Krecz w tenisie. Co to jest i jak rozliczają go bukmacherzy?

Krecz w tenisie - co to

Tenis ziemny jest szczególną dyscypliną w zakładach bukmacherskich. Nie tylko ze względu na popularność sportu, ale też wyjątkowe rozstrzygnięcia niektórych meczów. Chodzi o krecz w tenisie, który jest równoznaczny z zakończeniem spotkania. Co oznacza krecz w tenisie, jak go rozliczają bukmacherzy i jaki może mieć wpływ na obstawianie? Poniżej wszystkiego się dowiesz.

Krecz – co to?

Zacznijmy od tego co to jest krecz w tenisie ziemnym, bo od tego należy wyjść. To zdarzenie, w którym jeden z zawodników nie może dalej grać w wyniku kontuzji odniesionej podczas trwającego meczu. Jako że jest wtedy niezdolny do uczestnictwa w zawodach, musi się wycofać, co skutkuje zakończeniem spotkania i automatycznym zwycięstwem przeciwnika. Choć w tenisie nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu pomiędzy uczestnikami gry, to jest to sport kontuzjogenny, czyli taki generujący mnóstwo urazów u graczy.

Krecz w tenisie zdarza się na szczęściej wskutek skręceń lub zwichnień stawów, albo kontuzji mięśniowych. Na wysokim poziomie przytrafiają się też zasłabnięcia, które eliminują zawodników z rozgrywki. Kontynuowanie gry mogłoby wiązać się z pogłębieniem urazu i zagrożeniem ogólnego stanu zdrowia, więc decyzja podejmowana jest głównie przez tenisistów lub ich sztaby po konsultacji z lekarzem i sędzią meczu. Nawet najlepszym zdarza się kreczować i takie przypadki mieliśmy już w najbardziej prestiżowych turniejach na świecie. Oczywiście krecz wiąże się z przegraniem meczu, nawet jeśli do momentu doznania kontuzji zawodnik wygrywał.

Krecz w tenisie – terminologia

Słownikowa definicja kreczu odnosi się do poddania meczu ze względu na kontuzję zawodnika. Samo słowo “krecz” wywodzi się od angielskiego “scratch” oznaczającego w dosłownym tłumaczeniu zarysowanie lub zadrapanie. Początkowo używana była forma “skrecz” w kontekście tenisa ziemnego, stąd często można spotkać się z określeniem “skreczować tenis”, ale znacznie bardziej popularna i wprowadzona do tenisowej terminologii stała się wersja “krecz”, którą znamy dzisiaj.

Co to jest krecz w tenisie? Zakłady bukmacherskie

Jak już wiesz, krecz to przerwanie meczu tenisa przed jego planowanym zakończeniem i zanim jeszcze spotkanie rozstrzygnie się na korcie. Tenis ziemny należy do najbardziej popularnych dyscyplin sportowych w zakładach bukmacherskich, więc operatorzy i gracze muszą być przygotowani na taką ewentualność. W innych sportach nie mamy do czynienia z kreczem, więc pytanie jak podchodzą do tego bukmacherzy. Jeśli gracz postawił zakład na dany mecz, a zakończył się on poprzez krecz, teoretycznie w rywalizacji czysto sportowej nie wyłoniliśmy zwycięzcy. Jak zatem wskazać czy zakład jest wygrany czy przegrany?

Okazuje się, że najczęstszym rozwiązaniem w zakładach na tenis jest po prostu zwrot stawki niezależnie od tego, który z zawodników spowodował krecz. Tenis to z reguły pojedynek dwóch graczy, więc jeśli w trakcie gry jeden doznał kontuzji i nie jest w stanie jej kontynuować, nie dowiemy się kto by wygrał. W ten sposób podchodzi do sprawy większość bukmacherów, więc po prostu traktuje spotkanie jako nieodbyte i rozlicza je po kursie 1.00 lub zwraca stawkę, jeśli był to zakład pojedynczy (Single). Nie wszędzie możemy jednak spotkać się z taką praktyką, dlatego sprawdziliśmy jak poszczególni bukmacherzy rozliczają krecz w tenisie.

