Matjaz Kek

Matjaz Kek to słoweński szkoleniowiec od listopada 2018 roku prowadzący reprezentację Słowenii. Jako trener dwukrotnie zdobył mistrzostwo Słowenii i raz mistrzostwo Chorwacji.

Matjaz Kek
fot. IMAGO/Eibner Europa

Matjaz Kek – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoMatjaz Kek
Data urodzenia9 września 1961 roku
Miejsce urodzenia Maribor
NarodowośćSłowenia
Aktualny klubreprezentacja Słowenii

Matjaz Kek – gwarancja jakości od lat

Matjaz Kek przez większość swojej piłkarskiej kariery związany był z Mariborem, gdzie się urodził oraz wychował. Tam stawiał również pierwsze kroki w seniorskiej piłce. Przez lata Słoweniec był ważną postacią swojej drużyny, lecz nie udało mu się osiągnąć żadnych sukcesów, jeśli chodzi o trofea. W 1985 roku wyjechał do Austrii, gdzie najpierw grał dla SV Spittal, a później także Grazer AK. Po dziesięciu latach wrócił do Mariboru. Tym razem jego pobyt był dużo bardziej udany, bowiem udało mu się trzykrotnie zdobyć mistrzostwo kraju.

Bezpośrednio po zakończeniu piłkarskiej kariery Kek zaczął pracę jako trener. Przez trzy lata był asystentem, a w 2002 roku samodzielnie objął drużynę. W debiutanckim sezonie poprowadził swoich podopiecznych do mistrzostwa. Z pracy w Mariborze zrezygnował w 2005 roku, przechodząc do krajowego związku. Najpierw zajmował się młodzieżówką, a w styczniu 2007 roku został selekcjonerem pierwszej reprezentacji. Osiągnął z nią spory sukces, jakim niewątpliwie był awans na Mistrzostwa Świata w 2010 roku. Tam Słowenia rozegrała trzy mecze, odpadając w fazie grupowej.

Po zakończeniu pracy ze Słowenią Kek przeniósł się do Arabii Saudyjskiej. Zaliczył krótki epizod w Al-Ittihad, gdzie kompletnie sobie nie poradził. Zdecydowanie lepiej ułożyła się jego przygoda z Rijeką. Spędził tam aż pięć lat, zdobywając mistrzostwo Chorwacji. 

W 2018 roku znów został mianowany selekcjonerem Słoweńców. Po latach niepowodzeń wreszcie udało się zakończyć złą passę i awansować na Mistrzostwa Europy w Niemczech. Będzie to dla reprezentacji Słowenii pierwszy międzynarodowy turniej od 2010 roku.

Matjaz Kek – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
NK Maribor1 lipca 20007 września 2000
NK Maribor3 września 20021 lipca 2005
reprezentacja Słowenii3 stycznia 200724 października 2011
Al-Ittihad20 grudnia 20118 lutego 2012
HNK Rijeka27 lutego 20136 października 2018
reprezentacja Słowenii27 listopada 2018

Matjaz Kek – aktualności