Wyścigi konne – gdzie i jak obstawiać?

Wyścigi konne obstawianie

Wyścigi konne cieszą się ogromną popularnością w zakładach bukmacherskich. Niestety głównie poza granicami naszego kraju. W Polsce częściej słyszy się o wirtualnych gonitwach niż tych prawdziwych, a wiadomo, że każdy bieg na żywo będzie generował większe emocje niż te generowane komputerowo. Sprawdźmy gdzie można zabawić się w obstawianie wyścigów konnych i na co przede wszystkim zwracać uwagę.

Rzeczywiste wyścigi konne

W związku z rosnącą popularnością sportów wirtualnych musimy podkreślić, że tutaj chodzi o wyścigi konne, które odbywają się na żywo. Początkowo ta dyscyplina była przeznaczona wyłącznie dla ludzi z wyższych sfer. Dziś każdy może oglądać i obstawiać wyścigi konne w czasie rzeczywistym. Jednak nie jest to możliwe wszędzie, ponieważ tylko część polskich bukmacherów zdecydowała się zawrzeć takie gonitwy w swojej ofercie. O tym jednak później. Na początek wyjaśnijmy sobie, czym jest ten prestiżowy sport, który niegdyś był jedynie rozrywką dla najbogatszych.

Czym są wyścigi konne?

Obecnie wyścigi konne nie są już tak elitarną dyscypliną jak kiedyś, choć wciąż znajduje się ona w kręgu zainteresowań ludzi z zasobnymi portfelami. W Polsce nie cieszą się aż tak dużą popularnością, jak np. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, gdzie ten sport pełni ważną rolę w życiu kulturowym wielu ludzi. Drugie życie wyścigom konnym dały zakłady bukmacherskie online. W przeszłości, żeby obstawić gonitwę koni, trzeba było osobiście wybrać się na tor. Aktualnie bukmacherzy umożliwiają nie tylko typowanie wyścigów konnych z domu, ale też śledzenie bieżących wydarzeń z każdego biegu.

Jeśli ktoś ma w planach wybrać się osobiście na takie wydarzenie, może odwiedzić jeden z czterech profesjonalnych torów wyścigów konnych w naszym kraju:

 • Służewiec w Warszawie,
 • Partynice we Wrocławiu,
 • Hipodrom w Sopocie,
 • Buczkowo k. Krakowa.

Przy obstawianiu przez internet wybór jest znacznie większy, ponieważ możemy obstawiać wyścigi konne, które odbywają się na torach za granicą (w Czechach, Irlandii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Australii).

Najważniejsze wyścigi konne – światowe imprezy

Tak jak w innych dyscyplinach warto znać najpopularniejsze rozgrywki, tak w wyścigach konnych powinniśmy przybliżyć najważniejsze imprezy. Istnieje mnóstwo wydarzeń, które przynoszą milionowe zyski organizatorom, a uczestnicy mogą liczyć na wartościowe nagrody. Poniżej przedstawiamy TOP 3 w wyścigach konnych:

Grand National

Odbywa się co roku w Aintree Racecourse niedaleko Liverpoolu w Anglii. Jego historia sięga aż do 1839 roku, a podczas wyścigu konie nie tylko muszą przebiec określony dystans, ale także pokonać kilkadziesiąt przeszkód. Grand National jest uznawany za najbardziej prestiżowy w Europie, a łączna suma nagród dla najlepszych przekracza już 1 milion funtów. Jest istotną częścią brytyjskiej kultury i każdy obywatel wie, na czym polega wyścig. Według statystyk Grand National cieszy się też ogromnym zainteresowaniem w innych zakątkach świata, ponieważ imprezę śledzi nawet 600 milionów osób.

Kentucky Derby

Początki Kentucky Derby to rok 1875. Wtedy zapoczątkowano jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie wyścigów konnych. Od tamtej pory Churchill Downs w USA co roku gości sympatyków gonitw z całego świata. W imprezie biorą udział rasowej krwi konie, które są specjalnie trenowane pod to wydarzenie. Kentucky Derby należą do najpowszechniejszych wyścigów konnych, które są regularnie organizowane (1. sobota maja). Całkowita pula nagród wynosi 3 miliony dolarów, a zwycięzca zabiera do domu 1 860 000 dolarów.

