Reprezentacja Szkocji w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Szkocji ma na swoim koncie osiem występów w finałach mistrzostw świata oraz dwa w mistrzostwach Europy. Szkotom nigdy nie udało się jednak przebrnąć przez fazę grupową.

Szkocja

Reprezentacja Szkocji w piłce nożnej

DrużynaSzkocja
Witryna internetowawww.scottishfa.co.uk
TrenerSteve Clarke
Największa gwiazdaScott McTominay
Stadion Hampden Park
Liczba występów na Euro3
Największy sukces na EuroFaza grupowa
Liczba występów na Mistrzostwach Świata8
Największy sukces na MŚFaza grupowa

Reprezentacja Szkocji – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Szkocji
Witryna internetowascottishfa.co.uk
TrenerSteve Clarke
Największa gwiazdaAndy Robertson
StadionHampden Park
Rok założenia1872
Barwygranatowe
Liczba występów na Euro4
Największy sukces na Eurofaza grupoowa
Liczba występów na Mistrzostwach Świata8
Największy sukces na MŚfaza grupowa

Reprezentacja Szkocji – najbliższy mecz

Niemcy
Szkocja
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 25 kwietnia 2024 08:55.

Reprezentacja Szkocji – wyniki i terminarz meczów

Reprezentacja Szkocji – historia

Szkocja i piłka nożna to nierozerwalne hasła w historii futbolu. Właśnie ten kraj zmierzył się z Anglią w pierwszym oficjalnym meczu międzypaństwowym. Pojedynek miał miejsce 30 listopada 1972 roku na boisku Hamilton Crescent w Glasgow. Starcie to oglądało cztery tysiące kibiców, którzy nie doczekali się jednak gola z żadnej ze stron. Niespełna rok później (13 marca 1973) powstał Scottish Football Association, w skrócie SFA. To druga najstarsza futbolowa federacja na świecie. Wcześniej powstał tylko angielski związek. Szkocja w 1910 roku weszła w struktury FIFA. Ponadto jest jednym z krajów założycielskich UEFA.

The Tartan Army to przydomek reprezentacji Szkocji, która najwyższe zwycięstwo odniosła 23 lutego 1901 roku, gdy pokonała 11:0 Irlandię. Z kolei rekordowa klęska zdarzyła się podczas Mistrzostw Świata w 1954 z Urugwajem (0:7). Szkoci w domowych spotkaniach noszą granatowe koszulki, a na wyjazdach błękitno-białe. Gdy pełnią rolę gospodarza, ich domem jest otwarty w 1903 roku Hampden Park, o pojemności 51 866 widzów.

Faza grupowa barierą nie do pokonania

16 czerwca 1954 roku z Zurychu nastąpiła wyczekiwana chwila w historii szkockiego futbolu – debiut na Mistrzostwach Świata. The Tartan Army mierzyła się z Austrią i przegrała 0:1 po golu straconym w 33. minucie. Drugie i zarazem ostatnie spotkanie na tym turnieju było bardzo bolesne. Szkocja została rozgromiona przez Urugwaj (0:7) i zakończyła udział w Mundialu na fazie grupowej.

Cztery lata później nastąpił progres, ponieważ Szkocja już w pierwszej potyczce zdobyła historyczny punkt na Mistrzostwach Świata po remisie 1:1 z Jugosławią. Później The Tartan Army musiała uznać wyższość Paragwaju (2:3) i Francji (1:2).

Od 1962 do 1970 Szkoci pozostali w swojej ojczyźnie, ponieważ nie przebrnęli przez kwalifikacje na Mundial. Z kolei lata 1974-1990 to udział w pięciu kolejnych Mistrzostwach Świata. Miały one słodko-gorzki smak dla The Tartan Army, która rywalizowała z najlepszymi reprezentacjami na świecie, ale nie potrafiła jednak przebrnąć przez fazę grupową. Najbliżej spełnienia marzeń była w 1974 roku podczas turnieju w RFN-ie. Wtedy Szkocja nie przegrała meczu. Pokonała 2:0 Zair oraz zabrała punkty Brazylii (0:0) i Jugosławii (1:1). Do historycznej fazy pucharowej zabrakło zdobycia jednej bramki więcej. Ostatni start The Tartan Army na Mundialu miał miejsce w 1998 roku. Zakończył się tradycyjnym wyjazdem do domu po rozegraniu trzech potyczek.

