Valuebet – jak go znaleźć i obliczyć?

Valuebet to najbardziej opłacalny zakład u bukmacherów. To tak jak z poszukiwaniami najlepszych typów dnia – każdy by chciał informacje o zakładach, które mają największe szanse na wygraną. Valuebety można znaleźć w ofertach bukmacherskich, ale żeby udało się tego dokonać, najpierw trzeba dowiedzieć się, czym dokładnie są i jak je wyszukiwać! Sprawdź, jak znaleźć valuebet i jak go obliczyć.

Jak znaleźć valuebet

Gracze, którzy zgłębiają tajniki obstawiania szukają przewagi nad bukmacherem, więc udoskonalają swoją grę poprzez edukację. W teorii bukmacherskiej można znaleźć wiele stwierdzeń, które mają na celu poprawę skuteczności obstawiania. Chodzi tutaj o systemy bukmacherskie, surebety, a także valuebety.

Co to jest valuebet?

Valuebet pomaga w optymalizacji zysków z zakładów bukmacherskich. Dzięki temu rodzajowi zakładu zyskujesz przewagę nad bukmacherem. To ważna kwestia, która umożliwia na dłuższą metę osiąganie lepszych wyników w typowaniu.

Na początku wyjaśnijmy, że valuebet to wcale nie jest zakład, który zawsze wygrywa. Typowanie valuebetów nie zawsze przynosi zyski, więc nie warto kojarzyć valuebetu np. z surebetem. Nazwa valuebet wzięła się z języka angielskiego i oznacza wartościowy zakład. To tyle, jeśli chodzi o znaczenie, a jak valuebet wygląda w życiu typera zakładów bukmacherskich?

W obstawianiu u bukmachera valuebet to zakład z zawyżonym kursem. Wyobraź sobie, że konkretny typ na mecz powinien mieć kurs 2.20, a u bukmachera znajdujesz ten zakład z kursem 2.50 – wówczas mówimy o valuebecie. Dlaczego? Dlatego, że kurs jest wyższy niż procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia.

Na valuebecie zyskujesz więcej, ponieważ obstawiasz zakłady po wyższych kursach niż wynika to z rachunku prawdopodobieństwa.

Przeczytaj jak bukmacherzy ustalają kursy i dowiedz się więcej na temat tego procesu z naszego tekstu!

Kalkulator valuebet

Gracz zapyta: skąd mam wiedzieć, czy bukmacher zawyżył kurs i zakład jest valuebetem? Na potrzeby obliczania valuebetu stworzono wzór matematyczny. Początkowo można go stosować przy analizie i szukaniu valuebetu. Z czasem jednak dobrzy typerzy zyskują umiejętność szybkiego orientowania się w tym, który zakład ma value, a który go nie posiada. W tym przypadku wiele zależy od poprawnej analizy meczu.

Jak skorzystać z kalkulatora do valuebetu? Wystarczy podłożyć odpowiednie wartości do wzoru:

p*k > 1,

gdzie:

  • p – oznacza prawdopodobieństwo zdarzenia opisane jako procentowa wartość np. 30%,
  • k – to kurs bukmacherski, jaki jest oferowany na zakład u konkretnej firmy przyjmującej zakłady.

Jeśli wynik wychodzi większy od wartości 1, to oznacza, że zakład ma dodatnią wartość, a więc jest valuebetem.

Analizując valuebet z kalkulatora znasz jedną daną, czyli kurs bukmachera. Procentowe prawdopodobieństwo określasz już sam według własnej analizy. Sprawdź na przykładzie, jak to obliczyć:

Załóżmy, że sprawdzasz value do zakładu z kursem 1.50.  Według twoich szacunków zakład ten ma 65% szans na trafienie. W takim razie podstawiasz do wzoru 0.65 (procent prawdopodobieństwa) * 1.50 (kurs) = 0.97. Wartość jest mniejsza od 1, więc w tym przypadku zakład nie ma value.

Obliczanie valuebetu

Valuebet bierze się z dwóch umiejętności – matematycznej i analitycznej. Jeśli chodzi o matematykę, to wszystko sprowadza się do poprawnego wyliczenia prawdopodobieństwa zakładu. W przypadku umiejętności analitycznych mówimy o przewidywaniu boiskowych zdarzeń, czytaniu statystyk i formy zespołów/zawodników. Valuebet w dużej mierze bierze się z tego, kto lepiej ocenia sportową rywalizację: ty czy bukmacher?

Przyjęło się myśleć, że valuebety to pomyłki bukmacherów, którzy przez brak uwagi wystawili błędny kurs. Faktycznie może tak być, ale to również ocena bukmachera. W jego opinii dany zakład może mieć mniejsze szanse na zaistnienie – wszystko zależy od sposobu przeprowadzonej analizy i dostępu do informacji. Koniec końców bukmacherzy wystawiają kursy w oparciu o dane, które zbiorą, jeśli chodzi o tabele, statystyki, H2H, najnowsze wiadomości itd.

Jak znaleźć valuebet?

Jeśli chcesz obstawiać valuebety, to przede wszystkim musisz nauczyć się analizować mecze. Chodzi o to, aby wiedzieć, co brać pod uwagę przy wybieraniu typów, a następnie szukaniu kursów u bukmachera. W valuebetach ważną rolę odgrywają detale, bo to właśnie one determinują to, czy zakład ma value czy nie.

W szukaniu valuebetów analizuj statystyki meczowe, charakterystyki drużyn, bilanse, a także bierz pod uwagę takie zmienne jak kontuzje, absencje, morale, motywacje i atmosferę. Przy zdecydowaniu o typie korzystając ze wzoru sprawdź, czy zakład, który chcesz obstawić ma wartość. Ustal w oparciu o swoje przewidywania szanse na wystąpienie zdarzenia, a następnie zastosuj wzór na valuebet.

Podatek u bukmachera – przeczytaj istotny dla każdego typera tekst odnośnie podatku od zakładów bukmacherskich.

Valuebet – sprawdź na przykładzie

Typerzy szukajuą valuebetu na dziś w zakładach bukmacherskich. Tak naprawdę codziennie w ofertach kursowych można znaleźć przykłady zakładów z value. Na potrzeby tego artykułu wybraliśmy mecz Premier League pomiędzy Arsenalem a Evertonem. Zakłady u bukmachera STS są następujące:

  • Arsenal – 2.15
  • Remis – 3.35
  • Everton – 3.50

Arsenal jest faworytem, bo to drużyna o większej marce niż Everton. Jednak jeśli spojrzymy w tabelę, to piłkarze Evertonu są wyżej niż “Kanonierzy”. Na dystansie całego sezonu Everton zgromadził o trzy punkty więcej. Co więcej, Everton wygrał ostatni bezpośredni mecz z Arsenalem. Podopieczni Carlo Ancelottiego przystępują do tego meczu jako wyżej klasyfikowany zespół i drużyna, która wygrała ostatnią konfrontację z Arsenalem. Mimo to kurs na ich wygraną to 3.50. Arsenal nie wygrał u siebie czterech ostatnich meczów dwukrotnie przegrywając i tyle samo razy remisując. Z naszej analizy wynika, że Everton ma około 33% szans na wygraną. Tak naprawdę prognozujemy, że każdy rezultat jest możliwy. Na pewno jednak nie widzimy w Arsenalu faworyta, jak czyni to bukmacher STS. Chcemy obstawić zakład na wygraną Evertonu, więc sprawdzamy czy nasz typ ma value:

0.33 * 3.50 = 1.15. Wynik jest większy od 1, więc w tym przypadku typujemy zakład z value!

Na przykładzie masz przedstawione, jak w praktyce wygląda obstawianie i szukanie zakładów z wartością. Jak widzisz kluczowa była analiza i zapoznanie się z wszystkimi przesłankami dotyczącymi tej konfrontacji. W ten sposób doszliśmy do wniosków, że bukmacher błędnie oszacował szanse obu drużyn na zwycięstwo, bo kreowany na faworyta Arsenal wcale nie był w tak dobrej sytuacji, jak można było sądzić po kursach.

Szukasz bukmachera dla siebie? Sprawdź STS

STS to lider rynku zakładów sportowych w Polsce. Rejestrując się w STS za pośrednictwem naszej strony otrzymasz unikalny pakiet bonusów, w tym zakład bez ryzyka oraz freebet.

STS

97/100
  • Legalny bukmacher PL
  • Sprawdzone i zweryfikowane 29 listopada 2023
  • Najwyższa oferta na rynku z kodem GOAL
  • Sponsor reprezentacji Polski

Lider polskiego rynku legalnych bukmacherów

Zakłady bukmacherskie STS to jedna z najstarszych firm bukmacherskich w Polsce. Zdaniem wielu użytkowników i ekspertów jest to najlepszy bukmacher obecny na polskim rynku. STS posiada zezwolenie Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów zarówno przez sieć puntów stacjonarnych jak i online.

Musisz mieć przynajmniej 18 lat, żeby korzystać z tej strony.
Prosimy graj odpowiedzialnie! Hazard może uzależniać.

Najczęściej zadawane pytania

Jak znaleźć valuebet?

Podstawa jest wzór, jednak to nie wystarczy. Musisz mieć dużą wiedzę na temat danej dyscypliny lub ligi. Im mniej popularna dyscyplina, tym większa szansa na znalezienie valuebetu, ponieważ system bukmacherski mógł nie uwzględnić czynników, które Ty przeanalizowałeś, w związku z czym kurs na Twój typ może być dużo wyższy.

Czym różni się valuebet od surebetu?

Valuebet nie daje nam 100% szansy na wygraną. Z kolei surebet to zakład arbitrażowy, na którym zarabiasz na różnicy między kursami.