Fortuna – jak obstawiać

fortuna jak obstawiać

Każdy, kto choć trochę interesuje się zakładami bukmacherskimi, zna markę Fortuna. Jak obstawiać u tego bukmachera i co powinien wiedzieć gracz, który chciałby rozpocząć swoją przygodę z typowaniem właśnie u tego operatora? Poniżej znajduje się kompletny przewodnik, z którego można się dowiedzieć, jak się obstawia mecze w Fortunie i co wziąć pod uwagę, aby robić to dobrze.

Bukmacher Fortuna. Jak obstawiać zakłady?

Na początku warto wyjaśnić sobie kwestię tego, czym jest bukmacher Fortuna. Jak obstawiać zakłady, jeśli nie wiadomo, z czym mamy do czynienia. Zatem Fortuna jest jednym z najdłużej działających w Polsce operatorów, którzy oferują zakłady wzajemne. Jednocześnie należy do najbardziej popularnych podmiotów tego typu na rynku, więc wielu graczy chętnie gra właśnie u tego bukmachera.

Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z typowaniem, powinni wiedzieć, jak się obstawia mecze w Fortunie. Poniżej znajdują się objaśnienia podstawowych elementów gry u bukmachera, takich jak kupony, stawki, zdarzenia czy kursy bukmacherskie. Warto też znać zasady bezpiecznego obstawiania i tę kwestię także udało się nam poruszyć.

Fortuna

Aż do 335 zł + 300 zł

Bez ryzyka 300 zł, freebety 35 zł i 300 zł extra z kodem GOAL

+18 | Obowiązuje regulamin | Graj odpowiedzialnie Pełen reg
Bierz bonus od bukmachera!

Początki po rejestracji w Fortunie. Co jest potrzebne?

Od czego należy zacząć? A no, od założenia konta, bo bez rejestracji u bukmachera nie będziemy mieli jak obstawiać mecze. Fortuna daje do dyspozycji swoich graczy bardzo prosty formularz, więc stworzenie profilu gracza nie powinno sprawić problemu. W przeciwnym razie, sprawdź nasz przewodnik rejestracji w Fortunie. Pamiętaj także o skorzystania z naszego kodu promocyjnego do Fortuny: GOAL, aby otrzymać bonus powitalny.

Obstawianie będzie możliwe dopiero po wpłacie depozytu, bo w zakładach bukmacherskich trzeba mieć za co grać. Każdy kupon można zagrać za określoną stawkę, która w przypadku Fortuny wynosi min. 2 zł. Dobrym pomysłem będzie jednak depozyt o większej wartości, żeby nie trzeba było ponownie doładować konta, jeśli zamierza się obstawiać większą liczbę zakładów.

Jeżeli już masz swoje środki na koncie bukmacherskim, możesz przejść do właściwej gry. Na głównej stronie bukmachera i w aplikacji Fortuny znajdują się najpopularniejsze zdarzenia, które obstawiają gracze. Oprócz nich jest do Twojej dyspozycji także cała masa innych zakładów, których część możesz znaleźć po lewej stronie w zakładce “Polecamy”, a pozostałe zostały uporządkowane poniżej według odpowiednich dyscyplin sportowych. Dobrze jest najpierw poznać funkcjonowanie aplikacji lub strony Fortuny i nauczyć się nawigować pomiędzy najważniejszymi ekranami.

Fortuna – obstawianie meczów. Podstawowe pojęcia

Sekcji w aplikacji czy na stronie internetowej Fortuny jest dość sporo, więc nowicjuszowi łatwo się na początku pogubić. Każdy produkt jest jednak skonstruowany w taki sposób, aby szybko przyswoić sposób jego działania. Nie jest to nic skomplikowanego, więc wystarczy opanować podstawowe pojęcia i wiedzieć, co robić, by uzyskać pożądany skutek. Z poniższymi informacjami na pewno prościej będzie się odnaleźć nowemu graczowi.

Strona Główna – od niej należy zacząć, ponieważ jest to główny panel sterowania po stronie www i aplikacji mobilnej. Znajdują się tam najważniejsze promocje i najbardziej aktualne oferty zdarzeń na najbliższe zdarzenia. Ważne, aby wiedzieć, że w aplikacji można się poruszać nie tylko w górę i dół, ale i na boki, aby mieć wgląd w pełną ofertę Fortuny.

Live – na dole ekranu znajdują się kolejne zakładki i pierwszą z nich jest właśnie Live. Zawiera wszystkie zdarzenia odbywające się na żywo, które można obstawiać w Fortunie. Oprócz podziału dyscyplin, jest tam też Fortuna TV, dzięki której gracze mogą śledzić transmisje z typowanych spotkań.

