Reprezentacja Słowenii w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Słowenii w swojej historii tylko trzykrotnie uczestniczyła w dużych turniejach. Awans na Mistrzostwa Świata wywalczyli w 2002 oraz 2010 roku. Zaś na Euro brali udział w 2000 roku.

Reprezentacja Słowenii – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Słowenii
Witryna internetowanzs.si
TrenerMatjaż Kek
Największa gwiazdaJan Oblak
StadionStadion Srozice
Rok założenia1992
Barwybiało-niebieskie
Liczba występów na Euro2
Największy sukces na Eurofaza grupowa (2000)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata2
Największy sukces na MŚfaza grupowa (2002, 2010)

Reprezentacja Słowenii – najbliższy mecz

Słowenia
Serbia
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 17 czerwca 2024 21:43.

Reprezentacja Słowenii – wyniki i terminarz meczów

Słowenia – historia reprezentacji

Słowenia po rozpadzie Jugosławii ogłosiła niepodległość w 1992 roku. Choć Słoweński Związek Piłki Nożnej powstał w 1920 roku, to na pierwszy oficjalny mecz jako niepodległe państwo i reprezentacja zrzeszona w strukturach FIFA i UEFA musieli czekać do 1992 roku. Wtedy w Tallinie zmierzyli się z Estonią, a spotkanie zakończyło się remisem (1:1). Początki istnienia reprezentacji Słowenii nie należały do najlepszych. Drużyna rozczarowywała na arenie międzynarodowej, przegrywając z kretesem eliminacje Euro 1996 i mundialu 1998. Bieg historii zapoczątkował selekcjoner Srecko Katanec, który wprowadził Słoweńców na europejskie i światowe salony. Przełom XX oraz XXI w. to najlepszy jak dotąd okres w ich historii zwieńczony grą na Mistrzostwach Europy 2000 i Mistrzostwach Świata 2002. Za sukces należy uznać sam awans do rozgrywek, bowiem w fazie grupowej zarówno jednego, jak i drugiego turnieju zakończyli swój udział w tych rozgrywkach.

W następnych latach nie było już tak kolorowo. Choć reprezentacja Słowenii miała wielkie nadzieje na dalszą grę w turniejach mistrzowskiej rangi, to na kolejny występ na mundialu przyszło im czekać 8 lat. Wywalczyć awans udało się dopiero w 2010 roku. Podopieczni Matjaza Keka pokonali w grupie m.in. Polskę, a następnie przez baraże zagwarantowali sobie przepustkę na turniej w Republice Południowej Afryki. Sam turniej zakończył się podobnym rezultatem jak poprzednie. Słowenia zajęła 3. miejsce w grupie i odpadła z mundialu. Mimo ogromnej szansy w 2016 roku nie awansowali na turniej we Francji. W barażach lepsza okazała się Ukraina, która odarła Słoweńców z marzeń o występie na europejskim czempionacie. Po spadku z dywizji C Ligi Narodów na nowego selekcjonera po raz drugi wybrano Matjaza Keka. Pod jego wodzą reprezentacja Słowenii awansowała do dywizji B, a co najważniejsze odwróciła złą passę i wróciła po dwudziestu czterech latach na Mistrzostwa Europy.

Selekcjoner reprezentacji Słowenii

Matjaz Kek po raz drugi zasiadł na ławce trenerskiej reprezentacji Słowenii 27 listopada 2018 roku. Wcześniej 64-latek odpowiadał za wyniki kadry narodowej w latach 2007-2011. Poza pracą z reprezentacją w swoim CV ma przygodę z NK Maribor. W jednym z najlepszych słoweńskich klubów pracował dwukrotnie. Najpierw w 2000 roku, a następnie w latach 2002-2005. Na swoim koncie ma także dwie zagraniczne przygody. Pierwsza w Arabii Saudyjskiej, gdzie był trenerem Al Ittihad na przełomie grudnia 2011 oraz stycznia 2012 roku. Znacznie dłużej, ponieważ aż pięć lat pracował w chorwackim HNK Rijeka w latach 2013-2018.

Droga reprezentacji Słowenii na Euro 2024

Reprezentacja Słowenii w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2024 trafiła do grupy H. Ich rywalami była Dania, Finlandia, Kazachstan, Irlandia Północna oraz San Marino. Sytuacja w grupie nie była jasna aż do ostatnich spotkań, aczkolwiek ostatecznie podopieczni trenera Keka wywalczyli bezpośredni awans, zajmując 2. miejsce za plecami Duńczyków. W fazie grupowej wygrali 7 spotkań, odnieśli jeden remis i zanotowali dwie porażki.

Eliminacje rozpoczęli od dwóch zwycięstw z Kazachstanem (2:1) oraz San Marino (2:0). Później zdarzyła się wpadka i porażka z Finlandią (0:2) oraz remis z Danią (1:1). Na zakończenie pierwszej rundy spotkań wygrali (4:2) z Irlandią Północną. Zaś w rewanżowych meczach odnieśli cztery zwycięstwa, pokonując Finów (3:0), San Marino (4:0), Irlandię Północną (1:0) oraz Kazachstan (2:1). Porażka przytrafiła się w meczu z Danią, gdzie polegli (1:2) na wyjeździe.

Reprezentacja Słowenii – kadra

Reprezentacja Słowenii – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych