Lamine
Yamal

Lamine Yamal to hiszpański piłkarz występujący na pozycji prawoskrzydłowego. Jest wychowankiem Barcelony oraz zawodnikiem reprezentacji Hiszpanii.

Czytaj dalej…

27
AFLO/Alamy
Imię i nazwisko Lamine Yamal
Data urodzenia 2007-07-13
Miejsce urodzenia Mataro
Narodowość Hiszpania
Aktualny klub FC Barcelona
Pozycja prawoskrzydłowy
Waga 178 kg
Wzrost 66 cm

Lamine Yamal – kariera

Lamine Yamal jest wychowankiem La Masii – szkółki FC Barcelony. W barwach katalońskiego klubu występował w różnych kategoriach wiekowych. Ma na swoim koncie ma również regularną grę w młodzieżowych reprezentacjach Hiszpanii. Jego kariera mocno przyśpieszyła w 2022 roku, kiedy do treningów z pierwszą drużyną zaprosił go Xavi Hernandez. Miał wówczas niespełna 15 lat.

Swój oficjalny debiut w pierwszej drużynie Barcelony zaliczył 29 kwietnia 2023 roku. Xavi dał mu szansę występu w wygranym 4:0 ligowym meczu z Realem Betis. Yamal, który miał wówczas zaledwie 15 lat i 9 miesięcy, pojawił się na murawie na ostatnie siedem minut. Był to jego jedyny występ w sezonie 2022/23.

Kolejny sezon to już regularna gra na wszystkich frontach. W lidze wystąpił w 37 z 38 spotkań, w 22 pojawiając się na murawie od pierwszej minuty. Sezon 2023/24 zakończył z pięcioma golami i ośmioma asystami w LA Liga. Do tej dołożył 13 występów, dwa gole i dwie asysty w rozgrywkach pucharowych, w tym w Lidze Mistrzów.

Wielki talent został również zauważony przez sztab reprezentacji Hiszpanii. W drużynie narodowej zadebiutował 8 września 2023 w meczu eliminacji Euro 2024 z Gruzją. Spotkanie zakończyło się wysoką wygraną 7:1 Hiszpanów, a Yamal zdobył jedną z bramek.

Lamine Yamal – aktualności