Marża bukmacherska – jak zarabiają bukmacherzy

Czy zastanawiałeś się nad tym, jaki wynik meczu daje największe zyski dla bukmachera? Wbrew pozorom bukmacherom nie zawsze musi chodzić o to, żeby w meczach piłki nożnej, tenisa ziemnego lub siatkówki padały sensacyjne rozstrzygnięcia. Zakłady bukmacherskie wcale nie działają w ten sposób, że operatorzy liczą zyski tylko z przegranych kuponów graczy. Generalnie bukmacherzy zarabiają zawsze – kiedy gracze wygrywają, ale też kiedy przegrywają. Wszystko to związane jest z marżą u bukmachera, która sprawia, że bukmacher zawsze może liczyć na zyski!

Spis treści

Marża u bukmachera? Być może dopiero teraz o tym usłyszałeś, bo wcześniej pojęcie to kojarzyło się dla ciebie z ekonomią i towarami. No tak – marża z reguły występuje w handlu. Co określa? To różnica pomiędzy nabyciem lub wytworzeniem towaru, a końcową ceną sprzedaży. Np. jeśli koszt wyrobu danego produktu to 100 złotych, a cena sprzedaży to 121 złotych – to 21 zł w tym przypadku stanowi marżę. Innymi słowy – to zysk na “czysto”.

Ktoś pomyśli: ale zaraz, bukmacherzy przecież niczego nie sprzedają, więc skąd u nich marża? Tak naprawdę firmy bukmacherskie handlują zakładami, czyli przyjmują kupony na zdarzenia, które wcześniej odpowiednio ocenili poprzez kurs. Marża w tym przypadku jest ukryta za pośrednictwem kursu – gołym okiem tej opłaty gracze nie widzą, ale ona faktycznie istnieje!

Marża u bukmachera – co to?

Tłumacząc zagadnienie marzy najprościej, jak się da, można stwierdzić, że marża to opłata, jaką bukmacher pobiera od każdego zakładu. Jeszcze inaczej marżę można określić jako prowizje lub dodatkowy podatek, który w tym przypadku ląduje bezpośrednio do kieszeni operatora zakładów bukmacherskich.

Marża stanowi różnice pomiędzy prawdziwym kursem, jaki powinien być na konkretne zdarzenie, a tym, jaki ostatecznie widnieje w ofercie bukmachera. Dla przykładu – obiektywnie kurs powinien wynosić z rachunku prawdopodobieństwa 2.00, a bukmacher wystawia kurs 1.92. Wówczas zarabia na każdym obstawionym typie i nie ma tutaj znaczenia rozstrzygnięcie zakładu.

Marża bukmacherska – w jaki sposób zarabia bukmacher?

Wyjaśniając kwestię związaną z marżą zazwyczaj posługujemy się przykładem rzutu monetą. Jak zapewne wiesz rzut monetą to zakład dwudrogowy, bo mamy 50% szans na to, że wypadnie orzeł lub reszka. Prawdopodobieństwo 50% oznacza, że bukmacher w obu przypadkach powinien wystawić kursy 2.00. W takiej sytuacji marży żadnej by nie było, a na to firma nie może sobie pozwolić. Kiedy bukmacher zastosuje marżę o wartości 4% to kursy będą wynosić po 1.92. W ten sposób użytkownik musiałby obstawić poprawnie więcej niż 50% wszystkich rzutów, żeby pozwolić sobie na jakiś zarobek. Wytypowanie 50 rzutów na 100 prób nie zapewni mu nawet tzw. wyjścia na “czysto”.

Marża sprawia, że maleje payout gracza, czyli ilość środków, które faktycznie wpływają na jego zyski u bukmachera. Kiedy payout jest wyższy, to oznacza to, że marża bukmachera jest niższa, a to opłacalne z punktu widzenia gracza.

Zależność marży jest następująca: wyższa marża oznacza niższy kurs na mecz, a niższa marża oznacza wyższy kurs. Obstawianie u bukmacherów, którzy oferują najniższą marżę jest najlepsze dla naszych wygranych. Wówczas można korzystać z najlepszych kursów, co podnosi wygraną na kuponach.

Jak obliczyć marżę u bukmachera?

Tak naprawdę każdy legalny bukmacher stosuje marżę. Co prawda czasami pojawiają się specjalne oferty bez marży, czyli wysokie kursy BOOST (np. Betclic i Betfan) – w takich wyjątkowych sytuacjach mogą być oferowane sprawiedliwe kursy, tak jak wychodzi z prawdopodobieństwa. Czyli jeśli będzie 50%, to uzyskasz kurs na zdarzenie 2.00, a nie 1.95 itd.

Na obliczenie marży bukmacherskiej został wypracowany wzór, który pozwoli szybko ci się dowiedzieć, ile operator pobiera prowizji. W internecie można znaleźć też gotowe kalkulatory, które obliczają marżę. Warto jednak zdobyć samemu taką umiejętność po to, żeby skuteczniej i bardziej świadomie typować zakłady bukmacherskie.

