Reprezentacja Kanady w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Kanady może się pochwalić dwoma zwycięstwami w rozgrywkach o mistrzostwo Ameryki Północnej. To ich największe sukcesy na poziomie międzynarodowym i poza Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi są jedynymi triumfatorami w Złotym Pucharze CONCACAF. Na mistrzostwach świata udało im się wystąpić do tej pory tylko raz w 1986 roku. Po raz kolejny zagrają w Katarze, więc będzie to dla nich powrót na imprezę tej rangi po 36 latach.

Reprezentacja Kanady

Kanada

Reprezentacja Kanady – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Kanady
Witryna internetowawww.canadasoccer.com
TrenerJohn Herdman
KapitanAtiba Hutchinson
Największa gwiazdaAlphonso Davies
StadionBMO Field
Rok założenia1912
barwyczerwone
Liczba występów w Złotym Pucharze CONCACAF18
Największy sukces w Złotym Pucharze CONCACAFzwycięstwo (1985, 2000)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata2
Największy sukces na MŚFaza grupowa (1986, 2022)

Reprezentacja Kanady – najbliższy mecz

Kanada
Trynidad i Tobago
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 18 marca 2024 09:40.

Reprezentacja Kanady – wyniki i terminarz meczów

Reprezentacja Kanady – historia

Początki futbolu w Kanadzie sięgają jeszcze tak naprawdę XIX. wieku. Oficjalna reprezentacja powstała jednak dopiero w 1924 roku pod nadzorem Canadian Soccer Association (CSA). Pierwsze spotkanie kadra Kanady rozegrała przeciwko Australii, ale przegrała 2:3. W późniejszych latach zorganizowano tournee po Nowej Zelandii, kiedy to reprezentacja rozegrała 22 mecze, z których aż 19 wygrała. 

Kanadyjski związek wycofał się ze struktur FIFA w 1928, podobnie jak inne brytyjskie federacje ze względu na różnice w kwestii płacenia zawodnikom. Ponownie zostali włączeni do światowego związku w 1946 roku, a pierwszy raz wzięli udział w eliminacjach do mistrzostw świata 11 lat później. Kanada była też jednym z członków założycieli organizacji CONCACAF we wrześniu 1961 roku.

Pierwszy sukces i pierwszy mundial

Reprezentacja urosła w siłę w połowie lat 80. XX wieku. Najpierw zanotowała stosunkowo udany występ na Igrzyskach Olimpijskich 1984 w USA, gdzie odpadła dopiero w ćwierćfinale po rzutach karnych z Brazylią. Rok później udało jej się wygrać po raz pierwszy Złoty Puchar CONCACAF. Fazę grupową przebrnęli bez porażki, a w fazie finałowej zmierzyli się dwukrotnie z Kostaryką i Hondurasem. Choć z tymi pierwszymi zaliczyli najpierw dwa remisy, to po dwóch zwycięstwach nad reprezentacją Hondurasu sięgnęli ostatecznie po trofeum. Wygrana dała im jednocześnie przepustkę na mundial 1986 organizowany w Meksyku. Podczas mistrzostw świata Kanada trafiła do grupy z Francją, Węgrami i Związkiem Radzieckim. Choć w żadnym z tamtych spotkań aż tak bardzo nie odstawali, to zanotowali trzy porażki i nie strzelili nawet jednego gola. Na kolejne duże osiągnięcie musieli poczekać aż 14 lat.

Triumf w CONCACAF i udział w Pucharze Konfederacji

W 2000 roku puchar CONCACAF był organizowany w Stanach Zjednoczonych. W fazie grupowej Kanadyjczycy zremisowali zarówno z Kostaryką i Koreą Południową, która gościnnie wzięła udział w tym turnieju i nie awansowała dalej, pomimo identycznego bilansu, co właśnie Kanada. W ćwierćfinale ograli 2:1 po dogrywce Meksyk, czyli obrońców tytułu. Od tamtej pory nie stracili ani jednej bramki, co pozwoliło im pokonać 1:0 Trynidad i Tobago w półfinale oraz Kolumbię 3:0 w finale.

