Reprezentacja Szwajcarii w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Szwajcarii to 11-krotny uczestnik finałów mistrzostw świata. Szwajcarzy pięciokrotnie występowali także w turnieju finałowym mistrzostw Europy.

Szwajcaria

Reprezentacja Szwajcarii – podstawowe informacje

DrużynaSzwajcaria
Witryna internetowawww.football.ch
TrenerMurat Yakin
Największa gwiazdaXherdan Shaqiri
StadionSt. Jakob-Park
Rok założenia1901
BarwyBiało-czerwone
Liczba występów na Euro5
Największy sukces na EuroĆwierćfinał (2021)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata11
Największy sukces na MŚĆwierćfinał (1934, 1938, 1954)

Reprezentacja Szwajcarii – najbliższy mecz

Portugalia
2G
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 2 grudnia 2022 23:25.

Reprezentacja Szwajcarii – ostatnie wyniki

Reprezentacja Szwajcarii – terminarz meczów

Szwajcaria – historia reprezentacji

Pierwsze szwajcarskie kluby piłkarskie zostały założone w XIX wieku. W 1895 r. powstał Szwajcarski Związek Piłki Nożnej, który kontroluje rozgrywki ligowe oraz drużynę narodową tego kraju. Helweci byli członkami-założycielami FIFA w 1904 r. Światowa federacja ma swoją główną siedzibę w szwajcarskim mieście Zurych, a także filię w Nyonie, gdzie z reguły odbywają się losowania ważnych piłkarskich turniejów. Reprezentacja Szwajcarii znana jest pod przydomkiem Czerwoni Krzyżowcy. Tradycyjne strój drużyny w starciach domowych to czerwone koszulki oraz białe spodenki, natomiast w meczach wyjazdowych Helweci najczęściej grają w białych koszulkach i czerwonych spodenkach.

W swoim premierowym międzynarodowym spotkaniu Szwajcaria zagrała w Paryżu z reprezentacją Francji 12 lutego 1905 r. Wówczas Helweci przegrali 0:1. Najważniejszym sukcesem Szwajcarów jest wywalczenie srebrnego medalu igrzysk olimpijskich w 1924 r. Był to jednocześnie pierwszy duży turniej, w którym wzięła udział szwajcarska kadra. Helweci nigdy w historii nie grali w decydujących o medalach starciach na mistrzostwach świata i Europy. Na wspomnianej Olimpiadzie we Francji Szwajcaria odniosła najwyższe zwycięstwo w dziejach, pokonując Litwę 9:0. Najbardziej bolesne porażki Szwajcarzy zanotowali w pierwszych latach funkcjonowania kadry – w Bazylei z Anglią 0:9 (w 1909 r.) oraz tym samym rezultatem ulegli Węgrom w Budapeszcie (w 1911 r.).

Jedyny medal

Reprezentacja Szwajcarii trzykrotnie grała na igrzyskach olimpijskich. Najbardziej pamiętnym występem okazał się ten debiutancki z 1924 r. Na Olimpiadzie w Paryżu Czerwoni Krzyżowcy sięgnęli po wicemistrzostwo, przegrywając w finale francuskiego turnieju z Urugwajem 0:3. Największy wkład w sukces Szwajcarii mieli Max Abegglen, który z sześcioma trafieniami był wicekrólem strzelców oraz Paul Sturzenegger – autor pięciu goli. Srebrny medal olimpijski jest jedynym wywalczonym przez Helwetów krążkiem na dużych piłkarskich turniejach. W 1928 r. na Igrzyskach w Amsterdamie szwajcarska ekipa odpadła zaledwie po jednym meczu i porażce z Niemcami. W 2012 r. kadra do lat 23 rywalizowała na turnieju w Londynie, ale nie zdołała awansować z grupy.

Występy na mistrzostwach świata i Europy

Szwajcarzy jedenaście razy rywalizowali na mistrzostwach świata, a ich najlepszym wynikiem jest trzykrotne dojście do ćwierćfinału. Na tym etapie zakończyli zmagania przy okazji swoich dwóch premierowych udziałów – w 1934 i 1938 r., a także w 1954 r., kiedy to byli organizatorami mundialu. W późniejszych latach Helweci jedynie czterokrotnie dochodzili do 1/8 finału.

Narodowa drużyna Szwajcarii bardzo późno zainaugurowała swoje występy na mistrzostwach Europy. Po raz pierwszy Czerwoni Krzyżowcy wystąpili na Euro w Anglii w 1996 r. Trzy pierwsze udziały w mistrzostwach (również w 2004 i 2008 r.) Helweci zakończyli na fazie grupowej. Turniej w 2008 r. Szwajcaria zorganizowała wraz z Austrią. W 2016 r. podczas Euro we Francji szwajcarska drużyna wyszła z grupy, ale na etapie 1/8 finału rywalizacji okazała się gorsza od reprezentacji Polski po serii “11”. Najlepszy wynik w historii występów na Euro Szwajcarzy uzyskali w 2021 roku. Wówczas dotarli do ćwierćfinału, w 1/8 finału sensacyjnie eliminując Francję po rzutach karnych. W walce o półfinał ulegli Hiszpanii.

Wybitni reprezentanci Szwajcarii

Dotychczas czterech byłych już reprezentantów Szwajcarii rozegrało ponad 100 meczów w kadrze narodowej. Najwięcej, bo 118 zanotował w latach 1978-1991 pomocnik Heinz Hermann, który strzelił 15 bramek. Drugi pod tym względem w zestawieniu jest Alain Geiger ze 112 występami w latach 80. i 90. XX w, trzeci Stephan Lichtsteiner (108 gier), natomiast czwarty Stephane Chapuisat (103).

Najwięcej bramek w historii dla reprezentacji Szwajcarii zdobył Alexander Frei, który w latach 2001-2011 uzyskał 42 goli w 84 meczach. Po 34 trafienia dla Helwetów zanotowali Max Abegglen (1922-37) i piłkarz tureckiego pochodzenia – Kubilay Turkyilmaz (1988-2001).

Reprezentacja Szwajcarii – kadra

Reprezentacja Szwajcarii – aktualności