Rodzaje kuponów bukmacherskich: single, AKO i systemowe

Zakłady sportowe możesz obstawiać za pośrednictwem kuponów, które są charakteryzowane jako single, AKO i systemowe. Kupony bukmacherskie to schemat typowanych wydarzeń, który określa to, w jaki sposób zostaną rozliczone twoje typy. Na kuponie pojawi się twoja stawka, wygrana i kurs granych wydarzeń. Typerzy obstawiają różne rodzaje kuponów. Bywają tacy, którzy specjalizują się tylko w graniu singli, a są też tacy, co obstawiają kupony akumulowane (AKO). Co i jak obstawiać? Poznaj informacje o kuponach bukmacherskich!

Kupony bukmacherskie

W środowisku typerów pojawiają się tacy, którzy szukają gotowych kuponów bukmacherskich na dziś i na jutro. To nic innego, jak korzystanie z typów bukmacherskich, które od razu są połączone z konkretnymi zdarzeniami na kuponach: single lub AKO.

W zakładach bukmacherskich przede wszystkim typuje się kupony pojedyncze i akumulowane. Rzadziej stosuje się kupony systemowe, ale one również są możliwe do obstawiania. Generalnie większość graczy skupia się na podstawowych możliwościach, jakie dają bukmacherzy, a tymi są zakłady typu singiel i AKO. A co ważniejsze, typując takie kupony dodatkowo kwalifikujemy się do możliwości wykorzystania cash out.

To, jaki kupon zagrasz zależy od ciebie, ponieważ wszystko sprowadza się do tego, ile typów umieścisz na kupon.

Kupony bukmacherskie Single i AKO

Kuponami bukmacherskimi nazywamy zbiór wytypowanych zdarzeń, na które zagrana jest stawka. Bukmacher przyjmując kupon z typami deklaruje się, że jeśli użytkownik trafi mecze – to on wypłaci mu wygraną. Kwota, jaką można wygrać jest zapisana na kuponie. Jakie informacje jeszcze tam znajdziesz?

Na kuponie wyświetlane są typy, które grasz, a także kursy zdarzeń, kurs ogólny kuponu stawka, podatek i potencjalna wygrana. Jak widzisz, to coś w rodzaju poświadczenia wytypowanych przez ciebie zakładów. Innymi słowy – umowa zawarta pomiędzy tobą a bukmacherem.

Kupony bukmacherskie mogą być:

 • Single – pojedyncze,
 • AKO – akumulowane/wielokrotne,
 • Systemowe.

Kupony single

Jak wyglądają kupony bukmacherskie typu singiel? Już na początku ci zdradzimy, że to najłatwiejsza forma typowania zakładów. Na kuponie singlowym, jak już sama nazwa sugeruje, znajduje się tylko jeden zakład. Kupon bukmacherski pojedynczy, to sytuacja, w której obstawiasz jedno zdarzenie np. wynik meczu piłki nożnej.

W zakładzie singlowym kurs ogólny kuponu jest identyczny, co w obstawionym typie. Wygrana kwota liczona jest jako mnożnik kursu i stawki zakładu. Do wygrania takiego zakładu potrzebne jest poprawne wskazanie wyniku spotkania. Sytuacja jest prosta: jeśli trafisz, to odbierasz wygraną.

Kupony singlowe można obstawiać w zakładach przedmeczowych i “zakłady na żywo”. Chcesz przykład pojedynczego kuponu? W tym przypadku posłużymy się meczem piłki nożnej Barcelona – Real Madryt. Decydujesz się zagrać to spotkanie, więc w takiej sytuacji typujesz wygraną “Królewskich” i nic więcej już na kuponie nie obstawiasz. To powoduje, że grasz u bukmachera singiel, ponieważ przewidujesz wynik tylko jednego meczu.

Kupony bukmacherskie AKO

Skrót AKO przy kuponach bukmacherskich wziął się od pełnej nazwy takiego zakładu, czyli typu akumulowanego. W kuponie akumulowanym typujesz przynajmniej dwa zdarzenia, a zakład wygrywa wtedy, jeśli wszystkie zagrane mecze zostaną rozstrzygnięte po twojej myśli. W kuponie akumulowanym typujesz dwa lub więcej zakładów. Nie ma połowicznych zwycięstw – wygrywasz wszystko lub nic. Jak to wyjaśnić na przykładzie?

Kiedy na kuponie AKO obstawisz trzy mecze, to otrzymasz wygraną od bukmachera, jeśli trafisz wyniki wszystkich tych pojedynków. W przypadku jednego błędu cały kupon jest kasowany i oznacza porażkę. To są właśnie uroki zakładów akumulowanych, gdzie do zwycięstwa potrzeba 100% skuteczności.

W kuponie AKO wszystkie zakłady są akumulowane tj. kursy mnożone są przez siebie, co daje kurs ogólny kuponu. Następnie kurs całkowity kuponu mnożony jest przez stawkę, a to daje nam ewentualną wygraną.

Zakłady akumulowane można stosować w typach pre-match i live. Kupon AKO będzie miał zastosowanie, jeśli na tym samym zakładzie umieścisz np. typy bukmacherskie na trzy spotkania:

 • Leicester – Chelsea
 • Juventus – Atalanta
 • Legia – Lech.

STS

98/100
 • Legalny bukmacher PL
 • Sprawdzone i zweryfikowane 24 kwietnia 2024
 • Najwyższa oferta STS na rynku z kodem GOAL
 • Sponsor reprezentacji Polski w piłce nożnej

STS: lider polskich bukmacherów!

Zakłady bukmacherskie STS i kod promocyjny GOAL to mocne uderzenie na start dla nowego gracza. Do odbioru czeka super bonus 200 zł za typ na zwycięzcę jednego z meczów Premier League, wymienny na super zakład bez ryzyka do 100 zł! Do tego jeszcze bonusy depozytowe do 600 zł i freebety do 60 zł!

Kupony systemowe

W zakładach systemowych, w przeciwieństwie od akumulowanych, pomyłki mogą się zdarzyć, a mimo to kupon zostanie rozliczony jako wygrany. Inaczej kupony systemowe określa się też jako rozpisowe lub kombinacyjne. Polegają one na tym, że zbiór pewnych typów dzieli się na kilka pomniejszych kuponów AKO. Pełny układ kuponu systemowego zależy od tego, na ile selekcji go rozpiszesz.

Początkowo kupony systemowe mogą wydawać się trudne do zrozumienia. Zdecydowanie łatwiej przyswoić wiedzę o zakładach singlowych i AKO. Z czasem jednak na drodze do lepszego obstawiania gracze interesują się nowymi możliwościami typowania. Takie okazje dają właśnie kupony systemowe.

Słyszałeś o kuponach systemowych np. 2 z 3 lub 3 z 5? To częste określenia zakładów rozpisowych. Co oznaczają? Przede wszystkim to, że typujesz wyniki 3 (w pierwszym wariancie) i pięciu spotkań ( w drugim wariancie), a więc tak jakby 3 lub 5 pomniejszych typów. Każdy mecz wówczas określa się jako A, B, C, D i E.

System 2 z 3 to zagranie kuponów AKO złożonych z trzech wariantów:

 • AB
 • BC
 • AC

System 3 z 5 to następujące warianty:

 • ABD,
 • ABE,
 • ACD,
 • ACE,
 • ADE,
 • BCD,
 • BCE,
 • BDE,
 • CDE.

Zakład systemowy sprawia, że nawet jeśli jeden mecz nie wejdzie, to część kombinacji wciąż może wygrać. Wówczas otrzymujesz od bukmachera odpowiednio pomniejszoną wygraną. Załóżmy, że w systemie 3 z 5, który pokazaliśmy powyżej nie wejdzie typ A, to wciąż cztery pomniejsze selekcje (BCD, BCE, BDE i CDE) wchodzą.

U polskich bukmacherów często zakłady systemowe określa się m.in. jako typy MAXIKOMBI.

Jak typować kupony bukmacherskie?

Każdy rodzaj kuponu u bukmachera może mieć swoje plusy i minusy. Patrząc przez pryzmat matematyki, to najwięcej szans na wygraną posiadamy typując kupon pojedynczy/singiel. Jeśli natomiast liczymy na wysokie wygrane przy niskich nakładach, to wtedy sprawdzają się kupony akumulowane. W przypadku AKO maleją jednak szanse na zwycięstwo, ponieważ w żadnym meczu nie może nam się powinąć noga. Dokładając kolejny mecz na kupon w teorii znacznie zmniejszasz prawdopodobieństwo na trafiony zakład.

Kupony singlowe i AKO mogą być wyważone przez zakłady systemowe. W tego rodzaju typach jednak poleca się wysokie stawki, żeby osiągać wygrane przy założeniu, że jakiś mecz nie wejdzie.

Polski rynek zakładów bukmacherskich daje użytkownikom sporo możliwości, jeśli chodzi o grane kupony. Wszyscy bukmacherzy online przyjmują kupony singiel i AKO w trybie przedmeczowym i “na żywo”. W przypadku kuponów nie ma znaczenia, jaki sport typujesz, ponieważ singiel lub AKO zrobisz w piłce nożnej, siatkówce, MMA, hokeju na lodzie, tenisie ziemnym, koszykówce itd.

Musisz mieć przynajmniej 18 lat, żeby korzystać z tej strony.
Prosimy graj odpowiedzialnie! Hazard może uzależniać.