Błędy bukmacherów

Kiedy mowa o zakładach bukmacherskich zwykle mówi się o błędach gracza, a znacznie rzadziej o pomyłkach firm odpowiadających za kursy. Buki również mają gorsze momenty, co wiąże się z błędami w ofercie i zakładach. Zdarzają się sytuacje, że gracze narzekają na źle rozliczony kupon lub błędnie wystawiony kurs. Bukmacherzy rzadko się mylą, ale czasami również im podwinie się noga. Na czym polegają ich błędy?

Czy bukmacherzy popełniają błędy?

Bukmacherzy są bardzo ostrożni, bo ich błędy mogą kosztować grube pieniądze. Tak jest gdy źle szacują prawdopodobieństwo i wystawią nieprawidłowy kurs. Historia zna też przypadki, że bukmacherzy błędny kupon rozliczali jako wygrany i wypłacali gratyfikacje na konta graczy. W takiej sytuacji to zaburza ich interes. Dlatego na tego rodzaju pomyłki zabezpieczyli się w swoich regulaminach, które akceptujesz rejestrując konto.

Dla bukmacherów błędy nie są żadną nowością, ale są one popełniane coraz rzadziej. Tak naprawdę im bardziej renomowany operator, tym mniej tego rodzaju pomyłek. Niektóre błędy możesz wykorzystać na swoją korzyść. Tak jest w przypadku zakładów z wartością. Valuebety to pożądane przez typerów błędy buków, bo dają one szansę na wyższy kurs niż w istocie być powinien.

Jakie błędy znajdziesz w zakładach bukmacherskich?

U bukmacherów możesz znaleźć błędy ludzkie np. w złym miejscu postawiony przecinek, co znacząco wpływa na kurs wydarzenia. Pojawiają się też błędy systemowe np. kiedy to algorytm przegrany zakład traktuje jako zwycięski i vice versa. W zakładach online wiele mechanizmów odbywa się automatycznie za pośrednictwem sztucznej inteligencji. To technologia, która również może czasami szwankować, a przez to wychodzą kwiatki w ofercie bukmachera.

Zwykle błędy związane są z kursami i rozliczeniem kuponu. Gdy bukmacher zorientuje się, że zrobił pomyłkę, to szybko próbuje ją naprawić m.in. aktualizując kursy lub anulując zakłady na określone wydarzenie sportowe.

Błędne kursy – valuebet

Valuebet to rodzaj błędu bukmachera, który nie wynika z intencjonalności, ale po prostu błędnego szacowania prawdopodobieństwa. Może to być związane z tym, że oddsmaker nie zwrócił uwagi na pewien szczegół lub umknęła mu istotna informacja odnośnie spotkania. Stąd wystawił wyższy kurs niż wynikałoby to z rachunku prawdopodobieństwa. To woda na młyn dla użytkowników, którzy specjalizują się w grze valuebetów.

Valuebet to zakład z wartością, co oznacza, że ma zbyt wysoki kurs w porównaniu do prawdopodobieństwa. Dla przykładu pewien rodzaj zakładu posiada kurs 1.70, a z obliczeń gracza wynika, że powinno być tylko 1.50. W takiej sytuacji mówimy o valuebecie, gdzie bukmacher popełnił błąd w ustalaniu odpowiednich współczynników.

Obstawianie strategią valuebet nie wiąże się z negatywnymi skutkami od bukmachera. Zwykle operatorzy nie orientują się, w którym miejscu popełnili błąd, więc nie ma mowy o anulowaniu zakładu. Przytoczone przykłady są jednymi z niewielu, kiedy możemy zyskać na pomyłce bukmachera. Granie valuebetów to skuteczny sposób na wykorzystywanie błędów bukmachera.

Pomyłki przy kursach

W matematyce, jak i kursach bukmacherskich bywa tak, że przecinek postawiony nie w tym miejscu, co trzeba – zdecydowanie zmienia wynik działania. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, że w meczu piłki nożnej Real Madryt – Levante kursy powinny wynosić: 1.29 – 3.90 – 6.70. Wystarczy, że bukmacher postawi przecinek w złym miejscu, co od razu zmieni postać rzeczy. Dla przykładu kurs na Real wyniósłby 12.9, co przy potencjale Królewskich jest znaczącym nadużyciem. Wówczas typerzy rzuciliby się na taki zakład, który dawałby sporo zarobić.

