Prawdopodobieństwo w zakładach bukmacherskich

Prawdopodobieństwo w zakładach bukmacherskich

Jakie jest prawdopodobieństwo wygranej w zakładach bukmacherskich? To pytanie zadaje sobie wielu graczy, którzy biorą czynny udział w grze i lubią obstawiać. W niniejszym artykule dowiesz się, czym jest prawdopodobieństwo w zakładach oraz jak je obliczyć. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na ogranie bukmachera i jednocześnie zminimalizujesz ryzyko podczas typowania.

Czym jest prawdopodobieństwo w zakładach bukmacherskich?

Prawdopodobieństwo w zakładach bukmacherskich to w skrócie szansa wystąpienia danego zdarzenia. Jak już zapewne wiesz, nie ma czegoś takiego jak 100% pewniak i zawsze istnieje ryzyko, że obstawione zdarzenie się nie sprawdzi. Nie szukając daleko, wystarczy przypomnieć sobie mecz eliminacji do mistrzostw Europy pomiędzy Polską, a Mołdawią. Do przerwy biało-czerwoni prowadzili 2:0 i dla większości było niemal pewne to, że wygrają to spotkanie. Sport po raz kolejny okazał się być nieprzewidywalny i starcie zakończyło się zwycięstwem Mołdawii 3:2. Wtedy prawdopodobieństwo wygranej niżej notowanego zespołu było znikome, a mimo to do niej doszło.

Pomimo tak skrajnych przypadków, warto wiedzieć, jak obliczyć prawdopodobieństwo wygranej w zakładach, aby mieć większe szanse na prawidłowy typ. Jest ono ściśle powiązane z kursami bukmacherskimi, które stanowią pewną podpowiedź od bukmacherów. Im niższy kurs, tym teoretycznie większa szansa, że dane zdarzenie się sprawdzi. Działa to też w drugą stronę, dlatego gracze raczej niechętnie podchodzą do obstawiania po bardzo wysokich kursach. Dzięki znajomości prawdopodobieństwa, gracz może lepiej wskazać wartościowy typ, skuteczniej obstawiać i w efekcie częściej wygrywać. Warto więc zapoznać się z mechanizmami kursów i dowiedzieć się, jak obliczyć prawdopodobieństwo w zakładach bukmacherskich. Sprawdź więcej na temat tego, jak bukmacherzy ustalają kursy.

Kursy bukmacherskie wyznacznikiem prawdopodobieństwa

Na kursach bukmacherskich opiera się cały system zakładów online. Towarzyszą one praktycznie wszystkim popularnym wydarzeniom sportowym takim jak:

i oczywiście wiele innych. Możliwości obstawiania są coraz bogatsze i już teraz gracze bez problemu mogą typować np. wybory prezydenckie, sporty wirtualne, gry karciane, gale filmowe, wydarzenia społeczne, a nawet warunki pogodowe. W każdej z tych kategorii znajdziemy kursy bukmacherskie, które będą dla wielu graczy wyznacznikiem prawdopodobieństwa. To dzięki nim dowiemy się, jak eksperci prognozują wydarzenia, które nas najbardziej interesują. Właśnie w ten sposób kursy bukmacherów stały się pewnego rodzaju wyznacznikiem prawdopodobieństwa w zakładach i poza nimi. Wielokrotnie na nich opierają się komentatorzy, dziennikarze czy właśnie typerzy, tworząc swoje zapowiedzi i starając się przewidzieć przyszłe wydarzenia. Prawdopodobieństwo wygranej w zakładach bukmacherskich można łatwiej wyliczyć dzięki kursom i zaraz dowiesz się, jak to zrobić.

Prawdopodobieństwo wygranej w zakładach – jak obliczyć?

Jak obliczamy prawdopodobieństwo w zakładach bukmacherskich? Brzmi skomplikowanie, ale wcale takie nie jest. Wystarczą nam podstawy matematyki i znajomość kursów wybranych zdarzeń. Oczywiście trzeba pamiętać, że im więcej zdarzeń na prostym kuponie AKO, tym mniejsze prawdopodobieństwo wygranej. W zakładach bukmacherskich wyróżniamy kilka rodzajów kursów. Zanim jednak do nich przejdziemy, przedstawiamy wzór na obliczanie prawdopodobieństwa w bukmacherce.

1 / kurs zdarzenia x 100%

np. 1 / 2.25 x 100% = 44% prawdopodobieństwa

Zaprezentowany przykład dotyczy zdarzenia z kursem 2.25, więc prawdopodobieństwo jego wystąpienia wynosi 44%. Jest to dość niski współczynnik, dlatego doświadczeni gracze skorzystaliby z takiego kursu przeważnie na pojedynczych kuponach. Tzw. “pewniaki” nie istnieją, ale z reguły bardziej prawdopodobne będą zdarzenia o wartości kursowej 1.25 do 1.40. Niestety zdarzenia o prawdopodobieństwie 70-80% i więcej raczej nie przyniosą typerom pokaźnych wygranych przy jednorazowej grze. Z tego powodu decydują się oni umieszczać po kilka takich kursów na swoich kuponach, co zmniejsza prawdopodobieństwo wygranej w zakładach.

Przy kuponach AKO, wstawiamy do powyższego wzoru kurs całego kuponu, a nie pojedynczych spotkań na nim zawartych. Warto o tym pamiętać, dodając kolejne mecze w celu “podbicia kursu”. Działając w ten sposób, zmniejszamy prawdopodobieństwo trafienia zakładu i zgarnięcia ewentualnej kwoty wygranej.

