Terminarz Euro 2020

Przed nami najważniejszy turniej na Starym Kontynencie – Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Mistrzostwa cieszą nas podwójnie. Po pierwsze, to wielkie święto futbolu, a po drugie – nam, reprezentacji Polski też przyjdzie w nim uczestniczyć! Wobec tego warto zapoznać się, jak wygląda terminarz Euro 2020 oraz kiedy zagrają biało-czerwoni.

Przeczytaj więcej o Euro 2020:
Oferty Euro 2020Euro 2020: bonusy i promocje
Euro 2020: kursyTypy na Euro 2020
Euro 2020: zakłady bukmacherskieTerminarz Euro 2020

Kiedy poznamy ostateczny terminarz?

Mistrzostwa Europy po raz pierwszy w historii rozegrane zostaną w tak wielu krajach, a konkretnie w 12 państwach-miastach gospodarzach. Wielkie święto europejskiego, a także światowego futbolu (tak, Euro 2020 pasjonuje kibiców na całej planecie!) gościło będzie w Kopenhadze, Amsterdamie, Bukareszcie, Dublinie, Bilbao, Budapeszcie, Glasgow, Monachium, Baku, Petersburgu, Rzymie oraz Londynie.

Choć losowanie grup odbyło się już 30 listopada 2019 roku, to wciąż nie znamy kompletnej obsady Mistrzostw Europy! W stolicy Rumunii, Bukareszcie rozlosowano tylko 20 z 24 reprezentacji, które wystąpią na Mistrzostwach Europy. Wobec tego nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądał ostateczny terminarz Euro 2020.

Wszystko za sprawą skomplikowanych procedur awansu na turniej. 20 reprezentacji wywalczyło bilety na Euro 2020 drogą eliminacji. O cztery pozostałe miejsca powalczy… 16 drużyn narodowych. UEFA podzieliła je na cztery grupy barażowe. Z każdej z nich awans na Euro 2020 uzyska najlepsza reprezentacja. W każdej grupie rozegrane zostaną dwa mecze półfinałowe, a następnie wielki finał.

Półfinały odbędą się 26 marca, a wielkie finały rozegrane zostaną 31 marca i właśnie wtedy poznamy ostatnie cztery reprezentacje, które zagrają na Mistrzostwach Europy, a tym samym dopiąć będzie można też terminarz Euro 2020.

Baraże Euro 2020

Kto zagra we wspomnianych wyżej barażach i na jakiej zasadzie UEFA dokonała wyboru tych reprezentacji?

Otóż obsadę baraży do Mistrzostw Europy poznaliśmy po zakończeniu eliminacji. UEFA postanowiła dać drugą szansę 4 najlepszym drużynom z każdej dywizji Ligi Narodów, które nie wywalczyły awansu na Euro 2020 drogą eliminacji. I tak oto, jak wspomnieliśmy wcześniej, poznaliśmy cztery dywizje po cztery reprezentacje. Z każdej z nich awans uzyska tylko jedna z nich.

Baraże: Dywizja A

W dywizji A o jeden bilet na Mistrzostwa Europy powalczą: Islandia, Rumunia, Bułgaria oraz Węgry.

Mecze półfinałowe odbędą się w Reykjaviku (Islandia – Rumunia) oraz w Sofii (Bułgaria – Węgry). Zwycięzcy półfinałów spotkają się w ostatecznej batalii o Euro 2020, która rozegra się 31 marca o godzinie 20:45.

Baraże: Dywizja B

Druga dywizja, czyli naturalnie B, przyniesie nam rywalizację następujących reprezentacji: Bośnia i Hercegowina, Irlandia Północna, Słowacja, Irlandia.

Półfinały rozegrane zostaną 26 marca. Zmierzą się w nich Bośnia i Hercegowina – Irlandia Północna (Zenica) oraz Słowacja – Irlandia (Bratysława).

Ostatecznego zwycięzcę, a zarazem reprezentację, która uzupełni terminarz Euro 2020 poznamy 31 marca. Wówczas dojdzie do bezpośredniej konfrontacji zwycięzców półfinałów.

Baraże: Dywizja C

Szkocja, Izrael, Norwegia, Serbia – między tymi reprezentacjami toczyć będzie się rywalizacja o trzeci bilet na Mistrzostwa Europy 2020.

W Glasgow w półfinale spotkają się Szkoci z reprezentacją Izraela. W Oslo Norwegowie powalczą z Serbami. Pięć dni później będzie już niemal wszystko jasne. Szanse na awans na Euro 2020 zachowają tylko dwie reprezentacje – zwycięzcy półfinałów Dywizji C, którzy skrzyżują rękawice w wielkim finale.

