Reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej

Reprezentacja Ukrainy w swojej dotychczasowej historii miała okazję raz występować w finałach mistrzostw świata oraz trzykrotnie w turnieju finałowym Mistrzostw Europy.

Reprezentacja Ukrainy – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Ukrainy
Witryna internetowauaf.ua
TrenerSerhij Rebrow
Największa gwiazdaAndrij Jarmołenko
StadionStadion Olimpijski w Kijowie
Rok założenia1991
Barwyżółto-niebieskie
Liczba występów na Euro4
Największy sukces na EuroĆwierćfinał (2020)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata1
Największy sukces na MŚĆwierćfinał (2006)

Reprezentacja Ukrainy – najbliższy mecz

Reprezentacja Ukrainy – wyniki i terminarz meczów

Ukraina – historia reprezentacji

Reprezentacja Ukrainy jako odrębna kadra funkcjonuje od 1992 roku po odzyskaniu przez kraj niepodległości i oderwaniu się od Związku Radzieckiego. W latach 1922-1991 Ukraińcy grali w reprezentacji ZSRR. Ukraiński Związek Piłki Nożnej (UAF) jest organem zarządzającym drużyną narodową w kraju naszych wschodnich sąsiadów. Od 1992 r. Ukraina jest członkiem UEFA i FIFA. Żółto-Niebiescy – bo tak brzmi przydomek kadry, do tej pory najwyżej w rankingu FIFA byli na miejscu jedenastym w lutym 2007 r. Wówczas Ukraińcy osiągnęli najlepszy wynik na arenie międzynarodowej, ponieważ kilka miesięcy wcześniej doszli do ćwierćfinału mistrzostw świata.

Podstawowe stroje Ukrainy są w kolorze żółtym, natomiast głównie w meczach wyjazdowych reprezentacja gra w niebieskich trykotach. Sztandarowym obiektem ukraińskiej kadry jest Stadion Olimpijski w Kijowie, który pomieści 70,500 widzów. Pierwszy mecz w historii reprezentacja Ukrainy zagrała 29 kwietnia 1992 r. w miejscowości Użhorod, która znajduje się na granicy ze Słowacją i niedaleko granicy z Węgrami. To właśnie drugi wymieniony kraj był rywalem Ukrainy, która przegrała to spotkanie 1:3. Najwyższe zwycięstwo Ukraińcy zanotowali 6 września 2013 r., kiedy to pokonali San Marino 9:0. Najwyższej porażki w historii Żółto-Niebiescy zaznali w wyjazdowym meczu z kadrą Francji 1:7, a miało to miejsce 7 października 2020 r.

Reprezentacja Ukrainy a występy na dużych turniejach

Ukraina długo musiała czekać, by zakwalifikować się na imprezę mistrzowskiej rangi. Pierwszy duży turniej, na którym nie było dane wystąpić Żółto-Niebieskim to Mistrzostwa Europy w 1996 r., rozegrane w Anglii. Potem Ukraińcy nie zagrali jeszcze na trzech kolejnych Euro. W międzyczasie wschodni sąsiedzi Polski nie zdołali uzyskać przepustki na dwa mundiale.

Przełom nastąpił przed MŚ w 2006 r., ponieważ Ukraińcy triumfowali w eliminacyjnej grupie, wyprzedzając takie nacje jak: Turcja, Dania czy Grecja. Na Mundialu w Niemczech Żółto-Niebiescy doszli do ćwierćfinału, co jest najlepszym rezultatem na dużym turnieju w historii kadry. Lepsi w tej fazie rywalizacji okazali się późniejsi mistrzowie – reprezentacja Włoch. Ukraińcy nie dostali się do trzech kolejnych mistrzostw świata.

Ukraina trzykrotnie zagrała na mistrzostwach Europy. Zadebiutowała podczas Euro 2012, które organizowała wraz z Polską. Wówczas współgospodarze turnieju nie wyszli z grupy. Cztery lata później na ME we Francji Żółto-niebiescy ponownie nie zdołali przejść do fazy pucharowej. W 2021 roku Ukraińcy pod wodzą Andrija Szewczenki dotarli do ćwierćfinału, w którym jednak przegrali gładko z Anglią 0:4.

Ważni reprezentanci Ukrainy

Na kartach historii reprezentacji Ukrainy z powodu różnych osiągnięć zapisało się w sposób szczególny co najmniej kilku zawodników. Zdecydowanie najwięcej gier w kadrze tego kraju rozegrał w latach 2000-2016 Antolij Tymoszczuk. Były gracz m.in. Szachtara Donieck i Bayernu Monachium zanotował na swoim koncie 144 występy, a w 41 był kapitanem. Drugi pod względem liczby meczów w reprezentacji Ukrainy jest Andrij Szewczenko, który od 2016 r. był selekcjonerem Żółto-Niebieskich. Napastnik wystąpił w 111 meczach, w których strzelił 48 goli i przewodzi klasyfikacji czołowych strzelców tej nacji. Drugi w zestawieniu jest wciąż grający Andrij Jarmołenko z 39 trafieniami. Pod względem liczby gier w kadrze oraz bramek na uwagę zasługują także m.in. Rusłan Rotań, Jewhen Konoplanka czy Ołeh Husiew.

Mecze Ukraina – Polska

Reprezentacja Ukrainy dotychczas dziewięciokrotnie mierzyła się z Polską. Bilans tych gier to cztery wygrane Biało-czerwonych, trzy zwycięstwa Ukraińców i dwa remisy. Jeśli chodzi o bramki, to bilans jest nieznacznie na korzyść Polaków 11:9. Cztery razy Ukraina rywalizowała z Polską w meczach eliminacji mistrzostw świata, czterokrotnie w starciach towarzyskich, natomiast raz w fazie grupowej Euro 2016 (reprezentacja Polski wygrała 1:0). W meczach Ukrainy z Polską po trzy razy do siatki trafiali Andrij Szewczenko oraz Emmanuel Olisadebe.

Droga Ukrainy na Euro 2024

Reprezentacja Ukrainy jest jedną z trzech drużyn, które awans na Mistrzostwa Europy wywalczyły przez baraże. W zasadniczej części eliminacji Ukraińcy grali w grupie C, gdzie jej rywalami były zespoły Anglii, Włoch, Macedonii Północnej i Malty. Ukraina do ostatniej kolejce rywalizowała z Włochami o drugie miejsce w grupie, ale ostatecznie musiała zadowolić się trzecią lokatą. W marcowych barażach Ukraińcy najpierw pokonali 2:1 Bośnię i Hercegowinę, a w finałowym meczu ograli we Wrocławiu 2:1 Islandię.

Selekcjoner reprezentacji Ukrainy

Od czerwca 2023 roku reprezentację Ukrainy prowadzi Sergij Rebrow, który w roli trenera prowadził między innymi drużyny Dynama Kijów i Ferencvarosu Budapeszt. Pod jego wodzą ukraińska drużyna w pierwszych dziesięciu oficjalnych spotkaniach doznała tylko jednej porażki. Wprowadzenie zespołu na Euro 2024 to niewątpliwie jego sukces.

Reprezentacja Ukrainy – kadra

Bramkarze
MR
W
1
30
12
2
23
5
23
25
Obrońcy
MR
W
2
1
25
1
3
25
4
24
13
2
22
16
2
25
1
17
2
27
1
1
19
1
27
22
2
28
Pomocnicy
MR
W
5
1
29
1
6
1
35
1
8
2
31
2
10
2
25
1
2
14
2
22
1
1
1
1
18
1
22
1
21
2
27
2
Napastnicy
MR
W
7
2
34
1
1
9
2
28
1
1
11
2
22
1
1
1
15
2
26
1
1
1
20
1
23
Trener

Reprezentacja Ukrainy – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych