Reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej

Reprezentacja Ukrainy w swojej dotychczasowej historii miała okazję raz występować w finałach mistrzostw świata oraz dwukrotnie w turnieju finałowym Mistrzostw Europy.

Ukraina

Reprezentacja Ukrainy – podstawowe informacje

DrużynaUkraina
Witryna internetowaen.uaf.ua
TrenerAndriy Shevchenko
Największa gwiazdaAndrij Jarmolenko
Stadion Stadion Olimpijski w Kijowie
Rok założenia1991
BarwyŻółte i niebieskie
Liczba występów na Euro2
Największy sukces na EuroFaza grupowa (2012 i 2016)
Ukraina - infografika

Ukraina – historia reprezentacji

Reprezentacja Ukrainy jako odrębna kadra funkcjonuje od 1992 roku po odzyskaniu przez kraj niepodległości i oderwaniu się od Związku Radzieckiego. W latach 1922-1991 Ukraińcy grali w reprezentacji ZSRR. Ukraiński Związek Piłki Nożnej (UAF) jest organem zarządzającym drużyną narodową w kraju naszych wschodnich sąsiadów. Od 1992 r. Ukraina jest członkiem UEFA i FIFA. Żółto-Niebiescy – bo tak brzmi przydomek kadry, do tej pory najwyżej w rankingu FIFA byli na miejscu jedenastym w lutym 2007 r. Wówczas Ukraińcy osiągnęli najlepszy wynik na arenie międzynarodowej, ponieważ kilka miesięcy wcześniej doszli do ćwierćfinału mistrzostw świata.

Podstawowe stroje Ukrainy są w kolorze żółtym, natomiast głównie w meczach wyjazdowych reprezentacja gra w niebieskich trykotach. Sztandarowym obiektem ukraińskiej kadry jest Stadion Olimpijski w Kijowie, który pomieści 70,500 widzów. Pierwszy mecz w historii reprezentacja Ukrainy zagrała 29 kwietnia 1992 r. w miejscowości Użhorod, która znajduje się na granicy ze Słowacją i niedaleko granicy z Węgrami. To właśnie drugi wymieniony kraj był rywalem Ukrainy, która przegrała to spotkanie 1:3. Najwyższe zwycięstwo Ukraińcy zanotowali 6 września 2013 r., kiedy to pokonali San Marino 9:0. Najwyższej porażki w historii Żółto-Niebiescy zaznali w wyjazdowym meczu z kadrą Francji 1:7, a miało to miejsce 7 października 2020 r.

Reprezentacja Ukrainy a występy na dużych turniejach

Ukraina długo musiała czekać, by zakwalifikować się na imprezę mistrzowskiej rangi. Pierwszy duży turniej, na którym nie było dane wystąpić Żółto-Niebieskim to Mistrzostwa Europy w 1996 r., rozegrane w Anglii. Potem Ukraińcy nie zagrali jeszcze na trzech kolejnych Euro. W międzyczasie wschodni sąsiedzi Polski nie zdołali uzyskać przepustki na dwa mundiale.

Przełom nastąpił przed MŚ w 2006 r., ponieważ Ukraińcy triumfowali w eliminacyjnej grupie, wyprzedzając takie nacje jak: Turcja, Dania czy Grecja. Na Mundialu w Niemczech Żółto-Niebiescy doszli do ćwierćfinału, co jest najlepszym rezultatem na dużym turnieju w historii kadry. Lepsi w tej fazie rywalizacji okazali się późniejsi mistrzowie – reprezentacja Włoch. Ukraińcy nie dostali się do trzech kolejnych mistrzostw świata.

Ukraina dwukrotnie zagrała na mistrzostwach Europy. Zadebiutowała podczas Euro 2012, które organizowała wraz z Polską. Wówczas współgospodarze turnieju nie wyszli z grupy. Cztery lata później na ME we Francji Żółto-Niebiescy ponownie nie zdołali przejść do fazy pucharowej.

Reprezentacja Ukrainy – prezentacja wideo

Obejrzyj wideo prezentującę reprezentację Ukrainy w kontekście nadchodzących Mistrzostw Europy.

Ważni reprezentanci Ukrainy

Na kartach historii reprezentacji Ukrainy z powodu różnych osiągnięć zapisało się w sposób szczególny co najmniej kilku zawodników. Zdecydowanie najwięcej gier w kadrze tego kraju rozegrał w latach 2000-2016 Antolij Tymoszczuk. Były gracz m.in. Szachtara Donieck i Bayernu Monachium zanotował na swoim koncie 144 występy, a w 41 był kapitanem. Drugi pod względem liczby meczów w reprezentacji Ukrainy jest Andrij Szewczenko, który od 2016 r. jest selekcjonerem Żółto-Niebieskich. Napastnik wystąpił w 111 meczach, w których strzelił 48 goli i przewodzi klasyfikacji czołowych strzelców tej nacji. Drugi w zestawieniu jest wciąż grający Andrij Jarmołenko z 39 trafieniami. Pod względem liczby gier w kadrze oraz bramek na uwagę zasługują także m.in. Rusłan Rotań, Jewhen Konoplanka czy Ołeh Husiew.

Mecze Ukraina – Polska

Reprezentacja Ukrainy dotychczas ośmiokrotnie mierzyła się z Polską. Bilans tych gier to po trzy zwycięstwa każdej kadry oraz dwa remisy. Jeśli chodzi o bramki, to obie reprezentacje zanotowały po dziewięć trafień. Cztery razy Ukraina rywalizowała z Polską w meczach eliminacji mistrzostw świata, trzykrotnie w starciach towarzyskich, natomiast raz w fazie grupowej Euro 2016 (reprezentacja Polski wygrała 1:0) i było to ostatnie spotkanie tych ekip. W meczach Ukrainy z Polską po trzy razy do siatki trafiali Andrij Szewczenko oraz Emmanuel Olisadebe [stan na kwiecień 2021].

Kadra reprezentacji Turcji na Euro 2020 – skład piłkarzy

Bramkarze: Heorhji Buszczan (Dynamo Kijów), Andrij Piatow, Anatolij Trubin (obaj Szachtar Doniec), Andrij Łunin (Real Valladolid).

Obrońcy: Ołeksandr Karawajew, Illa Zabarny, Witalij Mykołenko, Ołeksandr Tymczyk, Ołeksandr Syrota, Denys Popow (wszyscy Dynamo Kijów), Mykoła Matwijenko, Serhij Krywcow, Wiktor Kornijenko (wszyscy Szachtar Donieck), Eduard Sobol (Club Brugge), Bohdan Mychajliczenko (Anderlecht).

Pomocnicy: Taras Stepanenko, Marlos, Heorhij Sudakow (wszyscy Szachatar Donieck), Serhij Sydorczuk, Wołodymyr Szepelew, Mykoła Szaparenko, Witalij Bujalski, Ołeksandr Andrijewski, Wiktor Cyhankow, Bohdan Ledniew (wszyscy Dynamo Kijów), Artem Bondarenko (Mariupol), Jewhenij Makarenko (KV Kortrijk), Ołeksandr Zubkow (Ferencvaros), Rusłan Malinowski, Wiktor Kowałenko (obaj Atalanta Bergamo), Ołeksandr Zinczenko (Manchester City), Andrij Jarmołenko (West Ham)

Napastnicy: Roman Jaremczuk (KAA Gent), Artem Dowbyk (Dnipro-1), Artem Biesiedin (Dynamo Kijów).