Walia – Dania: pogrom w Amsterdamie, nieoczekiwany bohater

Martin Braithwaite
PressFocus Na zdjęciu: Martin Braithwaite

Na Johan Cruijff Arena w Amsterdamie Walia przegrała z Danią 0:4 (0:1) w premierowym spotkaniu 1/8 finału Euro 2020. Bohaterem konfrontacji był Kasper Dolberg, który strzelił dwie bramki. Warto dodać, że napastnik przed tą potyczką rozegrał na turnieju jedynie 31 minut, a dzisiaj wskoczył do podstawowego składu na skutek kłopotów zdrowotnych Yussufa Poulsena. Dwa pozostałe gole zdobyli Joakim Maehle i Martin Braithwaite. W ćwierćfinale podopieczni Kaspera Hjulmanda zagrają ze zwycięzcą potyczki Holandia – Czechy.

Piękna bramka Dolberga

Sobotni mecz 1/8 finału Euro 2020 mógł lepiej rozpocząć się dla podopiecznych Roba Page’a. W dziesiątej minucie na indywidualną akcję zdecydował się Gareth Bale. Walijczyk huknął z dystansu, ale jego próba była minimalnie niecelna.

Gracze Page’a lepiej weszli w tę potyczkę, ale z czasem coraz więcej z gry mieli Duńczycy. W 27. minucie reprezentanci tego kraju wyszli na prowadzenie. Zza pola karnego w kierunku dalszego słupka precyzyjnie przymierzył Dolberg, a Danny Ward nie miał szans na skuteczną interwencję.

Chwilę potem Mikkel Damsgaard zagrał do Dolberga. Ten próbował pokonać golkipera rywali strzałem piętą, lecz tym razem Ward był na posterunku. Pod koniec tej części gry Jens Stryger Larsen wrzucił piłkę w pole karne rywali, futbolówka trafiła do Joakima Maehle, który przymierzył w krótki róg. Dobrze interweniował jednak Ward.

Mocna końcówka Duńczyków

Duńczycy błyskawicznie podwyższyli po zmianie stron. Dolberg wykorzystał fatalne wybicie Neco Williamsa i pewnym strzałem z kilku metrów bardzo mocno przybliżył swoją kadrę do awansu do ćwierćfinału Euro 2020.

Po godzinie gry mogło być 1:2. W dobrej sytuacji znalazł się Daniel James, ale uderzył prosto w Andreasa Christensena. Walia próbowała przez kolejne minuty kreować sytuacje, ale nie miała żadnych argumentów po swojej stronie. Z kolei Duńczycy bardzo solidnie bronili…

W 86. minucie mecz mógł definitywnie zamknąć Martin Braithwaite, ale nie wykorzystał znakomitej sytuacji z kilku metrów. Gracze z Danii dopięli jednak swego kilka chwil później. Mathias Jensen fantastycznie wypatrzył w polu karnym Maehle, a ten huknął nie do obrony.

Pod koniec czerwonym kartonikiem za faul na strzelcu trzeciego gola został ukarany Harry Wilson. W doliczonym czasie gry na listę strzelców wpisał się też płaskim strzałem Braithwaite, któremu asystował Andreas Cornelius, i Duńczycy pewnie rozgromili Walijczyków aż 4:0 (1:0).