Reprezentacja Turcji w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Turcji tylko dwukrotnie miała okazję występować w finałach mistrzostw świata. Z kolei w turnieju finałowym Mistrzostw Europy (Euro 2020) zagra po raz piąty.

Turcja

Reprezentacja Turcji – podstawowe informacje

DrużynaTurcja
Witryna internetowawww.tff.org
TrenerSenol Gunes
Największa gwiazdaHakan Calhanoglu
Stadion Stadion Olimpijski im. Atatürka, Torku Arena
Rok założenia1923
BarwyBiałe i czerwone
Liczba występów na Euro4
Największy sukces na EuroPółfinał (2008)

Reprezentacja Turcji – historia

Początki futbolu nad Bosforem sięgają końca XIX wieku. Tak jak w większości przypadków zainteresowanie tą dyscypliną sportu wzbudzili Anglicy, którzy przybyli do Turcji. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 1903 roku powstały pierwsze rozgrywki piłkarskie – Liga Stambułu. Była ona stale rozwijana i rozbudowywana. W historii tureckiego futbolu kluczową datę jest 1923 roku. Wówczas założono Turecki Związek Piłki Nożnej. Wtedy też federacja znad Bosforu przystąpiła do FIFA, a kadra rozegrała debiutancki mecz. Jej przeciwnikiem w Stambule była Rumunia. Końcowy wynik tej potyczki to 2:2. W 1962 roku Turcja wstąpiła w szeregi UEFA.

Najwyższe zwycięstwo w historii reprezentacji znad Bosforu to triumf 7:0 z: San Marino, Koreą Południową oraz Syrią. Z kolei rekordowych porażek Turcy doświadczyli z reprezentacją Polski (0:8) i dwukrotnie Anglikami (również 0:8).  W przeciwieństwie do wielu krajów nie mają konkretnego stadionu, na którym rozgrywają domowe mecze. Obiekt dostosowują do klasy przeciwnika i terminu spotkania. Najczęściej używany przydomek wobec kadry Turcji to Gwiazdy Półksiężyca. Reprezentanci kraju znad Bosforu występują w białych kompletach stroju. Wyjazdowe uniformy są koloru czerwonego.

Trudne początki

Turcja początkowo nie należała do światowej, czy nawet europejskiej czołówki. Miała problem z zakwalifikowaniem się na turniej rangi mistrzowskiej. Misja ta powiodła się dopiero w 1954 roku. W eliminacjach na Mundial Gwiazdy Półksiężyca trafiły na Hiszpanię i przegrały pierwszy pojedynek, ale wygrały drugie starcie. W trzeciej potyczce był remis, więc o awansie zadecydował rzut monetą. Szczęście dopisało Turcji, która poleciała do Szwajcarii. W fazie grupowej pokonała 7:0 Koreę Południową oraz przegrała 1:4 z RFN-em. Z tym przeciwnikiem rozegrała dodatkowy barażowy mecz o awans, ale uległa 2:7.

Po turnieju w Szwajcarii, nastąpiła trwająca 42 lata przerwa w występach na imprezie rangi mistrzowskiej. Sygnałem na lepsze jutro były lata 80-te i 90-te, gdy do Turcji przybyło wielu wykwalifikowanych trenerów z Niemiec oraz piłkarzy o sporych umiejętnościach. W 1996 roku Gwiazdy Półksiężyca zaliczyły debiutancki, ale nieudany występ na Mistrzostwach Europy. Przegrały bowiem z: Portugalią, Danią oraz Chorwacją. Nie strzeliły nawet gola.

Reprezentacja Turcji – prezentacja wideo

Obejrzyj wideo prezentującę reprezentację Turcji w kontekście nadchodzących Mistrzostw Europy.

Historyczne sukcesy

Turcja ominęła Mistrzostwa Świata we Francji, ale w 2000 roku udała się na Mistrzostwa Europy. Na inaugurację musiała uznać wyższość Włochów (1:2), ale następnie zremisowała 0:0 ze Szwecją oraz pokonała 2:0 współgospodarza turnieju – Belgię. Dzięki temu wywalczyła historyczny ćwierćfinał, w którym uległa 0:2 Portugalii.

