Mecze Polski na Euro 2020

Reprezentacja Polski w finałach Mistrzostw Europy zagra dopiero po raz czwarty. Biało-Czerwoni udział w Euro 2020 rozpoczną od trzech meczów w grupie E.

Reprezentacja Polski awans do turnieju finałowego Euro 2020 wywalczyła pod wodzą Jerzego Brzęczka, pewnie wygrywając rywalizację w eliminacyjnej grupie G. Biało-Czerwoni wygrali osiem z dziesięciu rozegranych spotkań. Trzeba jednak zaznaczyć, że mieli szczęście w losowaniu i nie trafili na zbyt wymagających przeciwników. Zupełnie inaczej będzie w finałowym turnieju Mistrzostw Europy w piłce nożnej, które odbędą się latem 2021 roku.

Przeczytaj więcej o Euro 2020:
Oferty Euro 2020Euro 2020: bonusy i promocje
Euro 2020: kursyTypy na Euro 2020
Euro 2020: zakłady bukmacherskieTabela Euro 2020

Euro 2020 – kiedy gra Polska?

Reprezentacja Polski w swojej grupie trafiła na takich przeciwników jak Słowacja, Hiszpania oraz Szwecja. Spotkania te zostaną rozegrane odpowiednio 14, 19 i 23 czerwca. Poniżej przeczytacie więcej na temat każdego ze spotkań oraz poznacie kursy bukmacherskie na mecze Polaków.

Grupa Polski na Euro 2020

Losowanie grup Euro 2020 odbyło się 30 listopada 2020 roku w Bukareszcie. Reprezentacja Polski trafiła do grupy E, ale podczas losowania poznała tylko dwóch rywali. I trzeba przyznać, że bardzo wymagających. Biało-Czerwoni znaleźli się w grupie razem z reprezentacjami Hiszpanii i Szwecji. Pierwszych nie trzeba przedstawiać, bowiem jest to jeden z głównych kandydatów do końcowego triumfu. Z kolei Szwedzi dla polskiego zespołu zawsze byli bardzo niewygodnym przeciwnikiem, co również potwierdza bilans dotychczasowych pojedynków.

Grupę E niemal rok po losowaniu uzupełniła reprezentacja Słowacji, która awans do turnieju finałowego wywalczyła dzięki barażom. W decydującym spotkaniu Słowacy pokonali po dogrywce Irlandię Północną. I to właśnie nasi południowi sąsiedzi będą pierwszym rywalem podopiecznych Paulo Sousy podczas turnieju finałowego.

Sprawdź terminarz Euro 2020 i wszystkie mecze fazy grupowej.

Rywale Polski na Euro 2020

Słowacja

Dla reprezentacji Słowacji będzie to dopiero drugi start w turnieju finałowym. Podczas Euro 2016 Słowacy awansowali do 1/8 finału i z pewnością będą chcieli ten wynik powtórzyć. Nie mniej jednak w powszechnej opinii są uważani za najsłabszy zespół w grupie. Nie oznacza to jednak, że Biało-Czerwonych czeka łatwa przeprawa.

Bilans dotychczasowych pojedynków obu zespołów jest korzystny dla Słowaków, którzy wygrali cztery z ośmiu spotkań. Reprezentacja Polski triumfowała w trzech meczach. Drużyna Stefana Tarkovicia zdaje sobie sprawę, że pierwszy mecz z Polską ma kluczowe znaczenie w walce o awans do 1/8 finału, tym bardziej że szanse na to będzie miała również drużyna, która zajmie trzecie miejsce w grupie.

Szwecja

Reprezentacja Szwecji to również bardzo niewygodny rywal dla polskiego zespołu. Z 26 dotychczasowych bezpośrednich pojedynków Szwedzi wygrali aż 14. Mogą się również pochwalić passą siedmiu kolejnych meczów bez porażki, z których aż sześć rozstrzygnęła na swoją korzyść. Reprezentacja Polski rywala ze Skandynawii pokonała dotychczas osiem razy, ale po raz ostatni w 1991 roku.

Drużyna prowadzona przez Janne Anderssona na pewno postawi Polakom trudne warunki, ale biorąc pod uwagę potencjał obu zespołów, Biało-Czerwoni w żadnym wypadku nie mogą się obawiać rywala. Niewykluczone jednak, że przeciwko Polakom wystąpi Zlatan Ibrahimović, o którego powrocie do drużyny narodowej mówi się coraz głośniej. Obecność doświadczonego napastnika w kadrze byłaby dla Szwedów niewątpliwie ogromnym atutem.

Hiszpania

Reprezentacja Hiszpanii to nie tylko zdecydowany faworyt do wygrania grupy E, ale również jeden z kilku kandydatów do końcowego triumfu w rozgrywkach. Zespół z Półwyspu Iberyjskiego trzy razy w historii zwyciężał w mistrzostwach Starego Kontynentu i do turnieju przystąpi z zamiarem poprawienia tego bilansu. Luis Enrique dysponuje składem o dużym potencjale, choć niewątpliwie nie jest to już tak mocna drużyna jak ta, która zdobywała tytuł w 2008 i 2012 roku.

