Reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej

Reprezentacja Ukrainy w swojej dotychczasowej historii miała okazję raz występować w finałach mistrzostw świata oraz trzykrotnie w turnieju finałowym Mistrzostw Europy.

Ukraina

Reprezentacja Ukrainy – podstawowe informacje

DrużynaUkraina
Witryna internetowaen.uaf.ua
TrenerSerhij Rebrow
Największa gwiazdaAndrij Jarmolenko
Stadion Stadion Olimpijski w Kijowie
Rok założenia1991
BarwyŻółte i niebieskie
Liczba występów na Euro3
Największy sukces na EuroĆwierćfinał (2021)

Ukraina – historia reprezentacji

Reprezentacja Ukrainy jako odrębna kadra funkcjonuje od 1992 roku po odzyskaniu przez kraj niepodległości i oderwaniu się od Związku Radzieckiego. W latach 1922-1991 Ukraińcy grali w reprezentacji ZSRR. Ukraiński Związek Piłki Nożnej (UAF) jest organem zarządzającym drużyną narodową w kraju naszych wschodnich sąsiadów. Od 1992 r. Ukraina jest członkiem UEFA i FIFA. Żółto-Niebiescy – bo tak brzmi przydomek kadry, do tej pory najwyżej w rankingu FIFA byli na miejscu jedenastym w lutym 2007 r. Wówczas Ukraińcy osiągnęli najlepszy wynik na arenie międzynarodowej, ponieważ kilka miesięcy wcześniej doszli do ćwierćfinału mistrzostw świata.

Podstawowe stroje Ukrainy są w kolorze żółtym, natomiast głównie w meczach wyjazdowych reprezentacja gra w niebieskich trykotach. Sztandarowym obiektem ukraińskiej kadry jest Stadion Olimpijski w Kijowie, który pomieści 70,500 widzów. Pierwszy mecz w historii reprezentacja Ukrainy zagrała 29 kwietnia 1992 r. w miejscowości Użhorod, która znajduje się na granicy ze Słowacją i niedaleko granicy z Węgrami. To właśnie drugi wymieniony kraj był rywalem Ukrainy, która przegrała to spotkanie 1:3. Najwyższe zwycięstwo Ukraińcy zanotowali 6 września 2013 r., kiedy to pokonali San Marino 9:0. Najwyższej porażki w historii Żółto-Niebiescy zaznali w wyjazdowym meczu z kadrą Francji 1:7, a miało to miejsce 7 października 2020 r.

Reprezentacja Ukrainy a występy na dużych turniejach

Ukraina długo musiała czekać, by zakwalifikować się na imprezę mistrzowskiej rangi. Pierwszy duży turniej, na którym nie było dane wystąpić Żółto-Niebieskim to Mistrzostwa Europy w 1996 r., rozegrane w Anglii. Potem Ukraińcy nie zagrali jeszcze na trzech kolejnych Euro. W międzyczasie wschodni sąsiedzi Polski nie zdołali uzyskać przepustki na dwa mundiale.

Przełom nastąpił przed MŚ w 2006 r., ponieważ Ukraińcy triumfowali w eliminacyjnej grupie, wyprzedzając takie nacje jak: Turcja, Dania czy Grecja. Na Mundialu w Niemczech Żółto-Niebiescy doszli do ćwierćfinału, co jest najlepszym rezultatem na dużym turnieju w historii kadry. Lepsi w tej fazie rywalizacji okazali się późniejsi mistrzowie – reprezentacja Włoch. Ukraińcy nie dostali się do trzech kolejnych mistrzostw świata.

Ukraina trzykrotnie zagrała na mistrzostwach Europy. Zadebiutowała podczas Euro 2012, które organizowała wraz z Polską. Wówczas współgospodarze turnieju nie wyszli z grupy. Cztery lata później na ME we Francji Żółto-niebiescy ponownie nie zdołali przejść do fazy pucharowej. W 2021 roku Ukraińcy pod wodzą Andrija Szewczenki dotarli do ćwierćfinału, w którym jednak przegrali gładko z Anglią 0:4.

Ważni reprezentanci Ukrainy

Na kartach historii reprezentacji Ukrainy z powodu różnych osiągnięć zapisało się w sposób szczególny co najmniej kilku zawodników. Zdecydowanie najwięcej gier w kadrze tego kraju rozegrał w latach 2000-2016 Antolij Tymoszczuk. Były gracz m.in. Szachtara Donieck i Bayernu Monachium zanotował na swoim koncie 144 występy, a w 41 był kapitanem. Drugi pod względem liczby meczów w reprezentacji Ukrainy jest Andrij Szewczenko, który od 2016 r. był selekcjonerem Żółto-Niebieskich. Napastnik wystąpił w 111 meczach, w których strzelił 48 goli i przewodzi klasyfikacji czołowych strzelców tej nacji. Drugi w zestawieniu jest wciąż grający Andrij Jarmołenko z 39 trafieniami. Pod względem liczby gier w kadrze oraz bramek na uwagę zasługują także m.in. Rusłan Rotań, Jewhen Konoplanka czy Ołeh Husiew.

Mecze Ukraina – Polska

Reprezentacja Ukrainy dotychczas dziewięciokrotnie mierzyła się z Polską. Bilans tych gier to cztery wygrane Biało-czerwonych, trzy zwycięstwa Ukraińców i dwa remisy. Jeśli chodzi o bramki, to bilans jest nieznacznie na korzyść Polaków 11:9. Cztery razy Ukraina rywalizowała z Polską w meczach eliminacji mistrzostw świata, czterokrotnie w starciach towarzyskich, natomiast raz w fazie grupowej Euro 2016 (reprezentacja Polski wygrała 1:0). W meczach Ukrainy z Polską po trzy razy do siatki trafiali Andrij Szewczenko oraz Emmanuel Olisadebe.