Epsom Derby

Kolejne derby, choć te akurat odbywają się w Anglii. Dokładna lokalizacja to tor wyścigowy Epsom Downs położony w hrabstwie Surrey na południe od Londynu. Wyścig Epsom Derby to prosta gonitwa na dystansie ok. 2,5 kilometra dla 3-letnich ogierów i klaczy. Należy do brytyjskich klasyków, więc jednocześnie najpopularniejszych wyścigów konnych na Wyspach. Zaplanowany jest z reguły na 1. sobotę w czerwcu i przyciąga tysiące zainteresowanych osób. Wśród nich jest m.in. rodzina królewska, a imprezie towarzyszy świetne widowisko na torze.

Wyścigi konne – obstawianie zakładów bukmacherskich

Najbardziej interesuje nas jednak obstawianie wyścigów konnych w zakładach bukmacherskich. Na polskim rynku mamy stosunkowo mało możliwości typowania, ponieważ ofertę na wyścigi koni ma zaledwie kilku operatorów. Gracze mają opcję, aby obstawić wyścigi konne zarówno online, jak i w lokalu stacjonarnym. W tym pierwszym przypadku konieczne będzie założenie konta u wybranego bukmachera. Najpopularniejszym serwisem do obstawiania wyścigów konnych jest www.trafonline.pl dedykowany właśnie pod tę dyscyplinę. Nie obstawimy tam żadnych innych zdarzeń, więc oferta dotycząca gonitw będzie tam bardziej rozbudowana niż u konkurencji.

Wystarczy zarejestrować się, a następnie zalogować na swoje konto gracza. Następnie wejść w sekcję zakładów i wybrać interesujące nas wydarzenie. Później trzeba już tylko wybrać odpowiedni rodzaj zakładu i swojego faworyta. U polskich bukmacherów gracze mają szansę śledzić wyścigi na żywo dzięki transmisji online. Warto także zapoznać się z kalendarzem imprez i statystykami odbytych wyścigów konnych.

Rodzaje koni wyścigowych

W wyścigach konnych mogą brać różne rodzaje koni. Przeważnie chodzi tutaj o rasowe zwierzęta czystej krwi, które przechodzą specjalne szkolenie, aby być w stanie się ścigać i pokonywać przeszkody w trakcie biegu. Nie są to tanie rzeczy, więc właściciele dokładają wszelkich starań, aby trening koni stał na jak najwyższym poziomie. Celem jest zwycięstwo w prestiżowych zawodach, dlatego też pod uwagę brane są przeważnie konie będące w najlepszym wieku (2-4 lata) i wyłącznie takie, które posiadają rodowód. Jakie rasy występują w wyścigach konnych?

 • Kłusaki francuskie,
 • Araby czystej krwi,
 • Konie angielskie czystej krwi,
 • Konie półkrwi

Każda z nich cechuje się inną charakterystyką, ale w każdym biegu muszą brać udział konie tego samego rodzaju. Skoro już to wiesz, możesz przyjrzeć się zasadom wyścigów konnych, aby jak najlepiej wiedzieć, co obstawiać.

Zakłady na wyścigi konne – zasady

Większość osób, które nawet nie interesują się wyścigami konnymi wie, na czym one polegają. W gonitwie biorą udział co najmniej 2 konie najczęściej ze swoimi jeźdźcami, czyli dżokejami. Muszą pokonać określony dystans i ewentualne przeszkody w jak najkrótszym czasie. Rywalizacja może odbywać się na różnej nawierzchni i na różnej odległości, więc warto na to zwracać uwagę, obstawiając zakłady na wyścigi konne. Zwycięzcą zostaje oczywiście ten, który jako pierwszy po wystartowaniu ze swojego boksu przekroczy linię mety. Istotne jest to, aby jeździec na finiszu wciąż znajdował się na swoim wierzchowcu, bo w przeciwnym razie uczestnik zostanie zdyskwalifikowany.

Panuje przekonanie co do dżokeja, że powinien on być lekki i niski, aby stanowić jak najmniejsze obciążenie dla konia. Przed startem wyścigu często jednak i tak odbywa się tzw. dociążanie, które stosuje się by wyrównać szanse pomiędzy uczestnikami. Poza klasycznym wyścigiem zdarzają się także biegi z przeszkodami, które urozmaicają gonitwy, więc możemy wyróżnić też różne rodzaje wyścigów:

 • Boxed Racing – gonitwa na krótkim dystansie porównywalna do sprintów w klasycznym biegu.
 • Flat Racing – najprostszy wyścig na płaskim terenie. Konie w galopie muszą jak najszybciej pokonać wymagany dystans.
 • Jump Racing – inaczej hurdling, który polega na pokonywaniu przeszkód na torze. Celem jest jak najszybsze ukończenie biegu bez naruszenia toru.