Euro 2020 – koniec posuchy w dramatycznych okolicznościach

Szkocja ośmiokrotnie brała udział w Mistrzostwach Świata. Ziemią niezdobytą przez bardzo długi czas pozostawał dla niej jednak europejski czempionat. The Tartan Army zadebiutowała na Euro dopiero w 1992 roku, gdy poleciała do Szwecji za kadencji Andy’ego Roxburgha. Jego podopieczni w inaugurującej potyczce ulegli Holandii. Następnie musieli uznać wyższość Niemiec (0:2). Na otarcie łez pokonali 3:0 Wspólnotę Niepodległych Państw 3:0.

Cztery lata później Szkoci ponownie wyruszyli na podbój Europy, do Anglii. Wierzyli, że doświadczenie zdobyte na poprzednim turnieju zaprocentuje. Zespół Craiga Browna na początku zremisował 0:0 z Holandią. Później musiał uznać wyższość Anglii (0:2). W decydującej serii gier pokonał 1:0 Szwajcarię, a mimo to zakończył udział w Mistrzostwach Europy na fazie grupowej. 

W 2021 roku minęło ćwierć wieku od poprzedniego występu Szkocji na Mistrzostwach Europy. W tym czasie The Tartan Army regularnie rozczarowywała swoich fanów. W eliminacjach do Euro 2020 w swojej grupie wyprzedziła: San Marino, Kazachstan, a także Cypr. Więcej punktów zdobyła jednak Rosja i Belgia. 

Szkocja otrzymała drugą szansę, a mianowicie baraże, wywalczone dzięki zwycięstwu w swojej grupie Ligi Narodów. Półfinałowym przeciwnikiem zespołu Steve’a Clarke’a był Izrael pokonany dopiero 5:4 w serii rzutów karnych. Seria jedenastek potrzebna była również przeciwko Serbii, która w 90. minucie meczu strzeliła na 1:1. Rzuty karne wykonywali jednak lepiej Szkoci, którzy zameldowali się na Euro 2020. Tam, jak zwykle, zakończyli swój udział na fazie grupowej.

Mecze Szkocja – Polska

Pierwsze dwa pojedynki naszej kadry ze Szkotami odbyły się w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata. W Polsce było 1:1, a na wyjeździe wygraliśmy 2:1, co pozostaje jedynym triumfem Biało-czerwonych z tym przeciwnikiem. Zwycięzcy nie wyłoniono 25 kwietnia 2001 roku podczas towarzyskiej potyczki (1:1). Kolejne pojedynki z The Tartan Army odbyły się za kadencji Adama Nawałki. Szkocja wygrała 1:0 w sparingu w Warszawie. W 2014 i 2015 roku rywalizowaliśmy zaś o Mistrzostwa Europy. W obu przypadkach było 2:2. Do Francji pojechali jednak nasi kadrowicze. Ostatnim meczem, jaki Biało-czerwoni rozegrali ze Szkocją było towarzyskie starcie na Hampden Park w marcu 2022 roku. W Glasgow padł remis 1:1. Ostateczny bilans to pięć remisów i jedno zwycięstwo każdej ze stron. W liczbie strzelonych goli jest dziewięć do dziewięciu. Rywalizacja Szkocji z Polską pozostaje zatem nierozstrzygnięta.

Droga reprezentacji Szkocji na Euro 2024

Reprezentacja Szkocji przed rozpoczęciem eliminacji nie była uważana za faworyta do awansu z grupy A. Wyższe notowania miały drużyny Hiszpanii i Norwegii. Szkoci zaliczyli jednak świetne eliminacje, doznając w ośmiu meczach tylko jednej porażki. Zdecydowanie częściej potykali się Norwedzy. W efekcie drużyna prowadzona przez Steve’a Clarka zajęła drugie miejsce, ustępując jedynie faworyzowanym Hiszpanom.

Selekcjoner reprezentacji Szkocji

Selekcjonerem reprezentacji Szkocji od dłuższego czasu pozostaje Steve Clarke, który objął tę posadę w maju 2019 roku. Szkoci mają do niego duże zaufanie, czego efektem jest również podpisanie umowy do lipca 2026 roku. Clarke ma nie tylko poprowadzić drużynę na Euro 2024, ale również w eliminacjach do następnego mundialu. 

Clarke jako szkoleniowiec samodzielne prowadził drużyny West Bromwich Albion, Reading i Kilmarnock. Doświadczenia nabierał również w roli asystenta. W przeszłości miał okazję współpracować z takimi trenerami jak Ruud Gullit, Bobby Robson, Jose Mourinho, Avram Grant, Kenny Dalglish, Roy Hodgson czy Rafa Benitez.

Reprezentacja Szkocji – kadra

Reprezentacja Szkocji – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych