Reprezentacja Rosji w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Rosji na piłkarskich arenach występuje od 1992 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego. Od tamtej pory czterokrotnie grała w Mistrzostwach Świat oraz sześć razy w Mistrzostwach Europy.

Rosja

Reprezentacja Rosji – podstawowe informacje

DrużynaRosja
Witryna internetowarfs.ru
TrenerStanisław Czerczesow
Największa gwiazdaArtiom Dziuba
Stadion Stadion Łużniki
Rok założenia1912
BarwyCzerwono białe i biało-niebieskie
Liczba występów na Euro5
Największy sukces na EuroPółfinał (2008)

Rosja – historia reprezentacji

Początki reprezentacyjnej piłki nożnej w Rosji sięgają 1910 roku. Wówczas powstała kadra istniejącego w tamtym okresie Imperium Rosyjskiego. Po raz pierwszy, choć nieoficjalnie Imperium Rosyjskie zagrało w Sankt Petersburgu z Czechami 16 października 1910 r., zwyciężając 5:4. Premierowy oficjalny mecz drużyna narodowa Imperium Rosyjskiego rozegrała 30 czerwca 1912 r. już jako członek FIFA. Wtedy rosyjska ekipa zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w szwedzkim Sztokholmie. W debiutanckim starciu przeciwko reprezentacji Finlandii Rosjanie przegrali 1:2. Na tym samym turnieju, w kolejnym meczu – 1 lipca 1912 r. drużyna ówczesnego Imperium Rosyjskiego doznała najwyższej porażki w historii, przegrywając 0:16 z Niemcami. Reprezentacja Imperium Rosyjskiego funkcjonowała do 1914 r., czyli do wybuchu I wojny światowej.

Kadra ZSRR i największe sukcesy

W 1922 r. zainaugurowano funkcjonowanie Reprezentacji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, która była kontynuatorem wcześniejszej kadry Imperium Rosyjskiego. Pierwsze międzynarodowe spotkanie, które było uznawane za oficjalne, kadra ZSRR rozegrała 16 listopada 1924 r. w Moskwie i pokonała wtedy Turcję 3:0. Reprezentacja Związku Radzieckiego istniała do 1991 r. Na okres jej funkcjonowania przypadają złote czasy całej rosyjskiej piłki nożnej. W tym okresie ZSRR dwukrotnie triumfowało na igrzyskach olimpijskich oraz jedyny raz w historii wygrało mistrzostwo świata. W lipcu 1960 r. reprezentacja ZSRR znajdowała się na pierwszym miejscu w światowym rankingu FIFA. Najbardziej utytułowanym piłkarzem w dziejach został Oleg Błochin, który w latach 1972-1988 rozegrał dla kadry 112 meczów i strzelił 42 bramki, stając się legendą całej rosyjskiej piłki. Po dziś dzień strzeleckie osiągnięcie Błochina nie zostało pobite.

Współczesna reprezentacja Rosji

Po rozpadzie Związku Radzieckiego przez kilka miesięcy 1992 roku funkcjonowała przejściowa reprezentacja o nazwie Wspólnota Niepodległych Państw. Kadra zagrała na Euro w Szwecji, ale bardzo szybko zakończyła zmagania, odpadając już po fazie grupowej. Współczesna reprezentacja Rosji istnieje formalnie od sierpnia 1992 r. Od tego okresu Rosja nie odgrywa w reprezentacyjnej piłce nożnej szczególnej roli.

Przebłysk nastąpił w 2008 r., kiedy to kadra prowadzona przez Holendra Guusa Hiddinka doszła do półfinału Euro, które było rozgrywane w Austrii i Szwajcarii. Wówczas Rosjanie nie byli w stanie sprostać kadrze Hiszpanii, przegrywając 0:3. W 2018 r. Rosja organizowała mistrzostwa świata i gospodarze tego turnieju doszli do ćwierćfinału. Był to najlepszy wynik kraju na imprezie tej rangi od mundialu w 1970 r.

Na szczególną uwagę zasługuje kilku piłkarzy rosyjskich, grających w kadrze od 1992 r. Siergiej Ignaszewicz jest rekordzistą wszechczasów w liczbie występów w reprezentacji, uwzględniając okres funkcjonowania kadry ZSRR. Obrońca był ostoją rosyjskiej drużyny narodowej w latach 2002-2018 i rozegrał w niej 127 meczów. Po upadku ZSRR najwięcej goli (30) w reprezentacji Rosji zdobył Aleksandr Kierżakow, który zakończył już karierę. Szanse na pobicie tego wyniku ma Artiom Dziuba, który zanotował jak dotąd 29 trafień i wciąż jest aktywnym zawodnikiem [stan na kwiecień 2021].

Reprezentacja Rosji – prezentacja wideo

Obejrzyj wideo prezentującę reprezentację Rosji w kontekście nadchodzących Mistrzostw Europy.

Mecze Rosja – Polska

W dotychczasowej historii Rosja mierzyła się z reprezentacją Polski 18 razy, w tym czternaście jako ZSRR. Rosjanie mogą pochwalić się w tych starciach lepszym bilansem, gdyż wygrywali dziewięciokrotnie, a tylko cztery razy to Biało-Czerwoni byli lepsi. Bilans bramkowy również jest zdecydowanie okazalszy na korzyść rosyjskiej kadry i wynosi 33:17. Najbardziej efektowny triumf odniosło ówczesne ZSRR, które w 1960 r. triumfowało w Moskwie aż 7:1. Najwyższy zwycięski wynik Polaków to 3:1 z 1998 r., kiedy to Biało-Czerwoni wygrali na Stadionie Śląskim w Chorzowie w spotkaniu towarzyskim. Po raz ostatni reprezentacje zagrały przeciwko sobie w 2012 r. przy okazji Euro, odbywającego się w Polsce i na Ukrainie. Wtedy mecz zakończył się remisem 1:1 [stan na kwiecień 2021].

Reprezentacja Rosji na Euro 2020: skład piłkarzy

Bramkarze: Jurij Diupin (Rubin Kazań), Andriej Łuniow (Zienit Sankt Petersburg), Matwiej Safonow (FK Krasnodar), Anton Szunin (Dinamo Moskwa)

Obrońcy: Gieorgij Dżykija (Spartak Moskwa), Igor Diwiejew, Mario Fernandes (obaj CSKA Moskwa), Roman Jewgienjew (Dinamo Moskwa), Jurij Żyrkow, Wiaczesław Karawajew (obaj Zenit Sankt Petersburg), Fiodor Kudriaszow (Antalyaspor), Ilja Samosznikow (Rubin Kazań), Andriej Siemionow (Achmat Grozny)

Pomocnicy: Dmitrij Barinow, Rifat Żemaletdinow, Maksim Muchin (wszyscy Lokomotiw Moskwa), Aleksandr Gołowin (AS Monaco), Arsien Zacharian, Daniił Fomin (obaj Dinamo Moskwa), Roman Zobnin (Spartak Moskwa), Aleksiej Ionow (FK Krasnodar), Daler Kuziajew, Andriej Mostowoj, Magomied Ozdojew (wszyscy Zenit Sankt Petersburg), Dienis Makarow (Rubin Kazań), Aleksiej Miranczuk (Atalanta Bergamo), Dienis Czeryszew (Valencia CF)

Napastnicy: Artiom Dziuba (Zenit Sankt Petersburg), Anton Zabołotnyj (PFK Soczi), Aleksandr Sobolew (Spartak Moskwa)

Lista rezerwowa:

Bramkarz: Aleksandr Maksimienko (Spartak Moskwa)
Obrońcy: Igor Smolnikow (FK Krasnodar), Dmitrij Czistiakow (Zenit Sankt Petersburg)
Pomocnicy: Jurij Gazinskij (FK Krasnodar), Daniił Lesowoj (Dinamo Moskwa), Rieziuan Mirzow (FK Chimki)
Napastnik: Fiodor Smołow (Lokomotiw Moskwa)