choć ostatni raz udało im się to w 1982 roku, więc na znaczący triumf czekają już ponad dwie dekady.

Reprezentacja Ghany

Ghana

Reprezentacja Ghany – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Ghany
Witryna internetowawww.ghanafa.org
TrenerOtto Addo
KapitanAndré Ayew
Największa gwiazdaThomas Partey
StadionCape Coast Sports Stadium
Rok założenia1957
Barwybiałe
Liczba występów w Pucharze Narodów Afryki23
Największy sukces na Pucharze Narodów Afrykimistrzostwo 4x (1963, 1965, 1978, 1982)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata3
Największy sukces na MŚćwierćfinał (2010)

Reprezentacja Ghany – najbliższy mecz

Reprezentacja Ghany – ostatnie wyniki

Reprezentacja Ghany – terminarz meczów

Reprezentacja Ghany – historia

Związek piłkarski w Ghanie (GFA) został założony w 1957 roku. W 1958 stał się członkiem FIFA, a w 1960 dołączył do CFA, która zrzesza wszystkie afrykańskie reprezentacje. Został rozwiązany ze skutkiem natychmiastowym w czerwcu 2018 po ujawnieniu afery korupcyjnej. Dopiero rok później zebrano ponownie stowarzyszenie i zarząd zaczął znów funkcjonować. Ghana od pierwszego występu na mistrzostwach świata w 2006 roku zaliczyła trzy mundiale z rzędu. Później na jednym ich zabrakło i w 2022 powrócą, by ponownie reprezentować Afrykę na arenie międzynarodowej.

Mityczna liczba “4”

Ghana po raz pierwszy w Pucharze Narodów Afryki wystąpiła w 1963, kiedy to sama ten turniej organizowała. Ogólnie w tym kraju najważniejszy turniej piłkarski na Czarnym Lądzie gościł cztery razy. Później jeszcze w 1978, 2000 i 2008, przy czym na przełomie wieków Ghana współorganizowała mistrzostwa wraz z Nigerią.

Czterokrotnie do tej pory również reprezentacja Ghany wygrywała Puchar Narodów Afryki. Ich pierwsze dwa turnieje w 1963 i 1965 zakończyły się triumfami, a ostatni raz udało im się zdobyć mistrzostwo w 1982 roku, więc już ponad 40 lat temu. W międzyczasie zwyciężyli jeszcze w 1978

W końcu też odniesienie do liczby “4” w kontekście mistrzostw świata. Zespół Ghany powróci na mundial w 2022 roku i będzie to dla nich właśnie czwarta impreza tego kalibru w historii futbolu. W Katarze zmierzą się z Portugalią, Koreą Południową i Urugwajem. Wyjście z grupy będzie zatem uznawane za spory sukces. Udawało się to w 2006 i 2010 roku i po tamtych mundialach drużyna została powitana przez setki zagorzałych fanów tańczących i śpiewających na lotnisku Kotoka w Akrze.

Selekcjoner reprezentacji Ghany

Selekcjonerem ghańskiej kadry jest Otto Addo, który jest stosunkowo młody, jak na tę funkcję. Jako zawodnik występował w reprezentacji, gdy Ghana zadebiutowała na mistrzostwach świata, a w 2022 roku sam poprowadzi drużynę narodową w Katarze. Na koncie ma łącznie ponad 100 występów w Bundeslidze i najważniejszych europejskich pucharach. Reprezentował barwy takich klubów jak Hannover 96, Borussia Dortmund, FSV Mainz i Hamburger SV.

To właśnie w tym ostatnim klubie po zakończeniu kariery, rozpoczął pracę jako asystent młodzieżowej drużyny. Następnie asystował przy pierwszym zespole, następnie w tej roli był zatrudniany w duńskim Nordsjaelland, Borussii Moenchengladbach i Borussii Dortmund. Jako pierwszy trener pracował jedynie z młodzieżą w Hamburgu i Dortmundzie. Stąd mówi się, że Addo jest tylko tymczasowym szkoleniowcem i może zostać szybko zastąpiony kimś innym.

Kadra reprezentacji Ghany

Reprezentacja Ghany od kilkunastu lat pozostaje bez większych sukcesów. W Afryce wyłącznie kibice starszej daty są w stanie pamiętać ich triumfy w PNA. Jeśli chodzi zaś o mistrzostwa świata, to po 2010 roku nigdy nie nawiązali do tak dobrego występu. Wydaje się, że na powtórkę z rozrywki możemy jeszcze długo czekać. W kadrze jest zaledwie kilku piłkarzy, którzy reprezentują swój kraj w mocnych europejskich klubach. Nic dziwnego, że na arenie międzynarodowej ustępują innym afrykańskim ekipom.

Dwóch kluczowych zawodników z Premier League – pomocnik Thomas Partey z Arsenalu i napastnik Jordan Ayew z Crystal Palace – to trochę za mało, żeby myśleć o wielkich wyczynach. W lidze angielskiej występuje także stoper Daniel Amartey, ale w Leicester City nie jest wiodącą postacią. W drużynie narodowej może być jednak ważnym ogniwem, a jego partnerem w formacji defensywnej na pewno będzie Alexander Djiku z francuskiego RC Strasbourg

Droga reprezentacji Ghany na mundial w Katarze

Żeby awansować na mistrzostwa świata 2022 Ghana musiała przebrnąć dwie rundy eliminacji. Najpierw fazę grupową, a później dwumecz decydujący o tym, kto pojedzie na mundial, a kto zostanie w domu. W grupie trafili na Republikę Południowej Afryki, Zimbabwe Etiopię. Zaczęli od wygranej 1:0 nad tą ostatnią, ale następnie w podobnym stosunku ulegli reprezentacji RPA. Najłatwiej przyszedł im triumf 3:1 nad ekipą z Zimbabwe, którą później ograli jeszcze 1:0. W przedostatniej kolejce Ghanie przytrafiła się wpadka i remis 1:1 z Etiopią. To nie był najlepszy scenariusz przed rewanżem z RPA, które po remisie w 1. kolejce zanotowało komplet zwycięstw i przewodziło w tabeli. Dzięki bramce z rzutu karnego udało się jednak wygrać 1:0 i ostatecznie wyprzedzić najtrudniejszego z rywali. Co istotne obie ekipy miały po tyle samo punktów i identyczny bilans bramkowy, więc zdecydowała liczba zdobytych bramek, a w tym aspekcie podopieczni Otto Addo byli o jedno trafienie lepsi.

Następnie trzeba było jeszcze rozegrać dwumecz z Nigerią. Pierwszy mecz u siebie zakończył się bezbramkowym remisem, więc wszystko miało się rozstrzygnąć na wyjeździe. Początek drugiego starcia był wręcz wymarzony, bo po bramce Parteya Ghana objęła prowadzenie. Nigeryjczycy szybko jednak później wyrównali, ale rezultat spotkania nie zmienił się już do końca meczu i to goście awansowali na mundial, dzięki obowiązującej zasadzie goli na wyjeździe.

Reprezentacja Ghany – aktualności