Under over – na czym polegają te zakłady?

W zakładach bukmacherskich typy na under/over przybierają wiele znaczeń, bo mogą dotyczyć bramek, rzutów rożnych, a nawet żółtych kartek. Obstawianie zakładów poniżej/powyżej to typowanie na zasadzie mniej lub więcej. W piłce nożnej to popularne zakłady przede wszystkim przy obstawianiu sumy goli. Takie obstawianie może być opłacalne, ale trzeba dokładnie znać specyfikę tego rodzaju zakładów. Na czym polegają zakłady under over?

under over

Spis treści

Legalni bukmacherzy w ofercie na piłkę nożną, hokej na lodzie, tenis ziemny czy koszykówkę wystawiają setki zakładów, które można umieścić na swój kupon. Już dawno minęły te czasy, kiedy typer zakładów bukmacherskich decydował o tym, czy obstawić zakład na wynik. Aktualnie oferty bukmacherskie mają do zaoferowania multum typów, które można obstawiać. Takimi zdarzenia są właśnie zakłady under over.

Obstawianie under/over może dotyczyć piłki nożnej, ale nie tylko tej dyscypliny sportu. Formuła typowania zakładów mniej/więcej działa też w wielu innych sportach, a nawet polityce itd. Zachęcamy do tego, żeby zaznajomić się z tym rodzajem zakładów, ponieważ w gronie profesjonalnych graczy, to popularne rynki.

Sprawdź jak obstawiać zakłady bukmacherskie i już dzisiaj stwórz swój kupon!

Czym są zakłady under over?

To nazwa zaczerpnięta z języka angielskiego. Słowo under oznacza “poniżej“, z kolei over – “powyżej“. To typ zakładów dwudrogowych, gdzie wykluczony jest remis (zobacz także czym jest zakład bez remisu). Obstawiając under/over zawsze masz 50% szans na to, że trafisz wynik.

W ofercie bukmacherskiej na under/over dobiera się odpowiednie linie dotyczące goli, setów, gemów itd. Konkretny under/over jest warunkowany sportem, który grasz. Co ciekawe, w typach piłkarskich u bukmacherów zakłady na under/over 2.5 przy sumie goli należą do jednych z najpopularniejszych w całej ofercie.

W zakładach under/over odpowiadasz bukmacherowi na pytanie, czy czegoś będzie mniej lub więcej. Załóżmy, że chcesz obstawić sumę goli w meczu Manchester City – Arsenal. W przedmeczowych zakładach u bukmachera widzisz zakłady na under/over np. 2.5. Co w tym przypadku oznacza 2.5? Kiedy wskażesz under 2.5, to oznacza, że typujesz zakład na to, że w spotkaniu będzie maksymalnie dwa gole. Natomiast, jeśli zagrałbyś kupon na typ over 2.5 to obstawiasz trzy lub więcej bramek.

Dokładne typy bukmacherskie na under/over determinowane są linią zakładu, jaką wystawił bukmacher. O co chodzi? Under/over w meczu piłki nożnej na sumę goli może wynosić 2.5, ale też 1.5, 3.5 itd. Wskazując under 3.5 typujesz, że w meczu będzie mniej niż cztery gole. W analogiczny sposób under/over działa w zakładach na kartki, rzuty rożne itd.

Under over 2.5

Przyjęło się, że w zakładach bukmacherskich na liczbę goli standardową linią under/over jest 2.5. W zakładach piłkę nożną to klasyczny under/over, który dotyczy wartości 2.5. Co one oznaczają w szczegółach? Sprawdź:

  • Under 2.5 – typ na to, że będzie mniej niż trzy gole
  • Over 2.5 – typ na to, że będzie więcej niż dwa gole

Zakłady na under/over 2.5 mogą dotyczyć sumy goli, ale też zdobyczy bramkowych poszczególnych zespołów. U polskich bukmacherów przy meczach piłki nożnej znajdziesz typy na under/over dla gospodarzy i gości. Np. w zakładach Fortuny możesz obstawiać under 1.5 dla drużyny numer 1 – co oznacza, że wskazujesz, że gospodarz zdobędzie mniej niż dwa gole w spotkaniu.

Co wytypujesz jako under/over?

Na goal.pl przede wszystkim zajmujemy się piłką nożną, dlatego w oparciu o ten sport analizujemy zakłady na under/over. Przy meczach piłkarskich w zakładach przedmeczowych i “na żywo” możesz znaleźć znacznie więcej typów na under/over. Czego mogą dotyczyć?

Under/over pojawia się w zakładach na rzuty rożne. W tej kategorii zakładów typujesz sumę rzutów rożnych, a więc to, czy w meczu będzie np. więcej lub mniej rzutów rożnych. Standardowa linia na under/over na rzuty rożne to 8.5.

W opcji under/over bukmacherzy przyjmują również zakłady na żółte i czerwone kartki. W konkretnym meczu piłki nożnej obstawisz jako under lub over sumę żółtych kartek np. 4.5.

Under over a zakłady łączone

Under/over występuje często w połączeniu z typami na wynik. W tzw. zakładach łączonych u bukmacherów obstawisz zwycięzce, a także w trybie under/over liczbę goli. To rodzaj zakładów, gdzie do zwycięstwa potrzebujesz dwóch prawidłowych typów: na wynik i sumę bramek. Poniżej prezentujemy przykład zakładu łączonego z wykorzystaniem rynku under/over:

Wygrają goście/w meczu over 2.5 – zakład ten oznacza, że obstawiłeś zwycięstwo drużyny 2, a dodatkowo wytypowałeś, że w spotkaniu będzie przynajmniej trzy bramki.

Zastanawiałeś się kiedyś skąd biorą się kursy bukmacherskie? Dowiedz się więcej, sprawdź nasz poradnik i przeczytaj jak bukmacherzy ustalają kursy.

Jak obstawiać zakłady poniżej/powyżej?

Wszystko zależy od tego, jaki sport będziesz typował i od drużyn/zawodników biorących udział w rywalizacji. Pozostając przy piłce nożnej zakłady na under 2.5 lub under 1.5 obstawia się, kiedy dochodzi do konfrontacji zespołów usposobionych defensywnie. Tego rodzaju typy wskazują, że nie spodziewamy się wielu bramek. Tak się dzieje też w ważnych meczach pucharowych, gdzie drużyny skupiają się przede wszystkim na tym, żeby zabezpieczyć dostęp do własnej bramki.

Over/powyżej gra się z kolei w zgoła odmiennych sytuacjach. Mecze, gdzie ścierają się ekipy ofensywne, nastawione na atak zazwyczaj przynoszą sporo goli. Dlatego wtedy kursy na over 2.5, a nawet over 3.5 bywają zaniżone przez bukmacherów. W tego typu spotkaniach gracze, jak i bukmacherzy prognozują kilka bramek, więc są częściej obstawiane bramkowe overy.

Pozostałe zakłady na under/over dotyczą już konkretnej analizy meczu. Dla przykładu over z kartkami można grać wtedy, kiedy w obu zespołach grają zawodnicy charakteryzujący się dużą ostrością przy odbiorze piłki. Under na kartki warto postawić w meczach towarzyskich, gdzie wynik nie jest tak istotny, a piłkarze uważają na fizyczny kontakt.

Typy na under/over są u wszystkich bukmacherów dostępnych w Polsce, którzy mają licencję Ministerstwa Finansów. Tego rodzaju zakłady zagrasz w STS, Fortunie, Betfan, Superbet, Betclic, Etoto, forBET, eWinner, LVBET, Noblebet, PZBUK i Totolotku.

Szukasz bukmachera dla siebie? Sprawdź STS

STS to lider rynku zakładów sportowych w Polsce. Rejestrując się w STS za pośrednictwem naszej strony otrzymasz unikalny pakiet bonusów, w tym zakład bez ryzyka oraz freebet.

STS

97/100
  • Legalny bukmacher UK
  • Sprawdzone i zweryfikowane 29 listopada 2022
  • Najwyższa oferta na rynku z kodem GOAL
  • Sponsor reprezentacji Polski

Lider polskiego rynku legalnych bukmacherów

Zakłady bukmacherskie STS to jedna z najstarszych firm bukmacherskich w Polsce. Zdaniem wielu użytkowników i ekspertów jest to najlepszy bukmacher obecny na polskim rynku. STS posiada zezwolenie Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów zarówno przez sieć puntów stacjonarnych jak i online.

Musisz mieć przynajmniej 18 lat, żeby korzystać z tej strony.
Prosimy graj odpowiedzialnie! Hazard może uzależniać.

Najczęściej zadawane pytania

Co to znaczy poniżej 3.5 gola?

Zakład poniżej 3.5 gola oznacza, że obstawiasz, że w czasie rozgrywki zostaną strzelone maksymalnie 3 bramki. Nie ma znaczenia, która drużyna go strzeli. Na przykład: obstawiasz under 3.5, a wynik meczu to 2:1. Twój kupon jest wygrany, bo łącznie strzelono 3 gole.

Którzy bukmacherzy oferują zakłady under/over?

Zakłady under/over dostępne są u każdego legalnego bukmachera w Polsce. Ich listę znajdziesz na naszej stronie internetowej.