Reprezentacja Chorwacji w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Chorwacji to srebrny (2018) i brązowy medalista (1998) mistrzostw świata. Chorwaci dotychczas mieli również okazję sześciokrotnie występować w finałach mistrzostw Europy.

Chorwacja

Reprezentacja Chorwacji – podstawowe informacje

DrużynaChorwacja
Witryna internetowahns-cff.hr
TrenerZlatko Dalic
Największa gwiazdaLuka Modrić
StadionMaksimir, Poljud, Gradski vrt
Rok założenia1912
BarwyBiało-czerwono-niebieskie
Liczba występów na Euro6
Największy sukces na EuroĆwierćfinał (1996, 2008)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata6
Największy sukces na MŚWicemistrzostwo świata (2018)

Reprezentacja Chorwacji – wyniki i terminarz meczów

Chorwacja – historia reprezentacji

Reprezentacja Chorwacji w piłce nożnej istnieje nieprzerwanie dopiero od początku lat 90. XX w., czyli po odzyskaniu niepodległości przez ten kraj. Wcześniej piłkarze urodzeni na terenie Chorwacji występowali w kadrze ówczesnej Jugosławii. W latach 1919-39 rodowici Chorwaci reprezentowali Królestwo Jugosławii, natomiast od 1945 do 1991 r. byli członkami Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. Warto zaznaczyć, że Chorwacki Związek Piłki Nożnej powstał w 1912 roku, a w pierwszych latach XIX w. zostało utworzonych kilka chorwackich klubów, natomiast pierwsze zetknięcie z piłką w tym kraju pojawiło się już w końcówce XVIII w.

Na krótki czas – w latach 1941-45 wydzielone było Niepodległe Państwo Chorwackie, a w 1940 r. kadra narodowa tego kraju rozegrała pierwsze nieoficjalne spotkanie w historii jako Chorwacja. Wówczas Ogniści, bo taki przydomek nosi reprezentacja, zagrali ze Szwajcarią w Zagrzebiu i wygrali 4:0. Za pierwsze oficjalne spotkanie Chorwacji uznaje się mecz z 8 września 1941 r., kiedy to bałkańska kadra zmierzyła się w Bratysławie ze Słowacją, a potyczka zakończyła się remisem 1:1. Łącznie do 1945 r. Chorwacja rozegrała 19 meczów towarzyskich.

Zanim nastąpił rozpad Jugosławii, to w nieoficjalnym starciu nowoczesna reprezentacja Chorwacji zmierzyła się 17 października 1990 r. w Zagrzebiu ze Stanami Zjednoczonymi i wygrała 2:1. Przed formalnym ogłoszeniem niepodległości, które nastąpiło 8 października 1991 r. Chorwaci rozegrali jeszcze dwa towarzyskie spotkania. Chorwacja została po raz drugi przyjęta do FIFA 3 lipca 1992 r. (na krótki czas była wcześniej jej członkiem od 1941 r.). Pierwszym oficjalnym meczem niepodległej Chorwacji było starcie z Australią 5 lipca 1992 r. Wówczas w Melbourne popularni Ogniści przegrali 0:1.

Chorwacja na mistrzostwach świata i Europy

Na dużej ważnej imprezie międzynarodowej reprezentacja Chorwacji zadebiutowała podczas Euro w 1996 r., które odbyło się w Anglii. Wówczas Ogniści doszli do ćwierćfinału tych zmagań. Niezwykle udany okazał się dla Chorwatów premierowy występ na Mistrzostwach Świata we Francji w 1998 r. Na tym turnieju Chorwaci zdobyli brązowy medal, pokonując w decydującym starciu Holandię 2:1, a królem strzelców został Davor Suker z sześcioma trafieniami. Na dwóch kolejnych mundialach Chorwaci nie wychodzili z grupy, a następnie nie zakwalifikowali się na MŚ w RPA w 2010 r. Cztery lata później Ogniści znów nie wyszli z grupy.