Baraże: Dywizja D

O ostatnią przepustkę na Euro 2020 powalczą: Gruzja, Białoruś, Macedonia Północna oraz Kosowo.

Jak będzie wyglądać walka w Dywizji D? Rozpoczniemy standardowo od półfinałów – w Tbilisi oraz w Skopje. W pierwszym z nich, Gruzja podejmie Białoruś. W drugim, Macedonia spróbuje przed własną publiką pokonać Kosowo. Wielki finał, który okaże się szczęśliwy tylko dla jednej z czterech wymienionych reprezentacji, rozegrany zostanie 31 marca.

W której grupie zagra Polska?

Reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy trafiła do Grupy E. Oprócz biało-czerwonych znaleźli się w niej także Hiszpanie, Szwedzi oraz… no właśnie? Czwartą drużynę poznamy po zakończeniu baraży, 31 marca 2020 roku. Do Grupy E trafi zwycięzca barażu dywizji B. Kto nim może być? Bośnia i Hercegowina, Irlandia, Słowacja lub Irlandia Północna.

Jak wygląda terminarz Euro 2020 dla Grupy E?

15 czerwca 2020, Dublin, g. 18:00: Polska – zwycięzca barażu Dywizji B

15 czerwca 2020, Bilbao, g. 21:00: Hiszpania – Szwecja

19 czerwca 2020, Dublin, g. 18:00: Szwecja – zwycięzca barażu Dywizji B

20 czerwca 2020, Bilbao, g. 21:00: Hiszpania – Polska

24 czerwca 2020, Bilbao, g. 18:00: Zwycięzca barażu Dywizji B – Hiszpania

24 czerwca 2020, Dublin, g. 18:00: Szwecja – Polska

Na papierze najtrudniej dla podopiecznych Jerzego Brzęczka zapowiada się konfrontacja z Hiszpanami. O zwycięstwo, czy choćby urwanie punktu La Furia Roja będzie niezwykle ciężko. W meczu z pozostałymi rywalami: Szwecją oraz zwycięzcą barażu (którakolwiek reprezentacja nim będzie) jesteśmy stawiani w pozycji faworyta.

Jak doskonale widać, biało-czerwoni dwa swoje mecze rozegrają w Dublinie, a jeden – najtrudniejszy z Hiszpanią, w Bilbao. Bilety na Euro 2020 wśród polskich kibiców rozeszły się jak świeże bułeczki. Wobec tego możemy liczyć na olbrzymi doping dla kadry narodowej. Zwłaszcza w Dublinie, gdzie reprezentację wspierać będzie także Polonia, mieszkająca na stałe w Irlandii.

Drabinka Euro 2020

Opisując terminarz Euro 2020 nie sposób nie wspomnieć też o drabince turniejowej. Oczywiście faza grupowa ciekawi kibiców, bo to ona pokaże, kto zachowa szansę na zdobycie Mistrzostwa Europy. Prawdziwa zabawa rozpocznie się jednak w fazie pucharowej. Przyjrzymy się, jak wygląda zatem drabinka na Euro 2020.

Z każdej grupy bezpośrednio awansują dwie reprezentacje. Dołączą do nich cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc (z największym dorobkiem punktowym) Wszystkie, według ustalonego przed turniejem schematu – drabinki rozpoczną rywalizację w 1/8 finału.

1/8 finału Euro 2020

MECZ 1: Druga drużyna grupy A – Druga drużyna grupy B

MECZ 2: Zwycięzca grupy A – Druga drużyna grupy C

MECZ 3: Zwycięzca grupy C – Trzecia drużyna grupy D/E/F

MECZ 4: Zwycięzca grupy B – Trzecia drużyna grupy A/D/E/F

MECZ 5: Druga drużyna grupy D – Druga drużyna grupy E

MECZ 6: Zwycięzca grupy F – Trzecia drużyna grupy A/B/C

MECZ 7: Zwycięzca grupy D – Druga drużyna grupy F

MECZ 8: Zwycięzca grupy E – Trzecia drużyna grupy A/B/C/D

Ćwierćfinały Euro 2020

ĆWIERĆFINAŁ 1: Zwycięzca meczu 1 – Zwycięzca meczu 4

ĆWIERĆFINAŁ 2: Zwycięzca meczu 2 – Zwycięzca meczu 3

ĆWIERĆFINAŁ 3: Zwycięzca meczu 6 – Zwycięzca meczu 5

ĆWIERĆFINAŁ 4: Zwycięzca meczu 7 – Zwycięzca meczu 8

Półfinały Euro 2020

PÓŁFINAŁ 1: Zwycięzca ćwierćfinału 1 – Zwycięzca ćwierćfinału 4

PÓŁFINAŁ 2: Zwycięzca ćwierćfinału 2 – Zwycięzca ćwierćfinału 3

Finał Euro 2020

FINAŁ: zwycięzcy półfinałów

Finał rozegrany zostanie 12 lipca 2020 roku na Stadionie Wembley w Londynie. Jak to bywa na Mistrzostwach Europy (w przeciwieństwie do Mistrzostw Świata), UEFA nie rozgrywa meczu o trzecie miejsce. Zatem najniższy stopień podium odgórnie przypadnie reprezentacjom, które przegrały w półfinałach.

Wiesz już, jak wygląda terminarz Euro 2020 oraz drabinka fazy pucharowej. Gdzie obejrzeć mecze Polaków na Mistrzostwach Europy, a także pozostałe spotkania? Jeśli jesteś jeszcze bardziej zainteresowany fazą grupową, zerknij na sam dół artykułu. Tam przedstawiamy szczegółowe informacje dotyczące jej terminarza.

Transmisja w TVP

Wszystkie mecze Euro 2020 dostępne będą w Telewizji Publicznej i to za darmo! TVP przeprowadzi transmisję na swoich trzech kanałach: TVP1, TVP2 oraz TVP Sport. Oprócz możliwości śledzenia meczów, Telewizja Polska zapowiedziała także specjalne studia i intrygujące zapowiedzi spotkań. Będzie się działo!

Na co zwrócić uwagę w fazie grupowej?

Szczegółowy terminarz fazy grupowej znajdziesz na górze strony. Jeśli nie jesteś zapalonym kibicem, który od dechy do dechy ogląda całe Mistrzostwa Europy, to nie musisz wertować kilkudziesięciu spotkań w terminarzu. Dlatego, że w dalszej części artykułu zamieszczamy najważniejsze informacje: kiedy rozpocznie się Euro, najważniejsze mecze Polaków, a także mecze fazy grupowej z gatunku tych, które musisz zobaczyć!

Kiedy rozpocznie się Euro 2020?

Terminarz Euro 2020 poznaliśmy już dużo, dużo prędzej niż reprezentacje, które wystąpią na Mistrzostwach. Euro 2020 rozpocznie się 12 czerwca 2020 roku. Wówczas o godzinie 21 na boisko wybiegną kadry narodowe Turcji i Włoch. Turniej zakończy się wielkim finałem, po którym poznamy Mistrza Europy? Wystarczy regulaminowe 90 minut, a może czeka nas dogrywka i rzuty karne? To ciekawi wszystkich! Jedno jest pewne. Wielki finał Euro 2020 rozegrany zostanie 12 lipca (dokładnie miesiąc po inauguracji Mistrzostw) na Wembley w Londynie.

Najważniejsze mecze Polaków

Jakie będą najważniejsze dla Polaków mecze na Mistrzostwach Europy? Chciałoby się powiedzieć, że spotkania fazy pucharowej. Te, które zadecydują, czy powtórzymy sukces sprzed czterech lat.

Do Euro 2020 jako kibice podejść należy jednak ostrożnie. Najpierw czeka nas niełatwa rywalizacja w Grupie E i na tym się skoncentrujmy. Najważniejsze będą trzy spotkania fazy grupowej, które mamy nadzieję, zadecydują o naszym awansie do 1/8 finału.

W wielkim turnieju zawsze mówi się, że najważniejszy jest pierwszy mecz. Tak będzie i tym razem. Zwłaszcza, że terminarz Euro 2020 zdecydował, iż na sam początek zagramy z teoretycznie najsłabszym rywalem – wyłonionym dzięki barażom. Ten mecz trzeba po prostu wygrać, by przystąpić do rywalizacji z Hiszpanami z podniesionymi głowami. Na zakończenie mecz ze Szwecją, który w przed turniejowych przewidywaniach wydaje się, że będzie bezpośrednią rywalizacją o awans do fazy pucharowej.

Najciekawsze spotkania fazy grupowej Euro 2020

Jakie jeszcze ciekawe mecze, oprócz rzecz jasna pojedynków Polaków, czekają nas w fazie grupowej Euro 2020? Spójrz na poniższą listę. Przedstawiliśmy w niej po dwa najciekawsze mecze każdej kolejki. Naszym zdaniem spotkań tych po prostu nie można przegapić!

Kolejka 1

14 czerwca 2020, godzina 15: Anglia – Chorwacja

16 czerwca 2020, godzina 21: Francja – Niemcy

Kolejka 2

18 czerwca 2020, godzina 18: Dania – Belgia

20 czerwca 2020, godzina 18: Portugalia – Niemcy

Kolejka 3

21 czerwca 2020, godzina 18: Szwajcaria – Turcja

24 czerwca 2020, godzina 21: Portugalia – Francja