Jak bukmacher rozlicza krecz w tenisie?

Jeśli zastanawiasz się jak Twój bukmacher rozlicza krecz w tenisie, to najpewniej mecz, który postawiłeś nie został dokończony z powodu kontuzji jednego z graczy. Istnieje kilka możliwości rozliczenia kreczu przez bukmachera:

 • zwrot postawionej kwoty,
 • krecz jako porażka poddającego zawodnika,
 • zwrot po rozegranej określonej części meczu,
 • wynik w trakcie kreczu uznawany jest za ostateczny,
 • krecz uznawany jako zwrot tylko do określonego seta

O ile zakład dotyczył tego, kto wygra w danym meczu, sprawa jest raczej klarowna. W przypadku skreczowania meczu tenisa gracz otrzymuje zwrot lub jeśli np. typowany przez niego zawodnik wygrał już dwa sety, a w trzecim nastąpił krecz – zgarnia wygraną w zależności od regulaminu bukmachera. Nieco więcej komplikacji może być wtedy, gdy typer wniósł zakład na konkretny element meczu tj. określoną liczbę setów, gemów, asów serwisowych, break pointów itp. Wtedy należy patrzeć na to, czy bukmacher uznaje wynik tuż przed kreczem czy też planuje zwrot wszystkich stawek zagranych w momencie, gdy wystąpił krecz. Tenis w zakładach daje mnóstwo możliwości obstawiania, ale trzeba mieć z tyłu głowy, że spotkanie może zakończyć się przedwcześnie i w tym sporcie nie ma możliwości, by kontuzjowanego gracza zastąpił rezerwowy.

Zawodnik, który się wycofuje, odpada z turnieju, co z kolei rozwiązuje kwestię zakładów długoterminowych na końcowego triumfatora. Tutaj krecz w zakładach bukmacherskich nie ma żadnego zastosowania, więc możemy się spodziewać, że taki typ będzie przegrany. U największych polskich bukmacherów zasady rozliczenia kreczu są dość podobne, ale kluczowe znaczenie może mieć czas spotkania lub jego rezultat. Tenis ziemny jest bardzo popularny wśród obstawiających, więc dobrze jest znać reguły gry u poszczególnych bukmacherów.

Krecz tenis STS

Nie sposób nie rozpocząć niniejszego zestawienia od najpopularniejszego bukmachera jakim jest STS. Krecz w każdym zakładzie zawartym na zwycięzcę meczu tenisa u tego operatora będzie potraktowany jako zwrot stawki i nieważne w jakim momencie spotkania się wydarzy. Jeśli chodzi z kolei o liczbę setów lub gemów, pod uwagę brana jest liczba tych rozpoczętych. Przykładowo gracz obstawił, że w danym meczu będzie powyżej 2,5 seta na tenis w żeńskim wydaniu, a krecz nastąpił w trzecim secie, zakład jest rozliczony na plus. Zakłady dotyczące liczby gemów w 1. secie są również ważne, jeśli krecz nastąpił w późniejszym etapie spotkania.

STS

98/100
 • Legalny bukmacher PL
 • Sprawdzone i zweryfikowane 14 lipca 2024
 • Najwyższa oferta STS na rynku z kodem GOAL400
 • Sponsor reprezentacji Polski w piłce nożnej

Najwyższy bonus tylko z kodem GOAL400!

Zakłady bukmacherskie STS i kod promocyjny GOAL400 to mocne uderzenie na start dla nowego gracza. Do odbioru czeka najwyższy na rynku pakiet bonusów powitalnych!
Idź do bukmachera

Krecz tenis Fortuna

Fortuna rozlicza krecz w tenisie jako zwrot, jeśli postawiliśmy na wyłonienie zwycięzcy danego meczu. Bukmacher zatem uznaje spotkanie za nieodbyte, a stawka zakładu jest zwracana graczowi. Jeśli było to jedno z kilku zdarzeń na kuponie, rozliczane jest ono po kursie 1.00, a więc zmniejsza po prostu całość ewentualnej wygranej. Jeżeli zakład dotyczył elementu meczu (sety, gemy), które zostały już rozstrzygnięte przed kreczem, Fortuna rozlicza je w zależności od tego czy były one trafione lub nie. Gdyby dane zdarzenie zanosiło się na wygrany zakład i już tylko teoretycznie mógł on zostać przegrany (np. duża przewaga w gemach), a wtedy nastąpiłby krecz, stawka zostanie graczowi zwrócona. W swojej ofercie na tenis Fortuna ma także spejcalny zakład, gdzie krecz nie jest rozliczony jako zwrot i gracz może z niego skorzystać, podejmując ryzyko na własną odpowiedzialność.

Fortuna

92/100
 • Legalny bukmacher PL
 • Sprawdzone i zweryfikowane 14 lipca 2024
 • Atrakcyjny pakiet bonusów na start
 • Liczne promocje dla stałych graczy

300 zł bez ryzyka + 35 zł we freebetach

Fortuna z kodem GOAL to pakiet na start składający się z zakładów bez ryzyka 3x 100 zł, freebetów 20+10+5 zł!
Idź do bukmachera

Krecz tenis Superbet

W Superbecie również możemy liczyć na zwrot, jeśli krecz nastąpi przy zakładach na zwycięzcę meczu. Gdy jednak nasz typ może być rozliczony nawet pomimo kreczu, bukmacher z takiej opcji może skorzystać. Najczęściej zatem zwrot dotyczy przedmeczowych zakładów na wygrane spotkanie przez jednego z zawodników. Jakiekolwiek typy na liczbę setów czy gemów lub dokładny wynik starcia zostaną rozliczone jako zwrot. Gdy postawiliśmy zdarzenia w 1. secie np. w zakładach na żywo i będą one już rozstrzygnięte, krecz w tenisie przy kolejnych setach nie będzie miał żadnego wpływu na wcześniejsze zakłady.

Różnica na tle innych dużych firm bukmacherskich jest jednak dość znacząca, jeśli chodzi o krecz w tenisie i przemawia na koszyść Superbetu. Dotyczy ona zakładów nierozstrzygniętych, ale takich, których przebieg na pewno nie rozwinąłby się inaczej. Na przykład gracz postawił na liczbę powyżej 8,5 gema w 2. secie, ale zawodnik skreczował przy stanie 3:3. Wtedy do rozegrania pozostały co najmniej 3 gemy, więc i tak byłoby ich minimum 9, a więc zakład może zostać rozliczony na plus. Dochodzi też tutaj kwestia Super Przewagi, czyli oferty specjalnej tego bukmachera. W tenisie ziemnym, gdy jeden z zawodników wygra dowolnego seta w stosunku 6:0, mecz jest automatycznie rozliczony jako wygrany.

Superbet

95/100
 • Legalny bukmacher PL
 • Sprawdzone i zweryfikowane 14 lipca 2024
 • Freebet 35 zł za kod, bonus 600 zł + pełen pakiet 3720 zł!
 • Regularne boosty kursowe

Bonus 600 zł za typ na gola Hiszpanii lub Anglii!

Zarejestruj się w Superbet z kodem GOAL. Zagraj typ na gola Hiszpanii lub Anglii i odbierz super bonus 600 zł + cały pakiet -> 3755 zł!
Idź do bukmachera

Krecz tenis Betclic

W Betclic nie ma żadnych rewolucji, jeśli chodzi o krecz. Tenis jest tam traktowany z wysokim priorytetem, więc w przypadku zakładów na wygraną w meczu gracz zwyczajnie otrzymuje zwrot. Natomiast przy zakładach na konkretne elementy spotkania bukmacher rozpatruje to, czy dany zakład mógł zostać jeszcze rozstrzygnięty i na jakim etapie był typ do czasu kreczu. To znaczy, że jeżeli ktoś postawił na zwycięstwo Igi Świątek w ćwierćfinale rzymskiego WTA w maju 2023 roku, mógł otrzymać zwrot, gdy polska tenisistka skreczowała w spotkaniu z Rybakiną. Jeśli jednak ktoś obstawił wygraną Polki w 1. secie, jego zakład był rozliczony jako wygrany.

Podsumowując, w większości sytuacji zwrot w tenisie po kreczu możemy otrzymać za zakłady na:

 • rezultat spotkania,
 • dokładny wynik meczu,
 • handicap gemów lub setów,
 • liczba setów lub gemów,
 • liczbę asów serwisowych, break pointów itp.

Część typów jest też rozpatrywana indywidualnie, więc w przypadku jakichkolwiek niejasności polecamy skontaktować się z działem obsługi klienta, aby dowiedzieć się jak wygląda krecz w tenisie i jego rozliczenie w konkretnym przypadku.

Betclic

75/100
 • Legalny bukmacher PL
 • Sprawdzone i zweryfikowane 14 lipca 2024
 • Wszystkie zakłady bez podatku!
 • Funkcja Edytuj zakład

Rewelacyjna oferta Betclic

Cashback 50 zł na start do odbioru z kodem GOAL! Zakład bez ryzyka Betclic to jedna z lepszych ofert na rynku, ale oferta gry bez podatku na wszystko, to jest kosmos!
Idź do bukmachera

Skreczowanie w tenisie i zakłady u bukmachera

Jak już zdążyliśmy ustalić, skreczowanie w tenisie to dość częsta sytuacja, co wynika z gry na wysokiej intensywności, częstych zmian kierunku biegu i wzmożonego wysiłku przez długi czas. Zawodowcy zdają sobie sprawę, że ryzyko kontuzji wzrasta przy dużym natężeniu spotkań, co wpływa często na ich postawę w mniej prestiżowych turniejach. Zjawisko kreczu można też wykorzystać przy obstawianiu kolejnych spotkań, bo skoro zawodnik awansował ze względu na wycofanie się rywala, w kolejnej rundzie przyjdzie mu się zmierzyć z przeciwnikiem, który grał cały mecz. Można też wziąć pod uwagę wynik, przy którym nastąpił krecz i stwierdzić obecną dyspozycję danego tenisisty. Skreczowanie w tenisie warto, więc uwzględnić w dalszych analizach i obstawianiu kolejnych spotkań powiązanych z tym wydarzeniem.

Symulacja, a krecz w tenisie

Z powyższej informacji możemy płynnie przejść do zdarzeń, w których zawodnicy niejednokrotnie używają kreczu jako wymówki przed dalszym uczestnictwem w turnieju. Nawet w najważniejszych rozgrywkach występowali zawodnicy, którzy przystępowali do gry z zamiarem symulowania kontuzji, aby otrzymać gażę za samo uczestnictwo w Wielkim Szlemie. Organizatorzy zdecydowali się na zapis, który pozwalałby im na odmowę wypłaty w przypadku wycofania zawodnika już w pierwszej rundzie zawodów. Dziś jest to raczej rzadkość, aby już w początkowej fazie drabinki gracze zgłaszali urazy uniemożliwiające im grę.

Krecz w tenisie – zalety i wady

W zakładach bukmacherskich krecz może mieć swoje dobre i złe strony. Dlatego większość bukmacherów rozlicza krecz w tenisie jako zwrot, aby pozostać maksymalnie neutralnym. Niestety nie jest to możliwe w przypadku, gdy uczestnik wypada z turnieju, a typer obstawił przed jego startem, że sięgnie po końcowe trofeum. Wymieniliśmy więc wady i zalety tenisowego kreczu w bukmacherce.

Zalety kreczu:

 • pozwala uznać mecz za niebyły,
 • rozliczany jest jako zwrot w przypadku zakładów na zwycięzcę,
 • gracz dzięki temu może liczyć na wygraną w AKO z innymi zdarzeniami,
 • uratowanie zakładu, gdy typowany zawodnik spisuje się słabiej i przegrywa,
 • nie wpływa na zakłady rozstrzygnięte przed kreczem.

Wady kreczu:

 • może pozbawić gracza wygranej, gdy spotkanie toczy się po jego myśli,
 • istnieją wyjątki od rozliczeń jako zwrot,
 • trudny do przewidzenia,
 • może zostać zgłoszony w dowolnym momencie meczu,
 • gdy postawisz na zawodnika zakład długoterminowy, a on skreczuje, nie otrzymujesz zwrotu.

Jak widać na zakłady krecz może mocno wpłynąć i tylko od danej sytuacji zależy to, czy na nim skorzystamy czy też nie. Z tego powodu bukmacherzy decydują się najczęściej na zwrot za krecz, ponieważ uznają to za najbardziej sprawiedliwe rozstrzygnięcie z możliwych.

Krecz. Tenis na najwyższym poziomie też zna takie przypadki

Na koniec zdecydowaliśmy się przybliżyć kilka przypadków kreczu w tenisie na najwyższym poziomie. Nawet najlepsi zawodnicy są niekiedy zmuszeni wycofać się z dalszej gry, ponieważ kontuzja uniemożliwia im sportową rywalizację. Najświeższą sytuacją jest wspomniana już Iga Świątek, która skreczowała w ćwierćfinale turnieju w Rzymie. Podczas Wielkich Szlemów także jednak takie sytuacje miały miejsce.

Novak Djoković zrezygnował z gry tuż przed ćwierćfinałami US Open 2019, gdy przegrywał ze Stanem Wawrinką. Dwa lata później na kortach turnieju im. Rolanda Garrosa skreczowała liderka rankingu – Ashleigh Barty, która mierzyła się wtedy z Magdą Linette. Australijka skorzystała jeszcze z przysługującej jej pomocy medycznej w trakcie przerwy, ale ostatecznie i to nie pomogło.

Sprawdź również: Co najlepiej oobstawiać u bukmachera.

Najczęściej zadawane pytania

Skreczować tenis – co to znaczy?

Krecz w tenisie to zgodnie ze słownikową definicją “poddanie meczu ze względu na kontuzję”. Skrzeczować tenis oznacza wycofanie się jednego z zawodników z gry i jednocześnie poddanie meczu z powodu urazu czy problemów zdrowotnych.

Dlaczego po kreczu spotkanie nie zostanie dokończone?

Spotkanie nie może zostać dokończone, kiedy nastąpił krecz. Tenis to dyscyplina, w której wykluczenie jednego z zawodników automatycznie przerywa mecz, ponieważ dalsza rozgrywka na korcie jest niemożliwa. Uznawane jest wtedy zwycięstwo rywala, który jest zdolny do kolejnej gry.

Jak bukmacherzy rozliczają krecz w tenisie?

Najczęstszym rozwiązaniem kreczu w tenisie jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie jest zwrot stawki. W przypadku kuponów z kilkoma zdarzeniami mecz skreczowany bukmacher rozlicza po kursie 1.00. Zdarza się, że operator rozlicza krecz jako wygraną lub przegraną, ale w tym celu należy się zapoznać z zasadami konkretnej firmy.

Czy krecz w zakładach bukmacherskich jest częstym zjawiskiem?

W zakładach bukmacherskich krecz w tenisie może wiele zmienić i statystyki podpowiadają, że przytrafia się on średnio kilka razy w turnieju. Warto zatem zaznajomić się z zasadami rozliczania kreczu u bukmachera, u którego obstawiamy tenis ziemny.