Reprezentacja Australii w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Australii w piłce nożnej mężczyzn – reprezentacja, która od 2006 roku przynależy do azjatyckiej strefy i to w niej rozgrywa mecze międzynarodowe. Zdobywca Pucharu Azji w 2015 roku, a także pięciokrotny uczestnik mistrzostw świata.

Australia

Reprezentacja Australii – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Australii
Witryna internetowawww.ussoccer.com
TrenerGraham Arnold
Największa gwiazdaMatthew Ryan
Rok założenia1963
BarwyŻółte
Liczba występów na MŚ5
Największy sukces na MŚ1/8 finału (2006)
Zakład bez ryzyka 100 zł tylko z kodem GOAL
Największy polski bukmacher
+18 | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje Regulamin Pełen reg

Geograficzny miszmasz uwolnił potencjał Socceroos

Przez długie lata reprezentacja Australii w piłce nożnej mężczyzn była dla przeciętnego europejskiego widza drużyną jedną z wielu, której nie musieli nawet kojarzyć, bo nie pojawiała się na ważnych turniejach. Aż do 2006 roku Australijczycy awansowali bowiem na mistrzostwa świata zaledwie raz. Na turnieju w 1974 roku przegrali jednak z NRD (0:2), z RFN (0:3) i bezbramkowo zremisowali z Chile, szybko żegnając się z turniejem bez choćby jednej zdobytej bramki.

Tak rzadki udział w mundialach tłumaczony jest tym, że należąc do Konfederacji Piłkarskiej Oceanii, nawet zwycięstwo w eliminacjach nie oznaczało gry na turnieju. Triumfator grał w barażach z zespołem, który zajął piąte miejsce w strefie Ameryki Południowej, co zwykle kończyło się awansem tych ostatnich.

W 2005 roku Frank Lowy, drugi najbogatszy człowiek Australii, odmienił jednak los Socceroos. Zaproponował on bowiem stanowisko selekcjonera Guusowi Hiddinkowi. Holender, łącząc ten etat z pracą dla PSV Eindhoven, po raz pierwszy od ćwierćwiecza wprowadził Australijczyków do mundialu. Od 2006 roku należą oni do Azjatyckiej Federacji Piłkarskiej, gdzie – jak się okazało – łatwiej im wywalczyć awans na najważniejszy piłkarski turniej na świecie.

Odkąd bowiem Socceroos piłkarsko przynależą do Azji, nie opuścili ani jednego mundialu. Ich najlepszym wynikiem na mistrzostwach świata pozostaje 1/8 finału osiągnięta z Guusem Hiddinkiem na turnieju w Niemczech. Socceroos są jednak bezapelacyjnie jedną z najlepszych drużyn w swojej strefie. W 2015 sięgnęli po Puchar Azji, a nigdy nie zakończyli turnieju na etapie wcześniejszym niż ćwierćfinał.

Reprezentacja Australii budowana przez gwiazdy Premier League

Na początku XXI wieku znaczna liczba zawodników australijskich trafiła do Premier League, gdzie część z nich zrobiła naprawdę spore kariery. Nazwiskami, które kojarzy każdy fan angielskiej piłki to Tim Cahill, Mark Viduka czy Mark Schwarzer, ale warto też wymienić Bretta Emertona, Stana Lazaridisa, Craiga Moore’a, Tony’ego Vidmara czy Paula Agostino. Wszyscy oni mieli wielki wkład w sukcesy Socceroos w obecnym wieku.

Wspomniani Schwarzer i Cahill okupują dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji największej liczby meczów w barwach narodowych, z odpowiednio 110 oraz 108 meczami. Cahill jest równocześnie najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Australii. Legenda Evertonu strzeliła dla Socceroos aż 50 bramek, z czego cztery na mistrzostwach świata.

Obecnie największymi gwiazdami Socceroos są Aaron Mooy i Matthew Ryan, który pełni również funkcję kapitana. Selekcjonerem Australijczyków od 2018 roku jest Graham Arnold.