Reprezentacja Walii w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Walii do tej pory sporadycznie występowała w turniejach finałowych mistrzostw świata (1) i mistrzostw Europy (1).
Na imprezie tej rangi podczas Euro 2020 wystąpią po raz trzeci.

Walia

Reprezentacja Walii – podstawowe informacje

DrużynaWalia
Witryna internetowawww.faw.cymru
TrenerRobert Page
Największa gwiazdaGareth Bale
StadionCardiff
Rok założenia1876
BarwyBiało-czerwone
Liczba występów na Euro1
Największy sukces na EuroPółfinał (2016)

Walia – historia reprezentacji

Reprezentacja Walii jest jedną z najstarszych na świecie. Walijski Związek Piłki Nożnej (FAW), czyli organ kontrolujący kadrę narodową tego kraju powstał w 1876 r. W marcu tego roku Walijczycy rozegrali swój pierwszy oficjalny mecz, a ich przeciwnikiem byli Szkoci. Wówczas w Glasgow Walia uległa rywalowi 0:4. Popularne Smoki – jak określa się reprezentację Walii, zarówno najwyższe zwycięstwo, jak i najbardziej dotkliwą porażkę zanotowały jeszcze w XIX wieku. Walia pokonała na własnym terenie Irlandię 3 marca 1888 r. aż 11:0. Dziesięć lat wcześniej, bo 23 marca 1878 r. drużyna narodowa Walii uległa na wyjeździe Szkocji 0:9. Pomimo długiej historii Walia nie odniosła żadnego znaczącego sukcesu w ważnych turniejach międzynarodowych.

Walia jest członkiem FIFA od 1910 r., natomiast UEFA od 1954 r. Od tego czasu zagrała tylko na dwóch dużych turniejach – mistrzostwach Świata w 1958 r. w Szwecji oraz w 2016 r. na Euro we Francji. Ponadto Walijczycy awansowali na mistrzostwa Europy w 2020 r., które z powodu światowej pandemii koronawirusa zostały przesunięte o rok. Aktualnie reprezentacja Walii najczęściej rozgrywa swoje domowe mecze na Stadionie Miejskim w Cardiff oraz Liberty Stadium w Swansea. Najwięcej meczów w historii, bo 94 Walia rozegrała w roli gospodarza na obiekcie Racecourse Ground w Wrexham. W 2015 r. Smoki zajmowały najwyższe miejsce w historii rankingu FIFA, plasując się na ósmej pozycji.

Reprezentacja Walii – prezentacja wideo

Obejrzyj wideo prezentującę reprezentację Walii w kontekście nadchodzących Mistrzostw Europy.

Ćwierćfinał mundialu i półfinał Euro

Walijczycy nie uczestniczą regularnie w najważniejszych turniejach reprezentacyjnych. Dopiero w 1958 r. zadebiutowali na Mundialu w Szwecji. I jak się później okazało, był to jedyny występ na mistrzostwach świata w dziejach Walii. Na wspomnianym turnieju Smoki doszły do ćwierćfinału, ulegając 0:1 Brazylii, czyli późniejszym mistrzom globu.

Po 58 latach Walia uzyskała kwalifikację na drugi międzynarodowy turniej – mistrzostwa Europy, których organizatorem była Francja. Walijczycy zadziwili piłkarski świat, dochodząc w premierowym występie do półfinału zmagań. Wtedy Smoki musiały uznać wyższość triumfatora Euro 2016 – Portugalii, ulegając 0:2. Wcześniej Walijczycy wygrali fazę grupową, wyprzedzając Anglię, Słowację i Rosję, a w rundzie pucharowej wyeliminowali kolejno Irlandię Północną oraz Belgię. Na tym turnieju trzy bramki dla Walii zdobył Gareth Bale, a dwa trafienia zanotował Hal Robson-Kanu.

Ważni reprezentanci Walii

Wspomniany Gareth Bale jest najskuteczniejszym strzelcem Walii w historii. Występujący od 2006 r. w kadrze narodowej napastnik zanotował 33 gole w 90 meczach [stan na kwiecień 2021]. Drugi pod względem liczby strzelonych goli jest w zestawieniu Ian Rush z 28 trafieniami, które uzyskał w latach 1980-1996. Do tej pory tylko jeden reprezentant Walii osiągnął 100 gier w narodowych barwach. Jest tym zawodnikiem wciąż aktywny i grający w kadrze od 2007 r. obrońca Christopher Gunter. Bliski zapisania na swoim koncie 100 występów w reprezentacji jest bramkarz Wayne Hennessey, który również od 2007 r. rozegrał 95 meczów [stan na kwiecień 2021]. W gronie wybitnych lub znanych reprezentantów Walii należy wymienić m.in. Neville’a Southalla, Craiga Bellamy’ego, Trevora Forda, Aarona Ramsey’a, Marha Hughesa czy Ryana Giggsa.

Mecze Walia – Polska

Walia mierzyła się z reprezentacją Polski ośmiokrotnie. W dotychczasowych grach częściej zwyciężali Biało-Czerwoni – pięć razy, a Walijczycy triumfowali tylko raz – w premierowym starciu tych reprezentacji w 1973 r. Wówczas w Cardiff Smoki triumfowały 2:0. Walia strzeliła w meczach przeciwko Polsce tylko pięć bramek i wszystkie w meczach domowych, a straciła dziesięć goli. Jedyny zawodnik, który strzelił dwie bramki w meczach Walijczyków z Polakami to Maciej Żurawski. Po raz ostatni obie drużyny narodowe zagrały ze sobą 11 lutego 2009 r. w spotkaniu towarzyskim, a Polska zwyciężyła 1:0.

Reprezentacja Walii – skład i statystki piłkarzy