Dwa lata później Gwiazdy Półksiężyca poleciały do Korei Południowej na Mundial. W pierwszym meczu przegrały 1:2 z późniejszym triumfatorem turnieju – Brazylią. Następnie zremisowały 1:1 z Kostaryką oraz pokonały 3:0 Chiny. Ponownie były w fazie pucharowej. W 1/8 finału pokonały 1:0 Japonię, a w ćwierćfinale Senegal (także 1:0). Turcja została zatrzymana dopiero w półfinale, ponownie przez Brazylię (0:1). Na pocieszenie wywalczyła historyczny brązowy medal po zwycięstwie 3:2 z gospodarzem – Koreą Południową.

Niespodziewanie Gwiazdy Półksiężyca nie przebrnęły przez kwalifikacja do Euro 2004 i Mundial w 2006 roku. Powróciły dopiero na Mistrzostwa Europy w 2008 roku. W pierwszej potyczce uległy 0:2 Portugalii. Następnie pokonały Szwajcarię (2:1) i Czechy (3:2). Finalnie zajęły drugą lokatę i dostały się do fazy pucharowej. Tam zmierzyły się z Chorwacją. W regulaminowym czasie gry zabrakło goli, więc do wyłonienia zwycięzcy konieczna była dogrywka. W niej emocje wzniosły się na kosmiczny poziom. Zespół z Bałkanów zdobył bramkę w 119. minucie, ale Turcja wyrównała w drugiej minucie doliczonego czasu. Rzutu karne lepiej wykonywali piłkarze znad Bosforu i to oni zameldowali się w półfinale. Niemcy byli za trudnym przeciwnikiem. Nasi zachodni sąsiedzi triumfowali 3:2 po golu Philippa Lahma w 90. minucie. Gwiazdy Półksiężyca mogły wrócić do ojczyzny z podniesiony głowami, ponieważ osiągnęły historyczny wynik na Mistrzostwach Europy.

Czarny koń Euro 2020?

Turcja otarła się o finał Euro 2008, ale w kolejnych latach opuściła Mundial w 2010 i 2014 roku, a także Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Kolejny turniej rangi mistrzowskiej z udziałem Gwiazdy Półksiężyca to Euro 2016. Tam zawodnicy znad Bosforu ulegli Chorwacji (0:1) i Hiszpanii (0:3), a na otarcie łez pokonali 2:0 Czechy.

Mundial w 2018 roku odbył się bez udziału Turcji, która wywalczyła jednak kwalifikację na Euro 2020. W eliminacjach zostali wyprzedzeni jedynie przez Francję o dwa punkty. Dzięki temu wywalczyli bezpośredni awans i na turnieju głównym nie będą bez szans, co potwierdzają ostatnie wyniki. Gwiazdy Półksiężyca pokonały bowiem w eliminacjach do Mundialu Norwegię 3:0 oraz Holandię 4:2. W czerwcu piłkarze reprezentacji: Włoch, Szwajcarii oraz Walii powinni obawiać się Turcji.

Kadra reprezentacji Turcji na Euro 2020 – skład piłkarzy

Bramkarze: Mert Gunok (Istanbul Basaksehir), Ugurcan Cakır (Trabzonspor), Altay Bayindir (Fenerbahce), Gokhan Akkan (Rizespor)

Obrońcy: Zeki Celik (Lille OSC), Mert Muldur (Sassuolo), Merih Demiral (Juventus), Ozan Kabak (Liverpool), Caglar Soyuncu (Leicester), Kaan Ayhan (Sassuolo), Umut Meras (Le Havre), Ridvan Yilmaz (Besiktas)

Pomocnicy: Abdulkadir Omur (Trabzonspor), Cengiz Under (Leicester), Efecan Karaca (Alanyaspor), Halil Akbunar (Goztepe), Dorukhan Tokoz (Besiktas), Irfan Can Kahveci (Fenerbahce), Mahmut Tekdemir (Istanbul Basaksehir), Okay Yokuslu (West Brom), Orkun Kokcu (Feyenoord), Ozan Tufan (Fenerbahce), Taylan Antalyalı (Galatasaray), Hakan Calhanoglu (AC Milan), Yusuf Yazici (Lille OSC)

Napastnicy: Burak Yilmaz (LOSC Lille), Enes Unal (Getafe), Halil İbrahim Dervisoglu (Galatasaray), Kenan Karaman (Fortuna Dusseldorf), Kerem Akturkoglu (Galatasaray)