Podatek od bukmacherki – ile wynosi?

Jaki płacisz podatek u bukmachera? Pewnie słyszałeś, że w Polsce zakłady bukmacherskie są obłożone podatkiem. Czy to kogoś dziwi? Oczywiście, że nie, bo bukmacherzy, tak jak inne firmy, muszą płacić podatki w kraju, w którym działają. Legalni bukmacherzy co roku generują zyski, z których rozliczają się z polskim fiskusem. W zakładach sportowych na terenie Rzeczpospolitej obowiązują podatki. Sprawdź, ile wynosi podatek od bukmacherki.

bukmacher podatek

Bukmacher a podatek

Podatek od bukmacherki to norma. Klienci sklepów, siłowni, kin, stacji benzynowych itd. płacą podatki, więc dziwne, jakby tego nie musieli robić użytkownicy zakładów sportowych. Obstawianie kuponów to transakcja finansowa, więc rządzący zastosowali odpowiednie systemy opodatkowania tak, żeby budżet państwa na tym zyskiwał.

Na podatki od zakładów bukmacherskich nie ma się co obrażać, bo pracujący regularnie odprowadzają składki na podatek dochodowy, a posiadający własne firmy również muszą zmagać się z podatkami VAT itd. W zakładach bukmacherskich klienci nie muszą obawiać się o rozliczenie podatków, bo tym wszystkim zajmuje się bukmacher. Ty tylko grasz, a firma bukmacherska robi resztę tj. prowadzi swoją księgowość, a następnie płaci wszystkie podatki związane z obstawionymi zakładami!

Ile wynosi podatek od bukmacherki?

Polski ustawodawca przyjął, że gracze u bukmachera muszą zapłacić podstawowy podatek od każdej stawki. Polega on na tym, że zawsze od stawki, jaką zagrasz – część będzie pobrana na podatek. Jaki procent podatku jest w Polsce, jeśli chodzi o stawkę na zakłady bukmacherskie? Podatek od wygranej to 12% od wkładu na kupon. W bukmacherce wygląda to tak, że typujesz za stawkę, ale bukmacher z tego “bierze” 12%, żeby później przelać do budżetu państwa jako podatek. Wtedy twój zakład jest mnożony przez 88% zagranej stawki, a nie 100%.

Oczywiście są wyjątki od reguły obstawiania z 12-procentowym podatkiem od stawki. Bukmacherzy jako akcje specjalne oferuje typy bukmacherskie bez podatku. Aby klienci byli zadowoleni polskie firmy bukmacherskie organizują promocję gry bez podatku. W takiej sytuacji bukmacherzy opłacają podatek 12% za graczy, więc użytkownicy zyskują lepsze wygrane.

Bez podatku zakłady w formie promocji można obstawiać w:

Podatek od zakładów bukmacherskich w “realu” wygląda tak, że tracisz nieco na swoich wygranych. To działa tak, że grając za 100 złotych na podatek “ucieka” 12 zł, więc w rozliczeniu kuponu stosowany jest mnożnik 88 złotych. Jaka jest wtedy różnica w wygranych? Poniżej masz przykład:

  • Kupon z kursem ogólnym 2.75 zagrany z podatkiem 12% od stawki za 100 PLN – wygrana 242 PLN.
  • Kupon z kursem ogólnym 2.75 zagrany bez podatku za 100 PLN – wygrana 275 PLN.

Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich

Osoby, które nie lubią podatków dochodząc do tego punkty – mogą się nieco zdenerwować. Dlaczego? Dlatego, że w Polsce na zakłady bukmacherskie są nałożone dwa podatki. Ten pierwszy, a więc 12% od stawki dotyczy wszystkich typerów. Ten drugi, czyli 10% od wygranej przede wszystkim zainteresuje tych typerów, którzy polują na wysokie wygrane. Tak to wygląda, że kiedy wygrasz wyższą kwotę u polskiego bukmachera, to musisz liczyć się z tym, że zostanie potrącone 10% podatku z tego, co powinieneś otrzymać.

Od jakiej wygranej płaci się podatek w zakładach bukmacherskich? W ustawie hazardowej przy opisywaniu podatku u bukmacherów ustalono, że wygrane powyżej 2279 złotych będą podlegać opodatkowaniu 10%. Kwota ta dotyczy całości wygranej, a nie tylko tej kwoty, która będzie nadwyżką od 2279 PLN. Jaka jest skala tego podatku? Np. jeśli na kuponie będziesz miał do wygrania 2800 PLN, to otrzymasz od bukmachera wygraną po odliczeniu 10% podatku, czyli równowartość 2520 złotych. Zapłacony podatek będzie wynosił 280 PLN.

Od podatku 10% dotyczącego wygranych nie ma wyjątku i promocji, które by go zastępowały lub likwidowały. Ponownie, tak jak w podatku 12%, rozlicza go firma bukmacherska. Otrzymana przez ciebie kwota jest już po wszystkich odliczeniach, więc otrzymujesz wypłatę na “czysto” lub inaczej mówiąc “na rękę”. Środki te nie muszą być zgłaszane w urzędzie skarbowym itd.