Pozwoliło to reprezentacji Kanady na wzięcie udziału w Pucharze Konfederacji 2001, który był jedynym w historii tego kraju. Niestety nie można go zaliczyć do udanych, ponieważ znów nie zdobyli nawet bramki. Jedynym pozytywem był remis z Brazylią, ale porażki z Japonią i Kamerunem spowodowały zajęcie ostatniego miejsca w grupie.

Selekcjoner reprezentacji Kanady

Po kolejnych kilkunastu latach bez znaczących osiągnięć zarządzono gruntowne zmiany w strukturach związku. Na początku 2018 roku reprezentację Kanady powierzono Johnowi Herdmanowi, co było oryginalnym posunięciem. Wcześniej bowiem był on trenerem kobiecej kadry. Dziś można stwierdzić, że był to strzał w dziesiątkę. Herdman wygrał eliminacje do mistrzostw świata strefy CONCACAF wyprzedzając Meksyk i USA. Tym samym zapewniła sobie powrót na mundial po 36 latach przerwy. To oznacza również, że pierwszy raz w historii zobaczymy Kanadę na dwóch tego typu imprezach z rzędu. Zorganizują oni bowiem kolejne mistrzostwa świata do spółki ze Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem w 2026 roku.

Kadra reprezentacji Kanady

Najwyższe zwycięstwo w historii reprezentacja Kanady odniosła w marcu 2021 z Kajmanami. Piłkarze spod znaku liścia klonu wygrali aż 11:0. Z kolei najwyższą porażkę, bo aż 0:8 ponieśli w lipcu 1993 z Meksykiem. Również grając przeciwko reprezentacji Meksyku w marcu 2016 roku w eliminacjach do mundialu w Rosji pobity został rekord frekwencji na trybunach w historii wszystkich narodowych zespołów Kanady. Na trybunach w Vancouver pojawiło się wtedy 54 798 osób, ale gospodarze przegrali 0:3.

Zawodnikiem z największą liczbą występów i jednocześnie kapitanem kadry narodowej jest Atiba Hutchinson – ikona tureckiego Besiktasu. Podczas mundialu może zaliczyć swój 100. występ w barwach Kanady. W tym samym klubie występuje także najlepszy snajper reprezentacji Kanady – Cyle Larin. Nie ulega wątpliwości jednak, że największymi gwiazdami są piłkarze młodego pokolenia. Przede wszystkim zwycięzca Ligi Mistrzów – Alphonso Davies z Bayernu Monachium i bramkostrzelny napastnik – Jonathan David z Lille OSC.

Droga reprezentacji Kanady do mundialu w Katarze

Droga Kanady do mundialu 2022 była długa w porównaniu z innymi reprezentacjami, ale drużyna spod znaku klonowego liścia poradziła sobie fantastycznie. Łącznie musiała przebrnąć przez trzy rundy kwalifikacji do czego obligował ich niski współczynnik rankingowy. W 1. rundzie trafili do grupy, w której należało rozegrać cztery spotkania. Kanadyjczycy wygrali je wszystkie, tracąc tylko jedną bramkę i zostawiając w pokonnaym polu Surinam, Bermudy, Arubę i Kajmany.

W 2. rundzie zwycięzcy grup grali ze sobą w bezpośrednim dwumeczu i tylko triumfator mógł zagrać w rundzie finałowej. Na drodze Kanady stanęło Haiti, które również skończyło poprzednie mecze z kompletem punktów, a ponadto nie stracili ani jednego gola. W pierwszym meczu Kanada na wyjeździe wygrała 1:0, a w rewanżu dokończyła dzieła, zwyciężając 3:0 i pewnym krokiem weszła do ostatniej rundy eliminacji.

Wtedy chyba nikt nie przypuszczał, że Kanadyjczycy zajmą 1. miejsce na osiem najmocniejszych zespołów Ameryki Północnej i Środkowej. Za plecami zostawili Meksyk, Stany Zjednoczone, Kostarykę i dobrze prezentującą się Panamę, co pozwoliło uzyskać przepustkę na mistrzostwa świata w Katarze.

Reprezentacja Kanady – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych