Reprezentacja Maroka w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Maroka nosi przydomek “Lwy Atlasu”, co ma nawiązywać zarówno do waleczności, jak i położenia geograficznego kraju. Największym sukcesem kadry piłkarskiej jest wygrana w Pucharze Narodów Afryki 1976. Było to już stosunkowo dawno, dlatego kibice liczą na następne duże osiągnięcia. Najbliżej byli w 2004 roku, kiedy do dotarli do finału, ale ostatecznie nie udało się go wygrać. To pierwszy zespół z Afryki, któremu udało się awansować do fazy pucharowej podczas mundialu, a było to w 1986 roku. Dwa lata później Maroko jedyny raz organizowało PNA, w którym zajęło 4. miejsce.

Reprezentacja Maroka

Maroko

Reprezentacja Maroka – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Maroka
Witryna internetowawww.frmf.ma
TrenerWalid Regragui
KapitanRomain Saïss
Największa gwiazdaAchraf Hakimi
StadionPrince Moulay Abdellah Stadium
Rok założenia1956
Barwyczerwono-zielone
Liczba występów w Pucharze Narodów Afryki18
Największy sukces na Pucharze Narodów Afrykizwycięstwo (1976)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata6
Największy sukces na MŚ4. miejsce (2022)

Reprezentacja Maroka – wyniki i terminarz meczów

Reprezentacja Maroka – historia

Reprezentacja Maroka mogła oficjalnie powstać, gdy kraj uwolnił się od Francji i ogłosił niepodległość. W 1956 roku założono związek piłkarski (FRMF), który cztery lata później został włączony zarówno do afrykańskiej organizacji CAF, jak i w struktury FIFA. 19 października 1957 marokańska drużyna narodowa rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz. Zremisowała w nim 3:3 z reprezentacją Iraku.

Co ciekawe pierwszym dużym turniejem, na jakim pojawiło się Maroko nie był Puchar Narodów Afryki, a mistrzostwa świata. Zespół jako jedyna ekipa z Afryki awansował na mundial w Meksyku w 1970 roku, ale pożegnał się z rozgrywkami już po fazie grupowej. Porażki z RFN i Peru sprawiły, że na nic zdał się remis z Bułgarią. Z grupy nie udało się też wyjść dwa lata później podczas pierwszego PNA. Trzy remisy z Kongo, Sudanem i Zairem nie pozwoliły na awans. Znacznie lepiej powiodło im się przy drugim podejściu.

Mistrz Afryki ‘76

W 1974 roku Maroko nie brało udziału w Pucharze Narodów Afryki, za to z hukiem powróciło w 1976. Najpierw przed oczami stanęło im widmo powtórki z poprzedniego występu, ponieważ zaczęli od remisu 2:2 z Sudanem. W następnym meczu jednak pokonali Zair 1:0, a w ostatnim spotkaniu wygrali z Nigerią 3:1. W fazie finałowej cztery najlepsze reprezentacje również rywalizowały w grupie. Najpierw Marokańczycy zwyciężyli Egipt 2:1, a później takim samym stosunkiem znów Nigeryjczyków. To oznaczało, że nawet remis 1:1 w ostatnim spotkaniu z reprezentacją Gwineą dawał im pierwszy i jedyny jak dotąd tytuł mistrza Afryki.

Jedyny awans na mundialu

Również drugie podejście do mistrzostw świata okazało się znacznie lepsze niż debiut. Co ciekawe ponownie był to mundial w Meksyku, tyle że tym razem w 1986. Choć Maroko trafiło do trudnej grupy, bo z Anglią, Polską i Portugalią, to ostatecznie ją wygrało i awansowało z 1. miejsca. Z pierwszymi dwoma rywalami Lwy Atlasu uzyskały bezbramkowe remisy, więc starcie z Portugalią było meczem o wszystko. Maroko wygrało 3:1 i awansowało do 1/8 finału. Tam skrzyżowali miecze z reprezentacją RFN i niestety w końcówce meczu stracili bramkę na 0:1, która przesądziła o ich odpadnięciu z mundialu. Kolejną okazją do wyjścia z grupy MŚ będzie turniej w Katarze. W 2022 roku Maroko zmierzy się z Chorwacją, Belgią i Kanadą.

Kadra reprezentacji Maroka

Trener stawia przede wszystkim na Achrafa Hakimiego z PSG i Youssefa En-Nesyriego z Sevilli. Z hiszpańskiego klubu powołuje też bramkarza, Bono i skrzydłowego Munira El-Haddadiego. Ważną część reprezentacji Maroka stanowią też piłkarze z Premier League. Kapitanem zespołu jest Romain Saiss z Wolverhampton oraz Imran Louza i Adam Masina z Watfordu.

Droga Maroka na mundial w Katarze

Maroko znalazło się w gronie pięciu afrykańskich reprezentacji, które były w stanie zapewnić sobie awans na mistrzostwa świata w 2022 roku. Najpierw w kapitalnym stylu wygrali swoją grupę eliminacyjną, w której znalazły się Gwinea, Sudan i Gwinea Bissau. Lwy Atlasu wygrały wszystkie sześć spotkań, tracąc zaledwie jednego gola, a strzelając ich aż 20. Stali się tym samym jedyną drużyną z kompletem zwycięstw w tej fazie kwalifikacji. W kolejnej rundzie trzeba było okazać się lepszym w dwumeczu od Demokratycznej Republiki Konga. Tutaj poziom trudności był zauważalnie wyższy, co potwierdził remis 1:1 w pierwszym starciu. W rewanżu jednak Marokańczycy nie pozostawili złudzeń przeciwnikom i pewnie zwyciężyli 4:1, awansując jednocześnie na swój szósty mundial w historii.

Reprezentacja Maroka – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych