Euro 2020 – Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

Daily Mail: UEFA zamierza zrezygnować ze swoich planów dotyczących Euro 2028

Inne Ligi

Mistrzostwa Europy 2020 w piłce nożnej

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które rozegrane zostaną w 2021 roku pierwotnie miały odbyć się w dniach 12 czerwca – 12 lipca 2020 roku. W związku z pandemią koronawirusa Europejska Unia Piłkarska (UEFA) w marcu 2020 roku zdecydowała się na przełożenie turnieju o rok. Rywalizacja o miano najlepszej drużyny na Starym Kontynencie ma odbyć się w dniach 11 czerwca – 11 lipca 2021 roku. Plan zakłada rozegranie turnieju na 12 stadionach w 12 krajach.

Nowością podczas Euro 2020 będzie liczba drużyn, które wezmą udział w turnieju. UEFA zdecydowała o jej powiększeniu, w wyniku czego o tytuł mistrzowski rywalizować będą 24 zespoły wyłonione w eliminacjach. Początkowo drużyny będą walczyć w sześciu grupach po cztery zespoły. Tytułu bronić będzie Portugalia, która okazała się najlepsza w 2016 roku na francuskich boiskach. W turnieju finałowym po raz pierwszy w historii wystąpią Finlandia i Macedonia Północna.

Euro 2020 – gdzie odbywają się mecze?

Po raz pierwszy w historii turniej finałowy mistrzostw Europy w piłce nożnej ma zostać rozegrany w kilkunastu miastach. W 2014 roku ogłoszono, że mecze gościć będą na 12 stadionach w 12 krajach. Prawo goszczenia finalistów otrzymały Amsterdam (Holandia), Baku (Azerbejdżan), Bilbao (Hiszpania), Budapeszt (Węgry), Bukareszt (Rumunia), Dublin (lrlandia), Glasgow (Szkocja), Kopenhaga (Dania), Londyn (Anglia), Monachium (Niemcy), Sankt Petersburg (Rosja) i Rzym (Włochy).

W czasie pandemii koronawirusa wiele krajów wprowadziło różnego rodzaju obostrzenia. UEFA rozważała wtedy różne alternatywy, a jedną z nich było rozegranie całego turnieju na Wyspach Brytyjskich. Ostatecznie jednak wygrał wstepny plan z drobnymi zmianami. Stadion w Bilbao został zmieniony na Sevillę a zamiast spotkań w Dublinie więcej meczów zostanie rozegranych w Sankt Petersburgu.

Euro 2020 terminarz

Terminarz Euro 2020 rozbity jest na fazę grupową oraz rundę pucharową. Rozgrywki w fazie grupowej podzielone są na sześć grup. Pierwszy mecz Euro zostanie rozegrany w Rzymie w piątek 11 czerwca. Drużyna Włoch zmierzy się w nim z Turcją. Reprezentacja Polski do rywalizacji przystąpi w poniedziałek 14 czerwca. Biało-czerwoni zmierzą się wtedy ze Słowacją na stadionie Kriestowskij (Sankt Petersburg). Drugi mecz reprezentacji Polski to starcie z Hiszpanią. Odbędzie się on w sobotę 19 czerwca na stadionie La Cartuja w Sewilli. Ostatnie grupowe spotkanie drużyna Paulo Sousy zagra w środę 23 czerwca ze Szwecją. To spotkanie również odbędzie się w Sankt Petersburgu.

Sprawdź terminarz Euro 2020 by być na bieżąco z wszystkimi rozgrywkami.

Euro 2020 czy Euro 2021?

Z powodu pandemii koronawirusa finałowy turniej nie mógł się odbyć w 2020 roku. UEFA zdecydowała o przełożeniu go o 12 miesięcy, ale jednocześnie poinformowała, że turniej nadal będzie odbywać w nazwą UEFA Euro 2020. Zmianie nie uległ również oficjalny logotyp.

Mistrzostwa Europy – historia

Euro 2020 to już 16. edycja turnieju finałowego Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Po raz pierwszy o mistrzowski tytuł rywalizowano w 1960 roku. W turnieju, który odbył się we Francji udział wzięły tylko cztery drużyny, a złote medale zdobyli reprezentanci Związku Radzieckiego, którzy w finałowym meczu pokonali Jugosławię. Od tamtej pory turniej rozgrywany jest co cztery lata (wyjątkiem jest Euro 2020, które z uwagi na pandemię koronawirusa zostało przeniesione o 12 miesięcy). W pierwszych pięciu edycjach w turnieju finałowym brały udział po cztery drużyny.

Dopiero w 1980 roku, podczas turnieju we Włoszech, zwiększono ją do ośmiu. Kolejna decyzja w sprawie zwiększenia liczby finalistów zapadła w 1996 roku. W Euro 1996 udział wzięło 16 zespołów. Podczas Euro 2020 o miano najlepszej drużyny rywalizować będą już 24 drużyny.

Najbardziej utytułowanym krajem są Niemcy, które łącznie dziewięć razy sięgały po medale. Trzy razy (1972, 1980 i 1996) stawały na najwyższym stopniu podium. Pod tym względem równać się z nimi może tylko Hiszpania, która złote medale zdobywała w 1964, 2008 i 2012 roku. Podczas Euro 2020 tytułu będzie bronić Portugalia, która pięć lat temu w finale po dogrywce pokonała gospodarza turnieju – Francję.

Złości medaliści Mistrzostw Europy:
3 – Niemcy, Hiszpania
2 – Francja
1 – Związek Radziecki, Włochy, Czechosłowacja, Portugalia, Holandia, Dania, Grecja, Jugosławia, Belgia, Anglia, Węgry, Szwecja, Turcja, Walia

Do tej pory w finałach piłkarskich mistrzostw Europy okazję do występu miały 33 reprezentacje. Podczas Euro 2020 grono to powiększy się o dwa zespoły – Finlandią i Macedonię Północną.

Dowiedz się jak wygląda Tabela Euro 2020.

Mistrzostwa Europy 2021 – format rozgrywek

Euro 2020 to pierwszy finałowy turniej w historii Mistrzostw Europy w którym udział wezmą 24 zespoły. O prawo udziału w nim rywalizowały 55 reprezentacji zrzeszonych w Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA). Żaden z zespołów, w tym reprezentacje z krajów współgospodarzy, nie miały zagwarantowanego miejsca i musiały przystąpić do eliminacji.

Rywalizacja w eliminacjach toczyła się od marca 2019 roku do listopada 2020 roku. Zespoły podzielone zostały na dziesięć grup. Pierwszych pięć złożonych było z pięciu reprezentacjach, natomiast w pozostałych rywalizowało po sześć zespołów. Awans do turnieju finałowe z każdej grupy Euro 2020 automatycznie wywalczyły dwie najlepsze drużyny. O pozostałe cztery miejsca w turnieju barażowym rywalizowało 16 zespołów na podstawie wyników w Lidze Narodów.

Losowanie turnieju finałowego odbyło się 30 listopada 2019 roku w Bukareszcie. 24 zespoły zostały rozlosowane do sześciu grup po cztery drużyny. W fazie grupowej rywalizacja toczyć się będzie systemem każdy z każdym. Awans do fazy pucharowej wywalczą po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, a stawkę 1/16 finału uzupełnią cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc.

Od 1/16 finału rywalizacja toczyć się będzie systemem pucharowym. Finałowe spotkanie, które wyłonią zwycięzcę Euro 2020 rozegrane zostanie 11 lipca 2021 roku na londyńskim Wembley.

Euro 2020 stadiony

StadionMiastoKraj
WembleyLondynAnglia
Kriestowskij Sankt PetersburgRosja
OlimpicoRzymWłochy
La CartujaSewillaHiszpania
Allianz ArenaMonachiumNiemcy
J. Cruyff ArenaAmsterdamHolandia

Euro – zwycięzcy

RokMistrzGospodarz
2016PortugaliaFrancja
2012HiszpaniaPolska/Ukraina
2008HiszpaniaAustria/Szwajcaria
2004GrecjaPortugalia
2000FrancjaBelgia/Holandia
1996NiemcyAnglia

Reprezentacja Polski na Euro 2020 – Euro 2021

Jedną z 24 drużyn, które wystąpią na Euro 2020 będzie reprezentacja Polski. Biało-Czerwoni awans wywalczyli dzięki zajęciu pierwszego miejsca w eliminacyjnej grupie G. Drużyna prowadzona przez Jerzego Brzęczka wyprzedziła Austrię, Macedonię Północną, Słowenię, Izrael i Łotwę.

Reprezentacja Polski w turnieju finałowym Mistrzostw Europy w piłce nożnej wystąpi dopiero po raz czwarty w historii. Historyczny awans zaliczyła na Euro 2008. Wystąpiła również w kolejnych dwóch turniejach – we współorganizowanym z Ukrainą w 2012 roku oraz cztery lata później we Francji. Podczas Euro 2016 dotarła do ćwierćfinału.

Podczas Euro 2020 reprezentację Polski prowadzoną przez Paulo Sousę, który zastąpił na tym stanowisku zwolnionego Jerzego Brzęczka, czeka bardzo trudne zadanie. Biało-Czerwoni trafili do grupy E, w której zmierzą się z reprezentacjami Hiszpanii, Szwecji i Słowacji. Celem minimum postawionym przez zespołem niewątpliwie jest wyjście z grupy, ale nie będzie o to łatwo. Mecze drużyny Paulo Sousy na Euro:

  • Poniedziałek 14 czerwca: Polska – Słowacja – Sankt Petersburg – godzina 18:00
  • Sobota 19 czerwca: Hiszpania – Polska – stadion La Cartuja w Sewilli – godzina 21:00
  • Środa 23 czewca: Szwecja – Polska – Sankt Petersburg – godzina 18:00

Sprawdź wszystkie mecze Polski na Euro 2020 w fazie grupowej.

Euro 2020 – transmisje w telewizji i online

Prawa do transmisji meczów Euro 2020 w Polsce należą do Telewizji Polskiej. Na jej kanałach będziemy mieli obejrzeć “na żywo” wszystkie 51 spotkań. Transmisje z Euro 2020 będą dostępne na kanałach TVP Sport, TVP1 i TVP, wszystkie w jakości 4K.

To jednak nie wszystko, ponieważ każdy mecz będzie można obejrzeć także za pośrednictwem internetu na oficjalnej stronie internetowej TVP Sport oraz za pomocą aplikacji mobilnej.

Euro 2020 – typy bukmacherskie

Piłkarskie Mistrzostwa Europy to jeden z największych turniejów. Rywalizacja o miano najlepszej drużyny na Starym Kontynencie zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem, także wśród graczy. Do turnieju przygotowują się także legalni bukmacherzy, którzy zapewne zaoferują bogatą ofertę zakładów bukmacherskich.

W serwisie Goal.pl znajdziecie również obszerne zapowiedzi, analizy oraz typy na Euro 2020. Każdy mecz zostanie dokładnie omówiony, przedstawione zostaną nasze przewidywania, sytuacja kadrowa drużyn, przewidywane składy oraz kursy bukmacherskie.