Biało-Czerwoni pojedynków z Hiszpanami nie wspominają najlepiej. W dziesięciu dotychczasowych meczach aż osiem razy schodzili z boiska pokonani. Reprezentacja Polski odniosła tylko jedno zwycięstwo, ale miało to miejsce w 1980 roku. Po raz ostatni obie drużyny miały okazję mierzyć się ze sobą w 2010 roku. Towarzyskie spotkanie zakończyło się efektowną wygraną 6:0 hiszpańskiego zespołu.

Gdzie zagra reprezentacja Polski na Euro 2020?

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2021 roku odbędą się na 12 stadionach w 12 krajach. Mecze grupy E z udziałem reprezentacji Polski rozegrane zostaną na dwóch stadionach – Kriestowskim w Sankt Petersburgu i Estadio La Cartuja w Sewilli. W Andaluzji Biało-Czerwoni zmierzą się z Hiszpanią, natomiast w Rosji zagrają ze Słowacją i Szwecją.

Na stadionie Estadio La Cartuja w Sewilli wszystkie swoje grupowe spotkania rozegra reprezentacja Hiszpanii. Na obiekcie, który może pomieścić 60 tysiący kibiców w przeszłości odbywał się finał Pucharu UEFA, w którym zmierzyły się FC Porto i Celtic. Poza grupowymi spotkaniami z udziałem hiszpańskiego zespołu stadion będzie również gościł jedno ze spotkań 1/8 finału.

Drugą z lokalizacji – Stadion Kriestowskij – reprezentacja Polski odwiedzi dwukrotnie. Obiekt w Sankt Petersburgu może pomieścić prawie 68 tysiący kibiców. Trzy lata temu gościł uczestników mistrzostw świata w Rosji. Odbędzie się na nim aż siedem meczów Euro 2020. W sezonie 2021/2022 Stadion Kriestowskij będzie gospodarzem finału Ligi Mistrzów.

Terminarz reprezentacji Polski na Euro 2020

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2021 rozpoczną się 11 czerwca 2021 roku. Na pierwsze spotkanie Biało-Czerwonych trzeba będzie jednak poczekać kilka dni. Drużyna Paulo Sousy rozpocznie rywalizację w 14 czerwca od pojedynku ze Słowacją. Mecz odbędzie się na na Stadionie Kriestowskim w Sankt Petersburgu. Cztery dni później Polacy udadzą się do Sewilli na spotkanie z Hiszpanią, a grupową rywalizację zakończą 23 czerwca pojedynkiem ze Szwecją, ponownie w Rosji.

Terminy meczów Polski na Euro 2020:
14.06 godz. 18:00 Polska – Słowacja
19.06. godz. 21:00 Hiszpania – Polska
23.06. godz. 18:00 Szwecja – Polska

Mecze Polski na Euro 2020 w telewizji

Prawami do transmisji finałów Euro 2020 w Polsce dysponuje Telewizja Polska. TVP już wcześniej zapowiedziała, że nie podzieli się nimi z żadną inną stacją. Tym samym wszystkie spotkania, w tym reprezentacji Polski będziemy mogli obejrzeć na kanałach telewizji publicznej.

Transmisje “na żywo” ze wszystkich spotkań Mistrzostw Europy w 2021 roku będzie można obejrzeć na kanałach TVP Sport, TVP1 i TVP2. Będą one transmitowane w jakości 4K.

Mamy również dobrą wiadomość dla osób nieposiadających telewizora. Wszystkie spotkania będzie można także obejrzeć w serwisie internetowym TVP oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Najważniejsze mecze Polaków na Euro 2020

Jakie będą najważniejsze dla Polaków mecze na Mistrzostwach Europy? Chciałoby się powiedzieć, że spotkania fazy pucharowej. Te, które zadecydują, czy powtórzymy sukces sprzed czterech lat.

Do Euro 2020 jako kibice podejść należy jednak ostrożnie. Najpierw czeka nas niełatwa rywalizacja w grupie E i na tym się skoncentrujmy. Najważniejsze będą trzy spotkania fazy grupowej, które mamy nadzieję, zadecydują o naszym awansie do 1/8 finału.

W wielkim turnieju zawsze mówi się, że najważniejszy jest pierwszy mecz. Tak będzie i tym razem. Zwłaszcza, że terminarz Euro 2020 zdecydował, iż na sam początek zagramy z teoretycznie najsłabszym rywalem – wyłonionym dzięki barażom. Ten mecz trzeba po prostu wygrać, by przystąpić do rywalizacji z Hiszpanami z podniesionymi głowami. Na zakończenie mecz ze Szwecją, który w przed turniejowych przewidywaniach wydaje się, że będzie bezpośrednią rywalizacją o awans do fazy pucharowej.

Euro 2020 – terminarz grupy E