Reprezentacja Finlandii w piłce nożnej mężczyzn

Finlandia

Dania
Finlandia
Kursy moga ulec zmianie. Aktualizacja z dnia 7. maja 2021 02:36.

Kursy bukmacherskie na najbliższy mecz Finlandii na Euro | Graj odpowiedzialnie | +18

Reprezentacja Finlandii

Reprezentacja Finlandii podczas Euro 2020 zadebiutuje na imprezie najwyższej rangi. Dotychczas Finowie nie mieli okazji występować w turniach finałowych mistrzostw świata i mistrzostw Europy.

DrużynaFinlandia
Witryna internetowawww.palloliitto.fi
TrenerMarkku Kanerva
Największa gwiazdaTeemu Pukki
Stadion Stadion Olimpijski w Helsinkach

Finlandia – historia reprezentacji

Początki reprezentacji Finlandii sięgają 1907 r., kiedy to 19 maja w Helsinkach utworzono Fiński Związek Piłki Nożnej. Federacja jest zrzeszona w FIFA od 1908 r., a do 1917 r. Wielki Księstwo Finlandii było częścią Imperium Rosyjskiego. Premierowy międzynarodowy mecz kadra Suomi rozegrała 22 października 1911 r. Wówczas w Helsinkach Finowie przegrali ze Szwedami 2:5. Rok później Finlandia wystąpiła po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w szwedzkim Sztokholmie.

Reprezentacja Finlandii określana jest często przydomkiem Puchacze. W meczach domowych kadra Suomi gra najczęściej w białych strojach, natomiast w spotkaniach wyjazdowych przywdziewa z reguły trykoty niebieskie lub granatowe. Większość meczów w roli gospodarzy Finowie rozgrywają obecnie na Stadionie Olimpijskim w stolicy kraju – Helsinkach lub na obiekcie Tempere Stadium. Najwyższe zwycięstwa w historii popularni Puchacze odnieśli 11 sierpnia 1922 r., pokonując na własnym terenie Estonię 10:2 oraz w 2010 r., kiedy to w Helsinkach ograli San Marino 8:0. Najbardziej dotkliwej porażki w dziejach Finowie zaznali 1 września 1940 r. Wtedy w Lipsku ulegli ówczesnej III Rzeszy 0:12. Finlandia nigdy nie znajdowała się wyżej niż w czwartej „10” rankingu FIFA. W 2007 r. pasowała się na 33. pozycji.

Blisko medalu na igrzyskach

Finlandia czterokrotnie uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich. Najbardziej udany występ Finowie zanotowali w debiutanckim udziale w ramach Olimpiady w 1912 r. w Sztokholmie. Wówczas kadra Suomi otarła się o medal olimpijski. Reprezentacja Finlandii w półfinale turnieju przegrała z Wielką Brytanią 0:4, a w meczu o trzecie miejsce została rozgromiona przez Holandię 9:0.

Kolejny raz Finowie wystąpili na Igrzyskach w Berlinie, które odbyły się w 1936 r. Wtedy Suomi przegrali w 1/8 finału z Peru 3:7. Podobna sytuacja miała miejsce w 1952 r., kiedy to Finlandia była organizatorem Olimpiady w Helsinkach. Puchacze przegrali już w swoim premierowym występie w pierwszej rundzie, ulegając kadrze Austrii 3:4. Po raz ostatni reprezentacja Finlandii brała udział na Olimpiadzie w 1980 r., która odbyła się w Moskwie. Wówczas Finowie nie wyszli z fazy grupowej.

Bez występów na mundialach i historyczny awans na Euro

Reprezentacja Finlandii jeszcze nigdy w swojej historii nie grała na mistrzostwach świata. Kadra Suomi po raz pierwszy przystąpiła do eliminacyjnych zmagań w 1937 r., przegrywając wszystkie trzy spotkania. Finowie byli bardzo blisko premierowego awansu na Mundial w 1986 r., ale zabrakło im ostatecznie ledwie dwóch punktów.

Dopiero pod koniec 2019 r. Finlandia wywalczyła debiutancki awans na mistrzostwa Europy. W eliminacjach do Euro 2020, które zostało przełożone o rok z powodu pandemii koronawirusa, Finowie zajęli drugie miejsce. Puchacze uzyskali bezpośredni awans, zajmując w sześciozespołowej grupie drugie miejsce, ustępując jedynie Włochom, a wyprzedzili m.in. Grecję oraz Bośnię i Hercegowinę.

Wybitni reprezentanci

W latach 90. XX w. oraz na początku kolejnego stulecia co raz więcej fińskich piłkarzy zaczęło grać w czołowych europejskich klubach. Jari Litmanen, który ma aktualnie najwięcej występów i goli w kadrze narodowej (137/32) reprezentował barwy takich klubów jak: Ajax Amsterdam, FC Barcelona czy Liverpool FC. Filarem tego ostatniego zespołu był także w latach 1999-2009 Sami Hyypia, który rozegrał w reprezentacji 106 meczów i obecnie zajmuje pod tym względem drugą pozycję w klasyfikacji wszechczasów.

Sto i więcej gier w kadrze fińskiej rozegrali także Jonatan Johansson oraz Ari Hjelm, którzy znajdują się także w czołówce najlepszych strzelców w historii Finlandii. Z aktualnie aktywnych zawodników blisko osiągnięcia 100 występów w kadrze narodowej jest Teemu Pukki, który ma na koncie 90 gier. Wspomniany napastnik znajduje się na drugiej pozycji w zestawieniu najlepszych fińskich strzelców z dorobkiem 30 goli.

Reprezentacja Finlandii – skład i statystki piłkarzy

Reprezentacje

Euro 2020 – aktualności

Finlandia – terminarz

Poniżej przedstawiamy terminarz najbliższych meczów reprezentacji Finlandii.