Najlepiej na początek wybrać sobie jeden z nich i spróbować obstawiać zakłady na wyścigi konne tylko w jednym elemencie. Może to pomóc w częstszym i skutecznym typowaniu.

Typy zakładów na wyścigi konne

Gracze podczas obstawiania wyścigów konnych mają do wyboru różne typy zakładów. Oczywiście tym najpowszechniejszym zawsze będzie wskazanie zwycięzcy danego wyścigu, ale na tym nie kończą się możliwości u naszych bukmacherów. Wiele zależy od oferty i rodzaju gonitwy, ale na stronach operatorów możemy znaleźć zakłady na jedną gonitwę lub ich większą liczbę. Co można obstawiać u polskich bukmacherów?

 • zwycięzcę wyścigu konnego,
 • dwa najszybsze konie na mecie,
 • przedział miejsc, na których ukończy bieg dany koń,
 • jako który na metę przybiegnie wybrany koń,
 • H2H – który koń z pary będzie szybszy.

Dozwolone jest dowolne łączenie różnych zakładów na jednym kuponie, a kombinacje złożone z wielu gonitw pozwalają na wyższe ewentualne wygrane. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wzrasta także ryzyko porażki.

Obstawianie wyścigów konnych. Jak grać?

Przede wszystkim należy grać rozważnie. Obstawiaj wyłącznie taką sumę pieniędzy, jaką jesteś gotów stracić bez większych konsekwencji. Typowanie wyścigów konnych ma być rozrywką, a nie sprawą kwestii życia i śmierci. Wysokie kursy, które towarzyszą tej dyscyplinie wiążą się z niemałymi emocjami, dlatego trzeba trzymać nerwy na wodzy. Wraz z doświadczeniem dojdzie także wiedza na temat obstawiania, ale na początek warto skupić się tylko na jednym rodzaju zakładów. Przydatne może być też analizowanie dostępnych informacji. Przykładowo w Go+bet bukmacher udostępnia nazwiska dżokejów i treserów oraz wiek i wagę danego konia.

Gracze mogą też wnioskować na podstawie historii kursów na uczestnika biegu, ale nie zawsze wartości kursowe są dobrym wyznacznikiem przed zawarciem zakładu. Wyścigi konne są na tyle częste, aby móc śledzić formę z poszczególnych występów i na tej podstawie ocenić szanse konia na wygraną. Znaczenie może mieć też tor i warunki pogodowe, które mogą towarzyszyć odbywającym się zawodom. Na końcu swoją rolę odegra doświadczenie, które może być kluczowe zarówno u jeźdźca, jak i konia.

Gdzie obstawiać wyścigi konne?

Choć bardziej popularne są zakłady na wyścigi konne za granicą, to i w Polsce znajdziemy bukmacherów wystawiających oferty na różne gonitwy. Aktualnie na przód wysuwają się 3 firmy bukmacherskie, które warto brać pod uwagę, jeśli chcemy obstawiać wyścigi z udziałem prawdziwych koni. Są to:

Każdy z nich jest w 100% legalnym bukmacherem na terenie naszego kraju i posiada wymaganą licencję na organizowanie zakładów wzajemnych. To gracz ostatecznie podejmie decyzję, gdzie obstawia wyścigi konne, ale możemy udzielić mu kilku wskazówek. Bukmacher Traf jest w całości poświęcony zakładom na wyścigi koni, więc z pewnością pod względem oferty będzie najbardziej dopracowany. W Fortunie możemy liczyć na najczęstsze promocje, ale też dobre kursy, jak na jednego z największych bukmacherów w Polsce przystało. Najnowszą pozycją dla fanów wyścigów konnych na żywo będzie Goplusbet, gdzie codziennie odbywa się od kilkunastu do kilkudziesięciu gonitw na torach zagranicznych. Oprócz ciekawych bonusów możemy liczyć tutaj na transmisje live ze wszystkich wyścigów. Wybierz ofertę, która najbardziej ci odpowiada i zabaw się w obstawianie wyścigów konnych w czasie rzeczywistym.

Sprawdź również jak obstawiać wyścigi psów.