Reprezentacja Danii w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Danii to pięciokrotny uczestnik finałów mistrzostw świata. Duńczycy dziewięć razy grali również w Mistrzostwach Europy, a w 1992 roku sięgnęli po złote medale.

Dania

Reprezentacja Danii – podstawowe informacje

DrużynaDania
Witryna internetowawww.dbu.dk
TrenerKasper Hjulmand
Największa gwiazdaChristian Eriksen
Stadion Parken, Kopenhaga
Rok założenia1889
BarwyBiało-czerwone
Liczba występów na Euro8
Największy sukces na EuroMistrzostwo Europy (1992)

Dania – historia reprezentacji

Dania rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz w 1908 r. przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Wówczas pokonała Francję B 9:0, a podczas tego samego turnieju odniosła swoje najwyższe zwycięstwo w historii, pokonując główną drużynę Francji aż 17:1 w półfinale. Ostatecznie Duńczycy wywalczyli srebrny medal, ulegając w decydującym starciu Wielkiej Brytanii 2:0. Warto zaznaczyć, że Duński Związek Piłki nożnej powstał już w 1889 r., ale nie rejestrował gier kadry przed Olimpiadą w 1908 r. W 1906 r. reprezentacja Danii wzięła udział w nieoficjalnych zmaganiach na Igrzyskach w Atenach, gdzie wystartowały tylko cztery drużyny. Duńska ekipa składająca się wyłącznie z piłkarzy z Kopenhaskiego Związku Piłki Nożnej triumfowała w tych zmaganiach.

Reprezentacja Danii znana jest pod przydomkiem Danish Dynamite, czyli Duński Dynamit. Kadra jest członkiem FIFA od 1904 r., natomiast UEFA od 1954 r. Domowym obiektem narodowej drużyny Danii jest Stadion Parken w Kopenhadze, który pomieści obecnie 38 065 widzów. W 1992 roku reprezentacja Danii triumfowała w mistrzostwach Europy i jest to największy sukces drużyny narodowej tego kraju. Trzy lata później Duńczycy triumfowali także Pucharze Konfederacji, pokonując w finale mistrzów Copa America – Argentyńczyków 2:0.  W 1997 r. Dania zajmowała przez cztery miesiące trzecie miejsce w światowym rankingu FIFA. 

Medale igrzysk olimpijskich

Reprezentacja Danii rywalizowała na dziesięciu turniejach olimpijskich. Oprócz wywalczenia srebra w premierowym udziale w 1908 r., Duńczycy jeszcze trzykrotnie sięgali po medale na olimpiadach. W 1912 i 1960 r. kończyli zmagania na drugim miejscu, natomiast w 1948 r. uplasowali się na trzeciej pozycji.

Na IO w Sztokholmie (1912 r.) Dania uległa w finale Wielkiej Brytanii 2:4. Na Olimpiadzie w Londynie (1948 r.) Duńska kadra zrewanżowała się gospodarzom imprezy za porażkę na igrzyskach sprzed lat i triumfowała 5:3 w starciu o brązowy medal. Podczas tego turnieju wicekrólem strzelców został John Hansen z siedmioma trafieniami. Na Igrzyskach we włoskiej Romie (1960 r.) Dania nie sprostała w finałowej potyczce Jugosławii, z którą przegrała 1:3.

Reprezentacja Dania – prezentacja wideo

Obejrzyj wideo prezentującę reprezentację Dania w kontekście nadchodzących Mistrzostw Europy.

Mistrzowie Europy

Dania zadebiutowała na mistrzostwach Europy w 1964 r., które odbyły się w Hiszpanii. Wówczas kadra ukończyła rywalizację na czwartej pozycji. Przy okazji swojego kolejnego występu – na Euro we Francji w 1984 r. Dania doszła do półfinału rozgrywek.

Największy sukces w mistrzostwach Europy Duńczycy zanotowali w 1992 r., kiedy to triumfowali na turnieju odbywającym się w Szwecji. Wtedy reprezentacja Danii ograła w decydującym starciu Niemców 2:0. Do sukcesu poprowadził swoją kadrę Henrik Larsen, który zdobył podczas tego Euro trzy bramki. Do 2004 r. Duńczycy byli regularnymi uczestnikami mistrzostw Starego Kontynentu, dochodząc maksymalnie do ćwierćfinału. Po raz ostatni  Dania wystąpiła na Euro w 2012 r.

Duńczycy pięciokrotnie grali  także na mistrzostwach świata, ale bez sukcesów. Po raz pierwszy wystąpili na Mundialu w Meksyku (1986 r.), dochodząc do1/8 finału. Najlepszy wynik Dania zanotowała na mistrzostwach świata w 1998 r., kiedy to na turnieju we Francji zakończyła zmagania na etapie ćwierćfinału. Ostatni raz Dania zagrała na Mundialu w Rosji (2018 r.) i odpadła w 1/8 finału.

Wybitni reprezentanci

Najwięcej występów w historii reprezentacji Danii zapisał na swoim koncie Peter Schmeichel. Bramkarz w latach 1987-2001 rozegrał w barwach narodowych 129 meczów i zdołał strzelić jedną bramkę. Drugi pod względem liczby występów w duńskiej kadrze jest Denis Rommedahl, który od 2000 do 2013 r. zagrał w 126 spotkaniach reprezentacji. Spośród aktualnie grających zawodników ponad 100 gier zanotowali Christian Eriksen oraz Simon Kjaer. 

Pod względem strzelonych bramek na czele zestawienia znajduje się ex eaquo Niels Poul Nielsen i John Dahl Tomasson z 54 trafieniami. Nielsen rozegrał w kadrze tylko 38 meczów w latach 1910-1925, natomiast Tomasson był reprezentantem Danii od 1997 do 2010 r., rozgrywając 112 meczów. Trzecie miejsce w klasyfikacji wszechczasów najlepszych strzelców zajmuje Etvin Carl Pauli Jorgensen z  44 bramkami w 47 meczach (1925-1939).