Reprezentacja Chorwacji w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Chorwacji to srebrny (2018) i brązowy medalista (1998) mistrzostw świata. Chorwaci dotychczas mieli również okazję sześciokrotnie występować w finałach mistrzostw Europy.

Chorwacja

Reprezentacja Chorwacji – podstawowe informacje

DrużynaChorwacja
Witryna internetowahns-cff.hr
TrenerZlatko Dalic
Największa gwiazdaLuka Modrić
StadionMaksimir, Poljud, Gradski vrt
Rok założenia1912
BarwyBiało-czerwono-niebieskie
Liczba występów na Euro6
Największy sukces na EuroĆwierćfinał (1996, 2008)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata5
Największy sukces na MŚWicemistrzostwo świata (2018)

Reprezentacja Chorwacji – ostatnie wyniki

Reprezentacja Chorwacji – terminarz meczów

Chorwacja – historia reprezentacji

Reprezentacja Chorwacji w piłce nożnej istnieje nieprzerwanie dopiero od początku lat 90. XX w., czyli po odzyskaniu niepodległości przez ten kraj. Wcześniej piłkarze urodzeni na terenie Chorwacji występowali w kadrze ówczesnej Jugosławii. W latach 1919-39 rodowici Chorwaci reprezentowali Królestwo Jugosławii, natomiast od 1945 do 1991 r. byli członkami Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. Warto zaznaczyć, że Chorwacki Związek Piłki Nożnej powstał w 1912 roku, a w pierwszych latach XIX w. zostało utworzonych kilka chorwackich klubów, natomiast pierwsze zetknięcie z piłką w tym kraju pojawiło się już w końcówce XVIII w.

Na krótki czas – w latach 1941-45 wydzielone było Niepodległe Państwo Chorwackie, a w 1940 r. kadra narodowa tego kraju rozegrała pierwsze nieoficjalne spotkanie w historii jako Chorwacja. Wówczas Ogniści, bo taki przydomek nosi reprezentacja, zagrali ze Szwajcarią w Zagrzebiu i wygrali 4:0. Za pierwsze oficjalne spotkanie Chorwacji uznaje się mecz z 8 września 1941 r., kiedy to bałkańska kadra zmierzyła się w Bratysławie ze Słowacją, a potyczka zakończyła się remisem 1:1. Łącznie do 1945 r. Chorwacja rozegrała 19 meczów towarzyskich.

Zanim nastąpił rozpad Jugosławii, to w nieoficjalnym starciu nowoczesna reprezentacja Chorwacji zmierzyła się 17 października 1990 r. w Zagrzebiu ze Stanami Zjednoczonymi i wygrała 2:1. Przed formalnym ogłoszeniem niepodległości, które nastąpiło 8 października 1991 r. Chorwaci rozegrali jeszcze dwa towarzyskie spotkania. Chorwacja została po raz drugi przyjęta do FIFA 3 lipca 1992 r. (na krótki czas była wcześniej jej członkiem od 1941 r.). Pierwszym oficjalnym meczem niepodległej Chorwacji było starcie z Australią 5 lipca 1992 r. Wówczas w Melbourne popularni Ogniści przegrali 0:1.

Chorwacja na mistrzostwach świata i Europy

Na dużej ważnej imprezie międzynarodowej reprezentacja Chorwacji zadebiutowała podczas Euro w 1996 r., które odbyło się w Anglii. Wówczas Ogniści doszli do ćwierćfinału tych zmagań. Niezwykle udany okazał się dla Chorwatów premierowy występ na Mistrzostwach Świata we Francji w 1998 r. Na tym turnieju Chorwaci zdobyli brązowy medal, pokonując w decydującym starciu Holandię 2:1, a królem strzelców został Davor Suker z sześcioma trafieniami. Na dwóch kolejnych mundialach Chorwaci nie wychodzili z grupy, a następnie nie zakwalifikowali się na MŚ w RPA w 2010 r. Cztery lata później Ogniści znów nie wyszli z grupy.

Największy sukces w reprezentacyjnej piłce Chorwacja osiągnęła w 2018 r. podczas Mundialu w Rosji. Wtedy Chorwaci zostali wicemistrzami globu, ulegając w finale Francji 2:4. Najlepszym piłkarzem turnieju wybrano Lukę Modricia, który zanotował na tych mistrzostwach dwa gole. Do triumfu mocno przyczynili się także Mario Mandżukić i Ivan Perisić, którzy zdobyli po trzy bramki.
Na mistrzostwach Europy Chorwaci doszli maksymalnie do ćwierćfinału. Miało to miejsce dwukrotnie, oprócz wspomnianego 1996 r. także w 2008 r. podczas rywalizacji w Austrii i Szwajcarii. Dotychczas tylko raz zabrakło chorwackiej kadry na Euro – w 2000 r. W 2004 i 2012 r. Ogniści kończyli zmagania na fazie grupowej, natomiast w 2016 r. odpadli w 1/8 finału, przegrywając po dogrywce z późniejszymi mistrzami – reprezentacją Portugalii. Podobnie było podczas Euro 2020. Chorwacja nie zdołała przebić się do ćwierćfinału.

Ważni piłkarze chorwackiej kadry

W marcu 2021 r. Luka Modrić został piłkarzem z największą liczbą gier w reprezentacji Chorwacji, wyprzedzając Darijo Srnę, który do 2016 r. zanotował 134 występy w narodowych barwach. Trzeci na liście graczy z największą liczbą meczów jest Stipe Pletikosa, który wystąpił w 114 spotkaniach. Bramkarz w latach 1999-2014 zachował czyste konto w 54 potyczkach.
Klasyfikację najlepszych strzelców w historii reprezentacji Chorwacji otwiera Davor Suker, który zanotował 45 goli w 69 meczach w latach 1991-2002. Drugi w tym zestawieniu znajduje się Mario Mandżukić z 33 trafieniami w 88 spotkaniach, natomiast trzeci wynik strzelecki należy do urodzonego w Brazylii Eduardo da Silvy, który uzyskał 29 bramek w 64 starciach.

Reprezentacja Chorwacji – kadra

Reprezentacja Chorwacji – aktualności