Reprezentacja Włoch w piłce nożnej mężczyzn

Włochy

Turcja
Włochy
Kursy moga ulec zmianie. Aktualizacja z dnia 10. maja 2021 03:16.

Kursy bukmacherskie na najbliższy mecz reprezentacji Włoch na Euro 2020 | Graj odpowiedzialnie | +18

Reprezentacja Włoch

Reprezentacja Włoch w piłce nożnej mężczyzn – jedna z najbardziej utytułowanych reprezentacji na świecie. Czterokrotni mistrzowie świata, więcej zdobyli tylko Brazylijczycy. Mistrzowie Europy z roku 1968.

DrużynaWłochy
Witryna internetowawww.figc.it
TrenerRoberto Mancini
Największa gwiazdaMarco Verratti
Stadion Allianz Stadium, Stadio Artemio Franchi

Włochy – historia reprezentacji

Podczas, gdy większość europejskich drużyn dopiero raczkowała na wielkiej scenie, Włosi niemal od samego początku święcili sukcesy. Zwiastunem nadchodzących triumfów był udział w igrzyskach olimpijskich z 1928 roku, na których reprezentacja Włoch w piłce nożnej mężczyzn sięgnęła po brązowe medale. Nie wzięli udziału w pierwszych mistrzostwach świata z 1930 roku, ale cztery lata później sami byli organizatorami turnieju. Po dogrywce pokonali w finale Czechosłowację 2:1, stając się pierwszym w historii europejskim mistrzem świata. Nieobecność poprzednich mistrzów, Urugwajczyków, na turnieju nie umniejsza sukcesu Squadra Azzurra. Jakby tego było mało, cztery lata później Włosi obronili tytuł i po finale przeciwko Węgrom po raz kolejny zostali mistrzami świata. Do obu triumfów poprowadził ich Vittorio Pozzo. Do dziś pozostaje jedynym selekcjonerem w historii, któremu udała się ta sztuka. Między tymi dwoma spektakularnymi triumfami, Włosi zostali też mistrzami olimpijskimi w roku 1936.

Długie lata posuchy

Wojna i czasy tuż po niej odcisnęły niezwykle mocne piętno na reprezentacji Włoch w piłce nożnej mężczyzn. Zawodnicy Torino FC, zmarli w katastrofie samolotowej z 1949 roku, byli podstawą ówczesnej włoskiej kadry.

Po dekadach niepowodzeń, Włosi odbili się w 1968 roku. Awansowali na EURO rozgrywane u siebie – wówczas gospodarz nie miał taryfy ulgowej – w dość łatwej grupie z Rumunią, Szwajcarią i Cyprem. W ćwierćfinałowym dwumeczu odrobili straty i wyrzucili za burtę Bułgarię, w półfinale dzięki losowaniu przeszli dalej kosztem ZSRR, a w powtórzonym w wyniku remisu pierwszego starcia finale pokonali ostatecznie Jugosławię. Gołym okiem widać, że triumf ten rodził się w bólach. Dał on jednak motywację, dzięki której Squadra Azzurra zanotowała świetny występ na mundialu dwa lata później. W finale uległa jednak wyraźnie Brazylijczykom (1:4). Na obu wspomnianych turniejach selekcjonerem reprezentacji Włoch w piłce nożnej był Ferruccio Valcareggi.

W 1982 roku Squadra Azzurra powróciła na światowy szczyt, rozbijając w finale mundialu predestynowanych do zwycięstwa Niemców. Fantastyczny turniej finałowy rozegrał Paolo Rossi. Włoch został królem strzelców z sześcioma bramkami na koncie. Dwie z nich zaaplikował Biało-czerwonym w półfinale, jedną zdobył też w finale.

Ostatnie dwie dekady mozolnym powrotem do elity

Ten triumf był jednak pojedynczą jaskółką. Między 1983 a 1999 rokiem największymi sukcesami Squadra Azzurra były trzecie miejsca (EURO 1988 i mundialu 1990). Licząc jednak od 2000 roku, Włosi aż czterokrotnie znajdowali się w strefie medalowej istotnych turniejów. W 2004 roku sięgnęli po brąz igrzysk olimpijskich, dwukrotnie przegrali też w finale mistrzostw Europy (2000 oraz 2012). Ich niewątpliwie największym sukcesem było sensacyjne mistrzostwo świata z 2006 roku. Niewielu ekspertów stawiało wówczas na reprezentację Włoch w piłce nożnej, a ci po rzutach karnych wyeliminowali Francję w finale zapamiętanym głównie z konfrontacji Zinedine’a Zidane’a z Marco Materazzim.

Obecnie Włosi nie dysponują kadrą zdolną do rywalizacji na najwyższym światowym poziomie, ale nadal są poważaną siłą. Sklasyfikowani są na siódmym miejscu rankingu FIFA, trenuje ich zaś dwukrotny medalista największych turniejów (mundial 1990, EURO 1988), Roberto Mancini. Kapitanem reprezentacji jest zaś weteran Juventusu, Giorgio Chiellini.

Reprezentacja Włoch – skład i statystki piłkarzy

Reprezentacje

Euro 2020 – aktualności

Reprezentacja Włoch – terminarz

Poniżej przedstawiamy terminarz najbliższych meczów reprezentacji Włoch.