Jak obstawiać mecze systemem?

Systemy bukmacherskie umożliwiają typowanie zakładów w oparciu o z góry założone kryteria dotyczące stawki i kursów. Gracze chcą obstawiać mecze systemem po to, żeby ich gra była bardziej rentowna. Wszystko sprowadza się do tego, żeby zastosować system bukmacherski, który będzie opłacalny. Obstawianie meczy systemem wydaje się być lepszym wyborem niż granie według własnego uznania. System pozwoli lepiej planować typy i dobierać stawki. Jak obstawiać systemem? To zależy, jaki system wprowadzisz do swojej gry.

Spis treści

Systemów bukmacherskich można wyróżnić co najmniej kilka. Może słyszałeś o płaskiej stawce lub progresji? To jedne z najpopularniejszych systemów stosowanych w zakładach bukmacherskich. Strategii gry jest jednak znacznie więcej, bo wystarczy przytoczyć system procentowy czy kryterium Kelly’ego. Korzystanie z systemów przy obstawianiu meczów to już wyższa szkoła jazdy – do tego potrzebny jest budżet na grę i regularne typowanie.

Jeśli chcesz obstawiać mecze systemem to musisz przygotować się na dłuższą przygodę z zakładami bukmacherskimi. O systemach bukmacherskich trzeba wiedzieć to, że z reguły sprawdzają się na dłuższym etapie ich stosowania. System początkowo przy przegranych zakładach może nie dawać oczekiwanych efektów. W takiej sytuacji często przez początkujących typerów jest porzucany, a to błąd. Zgadzamy się, że system można zmienić, ale po upływie określonego czasu np. miesiąca jego stosowania. A nie kiedy mówimy o kilku kuponach bukmacherskich.

Aby rozpocząć obstawianie meczy systemem trzeba określić to, jaki budżet przeznaczasz na zakłady. Kolejna sprawa? Działanie systemu powinieneś śledzić prowadząc statystyki swojej gry tj. bilans zysków i strat. Najważniejsza sprawa to w końcu wybór systemu bukmacherskiego, który wdrożysz u bukmachera.

Systemy bukmacherskie

Co uważa się za system bukmacherski? Zbiór zasad i wytycznych,  które dotyczą tego, jaki zakład obstawiać i za ile. System nie wpływa na to, czy obstawiać zwycięstwo gospodarzy, gości lub sumę goli. Nie takie zadanie systemu. Za co w takim razie odpowiada najlepszy system bukmacherski? Za to, żeby gracz wiedział, jaką stawkę zastosować w kolejnym zakładzie w przypadku wygranej/przegranej przy poprzednim kuponie. To sprawia, że budżet na zakłady bukmacherskie jest przewidywalny i nie ulega dużym wahaniom, bo grając systemem zawsze obstawia się za drobny procent tego, co masz przeznaczone na typowanie.

Szybki przegląd systemów bukmacherskich:

Płaska stawka

Jak obstawiać płaską stawką? To wyjątkowo proste, ponieważ znając swój budżet na zakłady określasz, że każdy zakład będziesz grał np. za 5 PLN lub inną kwotę. Chodzi o to, żeby wartość ta nie była większa niż 2-5% twojego bankrollu na zakłady. System ten można modyfikować i określać, że pewien przedział kursowy obstawiasz za 5 PLN, a inny przedział kursowy grasz za 10 PLN.

System procentowy

Obstawianie meczów w systemie procentowym polega na stawianiu na kupony stałej kwoty w ujęciu procentowym, która koreluje z aktualnym budżetem. Np. zakładasz, że typujesz zawsze za 5% swojego budżetu. Przy porażkach automatycznie stawka będzie malała, ale przy wygranych stawka na kupon będzie rosła.

To system, który przypomina płaską stawkę, ale jest rozbudowany o progresje, bo wynik poprzedniego kuponu determinuje wartość kolejnej stawki.

Progresja

Stosowanie systemu progresji wiąże się z tym, że po przegranym zakładzie na kolejny kupon podwajasz jego stawkę. Dodatkowo najlepiej, żeby wybierać typy bukmacherskie o tym samym kursie np. 2.00 lub 2.50. Obstawianie progresją może skutkować w kolejnych etapach grą za duże stawki, jeśli wcześniejsze zakłady będą przegrywać. Wystarczy zauważyć, że zaczynając progresję od stawki 20 PLN przy nietrafionych kuponach szybko można dojść do kwot kilkuset złotowych:

 • Kupon nr 1: stawka 20 PLN – przegrany
 • Kupon nr 2: stawka 40 PLN – przegrany
 • Kupon nr 3: stawka 80 PLN – przegrany
 • Kupon nr 4: stawka 160 PLN – przegrany
 • Kupon nr 5: stawka 320 PLN – przegrany

Kiedy wygrasz zakład obstawiając progresją, to kolejna stawka powinna wrócić do początkowego poziomu. Korzystając z powyższego przykładu byłoby to 20 PLN.