Największy sukces w reprezentacyjnej piłce Chorwacja osiągnęła w 2018 r. podczas Mundialu w Rosji. Wtedy Chorwaci zostali wicemistrzami globu, ulegając w finale Francji 2:4. Najlepszym piłkarzem turnieju wybrano Lukę Modricia, który zanotował na tych mistrzostwach dwa gole. Do triumfu mocno przyczynili się także Mario Mandżukić i Ivan Perisić, którzy zdobyli po trzy bramki.
Na mistrzostwach Europy Chorwaci doszli maksymalnie do ćwierćfinału. Miało to miejsce dwukrotnie, oprócz wspomnianego 1996 r. także w 2008 r. podczas rywalizacji w Austrii i Szwajcarii. Dotychczas tylko raz zabrakło chorwackiej kadry na Euro – w 2000 r. W 2004 i 2012 r. Ogniści kończyli zmagania na fazie grupowej, natomiast w 2016 r. odpadli w 1/8 finału, przegrywając po dogrywce z późniejszymi mistrzami – reprezentacją Portugalii. Podobnie było podczas Euro 2020. Chorwacja nie zdołała przebić się do ćwierćfinału.

Ważni piłkarze chorwackiej kadry

W marcu 2021 r. Luka Modrić został piłkarzem z największą liczbą gier w reprezentacji Chorwacji, wyprzedzając Darijo Srnę, który do 2016 r. zanotował 134 występy w narodowych barwach. Trzeci na liście graczy z największą liczbą meczów jest Stipe Pletikosa, który wystąpił w 114 spotkaniach. Bramkarz w latach 1999-2014 zachował czyste konto w 54 potyczkach.

Klasyfikację najlepszych strzelców w historii reprezentacji Chorwacji otwiera Davor Suker, który zanotował 45 goli w 69 meczach w latach 1991-2002. Drugi w tym zestawieniu znajduje się Mario Mandżukić z 33 trafieniami w 88 spotkaniach, natomiast trzeci wynik strzelecki należy do urodzonego w Brazylii Eduardo da Silvy, który uzyskał 29 bramek w 64 starciach.

Reprezentacja Chorwacji na Euro 2020

Reprezentacja Chorwacji była jednym z finalistów Euro 2020 i rywalizowała w grupie D razem z zespołami Anglii, Czech i Szkocj. Chorwaci z czterema punktami na koncie zajęli drugie miejsce i awansowali do 1/8 finału, gdzie przyszło im się zmierzyć z Hiszpanią. Obie drużyny stworzyły kapitalne widowisko. W regulaminowym czasie gry mecz zakończył się remisem 3:3 i potrzebna była dogrywka. W niej skuteczniejsi okazali się Hiszpanie, którzy ostatecznie wygrali 5:3 i awansowali do najlepszej ósemki.

Droga reprezentacji Chorwacji na mundial w Katarze

Reprezentacja Chorwacji ma za sobą świetne eliminacje, w których do samego końca rywalizowała o pierwsze miejsce w grupie z Rosją. W dziesięciu rozegranych spotkaniach zdobył 23 punkty i wyprzedziła swojego głównego przeciwnika tylko o jeden punkt. Teraz zespół prowadzony przez Zlatko Dalicia dobrą formę będzie chciał potwierdzić na mundialu.

Selekcjoner reprezentacji Chorwacji

Zlatko Dalić jest selekcjonerem reprezentacji Chorwacji od 2017 roku, a już po roku pracy poprowadził ją do największego sukcesu w historii. Podczas mundialu w 2018 roku Chorwacja dotarła aż do finału, gdzie musiała uznać wyższość Francji i pozostało jej świętowanie wicemistrzostwa świata. Podczas katarskiego mundialu o powtórzenie tego sukcesu będzie bardzo trudno, ale wszystkie inne reprezentacje w żadnym wypadku nie mogą sobie pozwolić na lekceważenie Chorwatów.

Reprezentacja Chorwacji – kadra

Reprezentacja Chorwacji – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych