Reprezentacja Rumunii w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Rumunii lata świetności ma dawno za sobą. Na mundialu nie byli obecni od 1998 roku. Natomiast w Mistrzostwach Europy będzie to ich szósty występ. Największym sukcesem na arenie międzynarodowej jest ćwierćfinał mundialu 1994 oraz Euro 2000.

Reprezentacja Rumunii – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Rumunii
Witryna internetowafrf.ro
TrenerEdward Iordanescu
Największa gwiazdaRadu Dragusin
StadionArena Nationala
Rok założenia1909
Barwyżółte
Liczba występów na Euro6
Największy sukces na EuroĆwierćfinał (2000)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata7
Największy sukces na MŚĆwierćfinał (1994)

Reprezentacja Rumunii – najbliższy mecz

Belgia
Rumunia
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 17 czerwca 2024 20:47.

Reprezentacja Portugalii – wyniki i terminarz meczów

Rumunia – historia reprezentacji

Rumuński Związek Piłki Nożnej powstał na początku XX w., a dokładnie w 1909 roku. Mimo to na pierwszy oficjalny mecz reprezentacja Rumunii czekała aż do czerwca 1922 roku. Wtedy w Belgradzie po raz pierwszy w historii wzięli udział w oficjalnym spotkaniu przeciwko Jugosławii. Warto zaznaczyć, że wraz z początkiem swojego istnienia Rumunia była jedną z czterech reprezentacji narodowych, które wzięły udział we wszystkich pierwszych trzech turniejach rangi Mistrzostw Świata. Po pierwszych kilkunastu latach od debiutu przyszedł czas na chude i ciężkie lata dla drużyny z południowo-wschodniej Europy. Okres powojenny był czarną dziurą w historii rumuńskiego futbolu. Dowodem tego był fakt, że Rumunia z własnej woli zrezygnowała z udziału w eliminacjach Mistrzostw Świata 1962. Rozbrat z mundialem od czasu turnieju we Francji w 1938 roku trwał aż 32 lata. Na nieszczęście Trójkolorowych mistrzostwa świata w Meksyku okazały się totalnym fiaskiem. Na kolejną szansę rehabilitacji przyszło im czekać następne dwadzieścia lat, gdzie w międzyczasie uczestniczyli tylko w jednym wielkim turnieju, którym było Euro 1980. Awans na ten turniej był również ich pierwszym udziałem w rozgrywkach o Mistrzostwo Europy.

Najlepszy okres w historii

Udział w mundialu 1990 zapoczątkował piękny okres w historii reprezentacji Rumunii. Ostatnia dekada XX w. obfitowała w największe jak dotąd sukcesy na czele z ćwierćfinałem Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy. Wtedy o sile Trójkolorowych stanowił legendarny Gheorghe Hagi Dan Petrescu czy Gheorghe Popescu. Rumunia na pokładzie ze swoimi największymi gwiazdami trzykrotnie wywalczyła awans na mundial 1990-1998. Zwieńczeniem wspaniałej dekady był ćwierćfinał Mistrzostw Europy 2000, gdzie kadrę dodatkowo wzmocnił Adrian Mutu i Christian Chivu.

Upadek po odejściu największych gwiazd

Kolejne lata upływały pod kątem ogromnych rozczarowań. Mimo posiadania w reprezentacji kilku gwiazd europejskiego formatu reprezentacja Rumunii nie była w stanie ani razu awansować na mundial. Co więcej, w porównaniu do ubiegłej dekady za sukces uznano już sam awans na Euro, który po odejściu największych gwiazd wydarzył się tylko trzykrotnie (2008, 2016, 2024). Aktualnie Trójkolorowi w rankingu FIFA zajmują 45. miejsce. Wyprzedzają ich takie reprezentacje jak Peru, Katar czy Panama.

Selekcjoner reprezentacji Rumunii

Reprezentacja Rumunii od 26 stycznia 2022 roku prowadzona jest przez selekcjonera Eduarda Iordanescu. 45-letni szkoleniowiec przejął obowiązki po Mirelu Radoi, który nie wywalczył awansu na Euro 2020 ani na mundial 2022 w Katarze. Zadanie postawione przed synem byłego selekcjonera rumuńskiej kadry Angela Iordanescu było względnie proste. Przywrócić Trójkolorowych ponownie na wielki turniej. Jak się okazało wybór byłego opiekuna Steuy Bukareszt był strzałem w dziesiątkę. Rumunia pod jego wodzą wygrała grupę eliminacyjną i zagwarantowała sobie udział w Mistrzostwach Europy 2024.

Mimo zaledwie 45 lat Eduard Iordanescu ma bardzo bogate CV trenerskie. Co więcej, obecny selekcjoner reprezentacji Rumunii może pochwalić się pracą w największych klubach w kraju jak CFR Cluj, Astra Giurgiu czy FCSB. Za sobą ma także krótką przygodę zagraniczną. Przez kilka miesięcy od sierpnia do listopada 2016 roku odpowiadał za wyniki bułgarskiej CSKA Sofia. Do największych sukcesów Iordanescu należy zdobycie mistrzostwa Rumunii w sezonie 2020/2021 z Cluj oraz z tym samym klubem dwukrotnie sięgnął po krajowy puchar w latach 2019 i 2021.

Droga reprezentacji Rumunii na Euro 2024

Reprezentacja Rumunii w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2024 trafiła do grupy I. Trójkolorowi mierzyli się z kadrą Szwajcarii, Izraela, Białorusi, Kosowa oraz Andory. Układ sił przed rozpoczęciem kwalifikacji zwiastował walkę o drugie miejsce w tabeli gwarantujące bezpośredni awans. Wydawało się, że Szwajcaria będzie poza zasięgiem podopiecznych Eduarda Iordanescu. Futbol bywa jednak przewrotny, a zapowiedzi i plany nie raz biorą w łeb. Nicolae Stanciu, Valentin Mihaila oraz Denis Alibec doprowadzili Rumunię do pierwszego miejsca w grupie. Drugą w tabeli Szwajcarię wyprzedzili aż o 5 punktów.

Rumunia w fazie eliminacyjnej nie przegrała żadnego z 10 meczów. Ich bilans wyniósł sześć zwycięstw i cztery remisy, co przełożyło się na zdobycie dwudziestu dwóch punktów. Natomiast bilans bramkowy wyniósł 16:5. Wyniki spotkań w grupie wyglądały następująco: Szwajcaria (2:2, 1:0), Izrael (1:1, 2:1), Białoruś (2:1, 0:0), Kosowo (0:0, 2:0) i Andora (2:0, 4:0).

Reprezentacja Rumunii – kadra

Reprezentacja Rumunii – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych