Reprezentacja Argentyny w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Argentyny – jedna z najsilniejszych reprezentacji w Ameryce Południowej i na świecie. Dwukrotny mistrz globu, rekordzista pod względem liczby zdobytych Copa America (15), w tym obecny mistrz kontynentu. Największą gwiazdą, kapitanem oraz najlepszym strzelcem w historii drużyny jest Lionel Messi.

Argentyna

Reprezentacja Argentyny – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Argentyny
Witryna internetowawww.afa.org.ar
TrenerLionel Scaloni
Największa gwiazdaLionel Messi
Rok założenia1912
BarwyBłękitno-białe
Liczba występów na MŚ17
Największy sukces na MŚMistrzostwo Świata (1978, 1986)

Reprezentacja Argentyny – ostatnie wyniki

Reprezentacja Argentyny – terminarz meczów

Początki i budowanie renomy na własnym kontynencie

Reprezentacja Argentyny swój pierwszy mecz rozegrała w maju 1901 roku. Choć dziś Albicelestes kojarzą się głównie z Diego Maradoną, Leo Messim i triumfami na mistrzostwach świata, aż do 1978 roku nie triumfowali w skali globalnej. Najbliżej triumfu byli an pierwszym mundialu, ale w finale ulegli gospodarzom z Urugwaju.

Argentyńczycy fenomenalnie radzili sobie jednak w Copa America. Aż do 1959 roku Ablicelestes wygrali aż dwanaście turniejów. Ich styl gry był niejako połączeniem latynoskiego polotu z ciężką pracą i pragmatyzmem, wziętym z Europy, skąd piłka nożna trafiła do Ameryki Południowej.

Boski Diego naznacza epokę

W postrzeganiu reprezentacji Argentyny wszystko zmieniło pojawienie się złotego pokolenia i jego niekwestionowanego przywódcy – Diego Maradony. Jego talent był niekwestionowany. Pelusa miał wszystko, by stać się jednym z najlepszych zawodników na świecie: fenomenalny drybling, idealną technikę uderzenia, a przy tym unikalne zdolności przywódcze.

Na mistrzostwa świata w 1978 roku, Boski Diego, jednak jeszcze nie pojechał. Tamtejsza, niezwykle ofensywna drużyna, prowadzona przez jednego najlepszych trenerów w historii, Cesara Luisa Menottiego, sięgnęła po pierwsze mistrzostwo świata. Drużynie liderował wówczas Mario Kempes, wspierany przez takich graczy, jak Ubaldo Fillol czy Daniel Passarella.

Maradona był wściekły za brak powołania, ale w kolejnym mundialu nie zdołał poprowadzić drużyny do triumfu. Łącznie strzelił dwa gole, a Albicelestes odpadli już po drugiej rundzie.

Mistrzostwa świata 1986 były już jednak teatrem jednego aktora. Choć Pele sięgnął po Puchar Świata trzykrotnie, a Paolo Rossi zanotował fenomenalny turniej w 1982 roku, powszechnie uważa się, że nigdy wcześniej i nigdy później jednostka nie miała tak wielkiego wpływu na grę drużyny. Pelusa, już jako kapitan Albicelestes, w drodze do mistrzostwa strzelił pięć bramek i zanotował tyle samo asyst. W finale, po szalonym meczu, Argentyna pokonała Niemców 3:2, ale z tego turnieju najbardziej pamięta się pojedynek w ćwierćfinale. Wówczas, w starciu z Anglikami, Maradona strzelił dwa ze swoich najbardziej legendarnych bramek: “rękę Boga” oraz słynny rajd, w którym ośmieszył niemal całą drużynę przeciwną. Od tamtej pory Boski Diego traktowany był w Argentynie niczym bóg. I to dosłownie – istnieje bowiem nawet kościół jego imienia.

Reprezentacja Argentyny obecnie – czasy Leo Messiego

Miłość Argentyńczyków do Maradony nie ustała nawet po jego śmierci, ale pod względem piłkarskim pojawił się tam ktoś jeszcze lepszy. W trakcie swojej kariery Lionel Messi zdołał pobić wszelkie rekordy strzeleckie, jest też rekordzistą pod względem liczby występów dla Albicelestes. Długo jednak, jego gra w kadrze przypominała drogę przez mękę. Między 2007 a 2016 rokiem Leo Messi przegrał z Argentyną cztery finały: jeden w ramach mistrzostw świata oraz w trzech Copa America. Dopiero w 2021, wówczas jeszcze jako zawodnik Barcelony, poprowadził swój kraj do mistrzostwa kontynentu i to na terenie odwiecznych rywali z Brazylii, niejako zamykając przykry okres gry dla reprezentacji.

Do pierwszego od 18 lat triumfu w Copa America, Albicelestes poprowadził selekcjoner Lionel Scaloni, który pełni tę funkcję od 2018 roku. Jako się rzekło, kapitanem, a zarazem rekordzistą we wszelkich istotnych statystykach, jest sześciokrotny zdobywca Złotej Piłki, Lionel Messi.

Reprezentacja Argentyny – kadra

Reprezentacja Argentyny – aktualności