Tego rodzaju pomyłki zdarzają się bukmacherom, ale nawet jeśli zdołasz je wykorzystać, to możesz nic nie ugrać. Dlaczego? Zazwyczaj bukmacherzy robią korektę oferty, co oznacza zmianę kursu. Jeśli ktoś postawił kupon na takie wydarzenie po błędnym kursie, to bukmacher anuluje zakład.

Źle rozliczone kupony

W zakładach bukmacherskich można się czasami zaskoczyć, jeśli byłeś przekonany, że twój kupon przegrał, ale firma przyznała ci gratyfikacje. Wówczas można domniemać, że bukmacher popełnił błąd w rozliczeniu kuponu. Przegrany zakład uznał za wygrany – stąd wypłata środków. Co wtedy? Raczej nie powinieneś się długo cieszyć, bo nawet jeśli użyjesz tych pieniędzy lub wypłacisz je na konto bankowe, to bukmacher będzie wnosił roszczenia o zwrot pieniędzy. No i w tym przypadku będzie miał do tego prawo. Co w takiej sytuacji robić? Najlepiej poczekać, aż bukmacher automatycznie pobierze błędnie przyznane pieniądze z powrotem na swój rachunek.

Tego rodzaju sytuację można odwrócić: a co, jeśli wygrałeś, a bukmacher uznał, że kupon przegrał? Mając pewność, że na twoim kuponie znajdują się tylko wygrane typy najlepiej zgłoś się od razu do działu support. W takiej sytuacji dobrze od razu przedstawić numer kuponu. Wówczas pracownik zweryfikuje zakłady. Jeśli pomyłka jest po stronie bukmachera – ty otrzymasz wygraną zgodnie z tym co znajduje się na kuponie.

Niestety niewiele może zrobić gracz, kiedy bukmacher zdecydował się anulować mecz, lub nawet cały jego kupon. Pomocne może okazać się zgłoszenie sprawy do działu supportu. Najczęściej jednak anulowane kupony to decyzja ostateczna, której bukmacher już nie zmienia.

Co w sytuacji, gdy bukmacher popełni błąd?

Kiedy sprawa jest wyjątkowo rażąca tj. bukmacher znacząco pomylił się w kursie lub rozliczył błędnie kupon – zwykle firma szybko się reflektuje. Na czym to polega? Bukmacher ma prawo anulować takie zakłady, a użytkownik musi to zaakceptować. Nawet jeśli byłbyś beneficjentem takiego błędu, to regulamin stoi po stronie bukmachera. Tak jest też w sytuacji, kiedy otrzymasz wygraną ze względu na pomyłkę operatora. To że wypłacisz środki wcale nie oznacza, że możesz dowolnie nimi zarządzać. Bukmacherzy wtedy stosują nawoływania do zwrotu, a jeśli to nie pomoże, to cała sprawa może wylądować w sądzie.

Często pojawiają się pytania, czy bukmacher może cofnąć wygraną. Niestety w tym przypadku regulamin stoi po stronie operatora zakładów. Zdarza się, że przy błędnym rozliczeniu kuponu na naszym koncie lądują środki, które nie powinny się na nim znaleźć. Bywa, że po krótkim czasie bukmacher postanawia nam je odebrać, a w takiej sytuacji trudno rościć sobie prawa o ich zwrot.

Zdarzają się też sytuacje, że po błędnym rozliczeniu kuponu gracze wypłacają szybko środki, na co również bukmacherzy znaleźli sposób. Wówczas mogą objąć twoje konto ujemnym saldem i nakazywać wyrównanie straty. Jeśli gracz nie zwróci środków, sprawa może zostać skierowana nawet do sądu.

W kontekście błędów bukmacherów często wymienia się też arbitraż. To rodzaj obstawiania zakładów, które bazują na dużych rozbieżnościach kursowych wśród kilku operatorów. Obstawianie za pośrednictwem arbitrażu pozwala osiągać wygrane bez względu na to, jaki wynik w spotkaniu padnie. Trzeba jednak pamiętać, że w polskich realiach, gdzie obowiązuje 12% podatek od stawki tego rodzaju strategia nie może mieć zastosowania.

Najczęściej zadawane pytania

Co jest najczęstszym błędem bukmachera?

Najczęściej bukmacherzy wystawiają błędne kursy, przez co gracze mogą obstawiać valuebety.

Co, jeśli bukmacher źle rozliczył kupon?

Wówczas należy poczekać na korektę lub zgłosić błędnie rozliczony kupon do działu obsługi klienta.

Czy bukmacher może anulować zakłady/kupon?

Tak, jeśli tylko ma ku temu podstawę np. duży błąd w ocenie ryzyka, co oznacza zbyt wysoki kurs na wydarzenie.