Sprawdź także: bukmacherzy bez podatku i dowiedz się, jak wygląda sytuacja na polskim rynku bukmacherskim!

Podatek od bukmacherki – czy wygrane trzeba rozliczać w PIT?

Każdy z nas, przynajmniej raz w roku, rozlicza się z polskim urzędem skarbowym. Wówczas wykazujemy wszystkie dochody np. za pośrednictwem PIT-36. Czy obstawiający gracze mają obowiązek wskazywać wygrane, jakie uzyskali w zakładach bukmacherskich? Już odpowiadamy na to pytanie.

Osoby, które grają w zakładach nie muszą wykazywać w deklaracji podatkowej tego, co wygrali lub przegrali u polskich bukmacherów. Wszystkie deklaracje, w których wykazywane są podatki od stawki i wygranych składają bukmacherzy. Ty obstawiając u legalnych bukmacherów nie masz żadnych obowiązków związanych z formalnościami w urzędach podatkowych.

Korzystając z legalnych zakładów bukmacherskich chcąc czy nie chcąc wzbogacasz budżet bukmacherów, a co za tym idzie finanse państwa. Podatki od twoich zakładów są przelewane na państwowe konto. Poniekąd w ten sposób wspierasz rozwój polskiego sportu, a także kraj pochodzenia. Nie robiłbyś tego, jeśli obstawiałbyś u nielegalnych, zagranicznych operatorów. Takie firmy łamią polskie prawo, bo m.in. nie płacą u nas podatków.

Podatek u legalnych bukmacherów

Regulacja polskiego rynku bukmacherskiego, która odbywała się w ostatnich latach dotyczyła przede wszystkim tego, żeby uszczelnić system w ten sposób, by firmy płaciły podatki od zakładów. Dlatego została wyeliminowana zagraniczna konkurencja, która lubowała się w tym, że pozwalała obstawiać kupony bez podatku z czego budżet państwa nie miał żadnych wpływów.

Podatki są koniecznością w każdym państwie, więc Polska nie jest wyjątkiem na tle Europy. Obstawiając u legalnych bukmacherów trzeba kalkulować, że od wkładu pobierane jest 12%, a od wyższych wygranych dodatkowe 10%. Co bardziej analityczni typerzy pozwalają sobie na rozbijanie kuponów w ten sposób, żeby unikać progu podatkowego 10%. Wygrane na kuponie poniżej kwoty 2280 PLN nie są obłożone tym podatkiem. Czasami można zagrać dwa kupony, gdzie będzie wygrana po 1500 PLN niż jeden, gdzie otrzymasz wygraną 3000 PLN. Od tej pierwszej kwoty podatek 10% nie zostanie ściągnięty, z kolei od tej drugiej już tak.

Jakie są wpływy do budżetu państwa z tytułu zakładów bukmacherskich? Kwoty te idą oczywiście w milionach złotych. W 2019 roku łącznie od wszystkich operatorów wartość ta wynosiła około 830 milionów PLN. Największe podatki wygenerowały zakłady bukmacherskie STS. Zaraz obok nich plasują się zakłady bukmacherskie Fortuna – idąc łeb w łeb z konkurentem. Podatki odprowadzają również pozostali bukmacherzy: Betfan, eWinner, Superbet, Etoto, Totolotek, PZBUK, Noblebet, Totalbet, LVBET i Fuksiarz.

STS

98/100
  • Legalny bukmacher PL
  • Sprawdzone i zweryfikowane 17 czerwca 2024
  • Najwyższa oferta STS na rynku z kodem GOAL150
  • Sponsor reprezentacji Polski w piłce nożnej

Najwyższy bonus tylko z kodem GOAL150!

Zakłady bukmacherskie STS i kod promocyjny GOAL150 to mocne uderzenie na start dla nowego gracza. Do odbioru czeka najwyższy zakład bez ryzyka do 150 zł, bonusy depozytowe do 600 zł i freebety do 60 zł!

Musisz mieć przynajmniej 18 lat, żeby korzystać z tej strony.
Prosimy graj odpowiedzialnie! Hazard może uzależniać.

Bukmacher podatek – najczęściej zadawane pytania

Czy muszę wykazywać wygrane u bukmachera w deklaracji podatkowej?

Nie, grając u legalnych bukmacherów płacisz podatek za każdy kupon, resztą formalności zajmuje się zakład bukmacherski.

Gdzie obstawiać bez podatku?

Zakłady bez podatku oferują między innymi LVBet, Fortuna i Betfan. Są to jednak akcje promocyjne, w których bukmacherzy oferują zapłatę podatku za gracza.

Ile wynosi podatek od wygranej u bukmachera?

Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich wynosi 10 procent. Jest on naliczany od wygranych powyżej wartości 2279 złotych.