Kryterium Kelly’ego

Obstawianie systemem Kelly’ego wymusza na graczu umiejętne szacowanie prawdopodobieństwa zakładu. To wiąże się z analizą bukmacherską, tak żeby odpowiednio przewidzieć szanse na dane rozstrzygnięcie. Skąd będziesz wiedział, jaką stawkę postawić w tym systemie? Trzeba skorzystać ze wzoru:

Stawka = [ K × ( p × k – 1) ] / (k – 1),

gdzie:

 • K – twój budżet
 • p – prawdopodobieństwo określone przez ciebie (w procentach)
 • k – kurs na typ dostępny u bukmachera

Na tym właśnie polega system Kelly’ego, by dokładnie każdy zakład i kupon był w ten sposób opisany na wzorze. To pozwoli ci dobrać optymalną stawkę.

Opłacalny system bukmacherski

To pytanie zasadne, ale na które tak naprawdę prostej odpowiedzi nie ma. Tzn. jest – opłacalny system to ten, który będzie ci dawał zyski w dłuższym czasie obstawiania. Nie ma klasyfikacji systemów, która by jasno określała, że system Kelly pozwala więcej wygrywać niż progresja. Dlaczego? Dlatego, że zawodowi gracze obstawiają każdym systemem. Jeden wygrywa stosując system procentowy, a drugi obstawiając za pośrednictwem ciągu Fibonacciego.

W środowisku typerów przyjmuje się, że system powinien być dobierany do indywidualnych preferencji gracza. Na początku rekomenduje się te prostsze w zastosowaniu systemy, a więc płaską stawkę i system procentowy. To na tyle bezpieczne systemy, że w miarę dobrze chronią kapitał, a z drugiej strony nie wymuszają na graczu dogłębnych analiz – tak jak chociażby system Kelly’ego.

Pamiętaj, że opłacalny system to ten, dzięki któremu regularnie wychodzisz na plus u bukmachera. Jeśli taki bilans osiągasz stosując płaską stawkę, to nie ma powodu, żebyś zmieniał ten system na inny np. progresję. Natomiast, jeśli nie widzisz pozytywnych rezultatów grając systemem, to wówczas rekomendujemy zmianę systemu np. na Kelly.

Najskuteczniejsze systemy bukmacherskie

Kiedy jesteśmy pytani o najskuteczniejsze systemy bukmacherskie, to zawsze podajemy sprawdzone pięć systemów. O jakie dokładnie chodzi? Sprawdź:

 • Płaska stawka,
 • System procentowy,
 • Progresja – martingale (np. progresja na remisy),
 • System Kelly,
 • Ciąg Fibonacciego.

To systemy, które powinny być w pierwszej kolejności próbowane przez wszystkich tych graczy, którzy poważnie myślą o zakładach bukmacherskich. Bardziej zaawansowani typerzy modyfikują obstawianie systemem i stosują naprzemian np. progresję martingale z ciągiem Fibonacciego. Taka gra wymaga jednak dużego doświadczenia w obstawianiu zakładów sportowych.

Sprawdź także: Jak skutecznie obstawiać zakłady bukmacherskie? – przeczytaj nasz poradnik i już dzisiaj stwórz swój kupon!

System bukmacherski na bramki

Zakłady na bramki to obstawianie wyniku, ale też sumy goli lub tego czy obie drużyny strzelą. Dlaczego bramki dotyczą rezultatu meczu? Jeśli stawiałbyś typy na dokładny wynik, to właśnie musisz przedstawić, która z drużyn ile strzeli goli np. wynik 3:1. Niektórzy typerzy specjalizują się właśnie w zakładach na bramki i regularnie typują linie under/over itd. Czy jest do tego specjalny system bukmacherski, który umożliwia lepsze wygrane?

Bramki w zakładach bukmacherskich mogą być obstawiane kilkoma systemami. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby gole typować progresją, płaską stawką lub systemem procentowym. Kursy na bramki w zależności od ich prawdopodobieństwa wynoszą 1.5 i więcej. W takiej sytuacji można wdrażać dowolny system na obstawianie tego rodzaju zakładów.

Zawężenie swoich zakładów do bramek może być dobrym wyborem, ale to i tak nie zwalnia graczy od dokonywania szerszej analizy meczowej. Obstawianie zakładów na gole obliguje typera do zapoznania się ze statystykami, formą drużyn i kadrami meczowymi. Styl gry drużyn w dużej mierze przekłada się na ilość zdobywanych i traconych goli. Przy systemie na bramki również trzeba brać to pod uwagę, bo wszystko opiera się i tak na skutecznych typach.

Szukasz bukmachera dla siebie? Sprawdź STS

STS to lider rynku zakładów sportowych w Polsce. Rejestrując się w STS za pośrednictwem naszej strony otrzymasz unikalny pakiet bonusów, w tym zakład bez ryzyka oraz freebet.

STS

97/100
 • Legalny bukmacher UK
 • Sprawdzone i zweryfikowane 3 grudnia 2022
 • Najwyższa oferta na rynku z kodem GOAL
 • Sponsor reprezentacji Polski

Lider polskiego rynku legalnych bukmacherów

Zakłady bukmacherskie STS to jedna z najstarszych firm bukmacherskich w Polsce. Zdaniem wielu użytkowników i ekspertów jest to najlepszy bukmacher obecny na polskim rynku. STS posiada zezwolenie Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów zarówno przez sieć puntów stacjonarnych jak i online.

Musisz mieć przynajmniej 18 lat, żeby korzystać z tej strony.
Prosimy graj odpowiedzialnie! Hazard może uzależniać.