Ligue 1 – liga francuska

Montpellier

Ligue 1 |

18 sierpnia 2024

19:00

Strasbourg
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 13 lipca 2024 13:28.

Liga francuska – Ligue 1

Liga francuska jest postrzegana jako nieco słabsza od pozostałej czwórki, ale w ostatnim czasie, głównie za sprawą Paris Saint-Germain to się zmienia. Szejkowie zainwestowali w PSG i dokonali wielkich zakupów. Transfery takich piłkarzy jak Neymar, Kylian Mbappe czy Lionel Messi.

Nie tylko PSG jest klubem o mocnej pozycji w Europie. Kibice doskonale pamiętają jak Olympique Lyon potrafił napsuć krwi najlepszym w Lidze Mistrzów, a czołową postacią tamtego zespołu był Juninho Pernambucano. Brazylijczyk został zapamiętany ze wspaniałych rzutów wolnych. Pierwszym zwycięzcą Ligi Mistrzów, która zastąpiła Puchar Europy Mistrzów Krajowych, był Olympique Marsylia

Polacy w Ligue 1

Na francuskich boiskach regularnie pojawiają się zawodnicy z Polski. W ostatnim czasie najczęściej wymieniane było nazwisko Przemysława Frankowskiego, który stał się ważnym zawodnikiem RC Lens. Piłkarzami tego klubu są także Adam Buksa i Łukasz Poręba. Regularnie we francuskiej ekstraklasie występuje także Mateusz Wieteska.

Z dobrej strony we Francji, w barwach Olympique Marsylia zaprezentował się Arkadiusz Milik, co zaprezentowało jego transferem do Juventusu Wcześniej barw AS Monaco przez cztery lata bronił Kamil Glik. Mało kto może pamięta, ale swój epizod z ligą francuską miał też Grzegorz Krychowiak. Reprezentant Polski przed transferem do Rosji grał w PSG. Z innych Polaków, którzy ostatnio próbowali swoich sił we Francji możemy dodać Dominika Furmana, który nie przebił się do składu FC Toulouse. Pewnie nikt też nie pamięta prób przebicia się do składu Lyonu podejmowanych przez Macieja Rybusa.

Wcześniej również bez większego powodzenia we Francji próbowali grać Marek Saganowski (Troyes) oraz Piotr Włodarczyk w barwach Auxerre. Właśnie z tym klubem związany jest ostatni polski zawodnik, który coś w Ligue 1 osiągnął. Ireneusz Jeleń w barwach Auxerre a później Lille zdobył w lidze francuskiej w sumie 49 bramek.

Ligue 1 sezon 2022/23

Rywalizację w sezonie 2022/23 ligi francuskiej ponownie zakończyła się wygraną PSG, choć do końca sezonu po piętach deptało mu RC Lens. Różnica między zespołami wyniosła zaledwie jeden punkt. Najniższy stopień na podium przypadł z kolei Olympique Marsylia. Po raz kolejny rozczarowały natomiast Monaco i Lyon, które zakończyły rozgrywki odpowiednio na szóstym i siódmym miejscu w tabeli, w efekcie czego nie będzie im dane grać w europejskich pucharach. Z rozgrywkami w tym sezonie pożegnały się Auxerre, Ajaccio, Troyes i Angers.

W sekcji poświęconej Ligue 1 każdy kibic, dla którego liga francuska jest ważna, znajdzie to, co go interesuje. Wyniki meczów, terminarz i tabela z aktualną formą poszczególnych zespołów.