Kalkulator prawdopodobieństwa wygranej w zakładach bukmacherskich

Internet to kopalnia ciekawych narzędzi, które mogą się okazać pomocne w różnych dziedzinach. Podobnie jest z obstawianiem, ponieważ łatwo znaleźć kalkulator prawdopodobieństwa wygranej w zakładach bukmacherskich. Wystarczy wybrać z wyszukiwarki interesującą nas pozycję i sprawdzić, czy owy kalkulator jest tym, czego szukamy. Najczęściej podajemy w nim kursy wybranych zdarzeń i otrzymujemy dokładne wyliczenia procentowe w kilka sekund. Dotyczą one najbardziej prawdopodobnych zdarzeń, więc łatwiej dzięki temu znaleźć wartościowe zakłady. Jeśli już jesteśmy przy tym temacie, nie sposób pominąć kwestii valuebetów, czyli najbardziej wartościowych typów. Mogą one wynikać z różnych kwestii, ale o tym dowiesz się za chwilę.

Valuebet – wartościowe zakłady

Valuebet to określenie zapożyczone z języka angielskiego i dotyczy wartościowego zakładu. Chodzi o takiego rodzaju typ, który ma jednocześnie wysoki kurs, jak i spore prawdopodobieństwo wygranej. Najczęściej wynika z błędnych wyliczeń bukmacherów, którzy nieprawidłowo określili wartości kursowe danego zdarzenia. Nie jest to częsta sytuacja, więc trzeba mieć sporo szczęścia, aby taką znaleźć. Przykładem może być spotkanie drużyn Liverpoolu i Chelsea w Pucharze Anglii. Bukmacher założył podobną siłę obu drużyn na podstawie ich dokonać w lidze, ale nie wziął pod uwagę zestawień zespołów.

Gdy przedstawiono składy The Reds i The Blues, stało się jasne, że to Liverpool FC dysponuje lepszymi zawodnikami w wyjściowej jedenastce. Kursy pozostawały jednak niezmienione, więc mieliśmy do czynienia z valuebetem w przypadku wygranej Liverpoolu. Nie jest łatwo znajdować takie sytuacje, a do tego wymagają one sporej wiedzy dotyczącej obstawianej dyscypliny i samych zakładów, a także zaangażowanie w analizę meczów. Warto jednak ich szukać i zwiększać tym samym prawdopodobieństwo wygranej w zakładach bukmacherskich.

Prawdopodobieństwo w zakładach na podstawie kursów bukmacherskich

Jak widać obliczanie prawdopodobieństwa w zakładach nie jest trudne i każdy z powyższymi wskazówkami powinien sobie z tym poradzić. Na podstawie kursów bukmacherskich możemy lepiej określić zbliżone szanse sprawdzenia się jakiegoś zdarzenia. Niniejsza tabela daje przekrojowy ogląd na wartości kursowe i odpowiadające im prawdopodobieństwo. Skupiamy się jednak wyłącznie na kursach, które przy pojedynczych zdarzeniach i uwzględnieniu podatku od zakładu, mogą przynieść jakikolwiek zysk w ogólnym rozrachunku.

Przedział kursów bukmacherskichPrawdopodobieństwo w zakładach
1,15 – 1,2083% – 87%
1,25 – 1,3077% – 80%
1,35 – 1,4071% – 74%
1,45 – 1,5069% – 66%
1,55 – 1,6064% – 62%
1,70 -1,8059% – 55%
1,85 – 1,9054% – 52%
1,95 – 2,1051% – 47%
2.20 – 2.5045% – 40%
2,55 – 2,7539% – 36%
2,80 – 3,0035% – 33%
3,10 – 3,3532% – 29%
3,40 – 4,0029% – 25%
> 4,00mniej niż 25%

Przedstawione wartości procentowe prawdopodobieństwa są przybliżone i mogą pomóc określić wartość wybranego typu (valuebet). Po zapoznaniu się z nią, łatwiej dostrzec różnice, co może się pomóc w doborze zdarzeń do obstawiania. Warto mieć na uwadze informacje zawarte w tabeli, próbując oszacować prawdopodobieństwo swojej wygranej w zakładach bukmacherskich.

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa prawdopodobieństwo w zakładach bukmacherskich?

Prawdopodobieństwo w zakładach bukmacherskich pozwala określić szanse wystąpienia danego zdarzenia. Można do jego obliczenia wykorzystać kursy wystawione przez bukmachera, które odwzorowują przewidywania specjalistów.

Czy da się obliczyć prawdopodobieństwo trafienia zakładu?

Jak najbardziej jest możliwe obliczenie prawdopodobieństwa trafienia zakładu bukmacherskiego. Dzięki skorzystaniu ze wzoru, polegającego na dzieleniu, można otrzymać przybliżoną, procentową szansę wystąpienia wybranego zdarzenia. Należy jednak pamiętać, że korzysta się przy tym z przewidywań bukmachera (kursów bukmacherskich).

Kiedy opłaca się typować mecz?

Jeśli gracz obliczy prawdopodobieństwo zakładu bukmacherskiego, może stwierdzić, w jakim stopniu opłaca mu się typować dany mecz. Gdy sam, po analizie, oceni szanse na zajście danego zdarzenia, może je skonfrontować z kursami bukmacherskimi i stwierdzić, czy ma do czynienia z valuebetem. Jeśli jest to wartościowy typ, postawienie na niego będzie opłacalne.