Sport – kolejna zakładka pozwala dowolnie przeglądać aktualną ofertę Fortuny. Wszystkie dyscypliny, ligi, hity dnia, super oferty itd. znajdziesz właśnie tutaj. Można też wybierać zakres godzin lub dni, których mają dotyczyć wyświetlane zdarzenia.

Kupony – w tej zakładce znajdą się wszystkie kupony, które obstawisz w Fortunie. Można tam sprawdzić szczegółowy status postawionych zakładów lub tych, które zostały już rozstrzygnięte. Dzięki temu łatwiej kontrolować historię obstawiania.

Strefa Typera – tutaj odbywają się wszelkie dyskusje pomiędzy graczami Fortuny online. Można poszukać inspiracji, jak wygrywać w Fortunie, ale też uzyskać istotne wskazówki dotyczące obstawiania.

Stawka – jeśli chodzi o samo typowanie, Twój kupon może być zagrany za określoną stawkę. Po kliknięciu w wybrany typ, zobaczysz status tworzonego kuponu i tam możesz zmienić stawkę. Da się to zrobić, wpisując żądaną kwotę w odpowiednie okienko lub przesunąć suwak według własnych upodobań. Będzie to suma pieniędzy, którą przeznaczysz na dany zakład.

Kurs – podstawa zakładów bukmacherskich. Każde zdarzenie ma określone przez bukmachera kurs, który odzwierciedla prawdopodobieństwo sprawdzenia się danego typu. Im niższy kurs, tym bardziej realne szanse na to, że coś się wydarzy i odwrotnie. Kursy można podwyższać poprzez łączenie kilku zdarzeń ze sobą, ale o tym przeczytasz poniżej.

Ewentualna wygrana – mnożąc kurs przez stawkę (i uwzględniając podatek od zakładów), otrzymujemy ewentualną wygraną naszego zakładu. W Fortunie używa się skrótu “EWK” i pod nim kryje się właśnie kwota, którą otrzymasz w przypadku trafienia zakładu.

Znasz już najważniejsze pojęcia związane z mechanizmem typowania. Teraz pora dowiedzieć się co nieco o samych zdarzeniach.

Przewodnik po zdarzeniach

Po wyborze konkretnego zdarzenia, gracz zobaczy panel dostępnych zakładów, które są uporządkowane w poszczególnych miejscach. W miarę przeglądania oferty stanie się jasne, gdzie czego szukać, ale za pierwszym razem można się zastanawiać, jak obstawiać. Fortuna przygotowała następujące zakładki:

Kursy – główny element każdego zdarzenia, w którym znajdują się wszystkie dostępne zdarzenia z kursami bukmacherskimi na dany mecz. Ta sekcja została podzielona na wyróżnione podkategorie, aby gracze mogli łatwiej odnaleźć interesujące ich zakłady.

 • Możliwość łączenia – opcja połączenia kilku zakładów w ramach jednego spotkania.
 • Główne – sekcja najbardziej popularnych zdarzeń, czyli przede wszystkim rezultat i bramki, ale też dwa w jednym.
 • Połowy – zakłady dotyczące określonej połowy meczu.
 • Bramki – wszystkie zdarzenia związane z bramkami znajdują się właśnie w tej sekcji.
 • Handicapy – zespół wygra większą liczbą bramek lub zdoła nie przegrać więcej niż określoną ilością goli? Takie zakłady znajdują się w tej sekcji.
 • Dokładny wynik – jeśli chcesz postawić na dokładny wynik meczu z wysokim kursem, to właśnie tutaj.
 • Kartki/rogi – zdarzenia dotyczące liczby rzutów rożnych, kartek i napomnień dla zawodników.
 • Zawodnicy – wybrany zawodnik zdobędzie gola, zaliczy asystę lub zostanie wyrzucony z boiska. Typy obejmujące występy indywidualne w danym meczu.
 • Pozostałe – gole w określonym przedziale minutowym, wystąpienie rzutu karnego, bramki samobójcze i wszystko, co nie znalazło się w powyższych kategoriach.

Podział stawek – oprócz kursów w ramach każdego zdarzenia można podejrzeć, jak rozkładają się stawki zakładów wniesionych przez graczy. Fortuna procentowo przedstawia, jak często obstawiane jest zwycięstwo każdej z drużyn i ile osób wskazuje na remis.

Betbuilder – złożony system zakładów łączonych, w którym gracz może połączyć typy na zwycięzcę, liczbę fauli, rzutów rożnych i co mu się jeszcze spodoba w wybranej ofercie.

Statystyki – sekcja ze szczegółowymi statystykami dotyczącymi obu drużyn. Poprzednie mecze, sytuacja w tabeli, spotkania bezpośrednie, liczba bramek itp.

Rodzaje zakładów w Fortunie

Wiesz już jak wygląda oferta Fortuna i jak obstawiać poszczególne zdarzenia. Teraz możemy przejść to rodzajów kuponów, ponieważ tutaj bukmacher też daje kilka możliwości. Od pojedynczych zakładów przedmeczowych, po złożone z kilku spotkań kupony na żywo.

Kupon prematch – po wyborze zdarzenia z oferty przedmeczowej, rozpoczniesz tworzenie kuponu prematch. Obejmuje on spotkania, które się jeszcze nie rozpoczęły, więc będzie to tzw. typowanie z wyprzedzeniem. To najbardziej podstawowy rodzaj zakładu.

Kupon Live – dotyczy typowania spotkań, które już trwają. Najczęściej gracze decydują się na obstawianie kuponu Live, kiedy oglądają dane zdarzenie na żywo. Przy nich będzie też widoczny aktualny wynik, a niekiedy dostępna także transmisja online z wydarzenia.

1 0 2 – to najbardziej podstawowe i jednocześnie najpopularniejsze typy bukmacherskie. W piłce nożnej, która jest najczęściej obstawiana, 1 odnosi się do zwycięstwa gospodarzy, 2 do wygranej gości, a 0 oznacza remis. Rodzajów zdarzeń jest znacznie więcej, ale do tego jeszcze przejdziemy.

SOLO – po wyborze pierwszego zdarzenia, utworzysz kupon SOLO, czyli z jednym meczem, który chcesz obstawić. Wystarczy poprawnie go wytypować, aby odebrać wygraną.

AKO – kupon złożony z dwóch lub więcej zdarzeń. Tworzony jest automatycznie po dodaniu kolejnego zakładu do kuponu SOLO. Kurs takiego kuponu jest akumulowany, a więc mnożony przez wszystkie wybrane selekcje. Fortuna zastrzega jednak, że zabrania łączenia zdarzeń, które się wykluczają (np. zwycięstwo obu zespołów). Do odbioru wygranej konieczne jest prawidłowe wytypowanie wszystkich spotkań i żadne nie może być rozliczone jako pudło.

MAXIKOMBI (zakład systemowy) – najbardziej skomplikowany rodzaj zakładu. Zawiera więcej niż jedno zdarzenie, ale nie wymaga trafienia wszystkich spotkań. System pozwala na popełnienie błędu i wylicza wysokość wygranej w zależności o liczby i kursów trafionych spotkań.

Bezpieczny – jedna z nowszych propozycji od bukmachera Fortuna. Wiele zdarzeń na kuponie zmniejsza szansę na wygraną, ale kupon bezpieczny pozwala na odebranie części wygranej nawet w przypadku pomyłki. Gracz otrzymuje wtedy pięciokrotność swojej stawki, o ile spełnił warunki kuponu bezpiecznego. Po spełnieniu tychże warunków, kupon zostanie automatycznie zakwalifikowany jako bezpieczny.

Jak obstawiać mecze w Fortunie? Pierwszy zakład

U bukmachera Fortuna obstawianie meczów nie jest szczególnie trudne. Jednak robiąc to pierwszy raz można nie mieć jeszcze odpowiedniej pewności w swoich działaniach. Typowanie w zakładach bukmacherskich musi być dobrze przemyślane, ponieważ w grę wchodzą Twoje pieniądze. Dobrze jest zachować rozsądek i wybierać tylko zdarzenia, co do których mamy przekonanie, że mogą się sprawdzić w rzeczywistości.

Przed postawieniem pierwszego zakładu w Fortunie należy się odpowiednio przygotować, tzn.

 • mieć za co zawrzeć zakład (dokonać wcześniejszego depozytu lub posiadać środki bonusowe na koncie gracza),
 • wyszukać zdarzenia w ofercie, które chce się postawić,
 • wybrać rodzaj kuponu (SOLO, AKO, MAXIKOMBI, prematch lub live)
 • dopasować stawkę tak, aby być usatysfakcjonowanym z wygranej, ale jednocześnie nie obciążać budżetu,
 • upewnić się, że kupon zawiera wyłącznie wybrane zdarzenia i będzie postawiony za ustaloną kwotę.

Gdy już wszystko z powyższej listy się zgadza, można puścić kupon, klikając przycisk “zagraj”. 

Zakłady bukmacherskie Fortuna – instrukcja typowania

Wiesz już, o co należy zadbać, zanim obstawisz w Fortunie. Jak wygląda sam proces tworzenia kuponu i postawienia zakładu? Poniższa instrukcja może być przydatna dla początkujących typerów.

 1. Przejrzyj ofertę Fortuny, aby znaleźć zdarzenia, które chcesz obstawić.
 2. Wybierz z dostępnych zakładów takie, które mają według Ciebie największe szanse powodzenia.
 3. Nie wybieraj zbyt dużej liczby zdarzeń do swojego kuponu.
 4. Dobierz odpowiednią stawkę kuponu do swoich możliwości finansowych.
 5. Postaw kupon i poczekaj na jego rozliczenie.

Jak widzisz obstawianie zakładów nie jest niczym skomplikowanym i w miarę upływu czasu oraz nabycia większego doświadczenia, takie porady nie będą Ci już potrzebne. Teraz wystarczy się skupić na tym, jakie wybrać zdarzenia, aby wygrać w Fortunie.

Jak wygrywać w Fortunie?

Od postawienia zakładu do odebrania wygranej nie jest daleko, ale ta droga jest czasami trudniejsza niż w teorii mogłoby się wydawać. Jak obstawiać w Fortunie, żeby wygrywać? Najlepiej działać w taki sposób, jak gracze odnoszący sukcesy, a ci mają kilka porad i wypracowanych działań, które regularnie powtarzają, aby trafiać swoje kupony. Oto kilka sprawdzonych wskazówek, które mogą pomóc osiągnąć wymarzony cel:

 • dokonuj analizy spotkań i typowanych zdarzeń,
 • sprawdź przewidywania ekspertów,
 • prześledź istotne statystyki w kontekście obstawianego meczu,
 • trzymaj się założonej strategii i analizuj rezultaty,
 • szukaj aktualnych promocji i dodatkowych bonusów, które ułatwią typowanie,
 • korzystaj z ofert, które pomogą uzyskać jak najwyższą wygraną, bez dodatkowego ryzyka.

Co powinna zawierać wspomniana analiza? Przede wszystkim wyniki i formę konkretnych drużyn, ale też skład personalny i sytuację związaną z kontuzjami. Istotny może być też moment sezonu lub stawka spotkania dla poszczególnych klubów. W zależności od wybranych rozgrywek, dostęp do szczegółowych statystyk będzie uzależniony od ich popularności. Tak samo będzie z bardziej niszowymi dyscyplinami sportu. Warto też obserwować innych graczy, na których można się wzorować lub unikać ich błędów. Ostatecznie liczy się efekt końcowy, czyli wygrana, więc każdy skuteczny sposób na jej osiągnięcie będzie odpowiedni.

Co najlepiej obstawiać w Fortunie?

W Fortunie najlepiej obstawiać piłkę nożną i sporty walki – szczególnie KSW. U tego bukmachera znajdziesz szeroki wybór zakładów na każdy mecz piłki nożnej (średnio około 150 rynków na każde spotkanie), a do tego niską marżę na najbardziej popularne ligi piłkarskie. Podobnie ma się sprawa z obstawianiem sportów walki: oprócz całego wachlarza federacji i eventów, dla każdej walki w Fortunie znajdzie się po kilkadziesiąt rynków z dobrymi kursami.

Sprawdzanie kuponu w Fortunie

Jeśli obstawiasz w stacjonarnych punktach Fortuny, pamiętaj, że możesz skorzystać ze strony internetowej Fortuny, aby sprawdzić swój kupon. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które obstawiły kilka zdarzeń. Jak sprawdzić kupon w Fortunie? Funkcję sprawdzania kuponu znajdziesz w prawym górnym rogu, obok ikonki lupy:

jak sprawdzić kupon Fortuny

Po kliknięciu w przycisk, wystarczy, że wpiszesz ID kuponu oraz jego kod kontrolny. Aby sprawdzić kupon Fortuny obstawiony w punkcie stacjonarnym, nie musisz posiadać konta gracza. Ta funkcja jest dostępna również dla niezalogowanych użytkowników.

Mistrzostwa typerów w Fortunie

Ciekawą opcją dla graczy Fortuny są Mistrzostwa typerów, które bukmacher organizuje co miesiąc. Gracze z najwyższymi wynikami mają szansę na wygranie kart podarunkowych, a także darmowych zakładów. Aby wziąć udział w Mistrzostwach typerów Fortuny, musisz być członkiem programu Fortuna Klub Plus, a także zgłosić swoje kupony w konkursie. W każdym miesiącu bukmacher ogłasza specjalne wskaźniki, które zwiększają szansę na wygraną.

Punkty FKP w Fortunie

Ciekawą opcją w Fortunie są również punkty FKP. Jest to wirtualna waluta, którą bukmacher nagradza swoich graczy. Takie punkty Fortuna przyznaje za każdy obstawiony kupon, a także za rejestrację w serwisie. Na Twoje konto wpadnie 1 punkt FKP za każde wydane 2 PLN na dowolny kupon. Po zdobyciu odpowiedniej ilości punktów możesz wymienić je na darmowe zakłady, które w przypadku wygranej trafiają później na konto główne już w złotówkach.

Sprawdź również, jak obstawiać w STS, jak obstawiać w Superbet i jak obstawiać w Betclic.