Co to jest valuebet i jak go rozpoznać?

Valuebet budzi zainteresowanie wśród obstawiających, bo chodzą słuchy, że to zakład, który po prostu u bukmachera się opłaca. Wszyscy gracze w takim razie zastanawiają się co to jest valuebet? To tak jak z poszukiwaniami najlepszych typów dnia – każdy by chciał informacje o zakładach, które mają największe szanse na wygraną. Valuebety można znaleźć w ofertach bukmacherskich, ale żeby udało się tego dokonać, najpierw trzeba dowiedzieć się, czym dokładnie są i jak je wyszukiwać!

Spis treści

Gracze, którzy zgłębiają tajniki obstawiania szukają przewagi nad bukmacherem, więc udoskonalają swoją grę poprzez edukację. W teorii bukmacherskiej można znaleźć wiele stwierdzeń, które mają na celu poprawę skuteczności obstawiania. Chodzi tutaj o systemy bukmacherskie, surebety, a także valuebety. Jeśli szukasz informacji o valuebecie to znaczy, że chcesz wykonać krok do przodu w rentowności typowanych kuponów.

Valuebet pomaga w optymalizacji zysków z zakładów bukmacherskich. Dzięki temu rodzajowi zakładu zyskujesz przewagę nad bukmacherem. To ważna kwestia, która umożliwia na dłuższą metę osiąganie lepszych wyników w typowaniu.

Co to jest valuebet?

Na początku wyjaśnijmy, że valuebet to wcale nie jest zakład, który zawsze wygrywa. Typowanie valuebetów nie zawsze przynosi zyski, więc nie warto kojarzyć valuebetu np. z surebetem. Nazwa valuebet wzięła się z języka angielskiego i oznacza wartościowy zakład. Value – wartość, bet – zakład. Ta zbitka słów oznacza wartościowy zakład w tłumaczeniu z angielskiego na polski. To tyle, jeśli chodzi o znaczenie, a jak valuebet wygląda w życiu typera zakładów bukmacherskich?

W obstawianiu u bukmachera valuebet to zakład z zawyżonym kursem. Wyobraź sobie, że konkretny typ na mecz powinien mieć kurs 2.20, a u bukmachera znajdujesz ten zakład z kursem 2.50 – wówczas mówimy o valuebecie. Dlaczego? Dlatego, że kurs jest wyższy niż procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia.

Na valuebecie zyskujesz więcej, ponieważ obstawiasz zakłady po wyższych kursach niż wynika to z rachunku prawdopodobieństwa.

Przeczytaj jak bukmacherzy ustalają kursy i dowiedz się więcej na temat tego procesu z naszego tekstu!

Valuebet – kalkulator

Gracz zapyta: skąd mam wiedzieć, czy bukmacher zawyżył kurs i zakład jest valuebetem? Na potrzeby obliczania valuebetu stworzono wzór matematyczny. Początkowo można go stosować przy analizie i szukaniu valuebetu. Z czasem jednak dobrzy typerzy zyskują umiejętność szybkiego orientowania się w tym, który zakład ma value, a który go nie posiada. W tym przypadku wiele zależy od poprawnej analizy meczu.

Jak skorzystać z kalkulatora do valuebetu? Wystarczy podłożyć odpowiednie wartości do wzoru:

p*k > 1,

gdzie:

  • p – oznacza prawdopodobieństwo zdarzenia opisane jako procentowa wartość np. 30%,
  • k – to kurs bukmacherski, jaki jest oferowany na zakład u konkretnej firmy przyjmującej zakłady.

Jeśli wynik wychodzi większy od wartości 1, to oznacza, że zakład ma dodatnią wartość, a więc jest valuebetem.

Analizując valuebet z kalkulatora znasz jedną daną, czyli kurs bukmachera. Procentowe prawdopodobieństwo określasz już sam według własnej analizy. Sprawdź na przykładzie, jak to obliczyć:

Załóżmy, że sprawdzasz value do zakładu z kursem 1.50.  Według twoich szacunków zakład ten ma 65% szans na trafienie. W takim razie podstawiasz do wzoru 0.65 (procent prawdopodobieństwa) * 1.50 (kurs) = 0.97. Wartość jest mniejsza od 1, więc w tym przypadku zakład nie ma value.

Obliczanie valuebetu

Valuebet bierze się z dwóch umiejętności – matematycznej i analitycznej. Jeśli chodzi o matematykę, to wszystko sprowadza się do poprawnego wyliczenia prawdopodobieństwa zakładu. W przypadku umiejętności analitycznych mówimy o przewidywaniu boiskowych zdarzeń, czytaniu statystyk i formy zespołów/zawodników. Valuebet w dużej mierze bierze się z tego, kto lepiej ocenia sportową rywalizację: ty czy bukmacher?

