Transfery piłkarskie

Transfery – najnowsze informacje

Transfery 2024

Transfery piłkarskie – przedstawiamy aktualne informacje na temat najciekawszych transferów w świecie piłki nożnej. Na bieżąco śledzimy plotki i doniesienia z takich rozgrywek jak Premier League, Serie A czy Primera Division. Nie zapominamy też o rodzimej Ekstraklasie. Sprawdzamy jacy gracze mogą trafić do takich klubów jak Bayern, Chelsea czy PSG.

Transfery piłkarskie

W trakcie ligowego sezonu emocjonujemy się przede wszystkimi wydarzeniami na boisku. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie zapracowani są jedynie piłkarze i członkowie sztabów szkoleniowych. Praca nieustannie trwa również w klubowych biurach, gdzie osoby odpowiedzialne za pion sportowy myślą nie tylko o kilku miesiącach do przodu, ale nawet o kolejnych sezonach. Negocjacje i finalizacja transferów to często bardzo długi proces, który wymaga planowania z odpowiednim wyprzedzeniem.

O ile do kibica trafia przede wszystkim oficjalny komunikat o sfinalizowaniu transferu gracza, to jest to bardzo często poprzedzone wielomiesięcznymi poszukiwaniami oraz negocjacjami jednego i drugiego klubu. Władze poszczególnych klubów muszą przy tym przede wszystkim brać pod uwagę budżet, którym będą dysponować w kolejnej rundzie, a przewidzenie tego kilka miesięcy wcześniej wcale nie jest łatwe. Osoby odpowiedzialne za kształt kadry zespołu wyczekują również na pojawiające się na transferowym rynku okazje. Nierzadko się bowiem zdarza, że niektóre zespoły zmuszone są do pozbycia się niektórych zawodników w celu uzyskania środków finansowych, co sprawia, że są oni dostępni w atrakcyjnych cenach.

Niezależnie czy to liga angielska, liga niemiecka czy hiszpańska La Liga. Najnowsze transfery zawsze utrzymywane są w tajemnicy niezaleznie od ligi.

-> Dowiedz się więcej , co da Ci kod promocyjyny STS i jakie są jego zalety!

Ostatnie transfery

O ile piłkarskie kluby mogą oficjalnie zatwierdzać transfery w ściśle określonych oknach transferowych, to rozmowy w tej sprawie często finalizowane są znacznie wcześniej. W wielu wypadkach informacje na ten temat są przekazywane kibicom zaraz po uzyskaniu porozumień i podpisaniu stosownych dokumentów.

Oczywiście największe natężenie ogłaszania transferów jest w trakcie trwania poszczególnych okienek. Wówczas w czołowych europejskich ligach finalizowanych jest nawet kilkanaście transferów dziennie. Najbardziej intensywne pod względem liczby transferów są ostatnie dni, a nawet godziny zimowego i letniego transferowego. Wówczas przedstawiciele klubów starają się wykorzystać nadarzające się okazje i rzutem na taśmę wzmocnić swoje zespoły. Informacje o wszystkich najważniejszych transferach w czołowych europejskich ligach znajdziecie w naszym serwisie.

Letnie okienko transferowe

Zdecydowanie najwięcej transferów finalizowanych jest w okresie letnim, pomiędzy poszczególnymi sezonami. Kluby budują wówczas kadry swoich zespołów na najbliższy sezon. Wkomponowanie sprowadzonych piłkarzy jest wówczas łatwiejsze ze względu na dłuższy niż zimą okres przygotowawczy.

W ostatnich latach letnie okno transferowe w najsilniejszych europejskich ligach trwało z reguły od początku lipca do końca sierpnia. W ubiegłym roku w Anglii i we Włoszech zdecydowano o jego skróceniu. Zabieg ten spotkał się również z krytyką, bowiem wobec dłuższych okien transferowych w innych krajach, angielskie i włoskie zespoły miały ograniczone pole manewru.

Okienko zimowe

Zimowe okienko transferowe to dla klubów przede wszystkim okazja do uzupełnienia swoich zespołów przed decydującą fazą sezonu. Nie oznacza to jednak, że w jego trakcie nie są dokonywane duże transfery. Najczęściej mają one miejsce w ostatnich dniach, a nawet godzinach zimowego okienka.

W czołowych europejskich ligach zimowe okno transferowe trwa z reguły przez cały styczeń. W przypadku polskiej Ekstraklasy, która rozgrywki po zimowej przerwie wznawia znacznie później, okno jest otwarte przez cały luty.

Rodzaje transferów

Kluby mają duży wachlarz możliwości, jeżeli chodzi o sposoby przeprowadzenia transferów. Mogą pozyskiwać piłkarzy na zasadzie transferów definitywnych, okresowych wypożyczeń czy też wolnych transferów. Ich ilość w poszczególnych klubach uzależniona jest przede wszystkim od wysokości budżetów transferowych, jakimi dysponują ich przedstawiciele.

Transfery definitywne

Transfery definitywne wiążą się z koniecznością zapłaty odstępnego dotychczasowemu klubowi danego zawodnika. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku transferu piłkarza, którego obowiązuje kontrakt z innym klubem. Zainteresowany sprowadzeniem piłkarza klub, nie tylko musi dojść do porozumienia z nim samym w sprawie warunków indywidualnego kontraktu, ale także ustalić kwotę odstępnego z przedstawicielami obecnego zespołu zawodnika.

W przypadku transferów definitywnych widoczna jest jedna zależność. Im bogatszy klub tym więcej jest w jego wykonaniu transferów gotówkowych. Mniejsze drużyny, które dysponują mniejszymi środkami finansowymi, przy wzmacnianiu swoich zespołów skłaniają się bardziej ku innym rozwiązaniom.

transfery 2023
Transfery 2024: Piotr Zieliński odejdzie z Napoli? | Zdjęcie: Pressfocus

Wypożyczenia

Niezwykle popularne na transferowym rynku w Europie są okresowe wypożyczenia zawodników. Szczególnie są one stosowane w mniejszych klubach, które nie mogą sobie pozwolić na wyłożenie dużych kwot na wzmocnienia swoich zespołów. Transfery na zasadzie wypożyczenia umożliwiają im stosunkowo tanie pozyskanie wartościowych graczy, także ze znacznie większych klubów, w których ci nie mieliby szansy na regularne występy. Tyczy się to przede wszystkich młodych piłkarzy, którzy tym sposobem zyskują możliwość gry na wyższym poziomie. Wiele czołowych europejskich zespołów w swoich kadrach ma wielu zawodników, którzy dzięki możliwości wypożyczenia, na co dzień ogrywają się w innych zespołach.

Aktualnie bardzo popularne są wypożyczenia z opcją definitywnego wykupu. Takie rozwiązanie sprawia, że kluby nie podejmują dużego ryzyka. Na ewentualne wykupienie piłkarza mogą zdecydować się dopiero wtedy, gdy ten sprawdzi się w szeregach ich zespołów.

Wolne transfery

Nie jest niczym dziwnym, że kluby najchętniej wzmacniałyby swoje drużyny zawodnikami pozyskiwanymi na zasadzie wolnego transferu, czyli bez wypłacania kwoty odstępnego. Jest to możliwe w przypadku piłkarzy, którzy w danym momencie nie są związani kontraktem z innym klubem. Duża wagę odgrywa w tym aspekcie wprowadzone w 1995 roku w życie Prawu Bosmana.

Kluby starają się unikać utraty swoich czołowych zawodników na zasadzie wolnego odejścia, ale nie oznacza to, że najlepsi piłkarze na świecie nie zmieniają klubów na takiej zasadzie. Jednym z przykładów jest reprezentant Polski Robert Lewandowski, który właśnie na zasadzie wolnego transferu przeszedł z Borussii Dortmund do Bayernu Monachium.