Wzór na obliczenie marży jest następujący w przypadku zdarzenia dwudrogowego np. meczu tenisa ziemnego lub siatkówki. Mogą to być rynki na mecze piłkarskie np. under/over lub obie drużyny strzelą (BTTS).

Marża = ((1/kurs A) * 100 + (1/kurs B) * 100) – 100

Co oznaczają litery A i B? Chodzi o zdarzenia kursowe, czyli kursy zapisane w formie dziesiętnej, jakie występują u bukmachera. Skorzystajmy z tego wzoru i obliczmy marżę na przykładowy mecz tenisa, gdzie kursy wyglądają następująco:

((1/1.77) * 100 + (1/2.14) * 100) – 100. Wynik 3.22%. To pokazuje, że bukmacher stosując takie kursy zastosował marżę o wartości 3.22%.

A teraz obliczymy marżę dla meczu piłkarskiego w typach bukmacherskich na wynik 1X2, czyli zdarzeniach trzydrogowych. Do tego wykorzystamy kursy STS na finał Ligi Mistrzów 2021 pomiędzy Manchesterem City a Chelsea. Oto wzór na obliczenie marży:

Marża = ((1/kurs A) * 100 + (1/kurs B) * 100 + (1/kurs C) * 100) – 100

A teraz podkładamy do wzoru następujące kursy:

Man City – 1.92

Remis – 3.40

Chelsea – 4.25

Pamiętaj, że A, B i C to oznaczenia, gdzie trzeba umieścić odpowiednie kursy:

Marża = ((1/1.92)* 100 + (1/3.40) * 100 + (1/4.25) * 100) – 100. Wynik: 5.02%. Oznacza to, że STS na finał Ligi Mistrzów zastosował marżę o wartości 5.02%.

Marża mówi o tym, ile bukmacher zarabia z każdego meczu. W przypadku meczu Manchester City vs Chelsea payout gracza wynosi około 95%. To oznacza, że dla bukmachera z całej puli zawartych zakładów zostaje około 5% stawek.

Marża pojawia się też w zakładach akumulowanych, a żeby ją wyliczyć trzeba obliczyć średnią arytmetyczną ze wszystkich typów. Jak się to robi? Oblicza się marżę dla każdego zakładu składowego, a następnie wylicza średnią arytmetyczną poprzez zsumowanie wszystkich wartości marży i podzielenie przez ilość granych zdarzeń.

Marża u bukmachera – kalkulator

Profesjonalni gracze do obliczenia marży korzystają z gotowych kalkulatorów, gdzie wystarczy podłożyć tylko kursy, żeby poznać marżę bukmachera. Takie rozwiązania można znaleźć w internecie lub zbudować kalkulator we własnym excelu. Typowanie zakładów po niższej marży w dłuższej perspektywie jest znacznie bardziej korzystniejszym rozwiązaniem.

Generalnie niższa marża pojawia się na meczach, które typerzy często obstawiają. Chodzi o takie rozgrywki jak Liga Mistrzów, Premier League, Ekstraklasa lub La Liga. W typach tych firmy bukmacherskie oferują niższą marżę po to, żeby przekonać wyższymi kursami szersze grono obstawiających. Ile wynosi średnia marża u bukmacherów? Analizując rynek bukmacherski w Polsce można dojść do wniosków, że marża oscyluje w granicach 4-6%. To generalizowanie, bo każdy bukmacher ma własną politykę, jeśli chodzi o nakładanie marży.

Jak obejść wysoką marżę u bukmachera? Pomocne w tym kontekście będzie posiadaniu kilku konto u różnych bukmacherów. W ten sposób można wybierać to, u którego najlepiej opłaca się zagrać konkretny mecz (raz będzie to STS, a innym razem Fortuna). Co jeszcze? Warto korzystać ze specjalnych promocji takich jak BOOST w Betclic lub Matchday BOOST w Betfan – wówczas posiadając podwyższone kursy można liczyć na to, że bukmacher stosuje niską marżę lub w ogóle jej nie nakłada.

Szukasz bukmachera dla siebie? Sprawdź STS

STS to lider rynku zakładów sportowych w Polsce. Rejestrując się w STS za pośrednictwem naszej strony otrzymasz unikalny pakiet bonusów, w tym zakład bez ryzyka oraz freebet.

STS

97/100
  • Legalny bukmacher UK
  • Sprawdzone i zweryfikowane 27 stycznia 2023
  • Najwyższa oferta na rynku z kodem GOAL
  • Sponsor reprezentacji Polski

Lider polskiego rynku legalnych bukmacherów

Zakłady bukmacherskie STS to jedna z najstarszych firm bukmacherskich w Polsce. Zdaniem wielu użytkowników i ekspertów jest to najlepszy bukmacher obecny na polskim rynku. STS posiada zezwolenie Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów zarówno przez sieć puntów stacjonarnych jak i online.

Musisz mieć przynajmniej 18 lat, żeby korzystać z tej strony.
Prosimy graj odpowiedzialnie! Hazard może uzależniać.