Przyjęło się myśleć, że valuebety to pomyłki bukmacherów, którzy przez brak uwagi wystawili błędny kurs. Faktycznie może tak być, ale to również ocena bukmachera. W jego opinii dany zakład może mieć mniejsze szanse na zaistnienie – wszystko zależy od sposobu przeprowadzonej analizy i dostępu do informacji. Koniec końców bukmacherzy wystawiają kursy w oparciu o dane, które zbiorą, jeśli chodzi o tabele, statystyki, H2H, najnowsze wiadomości itd.

Jeśli chcesz obstawiać valuebety, to przede wszystkim musisz nauczyć się analizować mecze. Chodzi o to, aby wiedzieć, co brać pod uwagę przy wybieraniu typów, a następnie szukaniu kursów u bukmachera. W valuebetach ważną rolę odgrywają detale, bo to właśnie one determinują to, czy zakład ma value czy nie.

W szukaniu valuebetów analizuj statystyki meczowe, charakterystyki drużyn, bilanse, a także bierz pod uwagę takie zmienne jak kontuzje, absencje, morale, motywacje i atmosferę. Przy zdecydowaniu o typie korzystając ze wzoru sprawdź, czy zakład, który chcesz obstawić ma value. Ustal w oparciu o swoje przewidywania szanse na wystąpienie zdarzenia, a następnie zastosuj wzór na valuebet.

Podatek u bukmachera – przeczytaj istotny dla każdego typera tekst odnośnie podatku od zakładów bukmacherskich.

Valuebet – sprawdź na przykładzie

Typerzy szukajuą valuebetu na dziś w zakładach bukmacherskich. Tak naprawdę codziennie w ofertach kursowych można znaleźć przykłady zakładów z value. Na potrzeby tego artykułu wybraliśmy mecz Premier League pomiędzy Arsenalem a Evertonem. Zakłady u bukmachera STS są następujące:

  • Arsenal – 2.15
  • Remis – 3.35
  • Everton – 3.50

Arsenal jest faworytem, bo to drużyna o większej marce niż Everton. Jednak jeśli spojrzymy w tabelę, to piłkarze Evertonu są wyżej niż “Kanonierzy”. Na dystansie całego sezonu Everton zgromadził o trzy punkty więcej. Co więcej, Everton wygrał ostatni bezpośredni mecz z Arsenalem. Podopieczni Carlo Ancelottiego przystępują do tego meczu jako wyżej klasyfikowany zespół i drużyna, która wygrała ostatnią konfrontację z Arsenalem. Mimo to kurs na ich wygraną to 3.50. Arsenal nie wygrał u siebie czterech ostatnich meczów dwukrotnie przegrywając i tyle samo razy remisując. Z naszej analizy wynika, że Everton ma około 33% szans na wygraną. Tak naprawdę prognozujemy, że każdy rezultat jest możliwy. Na pewno jednak nie widzimy w Arsenalu faworyta, jak czyni to bukmacher STS. Chcemy obstawić zakład na wygraną Evertonu, więc sprawdzamy czy nasz typ ma value:

0.33 * 3.50 = 1.15. Wynik jest większy od 1, więc w tym przypadku typujemy zakład z value!

Na przykładzie masz przedstawione, jak w praktyce wygląda obstawianie i szukanie zakładów z wartością. Jak widzisz kluczowa była analiza i zapoznanie się z wszystkimi przesłankami dotyczącymi tej konfrontacji. W ten sposób doszliśmy do wniosków, że bukmacher błędnie oszacował szanse obu drużyn na zwycięstwo, bo kreowany na faworyta Arsenal wcale nie był w tak dobrej sytuacji, jak można było sądzić po kursach.

Szukasz bukmachera dla siebie? Sprawdź STS

STS to lider rynku zakładów sportowych w Polsce. Rejestrując się w STS za pośrednictwem naszej strony otrzymasz unikalny pakiet bonusów, w tym zakład bez ryzyka oraz freebet.

STS

97/100
  • Legalny bukmacher UK
  • Sprawdzone i zweryfikowane 3 grudnia 2022
  • Najwyższa oferta na rynku z kodem GOAL
  • Sponsor reprezentacji Polski

Lider polskiego rynku legalnych bukmacherów

Zakłady bukmacherskie STS to jedna z najstarszych firm bukmacherskich w Polsce. Zdaniem wielu użytkowników i ekspertów jest to najlepszy bukmacher obecny na polskim rynku. STS posiada zezwolenie Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów zarówno przez sieć puntów stacjonarnych jak i online.

Musisz mieć przynajmniej 18 lat, żeby korzystać z tej strony.
Prosimy graj odpowiedzialnie! Hazard może uzależniać.