Prawo Bosmana

Rewolucję na transferowym wprowadziło Prawo Bosmana, które weszło w życie w 1995 roku. Jego nazwa pochodzi od nazwiska belgijskiego piłkarza Jeana-Marca Bosmana, który po wygaśnięciu kontraktu z RFC Liege chciał przenieść się do francuskiego zespołu USL Dunkerque. Wówczas jednak dotychczasowy jego klub zażądał za niego kwoty odstępnego. Gdy przedstawiciele zespołu z Dunkierki odmówili zapłaty oczekiwanej kwoty, zarząd Liege nie zgodził się na transfer, a także znacząco obniżył wynagrodzenie zawodnika.

Piłkarz zdecydował się na zaskarżenie obowiązujących przepisów do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ten w wydanym w 1995 roku orzeczeniu przyznał mu rację. Od tamtej pory każdy zawodnik, po wygaśnięciu kontraktu ma prawo do zmiany klubu bez konieczności zapłaty kwoty odstępnego przez nowy zespół. Taka zmiana prawa transferowego miała wielki wpływ na wszelkie plany transferowe wielu klubów. Zwłaszcza, że do nowych regulacji musiała dostosować się każda liga oraz wszelkie zespoły w Europie. Oba prawa znacząco wpłynęły na obraz piłki po 2000 roku.

Prawo Webstera

Innym prawem, które jest związane z funkcjonowaniem piłkarskiego rynku transferowego jest obowiązujące od 2008 roku Prawo Webstera, które umożliwia piłkarzom jednostronne wypowiedzenie kontraktu po upływie okresu ochronnego. W przypadku zawodników, którzy nie ukończyli 28 roku życia, możliwość wypowiedzenia umowy istnieje po trzech latach od daty zawarcia kontraktu (w przypadku umowy dłuższej niż trzy lata i nie dłuższej niż pięć lat). Natomiast w przypadku graczy, którzy ukończyli 28 rok życia, prawo umożliwia wypowiedzenie umowy po dwóch latach od daty jej zawarcia (w przypadku umów dłuższych niż dwa lata i nie dłuższych niż pięć lat).

To jednak nie wszystko, bowiem muszą zostać również spełnione trzy inne warunki, aby Prawo Webstera mogło zostać zastosowane: 1) Piłkarz, chcący skorzystać z Prawa Webstera, musi poinformować swój klub o takiej decyzji w terminie 15 dni od zakończenia sezonu; 2) Nowy zespół musi pochodzić z innego kraju niż dotychczasowy; 3) Nowy klub musi wypłacić staremu klubowi odszkodowanie w wysokości równej kwocie zarobków piłkarza do końca obowiązywania kontraktu.

Najdroższe transfery

Aktualnie mianem najdroższego zawodnika na świecie może pochwalić się brazylijski napastnik Paris Saint-Germain Neymar, za którego mistrzowie Francji w 2017 roku zapłacili Barcelonie 222 miliony euro. Klub z Parc des Princes jest również autorem drugiego najdroższego transferu w historii, na mocy którego do drużyny za 145 milionów euro (+ do 35 milionów w bonusach) dołączył Kylian Mbappe. Podobną kwotę za sprowadzenie Philippe Coutinho zapłacili Liverpoolowi przedstawiciele Barcelony – 120 milionów euro + do 40 milionów w bonusach.

Najdroższe transfery świata

ZawodnikKlubyCena
NeymarBarcelona – PSG222 mln EUR
Kylian MbappeMonaco – PSG180 mln EUR
Philippe CoutinhoLiverpool – Barcelona160 mln EUR
Joao FelixBenfica – Atletico 126 mln EUR
Antoine GriezmannAtletico – Barcelona125 mln EUR
Jack GrealishAston Villa – Manchester City117 mln EUR
Romelu LukakuInter – Chelsea115 mln EUR
Ousmane DembeleBorussia – Barcelona105 mln EUR
Paul PogbaJuventus – Manchester United105 mln EUR
Gareth BaleTottenham – Real Madryt103 mln EUR

Największe transfery Polaków

Najdroższym polskim zawodnikiem jest Robert Lewandowski. Na początku sezonu 2022/23 kapitan reprezentacji Polski przeszedł z Bayernu Monachium do FC Barcelony za kwotę 50 milionów euro (45 milionów za transfer + 5 milionów w potencjalnych bonusach). Lewy w klasyfikacji najdroższych Polaków wyprzedził Krzysztofa Piątka, który przechodząc do Milanu kosztował 35 milionów euro. Trzy miliony euro mniej na sprowadzenie Arkadiusza Milika wydało z kolei Napoli w 2016 roku. Najdroższym piłkarzem poza napastnikami nadal jest Grzegorz Krychowiak, za którego w 2016 roku Paris Saint-Germain zapłaciło Sevilli 27,5 miliona euro. Natomiast najdroższym polskim bramkarzem jest Wojciech Szczęsny, który zmienił Arsenal Londyn na Juventus Turyn za 18 milionów euro.

Najdroższe transfery Polaków

ZawodnikKlubyCena
Robert LewandowskiBayern – Barcelona50 mln EUR
Krzysztof PiątekGenoa – AC Milan35 mln EUR
Arkadiusz MilikAjax – Napoli32 mln EUR
Grzegorz KrychowiakSevilla – PSG27 mln EUR
Krzysztof PiątekMilan – Herta24 mln EUR
Wojciech SzczęsnyArsenal – Juventus18 mln EUR
Piotr ZielińskiUdinese – Napoli16 mln EUR
Matty CashNottingham – Aston Villa15 mln EUR
Grzegorz KrychowiakPSG – Lokomotiv12 mln EUR
Jakub ModerLech – Brighton11 mln EUR

Transfery Ekstraklasa

Polskiej Ekstraklasie daleko do wielomilionowych transferów takich piłkarzy jak Neymar czy Mbappe. Trudno spodziewać się także powrotu do kraju Roberta Lewandowskiego czy Arka Milika. Nie znaczy to jednak, że w lidze polskiej transferów się nie dokonuje. Najgłośniejszym nazwiskiem, które w ostatnich latach trafiło do Ekstraklasy jest bez wątpienia Kuba Błaszczykowski. Piłkarz Borussi Dortmund zdecydował się na powrót do Wisły Kraków w trudnym dla klubu momencie. Wsparł go finansowo i został jednym z udziałowców. Nadal aktywnie gra też na boisku.

Najgłośniejszym transferem obcokrajowca do Ekstraklasy było natomiast przyjście Daniela Ljuboji do Legii Warszawa. Serb trafił do Warszawy francuskiego Nice.

Najdroższymi zawodnikami, którzy opuszczali Ekstraklasę bez wątpienia byli Kacper Kozłowski oraz Jakub Moder. Obaj trafili do angielskiego Brighton za kwoty w okolicach 11 milionów euro. Kolejnym zawodnikiem, który opuścił naszą rodzimą ligę za kwotę w granicach 10 milionów euro był Jakub Kamiński, który z Lecha Poznań trafił do Wolfsburga.

Najwięcej za pozyskanie nowych piłkarzy w Polsce płaci natomiast Legia Warszawa. Stołeczny klub przeprowadził trzy najdroższe transfery w lidze sprowadzając Bartosza Slisza (1,84 mln euro), Maika Nawrockiego (1,5 mln euro) oraz Lirima Kastrati (1,3 mln euro).

Transfery – obstawianie

Firmy bukmacherskie często mają w swojej ofercie zakłady na transfery piłkarskie. Zwłaszcza kiedy gracz przechodzi na linii Poznań – Warszawa, Barcelona- Madryt lub Londyn – Manchester. Liga angielska oraz liga hiszpańska to właśnie miejsca gdzie tych spektakularnych transferów jest najwięcej. Liga polska pod tym względem oczywiście odstaje. Natomiast zakłady bukmacherskie na transfery takich klubów jak Legia Warszawa, Lech Poznań czy Raków Częstochowa również znajdziemy w ofercie takich bukmacherów jak STS czy Fortuna. Na oferty takich firm jak Betfan możemy również liczyć jak kluby zmienia polski zawodnik, zwłaszcza grający w reprezentacji. Wtedy nie liczy się już liga. Wszelkie transfery reprezentantów to prawdziwe hity.